Je povinné vypít glukózo-fruktózový sirup?

furka
20. čer 2014

Dobrý den,

Za 2 týdny jdu na odběr krve na cukr a vím, že tam dostanu ten glukozofruktozovej sirup. Je to povinné? Včera jsem viděla co se stalo mamince který ho zaměnili... Nemám k tomu slov a dost se bojim. Navíc po něm skoro každý zvrací , jak to je? Musim ho pít? . Děkuji za odpovědi 😎

nuali
20. čer 2014

4.7. mám jít taky a upřímně mi ta zpráva opravdu neudělala dobře. Ale jestli jestli musíš, to bohužel netuším :(

ivet1987
20. čer 2014

@furka Tak test na těhotenskou cukrovku povinný není, mě tam nikdo nedostane 😀 Nikdo tě nemůže k ničemu nutit.

kessa
20. čer 2014

@furka Nezvrací po něm skoro nikdo, jen ty kdo zvrací to píšou na net.. Já sem hodně citlivá a přišlo mi to docela v pohodě a špatně mi z toho nebylo. A o tom jak to bylo s paní mám své pochybnosti, protože to co údajně vypila by vypil člověk snad jen bez čichu a chuti a zaměnil zdravotník taky bez čichu. Prostě to bude hodně sladké, možná s příchutí citrónu. Záměny bych se fakt nebála. A jinak povinné to není a nikdo tě nutit nemůže.

somalicats
20. čer 2014

@furka Povinné to není, nicméně pokud bys měla problémy s gestačním diabetem, který lze takto zjistit, tak to může ublížit i miminku. Mně po tom třeba bylo zle dva dny, ale já mám problém i jako netěhotná jít kamkoli nalačno, dělá se mi zle vždycky. Většinou to ale maminky snesou. Je to prostě přeslazená voda, někdy do toho kapou citron nebo dávají v čaji. Tenhle případ je pro mne dost divný, protože Chlumského roztok dost výrazně zapáchá i chutná.

jahodnice
20. čer 2014

@furka povinné to není,ale neléčená těhotenská cukrovka není žádná sranda...ten sirup je hnusný,ale vypít se to dá, já si do něj kapka trošičku citronu. Víc mi vadilo,že jsem nemohla 2 hodiny pít

suzief
20. čer 2014

Povinné to není, já se rozhodla nejít ještě před tou tragédií. Ale je to na každém, někdo rači absolvuje všechna vyšetření a kon troly, které jim doktor nařídí pro klid své duše. Já su spíš klidnější, když an to nemusím, přijde mi to zbytečná zátěž a stres nejen pro maminku ale i pro miminko, Stačí si o tom najít víc informací na netu.

furka
autor
20. čer 2014

Děkuji za odpovědi. Abych řekla pravdu tak se taky dost bojim protože jsem zvyklá snídat taky i netěhotná a teď mam hlad skoro jen co otevřu oči a vubec nevim jak to tam nalačno zvládnu. 😀

Právě mi přijde taky divný, že necejtila v puste, že to neni sladký, ale chutná to nějak divně, nevim no, ale nevím.

kvakuska
20. čer 2014

@furka nás bylo vloni na testu asi deset maminek, sirup jsme skoro všechny vypily téměř jedním lokem, protože jsme byly nalačno a měly jsme žízeň ... jen u nás v Olomouci v labině kde jsem byla se nic neředí, sestřička přinesla krybičku plnou malejch skleniček, každá jsme dostala jednu, byly originál zavřené, každá jsme dostala jednu (měly etiketxy, takže jsme si mohly přečíst co to je) ... samy jsme si odlomily uzávěr a vypily jsme celou skleničku ... nikdo z nás nezvracel a žádné mamince ani nebylo špatně, jen ta hodiinová čekání na odběry nebyla nic moc ... třem z nás odhalili těhotenskou cukrovku, dvě dokonce hodně silnou, že musely píchat inzulín ... bez tohoto testu by ony samy i jejich miminka byli v ohrožení ... takže test určitě má svůj smysl ... takže já bych na něj šla znovu, kdyby to bylo nutné ... však tě nikdo nenutí to vypít všechno naráz, nejdřív si jen lízni a na jazyku vyzkoušej, zda to nemá divnou chuť 😠

aneha
20. čer 2014

povinné to není a dá se to stejně dobře zjistit z krve, jen si o to musíš říct.

wolfii
20. čer 2014

@furka Povinné to neni,takze pokud nechceš, nepij to 🙂

@kessa kdyz jsem na testu byla ja, říkala jsem sestře ,ze je to fakt hnusný a zvedá se mi z toho žaludek, div me nesrvala, a rekla at se premuzu a kopnu to do sebe,stala u me dokud jsem to nevypila. Nikdo to nekontroloval,jestli je to ok.
Takze si dokážu představit jak chudák paní namitala ,ze je to hnus a proste to "musela" vypít :-/
Jinak jsem na to testu byla 3x a pokazdy to chutnalo uplne jinak...

kvakuska
20. čer 2014

@aneha a z čeho myslíš, že to OGTT test zjišťuje? ... také z krve 😕

mpavlinka
20. čer 2014

@wolfii a taky si dokážu představit, že se bála cokoliv říct, ono všechni asi ze zkušenosti víme, jak nepříjemné některé sestry dokážou být ☹ Je to strašně smutné.

aneha
20. čer 2014

je to test na tzv. glukovaný hemoglobin

somalicats
20. čer 2014

@aneha Test na glykovaný hemoglobin má smysl dělat nejdřív za měsíc od začátku sledování. Pokud by v té době byly výrazné výkyvy v hladině glykémie, tak už bude problém, ale nezjistí se včas. A jestli by ta zvýšená hladina cukru v krvi byla jen náhodný výkyv nebo skutečně důsledek diabetu, se zjistí až po 2-3 odběrech, tedy za 2-3 měsíce, a to už je pozdě. Glykovaný hemoglobin slouží především jako kontrola kompenzace diabetu, ať už gestačního, nebo běžného.

kessa
20. čer 2014

@wolfii
@mpavlinka nevím, já tomu nevěřím- pít kafr s fenolem - to jsou opravdu specifické látky. Hlavně personál by si všiml- to by tam všichni museli být bez nosu, protože to smrdí na sto honů a když sem ho použila v práci já, tak byť desetkrát umytá, tak to manžel doma cítil. O tom, že tím voněla celá ordinace ani nemluvím.

aneha
20. čer 2014

@kvakuska
jasně že z krve, ale nemusíš pít žádnej sajrajt a zatěžovat organismus svůj ani dítěte🙂

aneha
20. čer 2014

@somalicats mě ho dělali místo té klasiky, doporučila mi to porodní asistentka a dr. ani nemrkla

somalicats
20. čer 2014

@aneha Pokud nejsi v rizikové skupině, tak proč ne, já osobně bych na OGTT už znovu nešla a radši ze sebe dobrovolně udělám znovu diabetika s tím, že si budu hlídat glykémii stejně, jako jsem to dělala při posledním těhotenství, pomocí glukometru a chodit pravidelně na odběry na glykovaný hemoglobin. Nicméně jedna hodnota glykovaného Hb není vypovídající, musí se dělat odběry skutečně pravidelně, aby to mělo smysl, a to u těhotných nemá moc smysl. U rizikových skupin (kam patřím i já) je rozhodně lepší pro jednou vydržet test a nebo ještě lépe ty těhotné, u kterých se gestační diabetes už jednou vyskytl, preventivně zařadit a hlídat jako diabetičky bez testu.

teeerez
20. čer 2014

@kessa „Na základě výsledků soudní pitvy můžeme potvrdit, že bezprostřední příčinou smrti byla kombinovaná intoxikace kafrem a fenolem,“ uvedl policejní mluvčí Petr Svoboda
- na tom moc neni co k vereni / nevereni / spekulacim. To se proste stalo, kde pro spekulace zustava prostor je jak... :(
Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/pitva-zemrele-tehotne-z...

lrg
20. čer 2014

Taky jsem se toho bála (hlavně těch odběrů dvakrát po sobě) a překvapilo mě, jak to bylo v pohodě. Měly to super vychlazené a ještě s citrónem, takže úplně v pohodě. A co se týče toho případu, je to celé hodně podivné. Já teda taky lékařům bezmezně důvěřuji, ale dezinfekci od cukerného roztoku bych teda určitě poznala a minimálně bych se sestry zeptala, jestli to opravdu má chutnat a smrdět takhle. Nechápu, jak toho ta paní zvládla vypít půl litru. Bůhví, co z toho ještě vyleze, ale nebála bych se toho. Teď to budou všichni 8x kontrolovat, než ti to dají a klidně běž s někým jestli se fakt bojíš.

evelle
20. čer 2014

Já na testu nebyla. Doktor mě na něj neposlal. Nevím jestli proto, že nebyl důvod, nebo prostě zapomněl. Žádné potíže jsem v době těhotenství neměla. Chystám se změnit lékaře protože můj měl před pár dny 90 a ordinaci a pacientky přebírá jiný lékař.

werumka
20. čer 2014

@aneha V případě gestačního diabetu se na glykovaný hemoglobin spoléhat nelze. Vliv cukrovky je zřejmý až měsíc po vypuknutí, přičemž z mojí zkušenosti ani holkám, které nakonec skončily na inzulínu, glykovaný hemoglobin nepřeskočil normu ani jednou. Tohle měření je potřebné pro cukrovku 1. a druhého typu. V tomto případě téměř postrádá smysl.

baraz
20. čer 2014

test povinný není - právě jsem ho dnes u dr odmítla...

marketa228
20. čer 2014

povinné to není, můžeš odmítnout, ale na druhou stranu... teď si dá každý sakra bacha na cokoliv, chuť je nezaměnitelně sladká a já radši vím, na čem jsem. Pokud bych test odmítla, zřejmě bych se preventivně stravovala tak, jako bych cukrovku měla.. Hlavně většina laboratoří tě nenechá během testu odejít, my nesměli ani na chodbu, měli jsme vyhrazenou místnost, abychom byly pod dozorem.

carrynka
20. čer 2014

Ja teda nevim co všichni s tim testem mají.... je to uplne v pohode, zle nikomu nebylo, ja jsem to vypila na dva loky a bez problemu. Chapu, ze to co se ted stalo rozpoutalo vlnu odporu proti tomuto testu, nicmene také nechapu, jak si dotycna mohla nevšimnout, ze pije něco jiného nez glukozu... dost pochybuji, ze by nejaka desinfekce chutnala a voněla sladce. Kazdopadne je hrozny, ze se to stalo. Ale nemeni to nic na tom, ze na OGtt opravdu nic hrozneho není....mne diky tomu cukrovku chytli a sledovali, maly byl naprosto v poradku.

vendulka
20. čer 2014

já jsem u druhého těhotenství odmítla a nikdo nic neříkal,jen si to napsali do dokumentace, že jsem to odmítla...povinné to jistě není

bajana
20. čer 2014

z tohto testu sa zbytocne robi strasiak tak ako z mnohych veci v tehotenstve....tiez som typ, ktory sa musi do polhodiny od prebudenia najest, v den testu nas navyse nechali cakat hodinu v ordinacii na Obilnaku v Brne (lekarky si "predavali sluzbu" 😠 ) a predsa som vypila 2dcl roztoku na dvakrat, este som to mohla splachnut 2dcl cistej vody a potom dalsie 2 hodky som cakala nalacno na dalsi odber krvi....v zaujme zdravia mojho a aj mojho dietata som toto bez nejakych protestov podstupila...trochu sebazaprenia by buducim mamickam nezaskodilo 😉

zamilovanadonej
20. čer 2014

@furka já při prvním těhu vůbec na testu nebyla, při druhém ano a vyzvracela jsem to po hodině, co jsem to zuby nehty v sobě držela. Víckrát bych nešla. Čekala jsem, že to bude jen sladké, ale bylo to nakyslé a to jsem nezvládla. Stejně je to kravina, když není cukr v moči tak je to zbytečnost.

zamilovanadonej
20. čer 2014

@marketa228 Tak to je jak v kriminále 😨

llluckaaa
20. čer 2014

Tak jednak... nedostaneš vypít glukózo-fruktózový sirup, ale glukózu rozpuštěnou v tekutině (někde ji dávají ve vodě, někde v čaji). Já test podstoupila s dalšími těhotnými několikrát a nikoho jsem po něm zvracet neviděla, takže to že po něm skoro každý zvrací, je pěkná fáma 🙂 To že někdo vypije místo glukózy samonát mi přijde hrozně divný, protože ta rozpuštěná glukóza je hrozně sladká a asi stěží se chuťově nějakému saponátu vyrovná 😒 No a nakonec - ogtt samozřejmě stejně jako ostatní testy v těhotenství povinný není. Mně osobně ale zrovna tento test nepřipadá rozumné odmítat, protože nezjištěná a neléčená cukrovka můžu mít fatální důsledky pro matku i pro miminko 😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru