Injekce a odběry počas těhotenství. Jak často?

erin4
20. zář 2007

Je mi trochu hloupé se na to ptát, protože to s porodem až tak nesouvisí. Ale zajímalo by mě, kolikrát asi jste se tak během těhotenství a porodu setkaly s jehlou?..myslím tím odběry, kapačky, infúze, atd. Chtěla bych to vědět, protože v budoucnu děti plánuju, ale mám strach z jehel. Je to fobie, co mám už od mala. Takže ani tak nepotřebuju slyšet, že to oproti jiným věcem nic není, že to nebolí, to vím moc dobře. Většinou mi pomůže, když s tím počítám. Moc by mi pomohlo kdybyste některá přispěla...

kristynaw
20. zář 2007

erin, udelaji se odbery hned,jak ti vyjde pozitivni test,kvuli hodnote HCG hormonu... pak se delaji odbery na zjisteni krevni skupiny atd.(presne nevim,jsem v USA a tady je to trosku jine)potom se delaji odbery na genetiku,pokud je chces, pak pokud by jsi chtela odber plodove vody,to je dalsi jehla.
pak samozrekme zalezi na prubehu tehotenstvi, pokud jsou problemy se srazenim krve,to muze znamenat pichani si injekci, pokud mas negativni rh faktor,to je dasli injekce...
no a pak u porodu,tady v USA se automaticky dostane kapacka z tekutinama, aby zenska nebyla dehydrovana, potom pokud budes chtit epidural,to je dalsi jehla...

no a samozrejme zalezi na prubehu tehotenstvi
mozna jsem zapomnela na par odberu,to me kdyztak maminy opravi

neni toho malo,ale ani ne nejak extra moc. a za mimi to stoji,proste se na jehlu nedivat a myslet na neco pekneho

erin4
autor
20. zář 2007

Díky kristynaw, i když jsi mě moc nepotěšila 🙂 😕 Já bych taky nikdy neřekla, že to za mimi nestojí. Mě právě ani nepomůže se nedívat, naopak je to horší..jinak jsem ale úplně normální holka 😉 🙂 Nejvíc mi opravdu pomáhá o tom předem vědět, připravit se..nejvíc se bojím neočekávaných "jehel" a taky některých zdravotníků, protože pro ně je to prostě rutina a většině lidí to prostě nedělá takový problémy jako mě.
Ale díky moc, ještě by mě zajímalo,jak je to u nás..

kristynaw
20. zář 2007

melo by to byt stejne,jen mozna ty kapacky u porodu nedostavate vzdycky...

no,kdyz jim reknes, ze mas fobii,meli by te respektovat a udelat vse pro tve pohodli

erin4
autor
20. zář 2007

No nevím,to je to, čeho se bojím nejvíc. Většinou se mi doktoři a sestřičky vysmějou - případně mi vynadají, že jsem ztuhlá, že ani nemůžou tu krev odebrat a když jsem byla malá, lámala mi jedna sestra ruku o postel s tím, že na takový jako já nemá čas ☹ Samozřejmě že čekám, že teď už by to snad šlo domluvit, právě proto se ptám, abych měla představu. Asi bych v budoucnosti chtěla podstoupit jen to opravdu nezbytné a s tím, že jim předem řeknu,jak to je

vivian
20. zář 2007

erin4: z právního hlediska neexistují žádná povinná vyšetření v těhotenství, takže bys mohla teoreticky odběry odmítnout. Ovšem v praxi s tím asi narazíš, přinejmenším na tebe budou koukat divně...
Jinak u nás se standardně dělají odběry v prvním trimestru (krevní obraz a některé protilátky) a ve druhém trimestru - taky krevní obraz a protilátky, HIV, HBsAg (hepatitida B), BWR (syfilis) apod., už nevím přesně, ale to je jedno, tak jako tak je to všechno jen jedno píchnutí - sestra zavede jehlu a pak už jen vyměňuje zkumavky. Ale kromě těchhle dvou odběrů se dělává ještě oGTT, test na cukrovku, který představuje celkem 3x píchnutí do prstu na odběr krve na vyšetření hladiny cukru, a navíc pokud ti vyjde špatný krevní obraz, tak ho může doktor/ka chtít zopakovat, nebo pokud se ti objeví cukr nebo ketony v moči, tak ti budou chtít zkontrolovat hladinu cukru v krvi... No je těch odběrů docela dost. A pokud jsi navíc Rh negativní, tak ještě 3x za těhotenství další protilátky (z toho 2x v rámci těch větších odběrů).
A vedle toho je tu ještě genetický screening - který samozřejmě taky můžeš odmítnout - to jsou další minimálně 2 píchance.

vivian
20. zář 2007

Ten úvodní test na hCG (jak píše kristynaw) se u nás nedělá běžně, mně ho třeba nedělali, prostě jsem se objednala na gyndu s tím, že mám pozitivní těhotenský test, přišla jsem tam někdy v 6. nebo 7. týdnu a to už bylo to těhotenství vidět na ultrazvuku, takže nebylo nutné dělat krevní test.

U porodu se teoreticky s jehlou setkat nemusíš, ale bývá obvyklé, že ti při příjmu zavedou flexilu (takovou tu ohebnou kanylku do žíly), aby měli v případě náhlých komplikací zajištěnou žílu a mohli případně rychle podat lék. To je taky píchanec.
Každopádně máš teoreticky právo i tohle odmítnout.

Pro tebe bude asi nejdůležitější mít štěstí na chápavé zdravotníky, kteří budou umět pochopit, že máš jehlofóbii, a budou ochotní ti vyjít vstříc.

erin4
autor
20. zář 2007

Vivian, díky za podrobný výpis 🙂 , slovo jehlofóbie mě celkem pobavilo,ale v podstatě to tak je 😒

Tím opravdu nezbytné jsem myslela, že bych to snažila překonat, když to bude k předejití nějakých nemocí a tak..zvládla jsem to už mockrát, i když často s nadáváním všech okolo sebe a někdy trochu hůř třeba když při odběru nic neodebrali nebo když jsem omdlela a nemohli mě vzbudit.

Koukají na mě divně už teď ☹ 🙂 , hlavně když chci popsat, co to "příští vyšetření" bude přesně obnášet, když si chci preventivně lehat (už jsem taky spadla) nebo když třeba moc nespolupracuju, když jsem "v transu"- slova "zacvičte si" na mě prakticky nezabírají. No a ti co mě neznají, si myslí, že si dělám legraci. I můj přítel se tomu smál, do té doby než šel jednou se mnou.

Ty kanyly(flexily), mě děsí nejvíc. Já jsem totiž většinou schopná neomdlet po těch pár vteřin co odebírají a vůbec nevím,co by to se mnou udělalo nadýl..

mikca
20. zář 2007

erin flexily se zavádějí většinou když potřebuješ dlouhodobej přísun čehokoliv at už léků tekutin a tak....většinou se tam nechává 3 dny a pak se přepichuje jeli to třeba...flexilu nijak v ruce necítíš je ohebná takže o ní skoro nevíš....
jinak tě uplně chápu já jsem zdravucha a mám strach s píchání do prstu...radši bych si nechala odebrat ze žíly...holky ti to pěkně popsaly, takže ted je ještě možnost u toho porodu, já měla kanylu u druhého, kvůli krvácení a u prvníhovůbec,.dvahu neboj zvládneš to 🙂

vivian
20. zář 2007

mikca: v porodnicích dávají flexily i "preventivně", aby pak nahonem nemuseli hledat žílu, kdyby se semlelo něco akutního

mikca
20. zář 2007

vivan jak kde já se s tím nesetkala 🙂 ...no upřímě nevidím důvod flexila je píchnutá do desti vteřin...leda že by někdo neměl žíly nebo se předpokládaly komplikace...(CR..atd)

lu777
20. zář 2007

erin, asi to nemáš lehké, držím Ti palce 😉 já mám taky problémy s odběry, ale nevadí mi píchnutí, neomdlívám nebo tak, ale je mi zle.. ne u dr., ale pak doma za pár hodin..takže když mi na začátku těhu chtěli odebrat 5 zkumavek, tak jsem rovnou řekla, že v žádném případě.. usmlouvala jsem 3 a doma jsem pak měla pěkné křeče a bylo mi strašně slabo, asi dva dny 😖 na ty další dvě zkumavky jsem pak šla po jedné, přímo do laboratoře a bylo to o moc lepší, ale fakt jsem musela prostě zavolat k dr. a říct, že na odběr nepřijdu, sestra byla na infarkt, že MUSIM a co budu dělat po porodu.. no to už se aspoň nebudu muset bát o miminko, že.. ale někdy je to fakt boj, taky si myslí, že si vymýšlím 😒 já bych přitom ráda byla dárce krve, ale fakt to nejde.. 😒 holt oni si každého představují jako stroj a kdokoli se vymyká průměru tak je za blázna 😒
tak se drž a přeju bezproblémové těhotenství.. za miminko to stojí 😵 😵

erin4
autor
20. zář 2007

Dík vivian i mikco 🙂
mikco, k té flexile, já ji nikdy neměla, tak nemůžu posoudit,ale ten strach není vůbec z bolesti-jako píchnutí,mám při tom tak hroznej pocit, že někdy omdlím nebo prostě jen ztuhnu, neumím to vysvětlit proč.

lu777, já ještě těhotná nejsem, jen tak zjišťuju, víš, právě proto, že už mám teď běžně problémy,tak mě to zajímalo.
Mě vlastně taky nevadí samo píchnutí,přece vím, že to skoro nebolí a to jsem to vyzkoušela do krku,do zad, v puse několikrát (teda unecitlivující a tak). A při těch ani neomdlím, jen ztuhnu.
Ale
tyodběry a vůbec jakákoliv jehla ve spojení s žílou mi dělá zle. Známá říkala, že jsem asi byla v minulým životě ňáká feťačka a teď to nesnáším 🙂
A někdy to mám přesně jak říkáš, třba když jsme byli s přítelem na testech, tak jsem to tam tak nějak zvládla celkem dobře-i když jsem měla slzy v očích a přítel říkal, že prej jsem šíleně kývala nohou, ale aspoň něco odebrali a neomdlela jsem-no a pak jsme šli asi za hodinu na čaj a mě bylo tak slabo, že jsem neudržela hrnek, on se mi smál, že se neuklidním ani když je po, ale mě bylo hrozně.5zkumavek si neumím představit,tohle byla jedna 😒

Ale paradoxně bych stejně jako ty ráda darovala krev, ale u mě je to úplně nemožný ☹ 🙂

Dík za podporu
Taky ti držím palce 🙂 Matyášek je hezký jméno.

Asi šupajdím spát 😅

binki
21. zář 2007

erin4, neboj se🙂 taky jsem jehlová poseroutka a zvládám to dobře. Zatím byly dva odběry krve ze žíly na testy na gyndě a dva na cukrovku. Teď už čekám jen porodnici 🙂
PS: Jednou mi sestřička nadávala, že ze mne nejde krev, ale jelita. To jsem byla hrůzou zkamenělá. Dneska se dívám bokem a konverzuju o úplně jiných věcech a jde to.

erin4
autor
21. zář 2007

Dík binki, za odpověď. Když já si vždycky říkám, že mi to snad nemůže zůstat nadosmrti a pokaždý se připravuju,že budu šíleně statečná 😉 , ale stejnak pak nějak zkamením nebo co, no vyvstane na mě smrtelnej pot úplně 😅 a nemůžu si pomoct. Taky už jsem minule neomdlela, koukala jsem stranou a konverzovala v rámci možností, doktorka koukala,co to melu,ale zase jsem se soustředila a přítel mi pak povídal o té noze, kterou jsem přitom jezdila po zemi u židle 😒 🙂 Ale mě to fakt šíleně pomohlo k tomu,že jsem se nehýbala a přitom zahnala to známý brnění těsně před omdlením. No bývá se mnou sranda, odcházím bílá jak stěna 🙂

binki
22. zář 2007

no, zkus zůstat "povolená", jak se zatneš, je to k ničemu, to pak sestra může jehlu i zalomit. Prostě to prodýchej. Jo a jsou horší vyšetření. Známá chodí na opakované sondy do žaludku, jiná zase na vyšetření tlustého střeva.
Vloni mi taky řezali ucho a trhali zub, to jsem chodila 2 týdny na drény. Hele mohla bych pokračovat. 🙂

erin4
autor
22. zář 2007

Dík binki, příště to fakt zkusím - uvolnit se. 😉 Je fakt, že bývám úplně ztuhlá už v čekárně. Ale je to taky zkušenostma, víš? ☹ Taky by to asi bylo rychlejší, než když nejde nic nabrat.
Já už taky zažila nepříjemnější věci, na urologii i na chirurgii, zuby mi trhali dva(zdravý),..ale tohle je prostě pocit-ty jehly. 😒 ,přece jinak to nebolí 😖 ...no jen v tý puse to bylo kolikrát nepříjemný, když mi ji zašívali, ale odběr nebolí vůbec
Brr, úplně tě lituju s tím uchem a tak..Fakt moc dík

romana27
22. zář 2007

ahoj, já ji měla taky, v dětství jsem měla já i mí dva bráši salmonelu a brali nám tam krev a to tím stylem, že si nás sestra posadila na klín a já viděla, jak se další blíží se stříkačkou a chce mě píchnout 😒 vím, že tehdy jsem já i brácha řvali jak na lesi a vzbudili celý oddělení 😀 Bráchu to moc nepoznamenalo, dokonce vystudoval zdravku a je zdravotní sestra 🙂, já ale injekce a braní krve považovala za největší hrůzu světa...
Zlepšilo se to až v 17, kdy mi zjistili špatnou fci štítné žlázy a já musela chodit na braní krve každý týden, takže jsem si zvykla 😒 .
Co pomáhá? Mě to, když mluvím 🙂, otočím hlavu hned na druhou stranu (nesmím vidět ani sestru, jak si chystá stříkačku, tak jsem odvážná 😀 ) a dýchám zhluboka.

Injekcím a kapačkám jsem se nevyhnula při porodu - císař. Sestry neuměly najít pomalu žádnou žílu (jsou mi špatně vidět), já skoro omdlívala, když mě píchali na 3x - ale nakonec jsem to přežila a ty to zvládneš taky 😵

erin4
autor
2. říj 2007

Dík romana27 🙂 Vyzkouším, i když spíš doufám,že nebudu muset 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru