Je možné jít na UTZ prováděný ve 20. tt až ve 25-26. tt?

noocyt
15. črc 2010

Holky je možné jít na ultrazvuk který se provádí ve 20tt až ve 25-26tt..... ☹ ☹ ☹
toto jsem posílala na jíné forum a holky me spíše odkázaly sem že mi tu určitě někdo poradí.... děkuji

ultrazkuv
Ahojky Holky dnes jasem pěkně vytočená, byla jsem na kontrole jsem ve 25tt a ptala se sestřičky jak je to s ultrazvukem v těhu že se pořád nic neděje že mi nedali doporučenku a nic... tak se na to podívala a řekla že bohužel je pozdě musím si počkat na další prý někdy ve 32tt.... jenže ten ultrazvuk kam mě neposlaly je na srdeční vady a my právě máme (maminka) v rodině geneticky vrozenou vadu - selhávání srdce a defibrilace síní.... jak by ste se zachovaly? udělaly by jste jim tam humbuk jak to že nic a to jsem tam byla v 18tt a 21tt na prohlídce.... ještě další věc ptali se v ás jak ste otehotnely na vrozené vady nebo nemoci? a kdy? mě se zdá že chodím do znuděné znechucené ordinace kde se nikomu nic nechce, abych prvo rodička všechno od nic jestli od doktora nebo od sestry tahala jak z chlupaté deky... už fakt nevím co si o tom mám myslet...

suzanna
15. črc 2010

@noocyt JA bych jim tam teda udelala peknej kraval.
Nevim zda si byla na UTZ ve 12 tt na NT hodnoty ale UTZ ve 20 tt je take dulezity a jeste ti meli vzit i krev,protoze ten UTZ se kombinuje prave s tou krvi a z toho se pak vychazi ohledne tech vyvojovych vad.
Jestli mas pocit,ze te zanedbavaji a to jako ze jo,odesla bych k jinemu gyn.bez rozmysleni.

ivett
15. črc 2010

já četla, že ten utz na srdíčko není standardní a někteří dr. na něj neposílají, pokud teda nejde o případ, kdy jsou nějaké srdeční vady v rodině apod., což jak píšeš je asi tvůj případ, no když nic jiného, dr. se tě na to měl zeptat, nevím dokdy se ten utz dá udělat, já na něj jdu v pondělí a to mi sestra řekla, že je už tak akorát, já to chtěla o týden posunout, ale to už by prý bylo pozdě...
humbukem už teď asi nic nezmůžeš, na utz tě už teĎ poslat nemůže, když by ty výsledky byly k ničemu...buď změŇ dr. jeslti jsi s ní nespokojená, anebo se prostě na všechno ptej a "otravuj" je, když nejsou schopni říct ti to sami...
každopádně bych jim o těch vrozených vadách řekla, i kdyby se mě neptali, tohle jsou vážné věci a kdybych věděla, že máme v rodině nějaké špatné genetické dispozice, tak bych jim to sama nadiktovala, pokud by se neptali...

karmenta
15. črc 2010

Já osobně bych hned volala do jiné ordinace, problém jim popsala a bez váhání přešla jinam. A nějaká ta stížnost na příslušné úřady by taky nebyla na škodu, tady jde o zdraví takže by se měli snažit.
Co se týče těch dotazů ohledně otěhotnění a nemocí v rodině tak se paní doktorka ptala hned po 1. ultrazvuku a jelikož se jí něco nezdálo poslala nás na spec. genetickou konzultaci kde paní genetička věc také nezhodnotila příznivě a okamžitě brali krev na kde co (od kariotypu až po několik spec. genetických vad).

keminek
15. črc 2010

mě minule kvůli mému srdci poslali do porodnice na spec. podrobné utz vyšetření. Koukli na mimčo, placentu, průtoky.. na všechno možné prostě. Výsledek v pořádku. Miminko v pořádku. A bylo to někdy ve 25. tt. Tím chci říct, že je možné se objednat někam, kde udělají to, o co ti teď běží. Byť to není utz ve 20. tt.

pett7
15. črc 2010

já byla někdy kolem 24tt v porodnici na utz vyšetření srdíčka a koukali na všechno... asi bych zavolala někam do porodnice nebo jinému doktorovi nemusí to být ve 20 týdnu dělají to myslím do 24, 25t

evcounek
15. črc 2010

Ahojky, to mě je líto, že máte takovéhle problémy.
Já jsem otěhotněla a můj doktor onemocněl a už se do praxe nevrátí 😠 byl moc dobrý a já si říkala až to přijde tak budu v dobrých rukách jenže ouha pečlivý doktor je ještě teď na jipce. ☹ a já musela nahonem shánět nějakého doktora co by ho zaskočil aspoň po dobu těhu. Všude kam jsem volala tak mi vynadali, co si to dovoluju zařizovat si joného doktora, a tak dále a hned chtěli taky vědět jestli mám bezproblémvé těhu. jak jsem to asi měla vědět prvně a v 8tt 🙄 ty doktoři snad chtějí zázraky.
Na choroby se mi ptali hned jak jsem přišla s tím že jsem těhu. na UTZ jsem byla na potvrzení ve 7tt pak ve 20 tt a 25tt. Když jsem se doktorky ptala jesli se chodí ve 12tt tak mi řekla, že už ne, ale kdybych chtěla tak si to prý můžu zapalatit. no naštvaná jsem byla pořádně, když jsem zjistila, že to není pravda a ve 12 tt se normálně na UTZ chodí 😠 bylo mi líto, že jsem prcka neviděla. 😢
teď chodím k fajn doktorovi co převzal praxi po mém doktorovi a nemůžu si ho vynachválit. Snad až budeme za 2 roky čekat Kačenku nebo Tomáška (radši Kačku) 😀 tak mě snad na UTZ ve 12tt pošle.
Jinak hlavu vzhůru a držím palečky ať jste zravé a veselé

ygreen
15. črc 2010

noocyt - v těhu jsou propláceny pojišťovnou a doporučovány, nebo zda jsou povinné nevím, 3 utz - na zjištění těhu, zda je mimi v děloze, tluče mu srdíčko (cca 8tt). Potom ve 20tt protože se dělá velký drobnohled zda je vše u miminka v pořádku a pak kolem 30tt. Navíc jsou dnes NT screening krev + utz kolem 12tt a pak kdykoliv si doktor přeje.

Myslím si, že bys měla zavolat do nějakého soukromého centra, kde mají speciální utz a objednat se na podrobný utz, se zaměřením na srdíčko.

JInak rodinnou anamnézu by ti měla sepsat obvoďačka a předat gyndaři a na papíry do porodnice. Ale takovéhle věci by jsi měla hlásit sama aby si to doktor poznamenal. Podle mě se doktoři ptají tehdy když mají podezření na nějakou vadu - např. vyjde ti zvýšený cukr, tak se doktor zeptá, zda je v rodině cukrovka, apod. Zase kdyby měl vyzvídat všechny důležité nemoci, bylo by to nadlouho.

Každopádně se divím, že jsi si ten utz neohlídala sama. Ty jsi nevěděla, že se kolem 20tt dělá? J8 se raději dopředu hlásím, aby doky něco neopoměl a vše si tedy ohlídávám sama a hodně se ptám. Teď naposledy - doktor úplně zapoměl, že jsem po císaři a vůbec nic neřešil, tak jsem se ptala, jestli mi udělá utz jizvy na děloze a kdy mě předá do porodnice, že se musí dřív, apod.

chaarleene
15. črc 2010

ahoj, já bych teda kravál udělala... mě se doktor na rodinnou zátěž ptal hned na začátku - resp. už se přesně nepamatuju, jestli jsem s tím nezačala já, ale rozhodně jsme to probrali hned někdy v 9. týdnu, poslal nás do Hradce na genetiku, tam jsme nesli vyplněné dotazníky, paní doktorka s námi všechno probrala, dala nám zprávu, kde byla v procentech vyjádřená rizika a doporučila velké ultrazvuky ve 20. a 30. týdnu provést na specializovaném pracovišti - což se taky stalo, pan doktor mi dal žádanku a na UTZ ve 20. týdnu jsem byla v Hradci 🙂

takže být tebou bych rozhodně vyžadovala pečlivé provedení ultrazvuku a to co nejdřív, ať víte, na čem jste 😉 jinak souhlasím s ygreen, že sis to možná měla pořádně pohlídat už od začátku, u takových záležitostí je lepší si to ošéfovat osobně a ne jen čekat 😒

zuzimila
16. črc 2010

Jak zapomněli na usg ve 20. týdnu????
U mě v ordinace tohle má v režii sestřička, vše přesně naplánované, ještě než jdu k dr., už mám zajednané všechno u ní. Ale je fakt, že tohle bych si teda hlídala a taky hlídám. Ted´bud´udělat kravál a jít jinam / ztráta důvěry / nebo doufat, že všechno bude o.k.

Mmch.: Onem. Vaší maminky je fibrilace síní, ne defibrilace síní... 😉 .

beruska2x
16. črc 2010

to bych teda humbuk udelala, me Dr delala UTZ pri kazde kontrole... a to mam jen srdecni selest vrozeny... to je podle me zanedbani pece ale je i trochu pravda ze je vina i na tve strane, prece tohle si musi kazdy hlidat sam, zvlaste kdyz je tam nejake riziko, to bych dr hlasila hned pri otehotneni, stejne jako jine rodinne nemoci...

ferinka
16. črc 2010

Jak může doktor "Zapomenout"?!?!?! To si má teda pořádně hlídat a hlavně pokud máte v rodině takovéto vady 😔
Já bych tam teda udělal humbuk a okamžitě přešla k jiné dr. na co jako zapomenou příště?!?!? A u nové bych chtěla ten UTZ okamžitě udělat i kdybych si ho měla zaplatit ze svého...
A ty jsi to jí to nehlásila???

brumdinka
16. črc 2010

nnovcit - no tak to bych jim tam udělala pěknej vyrvál 😠 jinak k těm vadám atp. co si pamatuju, tak u Jiříka se mě na tohle všechno vyptávali - vždyt´kvůli tomu je tam i návštěva tvýho klasickýho doktora - kde se píše do papírů celej chorobopis - mojí doktorce se tam pro změnu podařilo "pohřbít" mi tatínka - měla tam napsáno otec zemřel na rakovinu přitom na ni zemřel děda, tatínek je pořád s námi a doufám, že ještě dlouho bude 🙂

estrellita
17. črc 2010

me se ptali na rodice a vlastne celou rodinu hned nekdy v 9 tt, takze si myslim, ze by to tak melo byt vzdy.
muj dr (teda sestricka) dava specialni papir, kde je seznam vsechn vysetreni, v jakem tydnu jsou a zda jsou placene, nebo na pojistovnu. nicmene i kdyby tohhle nedelali, je potreba si to hlidat a ptat se, nesolehat se na sestricku, ze te objedna.
Na tvem miste bych si urychlene zavolala do nemocnice, nebo soukromeho specializovaneho centra a vysvetlila jim situaci, aby te jeste prohlidli. Vady na srdicku budou uz ted videt porad, tak neni duvod to vysetreni vynechat.

ivasad.
1. srp 2010

Je to tak že pojišťovna skutečně proplácí během těhu tři ultrazvuky. Potvrzení zdravého těhu - kolem 8-9tt, pak 20-22tt, a 30-32tt. Ten druhý by se měl dělat do 22tt, ptž kdyby se zjistila závažná vada plodu, tak je do 24tt možné ukončit těhu. Tím tě nechci strašit 😉 Je to divné, myslím že tenhle UZ je povinný (ale to nevím jistojistě). Asi bych změnila doktora. Pokud sám UZ v ordinaci nemá, měl tě podle mě upozornit ať si to zařídíš na jiném pracovišti.

k.ate
1. srp 2010

Ahojky, netuším, jak to je, ale určitě máš právo si na ultrazvuk v nejhorším zajít na vlastní náklady (u mojí mudry se platí asi 300). Moje MUDr má ultrazvuk vlastní a do průkajdy mi sestřička vždycky předem psala, že na té další kontrole se bude ultrazvuk dělat. Takže bych být tebou silně uvažovala i nad změnou doktorky...
No a nás na ultrazvuk kvuli srdíčku MUDr. poslala, ale jen kvuli tomu, že v triplech jsme měli malinko zvýšenou jednu hodnotu (byla na hranici normy)...
Nejsem pro zbyteční dělání uz v těhu, ale tyhle velký by doktoři prostě zapomínat neměli...

suik
1. srp 2010

Taky bych udělala humbuk, tyhle ultrazvuky jsou povinný a hradí je pojišťovna. Zkus opravdu změnit doktora, vysvětli mu situaci, nebo si zavolej někam kde ti Uz můžou udělat, současně bych se ale obrátila i na pojišťovnu a pokusila se informovat i tam .... jednak bych si nechala udělat výpis zákroků, nebo jak se tomu říká, na netu najdeš formulář, možná se budeš divit, co všechno ti doktor naúčtoval a třeba tam bude i UZ, já taky našla něco od lékaře, u kterého jsem v životě nebyla.
Tohle teda doktor nezvládl, sice je dobré se informovat co se s tebou děje, ale já kdybych neměla přístup na internet, tak toho vím sotva desetinu, o co je dobré se zajímat. Ale hlavní odpovědnost leží na něm, nebo na setře (u mě to měla pod palcem sestřička).

mě nikdo nenabídl NT screening a když jsem se o to začala zajímat, taky bylo pozdě. Trochu mě to mrzelo.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru