Je důležité vyšetření na těhotenskou cukrovku?

peetta
12. kvě 2014

jsme 22.týden,měla bych na ni jít za 14 dní,ale váhám,zda jo-či ne?u první dcery jsem ji neměla.sestra na gyndě ríkala že se mám sama rozhodnout,že je to spíš pro maminy,co moc přibrali.já doposud nepřibrala vůbec nic.tak nevím?????že prý je to hrozný šok i pro mimi když se vypije ten sladký hnus no.... co vy na to????

melinkaproch
12. kvě 2014

Ahoj

chtěla jsem se zeptat, zda už vás o tom informoval váš lékař.

V dubnu 2014 bylo Českou diabetologickou společností zveřejněno nové doporučení pro zjišťování těhotenské cukrovky, které je v souladu s mezinárodním doporučením schváleném také Světovou zdravotnickou organizací. Protože nové doporučení schválily tyto respektované organizace, uvádíme je na těchto stránkách už nyní, ačkoliv v praxi jsou zatím v platnosti původní kritéria. V současné době teprve probíhá jednání s Českou gynekologicko-porodnickou společností a Českou společností klinické biochemie, aby nová kritéria mohla vejít v platnost. Na test těhotenské cukrovky odesílá ženu ošetřující gynekolog a vlastní vyšetření probíhá v laboratoři, proto je velmi důležité, aby všechny tři odborné společnosti zaujaly jednotné stanovisko. Čeká nás tedy období zmatků – může se stát, že některá pracoviště budou používat stará a jiná již nová kritéria. Doufejme, že jen přechodně a časem se postup sjednotí.

Zde potom ty nové a staré hodnoty http://www.tehotenskacukrovka.cz/hodnoceni-vysl...

A tak tedy k tomu – ptž třeba konkrétně já jsem měla teď test po hodině 9,0 mmol/l podle starých bych cukrovku měla, podle nových zdaleka ne. Můj dr. to bere jako negativní, jen se nemám cpát od ráana do večera čokoládou, takže se přiklání k těm světově uznávaným hodnotám a právě mě i o tom informoval…

Třeba to někomu pomůže – kdo to má těsně nad limitem starých hodnot – tak se o tomto zkuste zmínit u dr. ať se natrápíte zbytečně dietou, která vlastně ani není potřeba :hug:

Děkuji za popř. další info.

ilonne
12. kvě 2014

@melinkaproch Hm, tak to jsem stejně v háji, už teď mám na lačno 5,8 😠

somalicats
12. kvě 2014

@melinkaproch To je přesně ono, podle těchto kritérií bych mezi diabetiky taky nespadla.

melinkaproch
12. kvě 2014

@ilonne pokaždé to máš vyšší? - píšou tam, že jedna hodnota na lačno zvýšená není vypovídající 🙂

@somalicats zkus to říct dr. - v zahraničí se jede právě podle těch nových kriter. už dlouho 🙂

lvicek2000
12. kvě 2014

@ilonne To jo, to mi dělali taky, až po zjištění cukrovky teda a měla jsem to vše v normě...
@kajalka Já byla na zátěžáku v obou těhu, poprvé jsem měla cukrovku, podruhé ne 🙂

ilonne
12. kvě 2014

@melinkaproch Jj, už i netěhotná projdu na lačno "jen tak tak".

somalicats
12. kvě 2014

@melinkaproch Už se mě to netýká 🙂. Ale i loni jsem se zvládla domluvit na jiných podmínkách mého dalšího fungování 😉

melinkaproch
12. kvě 2014

@ilonne Aha tak snad tě nebudou moc trápit - a ty už máš za sebou i oogt nebo jen ten cukr na lačno?

@somalicats co jsi vymyslela? 🙂

ilonne
12. kvě 2014

@melinkaproch Zatím jen lačnou.

melinkaproch
12. kvě 2014

@ilonne tak třeba se ještě budeš divit 😉 a to ti brali ze žíly - prý z prstu je to dost nepřesné 🙂

sweet81
12. kvě 2014

Já bych na test určitě šla , v těhu jsem cukrovku měla. Určitě to neni o pťibrání váhy ani o jezení sladkého. Já v těhu sladký skoro nejedla a taky jsem až tak moc nepřibrala.

ilonne
12. kvě 2014

@melinkaproch Ze žíly. Už 2x.

littleturtle
12. kvě 2014

@verushe20 Není to pravda. Kdyby to ubližovalo miminku, tak by nás tam asi neposílali....... 😉

arrowka
12. kvě 2014

@kajalka
@llluckaaa A kde se to dělá tak, jak popisujete? V Praze pochybuji, v jedné velké laboratoři pracuji a v druhé velké jsem byla na testu. Odběrová sestra má u sebe přenosný glukometr, pokud je glykémie nalačno vysoká, tak se samozřejmě v testu nepokračuje a žádný roztok se nepije.

llluckaaa
12. kvě 2014

@arrowka Neřeknu ti, která přesně to je, jen jsem od pár maminek slyšela, že jim to tak udělaly. Ale moc jich nebylo, jsou to vyjímky ☹

pt1981
12. kvě 2014

já jsem byla na testu dneska apěkně to se mnou zamávalo. Vypít se to dalo, i když huba se mi kroutila... První hodina byla ok, druhou už jsem proležela na lehátku. Bylo mi strašně zle.... Výsledky mi nikdo neřekl, zítra je prý bude mít má gyndařka, tak zkusím zavolat.... Cukr nalačno mám 3. 74, ale i tak mám trochu obavy, jak to dopadne... Léto bez zmrzky si moc představit neumím A kór těhotná ☹

pt1981
12. kvě 2014

@peetta ahojky, já nevím, ale má mudr mi říkala, že se to dnes doporučuje všem maminkám, jít tam.... Mám nahoře necelý dvě kila, takže nemyslím, že bych tam byla poslaná kvůli příbytku na váze. Každopádně to byl hnus vypít. Rozhodně jsem ale nezaváhala ani chcilku, neléčená cukrovka by miminku mohla hodně ublížit....

anina32
12. kvě 2014

Určitě na test jít, nekompenzovaná cukrovka může dítěti hodně ublížit i když matka na sobě nic nepozná. Já jsem třeba skončila na inzulínu navzdory tomu že jsem v těhu nepřibrala ani gram. Musím tedy přiznat že jsem tu sladkou vodu pít nemusela, nabrali mi krev na lačno a konstatovali že mám těhu cukrovku, že to ani pít nemusím. Glykovaný hemoglobín by to neukázal, ten ukazuje dlouhodobou hladinu cukru, dozvíte se z něj jakou průměrnou hladinu cukru jste měli před měsícem, ale těhu cukrovka stoupá s pokračujícím těhu. Já jsem třeba tyhle dlouhodobý výsledky měla vždycky v pořádku, ale lítaly mi hodnoty na lačno a po jídle. A třeba ani v moči jsem nikdy cukr neměla. Ale přesto jsem pak musela píchat 3x denně inzulín, porod mi vyvolávali na termín, rodila jsem s kapačkou glukozy, malej měl 3920g a první dny po porodu strávil v inkubátoru, kde mu neustále měřili glykémii. Dopadlo to všechno dobře, ale nechci ani pomyslet jak by to mohlo dopadnout kdyby mi tu cukrovku nezjistili, kdybych na ten test nešla...

frantiska85
13. kvě 2014

Ten sladký roztok nechutná o nic víc sladce než "dětské" tlamolepy jako Jupík atd.

domca89
13. kvě 2014

Já mám ještě čas, mě to ještě neordinovali, ale až na to přijde půjdu. Jen si říkám, proč nedávají vypít třeba coca colu? Ta má tolik cukru, že by se z toho jeden opupínkoval. 😀

werumka
13. kvě 2014

@domca89 Já jsem to ze zajímavosti zkoumala a dopočítala jsem se, že kdyby se použila třeba Fanta, tak by se muselo naráz během těch 10 minut vypít asi 0,8 litru, což je docela dost, když člověk připočítá ty bublinky 😀

domca89
13. kvě 2014

@werumka Tak to by mi nedělalo takový problém. Protože od chvíle co mám od 6tt nevolnosti mi zabírá jen coca cola a jsem vytrénovaná na to ji pít skoro denně, ač jsem to omezila jen na dny kdy je mi zle

werumka
13. kvě 2014

@domca89 Já myslím, že teoreticky by to mohlo jít domluvit. Zatím máš čas, třeba už Ti bude za dva měsíce líp.

kukuss
13. kvě 2014

Ahoj, já taky byla na testu, kvůli rodinné anamnéze. Výsledky byly moc dobré 🙂 a určitě si myslím, že ty tři hodky, co jsme tam proseděla nebyly zbytečné. Lepší je mít jistotu, než jak je uvedeno v příspěvcích výše porodit moc velké miminko, být potrhaná a tak dále. 🙂 Určitě není čeho se bát ( a to sama nesnáším braní krve :D).

katulka69
13. kvě 2014

Holky tak to jsem asi jediná, ale na testu jsem byla včera a sestřička mi brala pouze jednou krev a pak jsem šla domů, nic jsem pít nemusela. Dnes jsem si volala na výsledky a je to ok. Tak teda nevím co si o tom myslet....

alcar
13. kvě 2014

Ja nechapu, ze za celou dobu neprisli na neco lepsiho nez hnusnou chemicky upravenou sladkou vodu. Dneska uz existuji ruzne nutridrinky ve forme dzusu a chutnaji naprosto normalne. Jenom na ogtt furt tehulim cpou ten sajrajt. Vypit se to da, ale chemie z toho skace uz pri pohledu na to. Samozrejme jsem pro, aby se ten test delal, ale rozhodne by nebylo na skodu zmenit podminky. Takhle na to spoustu tehotnych nemuze jit, protoze proste ten hnus hnedka vyzvraci. 😒

zdenka7777
26. kvě 2014

Děkuji Vám všem za názor. Na test jsem přeci jen šla. Dnes jsem byla u doktorky na prohlídce a ta mi oznámila že test dopadl dobře. Jaké hodnoty byly, nevím. Nakonec jsem i ráda, že jsem to podstoupila. 😉

prapodivna
26. kvě 2014

@alcar tam jde totiž o to, že to musí být určitá forma glukózy. Já myslela, že je to čistě glukózový roztok, jaká chemie v tom tedy je?

alcar
26. kvě 2014

@prapodivna nevim, co je v tom za chemii, kazdopadne, aby laborator dodrzela normy, musi to byt vyrobek ve forme polotovaru. Laborator si proste nemuze michat glukozovy drink jen tak na kolene treba z cukru. Domnivam se, ze to bude ve forme prasku ci koncentratu nebo primo hotovy roztok ve farmaceutickem obalu. A aby to melo jakousi zivotnost, musi v tom byt dle meho chemie. Ja osobne kdyz jsem to pila, rozhodne mi to nechutnalo jako caj z cukrem, proste v tom byla jakasi chemicka pachut. Samozrejme nebude zdravi skodliva, ale jde o tu chut.

prapodivna
26. kvě 2014

@alcar ten co jsem pila například já, byl jenom sladký, vím, že některé těhotné říkali, že to měli i nakyslé, to asi to nebude všude stejné... Pokud se nepletu, tak cukr je glukóza, takže teoreticky to může být jen roztok cukru?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru