Moje miminko přežilo komplikace po amniocentéze

lucielb
19. čer 2008

Zdravím každého, kdo sem nahlédne, nezačínám toto téma proto, abch od amc odrazovala, ale abch informovala, že i komplikace po odběru se dají vyřešit. Také píši proto, že tenkrát v prosinci 2007 se tady se mnou hádala jedna paní, že je sobecké amc podstoupit atd..... že ona sama by si nechlala mimi i s vrozenou vadou atd...to nebudu rozvádět. No a představte si, že týden na to jsem měla poodběru na mále, tedy spíše mimi. Odběr byl ráno v 7.30. Sám o sobě rychlý, ale dost bolestivý. Amc jsem absolovovala už i při prvním těhu a bylo vše v pohodě, tentokrát údajně byla placenta jinde a vpich tedy byl veden trochu níže pod pupíkem. Po odběru utz miminka bylo v pořádku. Jela jsem domů autem. Lehla jsem si. starší dcerka byla u babičky takže pohoda. Okolo půl čtvrté jsem vstala z gauče a ucítila najednou že ze mě něco vyteklo, i když fakt malinko, že třeb jiná žena na mém místě by to opominula, ale já jsem trochu hypochondr a naštěstí jsem ihned zburcovala manžu a jela na pohotovost, kde tedy po prohlídce mi bylo nešetrně zděleno, že mimi to nezvládne, pokud voda odteče a že asi půjdu na zákrok☹(( neříkali na jaký. Hosúpitalizovali mě na gyndě jako asi ztracený případ... bez jídla bez pití čekající na porážku, hrůza. No ale svitla mi naděje, když za mnou přišel hlavní lékař, s nadějí, že pokud nepropukne infekce a otvor se zahají, klidně prý mimi miho donosit... po té přišel pan primář a dost se snažil problém zakrývat, jelikož odběr proběhl v téže nemocnici, pěkně mě tím naštval jak to chtěl ututlat... do dnes mám 100 chutí mu to vpálit.

lucielb
autor
19. čer 2008

pokračování...... po té mi nasadili antibiotika do kapačky mezi tím stále po roškách voda odtékala, ale bylo mi vysvětleno, tím příjemným Dr. že voda neodtéká stále, ale z toho malého otvoru se hromadí v děloze a když vstanu tak logicky mi to připadá, že toho odtéká hodně. Uklidnil mě. Po probdělé noci jsem naštěstí dostala pokoj sama pro sebe, než aby na mě koukaly ženský jak brečím. To byla sobota i nadále voda tekla. Na vizitu přišel další doktor, spíše operatér a řekl, že pokud se to podchytilo hned tak brzy tak to může být vše ok, odběry krve na infekci byly negativní, jen se čekalo až dírka sroste, bylo to 4 dny nekonečného trápení, v úterý ale už nic nevytékalo a utz miminka bylo dobré a vody tam bylo dost, dírky se prý měla zacelit až klesne ve vaku plodová voda, aby dírka po vpichu byla suchá, no a tak se v mém případě zázrak stal...a t o prý hlavně díky tomu, že jsem jela na pohotovost ihned, prý dochází k úniku plodové vody u 1/100 případů za rok, v praze pak 4-6 případů a to z důvodu většího počtu odběrů opravdu záleží na tom jet ihned po zjištění jakého koli množství tekutiny. Právě ti co to většinou opomenou a jedou třeba až druhý den, mohou dostat ifekci do plodového vaku

lucielb
autor
19. čer 2008

Milé těhulky nepíši to tady jako odstrašující případ, ale jako možnou komplikaci, která se dá vyřešit, pokud se řeší ihned.

kulicka
19. čer 2008

Luci,

nejprv gratuluju k donosenemu mimi. Je to velky bojovnik 🙂

Za druhe bych chtela rict, ze ta pani mela svuj nazor a hotovka. Kazda mame tu moznost se rozhodnout a kazda se rozhodujeme podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi. Nekdo proste chce jen tu jistotu, druhy shledal, ze by postizene ditko nezvladl. Nikdo nejsme v kuzi druheho. Takze hadavky at se hadaji s tim, kdo se hadat chce. Ja osobne jsem nesla a doufam, ze je vse ok.

Diky za upozorneni co se muze stat po amnio. Jak rikas, nektera z nas by to mohla prejit a pak spatne dopadnout 😢 Na druhou stranku davas nadeji, ze i pres komplikace je porad nekde nadeje. To je dulezite 🙂 Tak jen tak dal, at uz zadny nemate.

romankav
19. čer 2008

Milá Luci, je dobře, že si to sem napsala, každá maminka by měla vědět o riziku. Vím sama, že po amniu 1% (někdy se uvádí 1-2%) žen potratí. Vím, že je to málo, ale je strašné, když jste právě ta jedna ze sta. Dost mě zarazila sestřička u mého gyndaře, která posílala budoucí maminku na amniocentézu (z důvodu věku, testy měla ok) a tvrdila jí, že riziko není vůbec žádné..bla bla bla. Je to invazivní postup a riziko tady je a každá budoucí maminka by to měla vědět.

lucielb
autor
19. čer 2008

děkuji za odpovědi a ať Vám dětičky pěkně rostou

gabka.d
20. čer 2008

Lucielb- já mám taky po AMC, ikdyž teda naštěstí vše je v pořádku, jen teda výsledky ještě nemáme, ale to je jiná kapitola, že kuličko? 😉

Ale tohle mě docela šokovalo, po AMC mám silný výtok, před byl slabý, a já jsem tomu žádnou pozornost nevěnovala, naštěstí už je to měsíc a mám za sebou několik prohlídek, takže vím na 100% že mimi je v pohodě, ale když si představím co se mohlo stát, jen proto, že bych nepoznala plodovku od výtoku...
Takže je moc dobře že jsi to sem napsala, ať každá mamina ví, že na sebe musí dávat po AMC velký pozor a že každá maličkost nemusí být zas až tak malá..

lucielb
autor
20. čer 2008

gabi děkuji i za tvůj názor, ano ten výtok nebyl úplně vodový, nejprve odchází i část zátky, tak je to hustčí až pak v nemocnici to bylo vysloveně tekuté. A ty a mimi jste určitě v pohodě, už je to dlouhá doba tak ti
přeji pěkný zbytek těhulkování
Lucka

gabka.d
20. čer 2008

Luci díky, já jsem teď přišla od schránky a byl v ní dopis, že miminko je zdravé, tak už nás snad čeká jen to hezké. Ahoj

lucielb
autor
20. čer 2008

Blahopřeji, pamatuji si na ten krásný moment této dobré zprávy🙂)) užívej si té euforie

jabber
20. čer 2008

lucielb - musely to teda být nervy, ale konec dobrý - všechno dobré 😵 , moc gratuluju, krásně jste to holky zvládly 😉 🙂

kulicka
21. čer 2008

Ju gabi, prima ze jsi koenecne dostala vysledky 🙂

No ja preju vsem tehu co podstoupej triply, at maji vysledky jenom a jenom dobre a at jsou vsecka mimi zdrava jako ripa 🙂

Luci ja se taky bojim, ze neco nepoznam, ono je to takovy osemetny. Ale doufam, ze je vse OK.
At vam deti rostou 🙂

lucielb
autor
15. lis 2008

Koukám, že jste skoro všechny již porodily, tak to je fajn, že to to dobře dopadlo 😵

babanci
31. říj 2015

@lucielb Jenze nekdy se taky vyresit neda,ani kdyz jdes hned. Mohla si prijit o zdrave dite a uplne zbytecne. Ja to tedy jako optimistickou vyzvu ostatnim nevidim Dobre si tento zakrok rozmyslete,co si v pripade potratu na nich vezmete?

craki
31. říj 2015

@babanci Jasne ze tam riziko je... Ale s tím do toho proste jdeme ne? Na amc se nechodí jak na bezicim pasu a já byla tenkrát pekne podelana jestli mimcu neublížím a něco se nepodela.. Každý podle svého nejlepšího vědomí a svědomí... Jako s výchovou, ockovanim a prakticky se vším kolem prcku...

Ale je fajn ze tady zakladatelka píše takovou zkušenost. Ne všechny komplikace musí dopadnout spatne.

ninanela
1. lis 2015

Mám po AMC se spatným koncem.Jedna jediná hodnota u screaningu a nucení k podstoupení výkonu.Nechce se mi k tomu vracet,ale nedopadlo to dobře.Na dítě jsem čekala 15 let a snaha mého gynekologa v Caru a všech ostatních kolem byla zničena jednou doktorkou,která mě na AMC poslala.Ano každá podle nejlepšího vědomí a svědomí ,no moje rozhodnutí je už nezvratné.

pavly
1. lis 2015

@craki no nevím, ale u nás posílají od 35 let opravdu jak na běžícím pásu....máš věk, musíš jít.....a většina jde.. i když mají jiné testy v pořádku.......

nonnni
1. lis 2015

@pavly oni te poslat nemohou. Mohou ti AMC doporucit, poslat ne... Rodila jsem ve 39. letech a neposilal me nikdo. Bylo to navrzeno, jako moznost, probrano s ohledem na vysledky ostatnich, neivazivnich testu a rozhodnuti bylo ponechano plne na me. Bez mrknuti oka to respektovala moje gynekolozka i Gennet.

ZADNY test v tehotenstvi neni povinny, vzdy jde o volbu zeny, ktere podstoupi. Je na ni, aby zvazila rizika a rozklicovala si sama pro sebe, co je pro ni lepsi volbou.

Moje tchyne napriklad mela AMC vyzadanou u trech poslednich deti (v zahranici)...jeji duvody chapu. Stjene, jako ty tech, ktere ji odmitnou, ale vzdy je to o rozhodnuti. Jen tak nekoho poslat proste nejde, ostatne podepisujes souhlas s procedurou.

somalicats
1. lis 2015

@pavly Nemusíš nic. Žádný test, žádné vyšetření v těhotenství není povinné, a nikdo Tě do žádného zákroku nemůže nutit.

pavly
1. lis 2015

@somalicats @nonnni
já vím holky,že jít nemusím-já nešla 🙂 Šla bych pochopitelně při jakémkoliv podezření, ale všechna jiná vyšetření byla vždy suprová, tak jsem odmítla AMC...
A opravdu jsem odmítala, s věkem se to tu bere automaticky, rovnou vystavují žádanku.... bohužel většina z okolí-co slyším si nic nezjistí a věří, že je to bezpečné a to nejlepší. Rizika neznají. Nebo ví,že někomu se něco stalo, nooo.
Já vůbec proti AMC nejsem, naopak je dobře, že taková možnost je, ale je smutné (podle mě) to dělat jen kvůli věku. Souhlasím s tím,že by se to s vysvětlením mělo doporučovat a nechat na zvážení.........

nonnni
1. lis 2015

@pavly tak to uz je jejich smula, ze v dobe volneho pristupu k tolika informacim toho nevyuziji...

Ja take znam maminku, ktera prisla o miminko vicemene v okamziku AMC, ma to i v papirech....na druhou stranu nemuzu rict, ze bych na ni nikdy nesla...to je prave to, ze kazda situace a kazdy clovek je unikatni...

somalicats
1. lis 2015

@pavly Je fakt, že při minulém těhotenství mi na gyndě říkali, že mám kliku, o rok později už bych dle nich šla na AMC (bylo mi 34). Teď chodím jinam (opět tam, co při prvním těhotenství) a tam o AMC jen kvůli věku nepadlo ani slovo. Sice mi při screeningu vyšlo vyšší riziko Edwardse, ale pořád bylo nižší, než riziko komplikací po AMC, takže jsme se s partnerem domluvili pro klid duše (hlavně jeho) na Prenascanu.

babanci
1. lis 2015

@ninanela Tak to je presne ten pripad,za ktery bych vrazdila.

babanci
1. lis 2015

@pavly U nas to ale vypada,ze se chodi jak na bezicim pasu.Kazda treti s kterou mluvim. A je to invazivni,na to by se melo myslet. Me se to zkratka nelibi,matky se zbytecne vydesi a pak se na ne tlaci. A vubec.... i z jinych veci jsem na vetvi .Vcera jsem taky cetla,ze se bezne dela tzv. Hamiltonuv hmat,je neuveritelne,do ceho vseho se zasahuje. Dokonce i do toho,kdy se bude rodit. Dneska bych nechtela byt tehotna,protoze ja bych se sebou takto manipulovat nenechala.

craki
1. lis 2015

@babanci Jenomze dneska si o tom muzes neco zjistit a muzes odmitnout... Kdo se nestara, jeho problem... Jako se vsim...
Spis by ses mela pozastavovat nad tim proc i v dnesni dobe doktori posilaji na plodovku podle veku... A proc si o tom ty tehotne neco nezjisti...

andy80
1. lis 2015

@pavly taky mě gyndr. na začátku upozornil, že je mi 35, že mě nejspíš nemine AMC, ale pak přišly výsledky tripplů a doktor usoudil, že v mém případě to opravdu není nutné. Měla jsem výsledky lepší jak kdejaká dvacítka 😉 . A i kdyby mě poslal nejspíš bych odmítla.

babanci
1. lis 2015

@craki To se pozastavuji,prave. Moji dceri bude cerstve 34 az se malicka narodi. Vek urcite hral roli v celem testovani. Ja rodila svou nejmladsi taky v tomto veku a nikdo to neresil,bylo to normalni.

veruka
1. lis 2015

já poslední mimčo rodila letos na jaře bylo mi 43,NT negativní výsledky jako u ženy ve 25 a nikdo mi AMC ani nenavrhoval ba ani mi nedělali triply jen se čekalo na UZ ve 20.týdnu ten dopadl výborně ale nikdo mi fakt nic nenutil a u předchozího syna ve 40 jsem měla špatné NT hodně 3,6 a tak jsem dobrovolně šla na choriové klky,protože i kdyby to špatně dopadlo v tom 14.týdnu mi to přišlo snesitelnější než v půlce těhotenství
no a když jsem byla mladá byla jsem 2x na AMC už ani nevím jaké byly výsledky a po 1. AMC jsem dokonce neupozorněna na rizika utíkala ihned po zákroku na autobus,naštěstí vždycky vše dobře dopadlo

stelar
1. lis 2015

@babanci Před x lety se to samozřejmě neřešilo, protože prenatální diagnostika byla úplně někde jinde. Dnes tady ty možnosti jsou, a kdo chce , tak je využije, kdo nechce, tak ne. Nikdo do ničeho nucen není, vyšetření je pouze v některých případech doporučováno. Ale rozhodnutí je vždy jen a jen na matce. A navic se před tím podepisuje informovaný souhlas, ve kterém je i zmíněno riziko potratu, které je dle mně naopak vysoké dost. Proto by jsem si ho opravdu hodně , ale hodně promyslela.

babanci
1. lis 2015

Mas pravdu,takto by to melo byt -doporucovano. Ale jak se nyni ptam nastavajicich matek i tech uz stavajicich,dost casto to je narizovano. Nekde v predeslem prispevku nekdo psal,ze doktor rekl, AMC Vas nemine. To mi neprijde jako doporuceni.

stelar
1. lis 2015

Nevim, osobně jsem se s tím nesetkala, že by to bylo jinak nez doporučeno. Každopádně i když se doktor bude stavět na hlavu a ja nebudu chtít, nikdo mě nedonutí.
Jinak pokud doktor rovnou vypíše žádanku s tím, že matka podstoupí AMC bez toho, žeby se ptal na její názor, tak je to určitě špatně. Těžko říct, nakolik se tohle děje, já by jsem v takovém případě popřemýšlela o změně Dr.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru