Jdu na odběr plodové vody, budu ráda za Vaši podporu

danieltereza
16. říj 2013

Příští úterý jdu na odběr plodové vody, z důvoodu, že mi druhý genetický test vyšel se zvýšenou odchylkou..... Do konce těhu bych tu nejistotu nevydržela jsem rozhodnuta jít..... jen se potřebuji neustále uklidňvat a ujiš´tovat, že samotné testování bude probíhat na jedničku a nespůsobí se nějaká komlikace..... Maminky, která máte tuto nemilu zkušenost budu ráda za Vaši pdporu, popř. pocity po zákroku..... děkuji moc. ☹ ☹

mooncaa
16. říj 2013

Ná bych na plodovku nešla, letos po odběru plodové vody přišly o dítě 2 kamarádky. Tripple testy dávají hodně zkreslené informace. Lepší je jít na UZ dává lepší informace.

pejullka
16. říj 2013

ja jsem byla dvekrat, potreti bych taky nesla a sla bych poute na testy ve 13 tt. Samotny odber nebyl tak hrozny.

ajka04
17. říj 2013

Ja jsem taky byla na odberu plodove vody, a i kdyz je to hodne neprijemne, tak podle meho je lepsi na odber jit. Clovek ma aspon 100% jistotu, ze je miminko v poradku. Taky mi vysly spatne triple testy. Zakrok samotny neni zase tak hrozny. Spis se clovek nervuje, ze nevi, co ho ceka. Taky se musi podepsat papir, ze jdete na odber na vlastni nebezpeci, kdyby doslo k nejakym poodberovym komplikacim. Odber bolel asi jako brani krve. Ten samotny vpich me ani tak nebolel, neprijemne bylo odsati te plodove vody, ale jak rikam, nebolelo to, spis neprijemne. Po odberu jsem musela tyden co nejvice lezet a hlidat se. Mela jsem u syna podezreni na Downuv syndrom, z plodovky stopro potvrzeni, ze je bez jakekoliv geneticke vady. Me spis vadilo cekani na vysledky te plodove vody, to byly nervy.

mooncaa
17. říj 2013

@ajka04 100% jistotu nemáš nikdy, spousta genetických postižení se z plodovky vůbec nezjišťuje a navíc většina postižení není vůbec genetická. Navíc ten Down, který se z plodovky zjišťuje se dá zjistit i z UZ a tam není tak velké riziko potratu. A co je platné kamarádkám, že vědí, že jejich miminka byla zdravá, když o ně v půlce těhotenství přišly.
Navíc jsou známé případy, že jim z plodovky vyšlo, že dítě Down nemá a mělo.

ajka04
17. říj 2013

@mooncaa Tak je pravda, ze jsem na odberu plodove vody byla pred deseti lety 🙂 Od te doby jsem tehotna nebyla, takze nevim, jak se ted vsechno monitoruje, ultrazvukuje apod. Jen jsem napsala svoji zkusenost s odberem plodove vody, nic vic. A mas pravdu, 100% to neni. Ale nejcastejsi geneticke poruchy tam odhali. A zakaldatelka nepise, o jakou genetickou vadu se jedna. Ja jsem jen uvedla muj pripad, kdy to vypadalo na Downa.

bureska
17. říj 2013

Já jsem na odběru plodové vody byla před 2 lety, protože u malého bylo poderzření na Dawnův i Edwardsův syndrom. Raději jsem podstoupila riziko potratu (které je poměrně nízké - prý 0,5 až 1%, jak mi řekl lékař, který zákrok prováděl), než abych se zbytek těhotenství strachovala, zda budu mít postižené dítě. Zákrok nebyl ani moc bolestivý, spíš nepříjemný a měla jsem strach hlavně o malého. Dostala jsem potom injekci, protože mám faktor Rh-. Nejhorší na tom bylo to čekání na výsledky. Pak jsem musela pár dní odpočívat, polehávat a nezvedat nic těžkého. Druhý den jsem věděla výsledky z rychlotestu a za 3 týdny mi to přišlo píšemně, kde se psalo, že se syndromy na 95% vylučují. Není to 100%, ale lepší než to nevědět a do konce těhotenství stresovat. Narodil se mi zdravý syn. Takže já bych na to šla.

kamino
17. říj 2013

Ja na odberu byla a pokud se podruhe zadari,pujdu znovu. Nejsem nejmladsi a ten pocit,kdyz mi potvrdili,ze je prcek v poradku za to stoji. Pracovala jsem jako dobrovolnik v Ustavu soc.pece a vim,kolik deti tam bylo diky tomu,ze si rodice mysleli,ze to zvladnou,nebo ze verili,ze se lekari spletli...
Bratranec je MUDr a ten me uklidnil,bohuzel na plodovku chodi maminky,kdyz se zjisti nejaka nesrovnalost a to se samozrejme promitne do tech smutnych pripadu. V mem okoli starsich matek jsem nezaznamenala pripad,kdy by se po odberu stala nejaka komplikace. NEBOJ SE TOHO 😉😉 Vem sebou partnera, to ti urcite pomuze. Pritel tam poprve videl UTZ a byl nadsenej 😉

sdpetra
17. říj 2013

Ahoj, taky jsem byla na odběru plodovky kvůli zvýšenému riziku na Dawna. Nechtěla jsem se celé těhotenství nervovat, jestli je malý v pořádku. Odběr proběhl v pohodě, je to trošku nepříjemné, ale nic hrozného. Týden jsem pak co nejvíc ležela a další týden jsem si dávala hodně pozor. Zaplatila jsem si, abych měla výsledky druhý den, takže jsem se ani dlouho nenervovala. Všechno bylo v pořádku a dozvěděla jsem se i pohlaví malého.

ch_ika
17. říj 2013

Ahoj, já jdu na plodovou vodu zítra. Nejdřív jsem to odmítala, že vyzkoušíme všemožné ultrazvuky. Bohužel nás doktorka upozornila..že ultrazvuky pouze snižují pravděpodobnost u Downova syndromu. Cca 70% dětí má poruchy srdce ale zbytek má srdce v pořádku..Takže opravdová jistota je opravdu odebrání plodovky. Ještěmi bylo nabídnuto vyšetření krve,které nehradí pojišťovna za 15000. Kdy se odebere krev z žíly matky a pošle se do zahraničí a z té krve pak nějakym způsobem oddělí buňky dítěte..se stejnou jistotou jako u plodovky

monouch
17. říj 2013

Mě to možná čeká taky, a proto jsem se snažila co nejvíce informovat. Existuje neinvazivni test z krve, 99% což je super. Je to na D. E. a P. syndrom. Má to jen jeden háček, cena. Stojí to 14 000,- kč a já uvažují, že to zaplatím.

monouch
21. říj 2013

holky, tak mám ten odběr za sebou! Dnes mi to dělali, ani jsem to předem nevěděla. Doktorka mi předem neřekla, že mě objednává na odběr, ale nazvala to genetickou konzultací. Ptala jsem se na možnost odběru krve, ale v mém případě mi doporučili rovnou odběr vody.. tak jsem to podstoupila. Výsledky na Downa budou dnes večer (za to jsem si zaplatila 2000,-kč) a ostatní za 14 dní. odběr trval jen asi minutu - dvě, fakt rychlovka. Doktorka byla super, milá hodná. Vpich štípe - desinfekce, pak už to nejde cítit a nebolí to - takže fakt pohoda. jen se teď bojím, aby bylo vše v pohodě a aby mi plodovka neutíkala. Ležím v posteli a hodlám to nic nedělání vydržet celé tři dny.

bureska
21. říj 2013

@monouch ať ti to hlavně dobře dopadne!!! A odpočívej a nic nedělej třeba i týden 😉

leni78
21. říj 2013

@bureska Tý jo 1 % neni nízké prcento. Prostě jedno dítě ze sta prijde díky odběru o zivot. Na to bych nešla co blaznite. ? 🙂

bureska
21. říj 2013

@leni78 to je diskutabilní...kdybys byla v téhle situaci a doktoři ti řekli, vaše dítě může mít downův nebo edwardsův syndrom nebo něco jinýho, rozmyslela by sis, jestli to riziko podstoupit a vědět, zda bude tvé dítě zdravé...

leni78
21. říj 2013

Jasne a kdyz vim, že bych ho nenechala zabít ? Prostě bych nešla kdyz je tam 1% riziko, to je šílenství. Pro. Me.

berenika39
21. říj 2013

@leni78 to riziko je průměr. čísla se získávají ze všech pracoviš´t, kde se odběry provádějí. jsou pracoviště horší a lepší. renomovaná mají to procento nižší. je to jako s prvotrim. screeningem, někde se podívají utz, jestli má plod nosní kůstku a říkají tomu pts. ale dělat ho mohou jen certifikovaná pracoviště a teprve potom má nějakou vypovídací hodnotu....riziko je vždycky u všeho, i že spadne květináč z okna přímo na hlavu. pokud se někdo rozhodne, že to podstoupí, tak je to výhradně jeho rozhodnutí a jeho zodpovědnost.

koada
21. říj 2013

Mě tedy čeká 1. screening za týden, ale jsem rozhodnutá, že pokud tam něco bude na odběr jdu a pokud to nedopadne dobře, tak si mimčo nenecháme. Vím, že je tam malé riziko, ale vím že nedám výchovu těžce postiženého děcka....
@leni78 Já bych to neodsuzovala, nejsi v této situaci a hlavně holky si sem jdou pro útěchu a ne pro to, aby jim někdo řekl, že 1 děcko ze 100 to nezvládne.... mimochodem stále je to plod....

mina_
21. říj 2013

@danieltereza já na tom byla stejně... vyděšená až běda, ale pak mi dr. vysvětlil, že naše zjištovací metody jsou za krále klacka a na genetiku prý "ženou kde koho"..... ale obavy byly... samotný odběr není nic strašného, pokud nemáš panickou hrůzu z doktorů obecně... já se na celý zákrok dívala a dala jsem to v pohodě. Ale určitě nechoď sama, abych měla psychickou podporu, i když manžel to nesl snad hůř než já...
Připrav se na to, že Ti dají podepsat hromady papírů, kde se mimo jiné píše, že za výsledky neručí a že je tam v podstatě stejné riziko potratu jako riziko, že budeš mít postižené miminko.
Hlavně hlavu vzhůru, je to jen píchnutí a to si opakuj...

bureska
21. říj 2013

@leni78 já se teda přiznám, že jsem chtěla vědět, jestli nosím zdravé dítě. Byl to pro mě stres už tak jak tak a stresovat se pak dokonce těhotenství, to bych nezvládla. Tu nejistotu. Já osobně bych nezvládla výchovu takto postiženého dítěte. Nejsem asi na tohle dost silná osobnost. Samozřejmě, něco jinýho by bylo, kdyby se takto mimčo narodilo a dopředu nikdo nic nevěděl. Ale vědět, že bude pravděpodobně postižené a nechat si ho? To bych neuměla. Neuměla bych mu poskytnout kvalitní život a trápili bysme se oba. To riziko je poměrně nízké. Kdyby to bylo až tak velké riziko potratu, tak budou ty pacientky nechávat v nemocnici. Já na to šla, protože malému zjistili několik vad, na ledvině a mozku...chtěla jsem mít jistotu.

leni78
22. říj 2013

@koada Copak ja to odsuzuju ? Napsala jsem podle me. A ja v té situaci jsem. Za týden jdu na odběr krve. Pokud bude podezření, na odběr poldovky nejdu. Nechci být tou jednou ze sta, která přijde o dítě. Ale je to ciste muj postoj.

leni78
22. říj 2013

@bureska Já bych ho zas nedokázala dát zabít.

leni78
22. říj 2013

@berenika39 No vždyť ja to chápu 🙂🙂 😀 vím co je to průměr. Nebo ty sis myslela, že si myslim, ze stojí ve frontě těhotné a. zdy ta stá potrati ? 😀 Každopádně 1 % je ohromné riziko, při kterém přijdou o zivot i zdravé deti.

bureska
22. říj 2013

@leni78 ano, ale jak udávají chytrý knihy, tak riziko samovolnýho potratu po amniocentéze je nižší jak 0,5%, což už zase tak málo není. Mně doktor, co to dělal řekl, že k tomu samovolnému potratu dochází hlavně tehdy, pokud je ta těhulka co jí to dělají třeba nachlazená, má virozu nebo je jinak bakterialně oslabená

pejullka
22. říj 2013

ja jsem sla dvakrat....potreti bych si to rozmyslela, ne ze by odber bolel, ani jsem se moc nebala rizika, ale uz to nechci zazit. Byly jsme rozhodnuti, ze postizene dite nechceme, nemely bychom se o nej jak postarat. Takze i proto jsem sla a navic bych nevydrzela cekat cele tehu, vysledky jsem mela spatne jak u tripplu tak u prvniho screeningu. Deti jsou zdrave obe.

leni78
22. říj 2013

@bureska Půl procenta je jedno mrtvé dítě na dvě stě odběrů. To je proste porad strašně moc. A co se týče toho, že to bývá ve chvili kdy máš něčím oslabenou imunitu, tak to máš stejné jako s očkováním. Řeknou ti, ze pokud je dítě nastydle, nemáš chodit očkovat. Jenže takhle jednoduché to pochopitelně není a ty se rozhodujes v podstatě hop nebo trop. Já do toho nejdu ani náhodou.

vladla
22. říj 2013

@danieltereza Já na odběru byla dvakrát.
Vše probíhalo podle plánu.Bezbolestně a v klidu.
Je spousta maminek co jsou proti....za mě je nechápu!Tvrdí,že se stejně i po různých těchto testech narodí postižené dítě nebo dojde k potratu následkem odběru plodové vody... (kde mají důkaz?)
Když to řeknu svými slovy.....narodí se i po odběrech 8 případů ze 100 postižených dítětí ročně....,ale,že rodiče po vyšetření byli informováni,že se jim postižené dítě narodí a oni přesto nesouhlasili (třeba z důvodů uznávání nějaké víry) s ukončením těhotenství...to už bohužel ve statistikách není uvedeno!!!
A když dojde po odběrech k samovolnému potratu....bohužel to byl plod oslabený a k potratu by došlo i bez odběru plodové vody.

Uslyšíš tu spoustu názorů pro i proti,ale nejodbornější vysvětlení ti poskytne pouze odborník.
Za mě říkám ano!Byla jsem dvakrát a ta úleva,když mi bylo řečeno,že mimi je zdravé....prostě nepopsatelné!!
Držím palce!! 😉

vladla
22. říj 2013

@monouch Držím palce!
Neboj plodovka se rychle doplní podle potřeby! 😉

bureska
22. říj 2013

@leni78 vím kolik je půl procenta. Pořád si ale myslím, že amniocentéza má smysl. Ve většině případů k těm samovolným potratům dochází u oslabených plodů nebo rizikových těhotenství. Stále je ale více těhulek, u kterých se odběrem odhalí nějaká genetická vada, než těch, které odběrem přijdou kvůli tomu odběru o miminko.

monouch
22. říj 2013

jít nebo nejít na odběr, je prostě o názoru. Riziko? To bych tak nebrala. Riziko je sednout za volant, riziko je přejít silnici mimo přechod. Může se stát cokoliv. Nechtěla jsem jít na plodovku, ale zaplatit neinvazivní vyšetření z krve, jenže mi to nebylo doporučeno. a to hlavně z důvodu, že z plodovky zjistí všechny chromozomální vady. Včera večer mi volali a Downa vyloučili. ZA 14 dní budou ostatní výsledky. Tak jsem ráda, že Downa to nemá a snad nebude mít ani ostatní vady.. Samozřejmě svéhé Ráďu miluju a mluvím na něj už téměř od začátku a strašně se na něj těším, ale život jako postiženímu bych mu nepřála! Pracuji v IT firmě a pořádáme dny pro druhé. Jezdíme třeba do Zámešku do Střelic a pomáháme se starat o postižení děti i dospělé. Mají tam hezký život, ale nejsou doma s rodiči! Protože ti se rozhodli takové dítě mít a pak to nezvládli. Někteří si své děti berou na víkend a to je hezké, takže ta péče tam je. Kdybych to nevěděla a stalo by se, tak se nedá nic dělat, ale když tomu jde předejít... je to pro mě jediná volba.
@danieltereza neboj, určitě to dopadne dobře a rozhodla ses správně.

za případné chyby a překlepy se omlouvám. Píšu v leže .. 🙂

sarunatko
22. říj 2013

@monouch Můžu se zeptat, kde jste na tom odběru plodové vody byla? Bylo to někde v Brně?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru