Je ultrazvuk v těhotenství škodlivý pro miminko?

coccinella
27. zář 2013

Zdravím všechny (nastávající) maminky 🙂
našla jsem na internetu tento článek http://medium.mysteria.cz/text_scr/2008_8_ultra... a protože jsem z více zdrojů zaznamenala, že ultrazvuk v těhotenství, obzvláště v prvním trimestru není prospěšný - ráda bych o tom informovala. I zde na diskuzích jsem si sem tam přečetla zkušenost, že po ultrazvuku se dostavil samovolný potrat - je to náhoda?
Obrázek si udělejte samy a podělte se zde o Vaše názory 🙂

fallingstars
27. zář 2013

@coccinella Ehm...když pominu, že jsem v článku nenarazila na jediný odkaz na jakoukoliv studii (a to už nemluvím o nějaké seriózní), prokazatelně dokumentující přímou souvislost mezi ultrazvukem a vývojovými vadami nebo potraty, tak už jen to, že na článek navazuje článek na téma nemocí z očarování (???) je pro mě jasný signál, že minimálně na základě tohoto článku bych se ultrazvuku tedy rozhodně nebála...a i ten styl psaní to pro mě dělá značně neseriózním a spíše úsměvným zdrojem informací... 😕

kocicinka
27. zář 2013

@coccinella to máš jako se vším.... mikrovlnka, záření z mobilů... vše může( a nemusí) mít nějaká svá potencionální zdravotní rizika. Já osobně jsem si nechala udělat jen ty nejnutnější USG, rozhodně bych nešla na ten 3D, který nemá žádné diagnostické opodstatnění. Zkrátka všeho s mírou. Pokud máš z toho USG vyšetření blbý pocit, tak ho můžeš odmítnout, máš na to plné právo 🙂

monasek84
27. zář 2013

Jak rika muj doktor, neni dokazane ze to skodi, ale neni take dokazane ze to neskodi... takze za me jen utz na zjisteni tehotenstvi, NT, ve 20.tt a ve 30.tt a konec.... neporidila bych si domu ani Angelsound a denne malyho neprosvecovala 😕

blondynka400
27. zář 2013

@coccinella souhlasím s kocicinka. Dělat UTZ každou návštěvu, 3D, zbytečně je prodlužovat je nesmysl. To samé je ale nesmysl se na druhé UTZ vyhýbat a dělat z něho nějaké šílené zlo. Prokazatelně ohřívá plodovou vodu a některá miminka se před UTZ jakoby schovávají, proč to nikdo nikdy nedokázal... Určitě ale nezpůsobuje potraty a nebo vývojové vady. Ono jakékoliv "štourání" šťourání v těhu a zvláště v prvním trimu není ideální....

coccinella
autor
27. zář 2013

Zaujal mne právě i názor, že zde může být spojitost s hyperaktivitou u dětí..

lucieandrlova
27. zář 2013

Souhlasím s blondynka400. Zbytečné UTZ nedělat, ale ani z toho zbytečně nepanikařit. Já jsem měla tlustější břicho, tak mě doktor musel více kontrolovat UTZ (jinak by nic neviděl), ale vždy jen krátce. A dcera je naprosto v pořádku a celé těhotenství bylo OK. Těhotenství je tak složitý proces, že si myslím, že pokud nastane potrat, málokdy jde přesně říct z čeho...
Co se týče hyperaktivity, tak je fakt, že je živější (ale nemoc hyperaktivita ne), ale měla jsem dost šílený porod a tomu to taky přisuzují a mimo jiné, když se zamyslím nad rodinami, tak tu živost má jednoznačně v genech, tak na UTZ to svádět nemohu... 🙂

carolineg1
27. zář 2013

já si myslím, že se tu všechno až moc řeší, pokud je utz dnes, běžným nástrojem gynekologů aŤ je, kdybych byla těhotná před dvaceti lety řídila bych se tím co bylo tehdy, a teĎ se řídím tím co je teď, a pokud otěhotním třeba za 10let zas, budu se řídit tím co bude....hlavně že se to vždy dá na něco svést....

vercik83
29. zář 2013

rodiče zaváděli ultrazvuk v ČR před 30ti lety, se sestrou jsme byly jedny z prvních vyšetřeny a jsme vcelku normální:o)

lucavka
29. zář 2013

U prvního těhu i teď mě doktorka kontroluje UTZ při každé návštěvě. To je minimálně jednou za měsíc, pak dvakrát a ke konci každý týden. Ještě jsem neslyšela že by to škodilo. Prvního syna máme úplně zdravého...

betysek
30. zář 2013

U první dcery mi za celé těhu dělali jen 4 utz. U mladší dělal dr. utz na každé kontrole. Měl utz v ordinaci, dr. při mém prvním těhu neměla utz....Druhé mimčo máme z IVF. Je fakt, že mi dělali jen jeden utz v CAR a pak až dr ve 3. měsíci...Dr. utz dělal nechtěl, že pro jistotu nebude utz do těhu zasahovat, tak že možná na tom něco bude. Pak mi, hlavně po 22 týdnu dělal utz každou poradnu, bylo podezření, že mimčo bude postižené, tak že jsem byla ráda, že mi utz dělal pokaždé vždycky mě uklidnil, že to vypadá, že všechno bude ok...Ale myslím si, že pokud udělá dr. utz rychle jen aby zjistil, jestli je mimčo v pořádku, tak to snad ničemu nevadí. Je fakt, že mladší dcera je mnohem živější než starší dcera, no přímo hyperaktovní asni ne...Ale je určitě mnohem více věcí, které hyperaktivitu ovlivňují...

guinea
28. led 2015

Holky, co už máte větší děti a byly jste v těhotenství často kontrolovány ultrazvukem, myslíte si, že to mohlo mít nějaký vliv? Mně dělají UTZ při každé návštěvě, jen v prvním trimestru jsem jich měla 5, a teď mně to zpětně mrzí, že jsem je neodmítla (kromě prvního a pak toho screeningového).

tarra27
28. led 2015

@guinea máme dve holky, pokaždé mi delal UZ nejprve vnitřne a pozdeji přes břicho. Opravdu každou návštěvu, plus jsem si domluvila se známým, co se zabýva na vady velký po 20tt a to mi tam jezdil snad 40minut, koukal na žaludek, ledviny....všechno....a miminko byllo vpořádku...a ani po narození nejsou ani jedna hyperaktivní a nemají žádný problém tuk tuk.....segra a i kamoošky to měly stejne a bez problemu deti.....

myslím si, že UZ vůbec nevadí. Vůbec si to nevyčítej..... 😉 v te dobe ses pořebovala ujistit, že je vše ok....

katka865
28. led 2015

holky, buďte klidné ohledně ultrazvuku. Měla jsem hodně těžké těhotenství a od 20tt jsem měla opravdu několik hodin ultrazvuků (odhadem tak 7-8 hodin) a miminko máme v pořádku. Samozřejmě, že pro radost bych ultrazvuk nepodstupovala, ale pokud je k tomu důvod, tak bych se nebála.

hany_bany
28. led 2015

mamka mi říkala, že se mnou byla v 8. měsíci dokonce na rentgenu, tenkrát ultrazvuky nebyly a doktorce se zdálo, že tam slyší 2 srdíčka... Ale ultrazvuku bych se fakt nebála - teda v rozumné míře 😉

jika10
28. led 2015

Já jsem měla v těhotenství UTZ na každé kontrole, cca vždy po 5 týdnech. Malá je naprosto normální, hyperaktivitu nepozoruji, porod zcela normální a rychlý. Já myslím, že UTZ neškodí

guinea
28. led 2015

@tarra27
@katka865
@hany_bany
@jika10
Uklidnily jste mně, moc děkuju!

silthar
28. led 2015

Páni, jen vidím název té domény a musím se smát :D Neexistuje způsob, jak dítě od jakýchkoli vlnění a podobných vlivů uchráníš. Žiješ ve světě, kde tvým tělem neustále prochází miliony elektromagnetických vln mobilních sítí, elektrických zdrojů a dokonce i samotné Země. Kde neustále vdechuješ, jíš, piješ a i kůží vstřebáváš miliony škodlivých látek. V zemi, která má nejradioaktivnější podloží v Evropě. A ptáš se jestli pár ultrazvuků neublíží dítěti? Pokud mám vybrat mezi zlem zvaným "možná škodlivé vlnění se kterým se stejně denodenně setkávám" a zlem "vrozená vada, kterou bez UZ lékaři neodhalí a tudíž ji ani nevyléčí", beru to menší zlo. Hádej které 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru