Myslíte jít na odběr plodové vody nebo ne?

juditax1
26. čer 2014

Zdravím, ráda bych se zeptala na názory ostatních zkušených maminek...situace: v prvním trimestru jsem absolvovala screening DS a krevní testy vyšly v pozitivní hodnotě 1:181. Ultrazvukové vyšetření ukázalo riziko na DS 1:669. K tomu vyšetření u kardiologa je vpořádku.
Druhý trimestr screening (krevní testy a ultrazvuk) prokázal hodnoty 1:920 a opět vyšetření u kardiologa vyšlo vpořádku.
Nyní se rozmýšlíme zda podstoupit odběr plodové vody či nikoli. Miminko je z hlediska fyziologie zcela vpořádku, ale bylo mi řečeno, že vadu myšlení či chování tyto testy nezjistí (jen plodovka).
Děkuji moc za názor 🙂

zamilovanadonej
26. čer 2014

Já osobně bych nešla. Už jen z toho důvodu, že dítě bych si nechala tak jako tak. Pokud vše vyšlo v pořádku, tak proč nad tím vůbec přemýšlíš? Nechápu 😕

kyti75
26. čer 2014

Nesla bych. Byla jsem jednou a malem potratila, u dalsich dvou jsem odmitla. Ale zalezi na obe. Riziko potratu je 1:100, vyssi, nez ve tvem pripade riziko DS .

mabe
26. čer 2014

@juditax1 me se to riziko nezda nejak vysoky, a pokud je jinak vse v poradku, tak bych nesla. zase je to ciste na tobe, tezky rozhodnuti. ja byla u první na amniu a ten strach a pocit bezmoci, cekani, jestli to bude v pohode, jestli nepotratim a tak..sileny. nastesti to dobře dopadlo, vim riziko je nizky potratu, ale je a je to jakejsi zasah. no rikam, tezky..zase se nervovat, pokud se tedy nervuješ do porodu... 😝

editah222
26. čer 2014

Riziko mi přijde minimální, nešla bych, ale konečné rozhodnutí je na tobě.

lenkaef
26. čer 2014

Byla jsem 2x a pokud by byl důvod,šla bych zas.Nic hrozného to není a rizika potratu minimální.🙂

bajana
26. čer 2014

Vada myslenia a chovania? Co sa tym konkretne mysli? 😕 ... Ja by som nesla. Skus si dat otazku - keby potvrdili nejaku "vadu", pojdem na potrat?

krausule
26. čer 2014

@juditax1 Ahoj,ja pořád říkala že bych nešla..až nám ultrazvuk ve 20tt prokázal bohužel vyvojovou vadu a doporučili odber plod.vody..zvažovala jsem to taky,ale já bych se proste o postižené dítko nedokazala postarat..ono záleží hlavne na tom,jaký máš na to názor..jestli by si do toho "šla" a detatko si i tak nechala,nebo spíš přistoupila k ukončení tehu..kdyby se potvrdilo že není "uplne v pořádku"..jsou tady maminky,které by si dítko i tak nechali..ja na to nemnela..a chtela jsem proste"jistotu"..a musela tehu ukončit..ale dneska vím,že bych do toho šla opet..to riziko je opravdu minimální..a tech deset minut se da vydržet..porod bolí daleko vic 😀 ale opravdu je to vec názoru..

berusinecka
26. čer 2014

@juditax1 Ahojky, nejdriv si musis odpovedet. Pokud by ti rekli ze je neco v neporadku, zmenila bys rozhodnuti? A sla na potrat. Jestli ano tak bez, jestli chces jen mit jistotu ze je v poradku tak muj nazor je takovy,nejit tam. Nase dsuhe mimi meli vsechny testy v poradku. Jen sijove projasneni bylo mirne vetsi. Strasne nas lanarili jit na plodovku, nebo na neinvazivni metodu za kterou se plati. Procentualne to bylo asi 1% ze by mohlo neco byt spatne. A odber plodovky je riziko asi 1% a mimi bychom si stejne nechali. S hodou okolnosti jsem nahodou potkala na piskovisti maminku ktera pri plodovce prisla o mimi. Jeste jsem si domluvila sezeni s Vlasinem v Brne. Udelal mi ultrazvuk a vse v poradku, dokonce o tyden starsi ve vyvoji. Nesla jsem a jsem rada. Rozmysli si to. A nenech se vynervovat. Ja jsem byla na dne a ted mam 9.mesicni mimi. At je maly v poradku

verusky
26. čer 2014

@juditax1
Me z krevnich testu vychazelo riziko Downa 1:60. Procetla jsem, co jsem mohla a citila, ze se amniocentezy bojim. Nejaka maminka psala, ze ji prijde silene zasahovat do plodovych obalu, které jsou posvatne. A tak jsme si radsi zaplatili 14 000Kc za krevni testy. Ja miminku důvěřovala a když me napadlo otázka, co by kdyby... My se bojime vychovavat postizene dite, ze to nezvladneme, ale pokud by to mela byt nase cesta, k postizeni muze dojit i u zdravého (srazi auto...).
Z amniocentezy se da poznat i hodne nemoci ci postizeni, ktera nejsou tak stezejni. Jednej, jak je Ti blizke, třeba chces mit jistotu a zakroku se nebojis. Ja byla stastna, ze jsem na amniocentezu nemusela. A muj názor je ten, ze Ty taky nemusíš...

milapila
26. čer 2014

Ahoj, a proč to řešíš? Doktor ti to navrhl pro ta čísla nebo pro věk nebo to je jen tvá nejistota? Já na plodovce byla, ale u mě nebylo co řešit .Vyšel mi tripl 1:2 a nastal kolotoč a měsíce obav. Nakonec vše dopadlo na výbornou a mám úplně zdravého dvouletého syna. V mém případě jsem chtěla vědět na čem jsem ,tak jsem to podstoupila.Také si myslím,že ta čísla nejsou zas tak špatná,ale dala bych na doporučení doktora. Drž se a přeji zprávné rozhodnutí

luciesofi
26. čer 2014

@juditax1 vzhledem k tomu, ze riziko potratu u amniocentezy se uvádí cca 0,5-1 % (tzn. 1:200-1:100), tak bych s tvým výsledkem o tom ani nepremyslela...

anina32
26. čer 2014

@juditax1 Já měla riziko 1:60 na Dawna, pár dní po odběru plodovky jsem začala krvácet a skončila v nemocnici s tím že je tam hematom po tom odběru a uvidí se jestli neublíží dítěti. To vše v době kdy jsem ještě nevěděla výsledky. Byl to hrozný týden, kdy jsem jen čekala co bude dál a říkala si že jestli to nemá být dobrý tak ať radši potratím. A pak jsem ucítila první pohyby a já najednou věděla, že ať už výsledky plodovky dopadnou jakkoliv, tak si hrozně moc přeju aby mé dítě žilo. Dnes mu jsou skoro 2 roky a je to zdravý kluk. Rozhodnutí je na tobě, ale já bych na plodovku už znovu nešla, nemluvě o tom že tvé riziko je opravdu minimální oproti tomu co jsem měla já.

pabka
26. čer 2014

Z plodové vody se poznají vady v chování? Tomu nerozumím, to jsem ještě nikdy neslyšela...? A co to přesně znamená? Moje kamarádka má jít na odběr plodovky, ale o tomhle jí taky neříkali, tak se ptám tady... díky za vysvětlení...

juditax1
autor
26. čer 2014

@pabka vady chování, či myšlení se nezjistí z ultrazvuků či krevních testů ...jedině z té plodovky....Mě právě doktorka říkala, že mužu mít testy fyziologické negativní a vše v pořádku, ale že tyto vady mozku se zjistí až z odběru plodové vody

krausule
26. čer 2014

@juditax1 ano taky me to bylo řečeno..dokonce ani ty krevní testy ktere si zaplatíš,pry místo toho odberu plod.vody nejsou tak přesne..říkali mne to na genetice v Brne..je to blbé..ale proste když chceš mít"jistotu",že je vše v pořádku ta plodovka je proste nejpresnejší..i když tam je to procento potratu..

pabka
26. čer 2014

@juditax1 děkuju za info, ale pořád nechápu, co jsou přesně ty vady chování, které se z plodovky zjistí? Jako třeba hyperaktivita? Nebo jaké vady? Já opravdu vůbec netušila, že toto lze z plodovky poznat... je mi jasné vady typu Downov syndrom apod., ale vady chování...? díky 🙂

bajana
26. čer 2014

@juditax1 mne sa tiez tie "vady v mozgu a v spravani" nezdaju...akoby sa mali naplnit sci-fi scenare, ze sa budu rodit len dokonale deti "bez vad"...je mi z toho dost zle 😲

panlee
26. čer 2014

@juditax1: při těchto pravděpodobnostech 1:920, že to bude DS ku 1:100, že můžeš přijít o dítě při odběru plod. vody bych neváhala. To, jestli je vyšetření příjemné nebo ne můžeš nechat stranou - pro dítě přeci uděláš cokoliv, ale spíš se zamysli nad tím, co bys dělala, kdyby vyšlo, že ano. A pro zastánce "čisté rasy" - málokdo přemýšlí nad tím, že většina postižení vznikne při porodu a později (nemoc, úraz, apod.) a mezi námi, opravdu je DS tak strašná vada, že by toho človíčka patřilo zabít už na začátku? Dělá se z toho katastrofa, ale není špatné si o tomto postižení něco přečíst. Co mě děsí mnohem víc jsou třeba těžké formy autismu (viz článek Děti úplňku - na netu), které nejsou před ani po narození poznat. Já jsem nakonec načetla stohy literatury v čj, nj a aj a chodím jen na utz (jsem v 19t). Na miminko se těším a věřím, že bude v pořádku, protože je moje. Spolíhám se na přírodu, a říkám si, že vydrží-li do porodu a po něm, tak není na mně, abych do toho vrtala (jo a nejsem věřící ;) Ty testy ho stejně nevyléčí a budoucnost ti nezaručí.

duvi21
26. čer 2014

@verusky
@bajana
@panlee Holky, napsaly jste to dobre. Bulikuji nam, ze odber plodovky nam neco zaruci, neni to pravda a jak pise @verusky, pokud si mame necim projit a ma nas to potkat, stejne se tomu jednou nevyhneme. Jsou nemoci, nehody, stavaji se ruzne veci a zadny lekar nikomu nemuze zarucit, ze ho v zivote nektera z prekazek nepotka. Jsou pripady, kdy se narodilo zdrave dite, i kdyz lekari nutili jit na potrat, kdy se ukoncil zivot zdraveho plodu apod., proste ani ta plodovka neni stoprocentni. To neni nic. @panlee ja tedy taky spoleham na prirodu a spokorou prijmu, co se stat ma. Verim, ze miminko, co nosim v sobe, je zdrave a co to jde se branim straseni od lekaru. Uz bych se musela zblaznit, kdybych jim vse verila. A psychicky stav maminky je klicovy. To se vi davno. @panlee, Ty jsi to napsala moc krasne, mam stejny nazor.A taky nejsem vyznavackou nejakeho nabozenstvi apod.

juditax1
autor
27. čer 2014

děkuji, všem za odpovědi. Nás čekají ještě ultrazvuky v 21tt a pak se rozhodnem, co dál.
🙂

mafeska
5. črc 2014

nešla bych a ani bych o tom neuvažovala, riziko dle tvojí hodnoty je fakt minimální. Neslyšela jsem o tom, že se dá z plodovky poznat vada myšlení a chování a popravdě se mi to moc nezdá. To ti řekl doktor?

Měla jsem na downa 1:406, všechna vyšetření i ultrazvuk v pořádku a přesto mi v Podolí řikali že kdybych chtěla mít ještě větší jistotu že je mimi v pořádku mám absolvovat genetickou konzultaci a jít na ten odběr. Přítel mě do toho tlačil, já tam nechtěla. Šla jsem ke své gynekoložce ve které mám naprostou důvěru a ta mi řekla že to není nutné a že nevidí jediný důvod proč to podstupovat.

Držím palce a přeji hodně štěstí 🙂
@juditax1

melodygirl
5. črc 2014

@juditax1 No pardon, vady myšlení a chování se opravdu z plodovky zjistit nedají. Co z Vás dělá lékařka s prominutím za blbku? Říká to zřejmě dost laicky, ale zas tak neinformovaní přece nemůžete být. Z plodovky se určí genetické vady - kromě dalších např. Downův sy. - který souvisí s výše uvedeným, ale tento pojem jste jistě už slyšeli 😖
Já bych ve vašem případě na odběr plodovky určitě nešla. Je to dnes velký bussines a prostě doktoři potřebují vydělat, to je dost logické, ne? Proto to tak vřele doporučují. Já jsem tam byla také, pro hraniční skore a vysoký věk (hlavně mě dokonale zblbli), ale vše v pořádku. Jen ty děsné nervy a poměrně vysoké procento potratu! Už bych nikdy nešla, nezamlouvá se mi tento invazivní diagnostický zákrok. Vyhlášený primář porodnice a jiný zkušený gynekolog mi posléze skoro "vynadali", že takové zákroky podstupuji. Na západě se to zdaleka nedělá v takové míře jak u nás, je to spíše vyjímkou. Prostě zas odvětví, které začlo vzkvétat po revoluci a dá se tam dobře nahrabat 😲

juditax1
autor
5. črc 2014

@mafeska ano dortorka. S pritelem jsme jiz odber odsunuli a nebudem o nem uz premyslet. Az na jeden prvotni test krve mame vse v poradku

hanule29
21. črc 2014

Na odběr plodovky bych nešla, moje dr. mi říkala, že je nějaká jiná možnost - běžný odběr krve, sice je to drahé,ale bez rizik..

marcinek
21. črc 2014

ja bych sla podle toho jak se citis, ze by jsi se spatnym vysledkem nalozila. Nechala by sis dite vzit, kdyby to nedopadlo dobre? nekteri lide na to nemaji vychovavat postizene dite, ja jsem jeden z nich. Taky jsem mela tesky z krve 1:300 na Downa, ale NT jsem si nechala udelat- byl negativni a ultrazvuk ve 20tt taky. Takze i kdyz jsem se moc bala, tak jsem verila, ze miminko je zdrave (prece jen NT je presnejsi). Ptala jsem se tehdy primarky, co by na mem miste delala, kdyz me nutili na plodovku, pricemz riziko potratu bylo vetsi. Sama rekla, ze by nesla....Pokud bych ale obe vysetreni mela pozitivni a hodnoty vysoke, tak bych sla, abych vedela na cem jsem a podle toho se rozhodla.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru