Je důležité vyšetření na těhotenskou cukrovku?

peetta
12. kvě 2014

jsme 22.týden,měla bych na ni jít za 14 dní,ale váhám,zda jo-či ne?u první dcery jsem ji neměla.sestra na gyndě ríkala že se mám sama rozhodnout,že je to spíš pro maminy,co moc přibrali.já doposud nepřibrala vůbec nic.tak nevím?????že prý je to hrozný šok i pro mimi když se vypije ten sladký hnus no.... co vy na to????

lvicek2000
12. kvě 2014

Já ji měla, takže za mě určitě ano. Nekompenzovaná cukrovka není sranda.

ilonne
12. kvě 2014

@peetta Sestra na gyndě zřejmě nemá kompletní informace, neb kecá pěkné nesmysly. Kamarádka ji měla - sportovkyně celý život, štíhlá, sladké skoro nejí, a když peče kuře, tak zásadně stažené z kůže a na vodě. Rozhodně nepřibrala nic, co by přibrat neměla. A cukrovku měla poměrně dost silnou. Po porodu jí nezůstala. Já ji měla taky a to jsem do 18tt, kdy jsem šla na OGTT přibrala 2-3 kg, což mi taky moc nepřijde. Vyřešila to dieta a taky mi nezůstala. Teď ji tedy nejspíš mám taky, už vím že mám vyšší lačnou glykémii, tak jdu zase dřív na OGTT. Jinak mě dělali častější váhové odhady, průtoky placentou atd.. Za mě tak zbytečné není. Stačí si přečíst rizika nekompenzovaného GDM. Pro miminko při vyšetření žádné riziko není.

hanivasi
12. kvě 2014

já na tom byla, naštěstí jsem cukrovku neměla. V té době jsem měla tak 7kg navíc, což je v pohodě. Každopádně nějaká diskuze u doktorky neproběhla, že bych si to měla rozhodnout sama. Prostě mě tam poslala a bylo. Člověka to nezabije a doktoři asi ví, proč dělají testy. Já osobně jsem to testování snášela velmi špatně, ale přežila jsem to. Je to jen 1x za těhotenství, tak proč ne.

zdenka7777
12. kvě 2014

Ahoj, já jsem ve 25. týdnu a ve čtvrtek jdu na těh. cukrovku. Čekám již 3. dítě, u 2. se cukrovka nepotvrdila. Mám stejnou otázku jako ty. Jít či nejít. Také moc nepřibírám, ani žádné zdravotní problémy, ani cukrovka v rodině. Jen u mně snad ten věk. Moc dobře mi nedělá, že nemůžu po ránu jíst a pít. Jinak zvracím. A při představě vypití toho sladkého nápoje, je mi zle už teď. Kdyby člověk věděl, co bude, když to nepodstoupí. Pořád nad tím přemýšlím, zda tam mám jít. Zdravím Zdeňka

micka1
12. kvě 2014

Byla jsem na tom testu dnes. Najednu stranu jsem ráda. U syna jsem za celé těhu přobrala 3kg a cukrovku jsem měla. Naštěstí jsem byla jenom na dietě. U druhé těhu sdcerou jsem přibala ze celé těhu 12kg a cukrovku jsem neměla. Teď při třetím těhu jsem zatím přibrala jenom 2 kg a podle dnešní testu mám hladinu cukru zvýšenou. tak jsem zvědavá co mě řekne dr.Myslím že tehle test zbyteční není.

golla
12. kvě 2014

@peetta
@zdenka7777 určitě jít. U těhu cukrovky se miminko více hlídá, může totiž rychle přibírat a hrozí velké komplikace u porodu. Doktoři hlídají termín porodu a většinou se rodí dříve. Toto je zrovna věc, kterou bych rozhodně nepodcenila.

kaca08
12. kvě 2014

@peetta měla jsem těhotenskou cukrovku v prvním těhotenství, uhlídali jsme jí v mezích přijatelných hodnot glykemie. Syn se narodil v termínu vyvolávaným porodem, váhu měl 3100 g a po porodu u něj vznikla hypoglykemie, ale lékaři na to byly díky mají anamnéze připraveni, takže vše v pořádku. Nyní čekám druhé miminko a byla jsem na testech na cukrovku dříve, opět se potvrdila, tak držím dietu a hlídají si mě jak na diabetologii tak v rizikové poradně v porodnici.
Není to moc dobré vypít ten sladký roztok, ale dá se to vydržet a pokud přijdou na cukrovku, pohlídají si Tě i miminko, aby bylo vše v pořádku. Držím Ti palečky

verushe20
12. kvě 2014

To je jako pravda, že ta voda s cukrem může ublížit miminku? Já jdu na cukrovku pozítří 😒

elvira
12. kvě 2014

Vyšetření miminku určitě ublížit nemůže - to by ho nedělali...
Mnohem horší je nezjištěná a neléčená cukrovka v těhotenství.
Než jsem na test na cukrovku šla, tak jsem tu četla story o tom, jak je to hrozné, jak se to nedá, jak se některé málem poblily a omdlely a umřely...
No - že by mi to chutnalo, to ne, ale vydržet se to v pohodě dá - co bychom pro zdraví svých mrňousků neudělaly, ne? 🙂

terkaz
12. kvě 2014

Jak muze rict sestra na gynde takovou kravinu, jakoze je to pro maminky, ktere vic pribraly???? To s tim prece vubec nesouvisi. Tehotenskou cukrovku muze mit i maminka, ktera je hubena.
ja jsem v prvnim tehu mela, v dalsich dvou ne. Ani v jednom bode nejsem rizikova. Takze za me urcite jit.

faminka
12. kvě 2014

Ja jsem na tom testu byla brzo,v 15. Tydnu, protoze mi vysly uz blby hodnoty pri NT odberech, v te dobe jsem jeste blila ze vseho a stejne jsem to dala v pohode, proste jsem ten hrnek cukrove vody dala na ex a bylo to... spis je to nudne tam cekat ty dve hodiny, clovek ma byt v klidu, takze nemuzete ani nikam jit... chce si to vzit casopis nebo neco... ale jako jinak fakt plne v pohode, neprotivte si to dopredu, proste nepremyslet, hrknou to do sebe a je to... je to proste obycejma sladka voda 🙂

kamino
12. kvě 2014

Uz jsem to jednou psala. Vedle me rodila holcina 5 kg cvalika prave diky nezjistene cukrovce. kleste,vex,maly zasekly,ona potrhana tak,ze ji sili v narkoze..des. Prijela uz s tak rozjetym porodem,ze cisar byl uz vetsi riziko. Druhy den mel prcek uz jen kila 4,vse byla jen voda,jak byl natekly. Za me test urcite. Fakt to neni nic hrozneho.

kami1984
12. kvě 2014

Kamaradka mela v tehu 48kg, pribralka asi 4kg celkove a chytla takovou cukrovku, ze skoncila na inzulinu.. A pritom prirustky minimalni, na sladke extra nebyla a bum bac...
ta voda se da prezit, me to dali do ledove vody, lupnout na ex, nepremyslet o tom... a vubec nemyslim, ze by to melo vliv na ditko...

somalicats
12. kvě 2014

Vidíte, a já patřím k těm, které ten test snášely hodně špatně. Před 11 lety jsem cukrovku neměla, teď jsem jim vyšla pozitivní, po testu jsem málem zkolabovala a dva dny mi z toho ještě bylo zle, bohužel u mě je jakákoliv hladovka problém a v těhotenství jít někam nalačno je problém ještě větší. Nicméně ani dietu jsem nemusela držet tak přísnou (a ani jsem nemohla, jakmile jsem vynechala jakýkoliv cukr, bylo mi zle a šla jsem do hypoglykémie) a kontroly všechny OK. Pokud by se stalo a já otěhotněla potřetí, na test už znova nepůjdu, ale budu se chovat jako diabetička a hlídat se. Rozhodně ale nedoporučuju tohle podcenit a říct si, že zrovna mně se to stát nemůže - já přibrala minimum, problémy s nadváhou jsem nikdy neměla, a přesto jsem vyšla pozitivní, i když jsem přesvědčená, že u mě je to dáno spíš mírnou atypií mého metabolismu.

berusinecka
12. kvě 2014

@peetta Ahojky, sla jsem na ni s prvnim synem. Bohuzel to slo ven. A gyn mi rekla ze jit na druhy pokus je trapeni me ale i maleho. U druheho syna jsem na to nesla. Protoze mi je jen spatne kdyz se nemuzu rano najist. Urcite to je dobre, to zkontrolovat, ale pokud vis ze by ti bylo zle, tak bych tam nesla. Nebo se jeste pozeptej na alternativu. Vim ze se da vypit horky caj s rohlikem. Sice to cukrovku uplne nevylouci, ale aspon neco. Nedelaj to vsude. Ale za zeptani nic.

baseema
12. kvě 2014

Mě to málem neudělali, protože nemohli najít žílu a nakonec se zadařilo. Musela jsem si píchat inzulin a to jsem taky skoro nepřibrala. Je to nebezpečný pokud ji máš a nic neděláš, takže za mě jít na vyšetření. Nebolí to jen to je hnusně sladký 🙂

martina_z
12. kvě 2014

To je asi stejny sok pro miminko jako kdyz matka sezere tabulku cokolady a ctyri vetrniky 🙂 Doporucuju si procist rizika nelecene tehotenske cukrovky a myslim, ze se rozhodnes test podstoupit.

lvicek2000
12. kvě 2014

@martina_z No dokonce je to menší šok než tabulka čokolády. Mně diabetolog vysvětloval, že ta hodnota toho roztoku je jako když si čkověk dá bežný vydatný oběd, takže žádná šoková hodnota...Nemyslim si, že by to bylo pro mimčo nebezpečné, spíš se prostě maminám nechce...Po svých zkušenostech bych si to teda neriskla nejít. Zas taková hrůza to není.

ilonne
12. kvě 2014

@lvicek2000 Ale mohli by místo té sladké "srajdy" podávat třeba "smažák s hranolkama a s tatarkou", že 😀 😀 😀 ? Myslím, že to by se zdaleka tolik žen nežinýrovalo tam jít 😀

lvicek2000
12. kvě 2014

@ilonne A víš, že mě to právě při psaní tý zprávy napadlo taky? Proč nedají třeba pořádnej kus čokiny? 😀 Bych šla klidně třikrát 😀

ilonne
12. kvě 2014

@lvicek2000 Viď, v každém trimestru 😀

xmarg04
12. kvě 2014

@lvicek2000 Nekde se to dela, slyšela jsem o variante s koblihama i s tatrankama...😉

lvicek2000
12. kvě 2014

@xmarg04 Ne...To je vtip?? Kde???

terkaz
12. kvě 2014

@lvicek2000
@ilonne
No holky ja se na to asi pred 14 dnema ptala, kdyz jsem byla na testu. Proc mi radeji nedaji treba dve Snickersky a prej by to trvalo dele nez se to dostane do krve....takze si nic nooo 😅 😀

kajalka
12. kvě 2014

Co jsem zjišťovala, tak u nás se dělá v principu špatně. Mělo by se čekat na výsledky krve, co se bere na lačno a pokud nejsou v pořádku, pak se teprv má pít roztok. Co vím, všude se bere krev, hned pije roztok a zas bere krev a až potom jsou výsledky. Takže při dalším těhotenství si nechám nabrat glykovaný hemoglobin a pokud by něco nebylo v pořádku, podstoupím i zátěžový test. Jinak vypít se to dá a ač nejsem vůbec cíťa, se mnou to málem švihlo, měla jsem děsný návaly střídavý se zimnicí a bušení srdce. Ani miminku nebylo dobře, protože jsem cítila, jak sebou mele nezvykle moc.

lvicek2000
12. kvě 2014

@kajalka No ale glykémie nalačno není ukazatel cukrovky...Tu jsem měla vždy v pořádku, ale cukrovku jsem měla...Problém je, že se tělo neumí vypořádat s vyšším náporem sacharidů po delším hladovění a to se musí zjistit jedině tím zátěžovým testem.

llluckaaa
12. kvě 2014

@kajalka No ono by se to mělo dělat spíš tak, že ti změří lačnou glykémii a pokud je v pořádku, provedou test. Pokud v pořádku není, provedou jiný den další měření lačné glykémie a pokud opět vyde vyšší, jsi považovaná za diabetičku. Pokud vyjde v pořádku, podstoupíš test. Ale neznám moc laboratoří, kde by se to takto dělalo ☹

ilonne
12. kvě 2014

@lvicek2000 Ale glykovaný hemoglobin je, dělali mi ho u Anežky pravidelně. Je to křivka - jak se ti pohybuje dlouhodobě hladina cukru. Dělali mi ho cca 1x za měsíc.
@kajalka Mě teda vzali z prstu a když to vyšlo dobře, šlo se na zátěžák. Kamarádce vyšla vysoká, tak šla rovnou na diabetologii bez OGTT. Mě z toho nic nebylo, hodili do toho trochu kys.citronové, tak to bylo jak přeslazená citronáda. Spíš jsem se pak docela nudila.

xmarg04
12. kvě 2014

@lvicek2000 Kamaradka ve východních Cechach rikala, ze bezne tatranky (to mi prijde cajk, je tam uvedena kaloricka hodnota i slozeni, takze proc ne) a tady na koniku se několik holek shodlo, ze jim v Praze nabidli místo glukozy koblihy, ale byly to ty zvracejici, tak mozna proto...

kajalka
12. kvě 2014

@lvicek2000 No v tom případě jak píšu - nechat si zjistit glykovaný hemoglobin.

martina_z
12. kvě 2014

@lvicek2000 Aha, tak to jsem nevedela. Poprve jsem se taky malem poblila, pac to udelali do takoveho obrovskeho kyble a "dochutili" umelym citronkem. Ale prezila jsem to a kdyby slo jen o tohle, jsem klidne tehotna kazdy dva roky 🙂 Podruhy jsem dostala lahvicku glukozoveho roztoku a i kdyz to nebyl Jim Beam, dalo se to v pohode vypit. A to nemam rada sladke.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru