Jaká vyšetření jste podstoupily v první polovině těhu?

beatax
28. čer 2014

Ahoj holky,
měla bych dotaz - jsem v tomhle úplně zelenáč... ale kdy jste měli poprvé odběr krve v těhu (teď nemyslím odběr na HCG), ale tuším, že někdy v 1. trimestru se dělají odběry na různé nemoci, a základní parametry krve apod., případně se vyšetřuje moč? Jsem 10 tt a v pondělí si jdu pro těhu průkazku. A s Dr. jsme mluvili akorát o prvotrimestrálním screeningu...a to je vše, krev mi nikdo nebral, moč po mě nikdo nechce... tak nevim... jaké máte zkušenosti? díky B.

maia74
28. čer 2014

@beatax Mně vzali v 6tt krev, moč se dává na každé kontrola, v 10tt na krvi na screenink a ve 12tt na screeninku

sluneccnicee
29. čer 2014

Moč nosím pokaždé.Krev mi brali poprvé v 8tt.Dělají testy na kr. skupinu,cukr, HIV atd.... .V 17 tt mi budou brát znova krev na zjištění DOWNOVA syndromu a různým postižení,.To mě bylo řečeno 🙂 Jinak klasika ultrazvuk a je to.

janinek
29. čer 2014

@beatax do 13+6 max se da delat NT screening. Kombinovany test utz a krve na vyvojove vady. Ne kazdy dr ho umi a mel by poslat jinam na nej trdy, pokud o nej mas zajem. Vetsinou se plati.

janinek
29. čer 2014

@janinek triple testy v 16tt vychazi casto falesne pozitivni a zbytecne zenou na odber plodovky pak.

anetadr
29. čer 2014

@beatax já to měla podobně. Byla jsem u dr v 5.,6. a 8.tt jen na utz (vypadalo to na mimoděložní těhotenství), pak ve 12.tt kde jsem teprve dostala těhotenskou průkazku a ve 13.tt jsem byla jinam objednaná na NT screening. Až v 16.tt jsem poprvé nesla moč a poprvé jsem byla na krevních testech (nepočítám krevní vyšetření k tomu NT screeningu). Triple test vynechávám, protože ten ve 13.tt dopadl dobře a na další kontrolu jdu ve 20.tt zase s močí a v 21.tt opět jinam na velký utz.

ivular
29. čer 2014

@beatax Tak velmi zhruba teoreticky popíšu první trimestr: první kontrola kolem 6+3, druhá kolem 9+3, biochem. screening krve zhruba v 11+0, třetí kontrola spojená s NT testem optimálně v 12+3 a pak 14+0 nezapomenout na registraci v porodnici a to je snad vše 😉 A jak už tu psaly holky - pokud nejsou nějaké pochybnosti, tak krev se bere jen v rámci toho screeningu, oproti tomu moč jsem měla přinést na každou kontrolu.

bajana
29. čer 2014

@ivular
@beatax
k tomu by som doplnila, ze registracia do porodnice prabieha snad len v prazskych porodniciach, o inom mieste neviem, rozhodne napr. v Brne to netreba...a doporucila by som naozaj ten 1.screening absolvovat za poplatok v nejakom dobrom centre, nie je UTZ ako UTZ...naopak ak vyjde dobre, doporucujem odmietnut triple test z krvi v 16.-17.tt, ten vychadza casto falosne pozitivny

beatax
autor
29. čer 2014

@anetadr
@bajana
tak to budu mít asi podobně, když sem chodila na gyndu do nemocnice a ne k soukromému gyndaři, tak jsem viděla jak ženský vážili, měřili tlak, posílali je na moč, brali jim krev apod. a tady se neděje nic, asi jen plašim - nikdo po mě dosud nic nechtěl 🙂, takže můj první odběr bude taky ten prvotrimestrální screening, mě automaticky řekl, že mi ho provede můj Dr. tak tajně doufám, že je na to certifikovaný ....

anetadr
29. čer 2014

@beatax neboj, tlak a moč budou kontrolovat každou těhotenskou poradnu - a v tom je ten háček, co který doktor už bere za těhotenskou poradnu. Při prvním těhotenství jsem dostala průkazku někdy kolem 10.tt a na každou další kontrolu jsem právě už nosila moč, měřili mi tlak a ptali se na váhu. No a v tomto těhotenství jsem dostala průkazku až ve 12.tt a veškeré tyto procedury jsem měla dělané od toho 12.tt. Do té doby kontrola moči, tlaku a váhy nemá moc smysl, protože tlak se obvykle zvyšuje právě až později, moč se kontroluje kvůli bílkovině, která ukazuje na preeklampsii, nebo na jiný zánět, ale to se taky týká konce těhotenství a váha by v prvním trimestru stejně neměla jít nikterak dramaticky nahoru - hlídá se nejvíc kvůli zadržování vody a to se opět týká druhé půlky těhotenství. No a ten základní odběr krve (HIV, krevní skupina, krevní obraz apod.) se klidně může udělat až v tom 16.tt. Ono hodně lékařů ten první trimestr nikterak nehrotí, protože se toho ještě může hodně stát. Vcelku velké procento těhotenství v prvním trimestru končí potratem a já osobně se to tak snažila i brát - i když dopředu se na to připravit moc nejde... nepřeji to nikomu, ale to je život:( moc ti držím palce, aby jsi měla vše v pořádku!!!! Nejhorší období už máš skoro za sebou🙂

beatax
autor
29. čer 2014

@anetadr jee tys to fakt hezky napsala, jak s těmi vyšetřeními, tak s tím, že 1 . trimestr je hop nebo trop, beru to stejně, po ZT je ve mě pořád dušička, že si to nemůžu naplno užívat 😕 ale říkám si, že jak se znám, tak dokavaď ten uzlíček nebudeme držet v rukou, tak to bude stres do poslední chvíle 😅

anetadr
29. čer 2014

@beatax no tak když jsi to zažila, tak to naprosto chápu. Po tom dvanáctém týdnu riziko potratu klesá na minimum. Jasně, může se to stát, ale to procento je už minimální. Člověk se nejdřív bojí, aby bylo mimčo tam kde má, pak aby mu bilo srdíčko, pak potratu, vrozených vývojových vad, předčasného porodu, komplikací u porodu v termínu a když se mimčo narodí a člověk ho drží v náručí zjistí, že strach se jen stupňuje. Byla doba, kdy jsem nebyla schopná pochopit, jak se některé dítě vůbec může dožít dospělosti - myslím takovou tu dobu, kdy dítě všechno zkouší a pokud mu člověk stále nestojí za zadkem, je úraz téměř jistý (i když často se mu člověk nevyhne ani když za tím zadkem stojí 😖 ) a to ani nemluvím o nemocích.... Ono jde o to, že se člověk bojí o to víc, o co je ta daná věc dražší - a to je v tomto případě hóóóódně...... já jsem ráda, že se bojím, protože to znamená, že mám co ztratit - že mám proč se bát. Kdyby jsme měli všechno jisté, tak by jsme si toho nevážili. Vážně ti moc držím palce!!! Dávej si malinké cíle a z těch se raduj - já jsem se upínala k tomu 12.tt, pak genetickému utz, teď k velkému utz ve 20.tt a pak 24.tt jako hranice pro možné přežití. Je to kratší, než celé těhotenství a mám pokaždé velkou radost, když se dostaneme přes danou metu😀

ladie
29. čer 2014

@beatax tak já jsem měla:
- první kontrola v 8 tt - ultrazvuk, tlak
- v 10 tt "velké" odběry na gyndě - HIV, krevní skupina, pohl. nemoci, cukr... prostě všechno. Vyfasování průkazky.
- 9-10 tt odběry na NT screening
- 12 tt druhá kontrola na gyndě - ultrazvuk, tlak, moč
- 13 tt NT screening

A tím vlastně končí první trimestr.

Pak klasicky cca co měsíc gynekologie - pokaždé moč, tlak, utz.

Kolem 17 tt se dělají tripple testy. Ale od těch spousta gynekologů upouští. Jsou dost nepřesné a pokud podstoupíš prvotrimestrální NT screening i zbytečné. Já osobně jsem je odmítla.

A to je myslím v první půlce asi tak všechno. Další screening, test na cukrovku, další odběry... se dělají až v druhé polovině těhotenství.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru