Na kolik ultrazvuků mám v těhotenství "nárok"?

bunny123
11. dub 2014

Zdravim,

dnes mi zastup meho doktora neprovedl ultrazvuk a na otazku proc ne mi tvrdil, ze po dobu tehotenstvi mam pouze narok na tri ultrazvuky, ktere jsou hrazene. Doslova se mi vysmal. Nejak mi to hlava nebere, protoze muj doktor mi dela ultrazvuk kazdou prohlidku od 5tt, takze jsem jich uz mela vic nez tri. Mozna ten dnesni zastup myslel ty tri screeningove ult., ale zase nechapu, proc mi i tak ve 36tt nekontroloval prutoky pupecnikem, placentu a vodu, coz by ted melo byt sledovano kazdy tyden, ne? Nebo to zalezi na benevolentnosti doktora, kolik jich provede? Mozna se pletu, proto budu rada za vase zkusenosti s vysetrenim. Dekuji 🙂

vilibalda
11. dub 2014

@bunny123 Myslím, že pokud žena nespadá do rizikové skupiny, jsou hrazené opravdu jen 3 ultrazvuky. Viz třeba tady http://www.gynultrazvuk.cz/data/clanky/6/dokume...

luciebx
11. dub 2014

ja sem taky mela jen 3 utz.... jako delta utz kazdy tyden od 36tt je blbost ne?? 😕

alyssa.anna
11. dub 2014

3. Myslím velký v 20tt, velký v 30tt a pak snad 36 nebo 37tt. Prvotrimestrální obvykle hrazený nebývá, stojí cca od 1000 do 1500Kč.

werumka
11. dub 2014

Já byla poměrně dost riziková a ultrazvuky jsem měla 4. Od 36. týdne monitory, průtoky ultrazvukem kontrolovali jednou právě v tom 36. týdnu.

pear
11. dub 2014

@bunny123 Správně by to tak mělo být - jen tři ultrazvuky - ale je to na doktorech. Já jsem v 18tt a měla jsem už čtyři ultrazvuky.

chris_n
11. dub 2014

taky jsem slyšela, že prý jen 3. No a mě dělají ultrazvuk v podstatě pravidelně každou kontrolu.

holubice.petra
11. dub 2014

Taky mi delali jen 13tt 20tt 30tt a 36tt....pak jsem mela jeste nejaky na vic ale to jsem lezela v nemocnici s problemy...

speedygon
11. dub 2014

Standardně jsou skutečně jen 3 UTZ. Co je navíc, je dobrá vůle doktora a nebo máš zaplacený nějaký ten těhu balíček.

speedygon
11. dub 2014

pokud tedy nejsi riziková skupina....

hedusska
11. dub 2014

Dr. dostane od pojištovny zaplaceny opravdu jen 3, to že někteří dělají víc, je jen jejich dobrá vůle...mě dělá UTZ třeba každou poradnu..🙂 ale znám i takového co dělá fakt jen ty 3...

anetka1701
11. dub 2014

Tak každej to dělá jinak - můj dr. mi třeba dělal UTZ ze začátku než jsem cítila pohyby každou KO... pak to bylo méně, ale dělal mi je obecně celkem často. U prvního těhu jsem byla jinde a tam byli UTZ fakt jenom tři :o(

sarriku
11. dub 2014

Holky, fakt záleží jen na přístupu a na dobrý vůli.
Já mám za sebou utz v 5.,7.,10.,12, u mé doktorky a momentálně ve 14.týdnu na pohotovosti na gyndě a další utz na urologii, kde mi sjel doktor z ledvin na mimčo, protože byl zvědavej😀.
Ale jinak v chytrých papírech se fakt psalo něco o třech.
Takže já ve svým 14.týdnu mám za sebou už 6 utz.

bunny123
autor
11. dub 2014

Aha, dekuji za zkusenosti. Mne prave taky dela muj doktor kazdou poradnu, proto me to dnes prekvapilo, ze jsou vlastne hrazene jen tri.

aluskacz
11. dub 2014

Záleží na gynekologovi ke kterému chodíš. Ten můj mi dělá ultrazvuk každou kontrolu, plus dva navíc co jsem měla problémy se špiněním a krvácením. Jsem ve 14tt a mám za sebou 4 utz. 🙂

mataharyy
11. dub 2014

Ze zákona jsou hrazeny tři, čtyři, když počítám ten první, kdy se diagnostikuje těhotenství. Zbytek je na konkrétní indikaci, příp. dobré vůle doktora, ale každý mimo a bez důvodu dělá zadarmo 😉

lucik024
11. dub 2014

Já čekám dvojčata a doktor mi řekl,že pojistovna hradi max. 7 ultrazvuku za těhotenstvi ,zbytek si musím uhradit

koderly
11. dub 2014

moje doktroka dela ultz kazdou poradnu, tzn kazdy mesic...

bunny123
autor
11. dub 2014

A tusite nektera kolik jeden ult cca muze stat? Ja bych si ho klidne hradila, kdyby se situace pristi tyden opakovala. Chci vedet, jestli je pupecnik ok, je dost plodovky... To jsou podle me dulezite veci, jak jinak poznat, ze se neco deje? Jen z monitoru?

anina32
11. dub 2014

@bunny123 Já myslím že by si se tím neměla zbytečně stresovat, doktor ví co dělá 😉 Třeba ten můj ani v ordinaci ultrazvuk nemá a když je potřeba vypisuje žádanku na polikliniku. Při prvním těhu jsem třeba byla na ultrazvuku jen dvakrát a stačilo to 😉

bunny123
autor
11. dub 2014

@anina32 To je pravda, ze vlastne hodne lekaru utz ani nemaji v ordinaci. To me nenapadlo 🙂

wendy_
11. dub 2014

Taky nemam utz kazdou poradnu, vlastne jen na zacatku na potvrzeni tehotenstvi a pak uz jen ty 3 velke utz a ty byly v nemocnici. Od 37tt jsem vzdy chodila do nemocnice a tam mi utz u prvniho tehotenstvi nedelali a u druheho v ten 37tt a to jen proto, ze se doktorka bala, ze bude mimco moc velke.

pt1981
11. dub 2014

já mám za sebou UZ už mraky a ještě mi nikdo neřekl, že bych ho měla platit... Ze začátku první tři měsíce snad každý 3 týdny na klinice, kde jsem byla na IVF. Pak ztráta jednoho mimi v 8+6 a tím pádem větší hlídání mimi zdravého a kontrola "chování" zamlklého... U mé gyn. při každé prohlídce, tedy každé 3 týdny. Navíc mnou hrazený prvotrimestrální screening a teď mě čeká velký UZ. Myslím, že je to případ od případu... Pokud není třeba víc, pak jsou hrazené 4UZ...

frantiska85
12. dub 2014

Můj doktor si pořídil ultrazvuk do ordinace a v těhotenství zkouknul malého při každé návštěvě.

kami1984
12. dub 2014

V prvnim těhotenství pokazde byl utz, ted byl v 8, 11, 13, 15, 19 tyden.ted me ceka placene fecho, 3d a platila jsem prvotrimestralni. Jinak vse zadarmo a pojistovna mi to dle výpisu hradi

whitelilith
12. dub 2014

Gynekolog mi ted bude delat 3tí Utz a ten bude u něj poslední. Mezitím mi dva dělali na genetice. A nevím jak to pak vypadá v porodnici. Problémy nemám a hrazené jsou právě jen ty 3. Jinak on utz ani moc zdravý pro dítě není.

agne
13. dub 2014

Souhlas, fakt jsou tři z toho ten první si hradíš, ale může přispět pojišťovna.
Jo, a pro klid duše, mě MUDr. během celého těhotenství akorát poslal na ty tři UTZ, ale jinak mě kontroloval vždy jenom ústně, tzn., že se mě zeptal zda je vše ok a do průkazky něco napsal... Takže klasicky krev, tlak, váha, moč, testy na cukrovku - toť vše. Nemohla jsem nic říct, protože když jsi těhu, tak tě jinde nevezmou, co jsem se ptala a já potřebovala poslední měsíc strávit na neschopence, protože už jsem to v práci psychicky nezvládala... Takže do mě fakticky hrabali poprvé až na prohlídce v porodnici, kde byl jakoby čtvrtý UTZ ale spíš kvůli poloze mimina - ty před tím jsou spíše na genetické vady - plus stěr, který mi měl ale ještě udělat MUDr. v ordinaci, a mimi bylo zdravé a já relativně v klidu (rozhodili mě akorát hlasy kamarádek, že ony roztahovali nohy pokaždé...).

sedmiteckas
13. dub 2014

Ahoj, ja zatím neplatila za UZ nic, záleží, kam chodíš, u nás v nemocnici se neplatí nic, ale když jdeš do soukrome instituce, plati se 1400 Kč nebo tak nějak... Jinak UZ mi gynekolog dela při každé prohlídce zatím, diva se teda většinou jen na srdicko, žádné podrobnosti, prostě jen kontroluje, že je srdeční činnost...

sonik05
13. dub 2014

Ja si platila screening ve 12tt 1200kc, pak mi delali velky UTZ ve 20tt a 30tt, to jsem jiz nehradila. Protoze miminko vypadalo male,delal mi muj gynekolog. jeste ve 32tt. Pak uz by mi zadny nedelali,ale poprosila jsem sveho doktora,ze bych chtela jeste v tom 36tt a ze si ho klidne zaplatim. Rekl,ze to preci nebudu platit a napsal mi zpravu do porodnice, ze vzhledem k mensimu plodu a stagnace rustu bricha prosi o kontrolni UTZ. Takze mi delali zdarma jeste v porodnice ve 38tt.
Jinak muj gynekolog mi pri kazde navstevne delal UTZ aby zkontroloval srdicko.

jika10
13. dub 2014

Myslím, že ze zdravotní pojišťovny jsou placené 3 UTZ a to 12tt nebo 16tt, pak určitě velký UTZ 20-22tt a pak po 30tt. Já měla UTZ každých cca 5 týdnů, ale ty jsem si platila, ale vůbec mi to nevadilo, alespoň jsem si byla jistá, že je vše v pořádku 😉

lorca
13. dub 2014

Myslím si, že opravdu záleží na doktorovi. Můj gynekolog dělá ultrazvuk každou prohlídku a nikdy jsem nic neplatila, ani za screening ve 12tt. Zezačátku dělal pouze vaginální a pak klasicky přes břicho.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru