Kdy přesně se chodí na screening v I. trimestru?

radunda
28. kvě 2012

Ahoj, mám v tom trochu zmatek, všude jsem se dočetla, že I. screening se dělá nejdříve v 10tt, součástí toho jsou 2 vyšetření z krve a pak ultrazvuk, mě gyneklog poslal na vyšetření krve už teď, jsem 8tt, řekl mi, že v nemocnici jsou po, stř, pá, že tam mám přijít mezi 7-8h nalačno, objednávat se prý nemusím. Nevím jestli tam mám jít hned tenhle týden nebo ještě počkat abych nešla moc brzo. Poraďte některá, díky.

medi_ivca
28. kvě 2012

@radunda Ahoj, jsem byla na kontrole minuly tyden - 9tt u sve doktorky. Brala mi krev na jejich bezne tehotenske vysetreni, moc mam jeste dodatecne donest. Na screening jsem se objednala jeste ten den, abych to stihla do konce 1.trimestru. Jdu ve 13tt. Ptala jsem se, jestli se mam rovnou objednat na tripple testy. Sestricka rikala, ze ne. Az v pripade, ze by screening nedopadl nejak dobre.
Ted tedy zalezi, na jake krevni testy te poslal. Mysli, ze na tripple je opravdu moc brzy a neni vzdy nutne je delat, jak nekteri doktori rikaji.

No nevim, jestli jsem ti nejak pomohla 😅

ckei
28. kvě 2012

@radunda tak podle mě se jedná o klasický odběr krve, že se ještě nejedná o screening, mně taky prvně brali krev a až na konci 12tt jsem šla na screening, takže utz a znovu krev.

lucifereeek
28. kvě 2012

@radunda tak to screening určitě není 🙂 ten se dělá 11-13tt 🙂 to spíš tvůj dr. nemá utz a posílá tě jinam, ne? 😉

majka1976
28. kvě 2012

Taky myslím, že Ti vzali zatím jen běžné těhotenské odběry - zjišťují krevní skupinu a jestli nemáš nějakou šílenou nemoc (testujou HIV, žloutenky apod.). Na screening se bere krev až kolem toho 11.týdne, jak už tady psaly holky.

radunda
autor
29. kvě 2012

@lucifereeek ten můj gynekolog má ultrazvuk, včera mi ho dělal a předtím už taky. Asi to budou spíš jenom nějaké odběry, ale v tom případě nechápu proč se včera se mnou bavil o tom screeningu v 1. trimestru, ptal se mě jestli ho chci, řekla jsem, že o to mám zájem a on hned začal vypisovat ty žádanky do nemocnice, pak mi řekl, že mi nejprve naberou krev, tak jsem myslela, že to už bude začátek toho screeningu, ale pak se mi to doma rozleželo v hlavě a všude jsem četla, že nejdřív se dělá v 10-11tt. Ale další kontrolu u gynekologa mám až 25.6. a to už zase bude skoro pozdě, takže teda fakt nevím, půjdu to zkusit do tý nemocnice co mi řeknou nebo leda zavolám ještě na gyndu.

radunda
autor
29. kvě 2012

@medi_ivca Já nevím tady u toho mýho asi tu krev neberou, fakt netuším, doktor mi vypsal asi 5 žádanek, co mi mají zkontrolovat v nemocnici, ale zajímavé je, že já už jednou těhotná byla před rokem, pak jsem potratila v 10tt, a ten postup je zase jiný než minulý rok, chodím pořád k tomu stejnému doktorovi, fakt to nechápu. Minule čekal na 10tt pak jsem měla jít na screening a předtím mi žádný odběry nedělal a letos zase jinak, pak z toho člověk nemá být zmatenej, v tý ordinaci jsem si to prostě vůbec nějak neuvědomila, byla jsem ráda, že to vypadá ok a že mi dali už průkazku.

lucifereeek
29. kvě 2012

@radunda no ale ty odběry si podle mě dělá pro sebe 🙂 a na screening se tě ptal, protože se tam musíš objednat a někdy tě vezmou třeba až za 3týdny, tak proto v předstihu 🙂 no být tebou, tak si tam ještě zavolám ať ti to vysvětlí a máš klid 🙂

kacita
3. čer 2012

S tim souhlasim lepsi je se radsi jeste zeptat. Me doktor vypsal v 19 tt zadanku na screening ve 20tt+uz a kdyz jsem volala na genet pomalu me div nevynadali ze jsem mela byt objednana uz pred 4 tydny a ze mam smulu ze me uz nevezmou pak mi nastal shon v hledani jine kliniky ktera ma volno v danem terminu. Takze se klidne zeptej o co jde a klidne se objednej na kazde klinice to maji jinak berou pak podle tydne tehotenstvi 😉

karlam
3. čer 2012

@radunda správně to má být tak, že se jde nejprve do prenatálu na krev a oni si tě tam objednají za nějaké 2-4 týdny na screening...většina prenatálů ale dělá rovnou screening v tom cca 12. týdnu a bere v ten den i krev. takže ty to máš přímo ukázkové 🙂

radunda
autor
4. čer 2012

Díky všem za příspěvky, dneska jsem byla na odběrech krve, sestřička mě nabrala, pak se podívala do těch mých žádanek od doktora a zjistila, že jsem teprve 9tt+0, tak mi řekla, že krev se má brát nejdřív v 9tt+4, tak tam půjdu ještě znova za týden, ale to už bude jenom 1 zkumavka, zbytek prý nechá z toho dnešního odběru. Na ultrazvuk se prý chodí nejdřív v 12tt+0, objednávat se nemusím. Takže mi to doktor minule nějak špatně vysvětlil, ale hlavně, že už mám jasno, zase takový trapas to nebyl, čekat jsem taky nemusela, akorát to parkování u nemocnice nic moc, je tam pořád plno.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru