Je povinné vypít glukózo-fruktózový sirup?

furka
20. čer 2014

Dobrý den,

Za 2 týdny jdu na odběr krve na cukr a vím, že tam dostanu ten glukozofruktozovej sirup. Je to povinné? Včera jsem viděla co se stalo mamince který ho zaměnili... Nemám k tomu slov a dost se bojim. Navíc po něm skoro každý zvrací , jak to je? Musim ho pít? . Děkuji za odpovědi 😎

mataharyy
21. čer 2014

@z_kopretinka No já jsem si u posledního říkala zda má smysl tam zase jít, když 2x jsem cukrovku neměla, ale tak nakonec jsem tam šla taky... Člověk si to nesmí znechutit než tam jde, což u každého dalšího těhotenství je složitější a složitější 😅 😀

marcicek84
21. čer 2014

@mataharyy - no v diskuzích byly holky pod 25 a na test poslány nebyly, takže si myslím, že to není povinné, ale záleží na dr. jestli tě pošle nebo ne 😉

mataharyy
21. čer 2014

@marcicek84 No jak jsem říkala do teď jsem o té věkové hranici nikdy neslyšela, ale ono asi dost záleží na každém doktorovi jak se k čemu staví 😉 Ale jak říkám všechny těhotenství jsem měla do 25. a byla jsem u každého, jen každé jinak probíhalo 😉 A povinné v podstatě není nic, můžeš odmítnout všechna vyšetření. Jen je dobré vědět co to může mít za následky, protože někdy je lepší hold něco skousnout a vědět že je to v pořádku, než si pak tlouct hlavou o futra, když se něco podělá 😉 Každý jsme zodpovědný sám za sebe a své děti, tedy musíme vědět že každé rozhodnutí má nějaký následek, který můžeme nést po zbytek života

pajaa24
21. čer 2014

můj doktor sirup třeba pít nedává, sestřička bere krev a když jsou hladiny ok, tak už se sirup pít nemusí....tak jsem vlastně ráda, že mě to minulo...;)

gepe
21. čer 2014

@marcicek84 se mnou vloni na testu byly dve pod 25 let. Diskuse jsou jina vec, nez realita 🙂

Jinak v tehotenstvi neni nic povinnosti, clovek muze teoreticky prijit a pouze porodit. Prip. dusledky, ci nasledky daneho rozhodnuti si musi clovek nest sam. A to vcetne zodpovednosti.

marcicek84
21. čer 2014

@gepe - ty holky mohly mít zátěž v rodině nebo něco už mohly mít v moči...těžko říct...

@mataharyy - jo je to každého rozhodnutí,jen je třeba si uvědomit, že někdy není tvé rozhodnutí se z nějakého roztoku poblít a nenaděláš s tím nic, prostě nejde test provést...a musíš s tím taky žít 😉 myslím, že se nedá říct, že pak neseš následky na celý svůj život, že to bylo tvé rozhodnutí...přijde mi, že se to tu moc řeší, holky se musejí rozhodnout samy 😉

gepe
21. čer 2014

@marcicek84 ani jedno 🙂

helcenka
21. čer 2014

@furka - já ani u jednoho těhu nešla. A to proto, že rok před prvním těhu jsem na tomhle testu byla kvůli něčemu jinému. A musím říct, že po druhé dávce jsem se "vyblila z podoby". A udělalo se mi tak zle, z toho, že jsem nemohla jíst ani pít, byla tam se mnou tenkrát mamka a ještě že tak, protože po cestě domů to se mnou prostě seklo. Ještě druhý den jsem se z toho vzpamatovávala... Takže jako těhu mi to přišlo nepřekonatelný, protože bez snídaně hned po ránu jsem nemohla fungovat.
Takže u prvního těhu jsem se s doktorem domluvila, že nepůjdu. Napsal mi to do průkazky i do karty, že je to na mojí žádost a bylo.
U druhého těhu jsem měla jiného doktora, nicméně jsme se domluvili, že budu chodit častěji na odběry krve na cukr. A pouze kdyby byly výsledky hraniční nebo vyšší, že test budu muset absolvovat. Naopak se u mě zjistila tou krví hodně nízká hladina cukru, takže vlastně pravý opak a musela jsem dodržovat úplně jiná dietní opatření a na krev jsem chodila každé 2-3 týdny až do konce těhu.
Nicméně nikdy bych neohrozila sebe ani miminko, takže kdyby na to došlo a dr. mi to navrhl jako rozumné na test jít, šla bych. Ale svému doktorovi jsem naprosto věřila, je to kapacita v oboru, vyhledávaný a uznávaný lékař, takže když řekl, že to lze i jinak, tak jsem byla v klidu.
Na druhou stranu plno známých naopak říká, že jim glukoza fakt chutná a daly by si ji i znovu jen tak 😀 .

dora13
21. čer 2014

Ja si nemuzu pomoct, ale prijde mi, ze se z OGGT dela uplne zbytecny strasak. Ja se toho po tom, co jsem nacetla na internetu, bala jako cert krize, fakt jsem z toho byla na nervy a je to uuuuplne v pohode. Nerikam, ze je to nejlepsi drink, jaky jsem kdy pila, proste hrozne sladka chemicka limonada bez bublinek, ale vypit se to da uplne v klidu, pak si tam clovek dve hodiny posedi/polezi a jde se domu. Uznavam, ze byt nalacno neni nic moc extra prijemneho, ale opet, je to jen jednou a prezit se to da. Myslim, ze dusledky nekompenzovane cukrovky jsou mnohem, mnohem horsi...

mataharyy
21. čer 2014

@marcicek84 Je jasný že když to nejde, nejde to a udělá se to jináč, např. jiným sledováním atp., hlava se z toho trhat nebude 😉

A ty následky které plynou z našich rozhodnutí jsem myslela spíše všeobecně, než konkrétně vázané na tento test, jen poslední dobou mám trochu dojem (opět všeobecně), že lidé se omezili na "tady a teď" a nemyslí moc, či vůbec na to co z jejich momentálních rozhodnutí může vzejít do budoucna a že to mohou být celoživotní následky, které ne vždy můžou být dobré, nebo alespoň banální... 😉 Vím to sama od sebe, v určitém období/věku jsem také neřešila spoustu věcí a teď bych si za to nafackovala, i když naštěstí to nejsou věci které by se odráželi na zdravotním stavu mém, či dětí/rodiny. Ale asi je to o tom co se člověk v životě naučí, smutné pak je když taková rozhodnutí mají špatný vliv na blízké 😉

hariska
21. čer 2014

já jsem na test nešla. cukru v těhotenství jsem se vyhýbala, tak se mi to zdálo pro dítě jako zbytečný šok.

dezyre
21. čer 2014

@mataharyy já jsem ve 24 nebyla, ve 27 byla. Můj doktor taky říkal, že se to dělá od 25.

pampalin
22. čer 2014

@somalicats No, já právě dělala jako sanitářka na chirurgii a moc dobře vím, jak chlumčák "voní".
Takže se tomu celkem dost divím.

zamilovanadonej
22. čer 2014

@anina32 Každého věc. Já bych odmítla.

saminomimino
22. čer 2014

Test na těhu cukrovku není povinný,žádné vyšetření v těhu není povinné,konkrétně tento test jsem absolvovala pouze jednekrát ve svých 4 těhotenstvích,jinak jsem odmítala

evulina77
22. čer 2014

já teda nevím, byla jsem na tom testu zatím 2x a další mě čeká. Mě to chutnalo, asi jsem divná. Chuť to má spíš jako sladší energetický nápoj, jen ta vodečka tam chybí... 😀 (a opravdu nejsem alkoholik a v těhu alko nepiju!).
Nejhorší na tom je to jít tam nalačno, ale měla jsem s sebou svačinu a hned po testech jsem jí zdlábla, abych se dostala v pohodě domů...

lu777
28. čer 2014

@furka povinné to není 😉

jako nebylo to mega příjemný, ale zas nic tak hrozného taky ne... jen to je hodně sladké

marcicek84
9. črc 2014

@zunem - jo taky mám spíš pocit,že to bylo sladkokyselé...

certikbertik
9. črc 2014

Právě mám za sebou a ze B to byla kdo ví jaka mnamka to Teda není. .. ;)

pt1981
9. črc 2014

ahojky, povinné to určitě není, ale pokud tě pošle mudr, potom bych neváhala... Je to hnusný, ale jsou horší věci. Mysli na zdraví miminka. Případná neléčená cukrovka může mít obrovské následky ☹. V druhé polovině testu se mi udělalo zle, klepla jsem na sestřičky a ty mě tam na hodinu ještě uložily na lůžko--- Nakonec jsem měla test vyšší o 0,2 ( maximum je 7,7 a já měla 7,9 ), na papíře pro mudr jsem měla napsané CUKROVKA SILNĚ ZVÝŠENA, jsem myslela, že mě klepne.... Mám nasazenou dietu o 275g sacharidů, vážení je opruz, ale jinak pohodička 🙂. Poslední měření: nalačno 4,5, hodinu po jídle 5,7 🙂. Občas mám chu´t na sladký, ale kvůli mimi to nevzdám! Testů se neboj. Pokud budou pozitivní, potom to zvládneš a když negativní, budeš mít klid na duši... Držím pěsti!

arnettacek
9. črc 2014

Ty jo, tak ja mohu jen dodat, ze mne spatne rozhodne nebylo. Obtezovalo me jen to cekani. Potrebovala jsem curat a pit... Jinak taky jsem reportaz videla ale sla jsem. Stalo se to za celou dobu poprve a proste je to silene! Ale delame to snad kvuli tem prckum. Nejit jen proto, ze se zrovna stala tato tragedie, no nevim no...
A mne roztok nevadil 🙂

sarriku
9. črc 2014

Ahoj, já jsem nikam nešla, doktorka mě sice posílala, ale ona asi tak každého. Krev na lačno jsem měla ok, mimčo není obřík, spíš je hubenější a já přibírám pomalu, ale stabilně, takže si nedělám starosti.
Každopádně jestli máš k tomu, že bys mohla mít cukrovku, nějaké podezření, třeba rychle nabraná váha, cukr v moči, tak raději dej na doporučení lékaře.

frapik
9. črc 2014

holky ted už se bát nemusíme, ted si na to daj extra majzla,aby to nespletli....

domca89
9. črc 2014

No nevím jak vy, já na test poslána byla, šla jsem. Sestry hrozně ochotné, bylo nám dovoleno lahvičku si prohlídnout, sami jsme ji směli otevřít, nalít do kelímku ten si vypít a lahvičku jsme si pro důkaz toho, co jsme pili směli nechat. Problém bych v tom neviděla, než riskovat cukrovku, velké mimčo a možnost silného potrhání při porodu šla bych na test. Tak hrozné to zase nebylo. 😉

alneka
10. črc 2014

M8š-li možnost, občas si změř glykémii na domácím glukometru. Má ho doma každý cukrovkář. Tabulky, do kterých by ses měla vejít na lačno a v určité časy po jídle, najdeš na netu. Je jich více verzí, protože se stále upravují normy, co ještě je a co už není v pořádku.
Test povinný není, pro klid duše si nech kontrolovat moč a měř si sem tam glykémii.

tobihosue
10. črc 2014

Prvně mi doktorka řekla, že na to můžu jít, pokud chci, ale není to povinné. Takže to povinné dle mého není. Každopádně prvně jsem šla a půjdu i podruhé, i když jsem to všechno měla prve v pořádku... Bohužel, to co se stalo je hrozné věc, ale není to nic, co by se odehrávalo denně, takže si myslím, že se nemusíš bát na to jít. 🙂

lucizal
17. črc 2014

Docela zajímavá diskuze :D Vím, že se to mnohým z vás asi nebude líbit, ale proč si v mnohých případech zošklivujete a hodnotíte něco, co jste třeba ani neabsolvovaly? Neříkam, že zrovna OGTT je příjemnej test, ale stejně tak jako na OGTT se chodí nalačno i na odběry krve. Já třeba po odběrech dost často omdlívam a taky by mi nenapadlo říct - ne, já nejdu. Test povinný není, takže je to na každé, jestli vydrží někde 2 hoďky po vypití roztoku glukózy a bude vědět, že je vše v pořádku nebo test nepodstoupí. Ale nechápu ty, které píšou, jak je to škodlivé a hnusné, i když na tom testu nikdy nebyly :D Nemůžu přece hodnotit něco, co jsem nepodstoupila. A to, že po něm každý zvrací - přesně jak už tu někdo psal - zase jen domněnka, protože ten, komu je po tom špatně to někde ventiluje spíš než ten, kdo test zvládnul. Myslím si, že v meddicíně je i spousta nepříjemnějších vyšetření než zrovna OGTT ;)

phuskova
17. črc 2014

Mě třeba ten roztok fakt moc chutnal! 😀 Prostě vybublanej Sprite 🙂

paja2
22. srp 2014

Dobrý večer me dneska řekli ze me male váži 3700 kg,a tojsem 36 týdnu těhotenství. Poslali me na cukrovku ,ale vim ze ji nemam.,ani předtim odběrem krve poprvé a v moci mi nesjistili žádnou cukrovku. Taky se bojím a premyslim jestli mám jít na ty testy.ume je též takový problém spolknout léky nebo vypít něco hned se pozvracim.chtěla jsem se zeptat jestli někdo mel tyto problémy MIT 3700 kg v 36 týdnu téhož.tak velké dítě? Mám už 4 děti 14 léta mela 2900kg,jednovaječná holky 2700 kg a2800kg a ten mladší 3000 kg,a ted mám MIT vetší a to je mi 37 let. A nikdy jsem neměla ani nemám cukrovku,ani v jedné rodině též není.tak mám obavu jít na ty testy i když vim ze ji nemám.děkuji za odpoved

bielamacka
22. srp 2014

@furka no zas tak nechutný to nebylo.... sestra mi to trochu zředila s vodou a navíc mi předtím ukázala tu lahev, že tam leje fakt glukózu 😀 navíc upřímně - ten Chlumského roztok je DESINFEKCE - toto je SLADKÝ sirup s poměrně hustou konzistencí, to to tý ženský fakt nedocvaklo, že pije něco jiného? Je to smutné, ale dospělí lidé si snad na sebe musí trošku dát pozor sami....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru