Kdy vám vystavili těhotenskou průkazku?

tiki
3. zář 2009

Ahoj holky, jen tak pro info bych se vás chtěla zeptat, kdy vám dr. vystavil průkazku. Mně při prvním dítku ve 12. tt, přišlo mi to dost pozdě, ale myslela jsem si, že to bylo tím, že při první návštěvě tam byla jiná dr., než která pak měla na starosti těhotné. Dneska jsem byla u dr. s novým těhotenstvím, tak mi udělala ultrazvuk a řekla, že průkazku uděláme za měsíc. Já po tom notýsku tedy nijak zvlášť neprahnu, ale příjde mi to trošku absurdní třeba v tom, jak se všude v chytrých příručkách a webových servrech píše, že když je vám na začátku těhu blbě, nemáte se třeba v MHD ostýchat ukázat průkazku a poprosit o místo k sezení. První tři měsíce průkazku nemám, a pak už mi jednak (doufám) nebude blbě a hlavně to na mně začne být vidět...

crawler
3. zář 2009

ahoj - mám stejný názor, ale i mě dnes paní dr řekla, že mi ji vystaví na konci září = že budu končit 3.měsíc...takže to bude asi všade stejné...

gtver
3. zář 2009

V 8. týdnu, při první návštěvě

tiki
autor
3. zář 2009

Hm, takže jsou jen někteří doktoři líní a říkají si, že až po tom rizikovém prvním trimestru? 😒

crawler
3. zář 2009

vypadá to tak tiki😀

gtver
3. zář 2009

V Praze to taky ovlivnily registrace k porodu, teď už se většina porodnic dohodla na ukončeném 14. týdnu (ale taky ne všechny), ale jinak registrovaly už od začátku těhotenství.

smardik
3. zář 2009

mi u prvního v 6týdnu a ted v 8 - měnila jsem doktora. dr. se mě sám ptal zda ji chci nebo zda počkáme do 3měsíce, že některé těhulky ji chtějí až po 3měsíci že by jim to přineslo smůlu

misicka455
3. zář 2009

Mě poprvé ve 12 tt 😉

tygrous
3. zář 2009

Mně až 12.tt, i když jsem tam během těch prvních 3 měsíců byla asi třikrát na kontrole a vždy bylo vše ok...

adelka89
3. zář 2009

ahoj holky, mne dnes psala doktorka,ze priste dostaneme prukazku, to budeme v 10 -11tt

atreides
3. zář 2009

taky až ve třetím měsíci

k.ate
3. zář 2009

já ji dostala ve 12 nebo 13 tt po prvním trimestru... Já si říkám, že je to možná i dobře,člověk se aspoň k tomu tolik v začátku, kdy je největší riziko, že se něco stane, tolik neupíná. Ale skrz to MHD atd. mi to taky přišlo nelogický... I když je fakt, že ani potom jsem nikdy průkajdu nevyužila, abych si mohla sednout, i teď ke konci pokud mě nikdo nepustí a není místo, tak si postojím no... 😕 I když manža mi to má trochu za zlý 😀

mariv
3. zář 2009

Mne v 10tt. No a co se MHD tyce, tak to by me fakt ani nenapadlo vytahnout prukazku. Tezko rict, jestli by to vubec pomohlo, pac me nepousti sednou ani v 9 mesici a to uz je to bricho opravdu neprehlednutelny. Ale ja si rikam, ze kdyz nemaji lidi tu slusnost, tak se jich prosit nebudu, i kdyz manzel mi za to taky nadava. Ale zase kdyby mi bylo jooo blbe, tak si asi reknu.

zuzik03
3. zář 2009

tiki, myslim, ze kdyz reknes v MHD, ze jsi tehotna a je ti blbe, jestli by te nepustili sednout, tak te kazdy normalni clovek pusti i bez prukazky 😉 a kdo je debil, tak tomu to nedojde ani kdyz ji vytahnes 😝

tiki
autor
3. zář 2009

No, já si taky nikdy neřekla o sednutí. Ale třeba jsem to využila, když jsem šla měnit řidičák, tak měli na úřadě na dveřích napsáno, že držitelé ZTP a těhotné mají přednost, tak jsem suveréně předběhla frontu. Na to je to dobrý...
Jinak k tomu pousteni sednout - ja myslela, ze mne nepousteli proto, ze v unoru pod zimni bundou nebylo bricho videt, ale asi ne 😒

mirax
3. zář 2009

tiki..v 11tt, předtím ve 12tt....vystavují, až klesne riziko potratu. Myslím, že to není o šetření papíru,ale spíš ženských duší 😉
Já to schvaluju.

Je pravda, že v období, kdy je těhuli nejhůř (což je většinou v I. timestru), vypadá netěhotně...a nějaké podřepávání ve frontě v supermarketu sledují lidé podivně..no, jo...
Nebo si do konce prvního trimestru vymyslíme nějakou značku na čelo, co? 😀

gtver
3. zář 2009

Mirax, to je sice pravda, ovšem zas na druhé straně třeba záchranka apod. je raději, když má těhotná průkazlku co nejdříve - znají stav, který se ještě pohledem nepozná a dotyčná je třeba v bezvědomí. Všechno má svoje pro a proti.

zuzka11
3. zář 2009

Cus, u me to byl taky 8tt, ale blby pocit jsem z toho trosku mela jajsem se, ze to nedopadne a tak.......Proste optimista kazdym coulem 😀

k.ate
3. zář 2009

mariv - mě pustil někdo sednout v MHD jen asi 4krát... Je fakt, že naposledy včera kvuli mně jedna paní udělala v trolejbuse tak trochu scénu, ale já jí byla docela vděčná, že jsem si díky ní sedla... Sama bych si asi neřekla a čekala bych, až se nějaký místečko uvolní... Je fakt, že většinou když nastupuju hraju si "na důchodce" a spěchám honem honem k volnýmu místu ,abych si sedla 😀 A dělám si srandu, že trénuju na důchod 😀

zuzka11
3. zář 2009

Haha, tak JA poustela v metru sednout duchodkyni, a vsichni kolem delali jako ze straaaasne zaujate ctou.......

marhulinka
4. zář 2009

Tak já dostala průkajdu na kontrole v 9týdnu 😉

smardik
4. zář 2009

tak já musím říct že mám štěstí a s prvním mě pouštěli sednout opravdu často a ted už se mi to taky několikrát stalo a to mám malé bříško, pouštěli mě i pubertáci - kluci

a k té průkazce mě přijde lepší mít ji co nejdřív, podle mě je to důležité - třeba při nehodě at dr. ví že jsem těhotná v době kdy to ještě není vidět nebo tak. a kdyby se něco stalo bude to hodně bolet at už průkazku mám či ne

nanule
4. zář 2009

Me dal dr. prukazku pri druhe navsteve, kdyz jsem byla 9+1 a byla jsem rada, pac jsem se mohla jit registrovat... Nakonec na ten den meli snad posledni dve mista, takze myslim, ze cim driv mate prukazku, tim lip.

Jinak v MHD me nepustil nikdy nikdo, a to jsem se tam mohla kroutit jak jsem chtela, vsichni delali, ze me nevidej... Takze jsem taky uz mela vysledovany, kde presne budou dvere a letela jsem za volnym mistem... jak blazen, ale aspon jsem sedela 😠

stylly
4. zář 2009

ahojky mě vystavili těhu průkazku v 8tt 😉

zuzik03
4. zář 2009

mě docela pouštěli, až mi to bylo občas trapné, protože jsem to nepotřebovala a sedět jsem nechtěla, když tam stáli třesoucí se babičky, ale myslím, že v zimních měsících opravdu lidi nepouští, protože to přes bundu/kabát nejde vidět a nechtějí si hodit trapas, že jim někdo řekne - nejsem těhotná, jen tlustá 😉

k té průkazce - nevím, jak to chodí, ale myslíte, že když vás třeba srazí auto, že vám záchranka první projede kabelku, jestli třeba nemáte těhotenskou průkazku ? 😕 dost bych se tomu divila, i když by to samozřejmě bylo dobře...

gtver
4. zář 2009

zuzik, tady nejde o to, že ti záchranka projede kabelku, jestli náhodou nejsi těhotná, ale jakákoliv informace o zdravotním stavu (byť těhotenství samozřejmě není nemoc) je pro ně velice přínosná, ať se jedná o těhu průkazku, info o tom, že jsi diabetik atd. atd.

k.ate
4. zář 2009

gtver - ja myslim, že zuzik to myslela tak, že záchranka bude řešit jiný věci než hledání případné těhu průkajdy... Pokud to bude fakt vážný... 😕

gtver
4. zář 2009

k.ate,ale já to pochopila také tak, proto vysvětluji, že o to samozřejmě nejde v první fázi záchrany života, ale prostě je to informace, stejně jako jiné o zdr. stavu, která ať už pro RZ nebo pro nemocnici může být přínosná a jsou za ni rádi.

gtver
4. zář 2009

Třeba i proto, že to rychleji osvětlí nebo vyloučí některé alternativy, co se může dít a urychlí tak práci 😉

terkajesterka
4. zář 2009

mně ji vystavili při prvním těhotenství taky až ve 12tt a počítám, že teď to bude stejně 😉
jinak v MHD mě nepustili sednout ani v 10 měsíci. 😀

zuzik03
4. zář 2009

gtver, souhlas, ale když budu při vědomí, tak jim to řeknu a nepotřebuju průkazku a když ne, tak budou myslim řešit jiné věci, než případné těhotenství 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru