Na kolik ultrazvuků mám v těhotenství "nárok"?

bunny123
11. dub 2014

Zdravim,

dnes mi zastup meho doktora neprovedl ultrazvuk a na otazku proc ne mi tvrdil, ze po dobu tehotenstvi mam pouze narok na tri ultrazvuky, ktere jsou hrazene. Doslova se mi vysmal. Nejak mi to hlava nebere, protoze muj doktor mi dela ultrazvuk kazdou prohlidku od 5tt, takze jsem jich uz mela vic nez tri. Mozna ten dnesni zastup myslel ty tri screeningove ult., ale zase nechapu, proc mi i tak ve 36tt nekontroloval prutoky pupecnikem, placentu a vodu, coz by ted melo byt sledovano kazdy tyden, ne? Nebo to zalezi na benevolentnosti doktora, kolik jich provede? Mozna se pletu, proto budu rada za vase zkusenosti s vysetrenim. Dekuji 🙂

zarucha
13. dub 2014

Každý lékařsky indikovaný ultrazvuk máš zadarmo. ten, co si vyžádáš sama, platíš. Moje gynekoložka utz vůbec nedělá, jen ty úplně základní (jestli je vidět srdíčko, pak na každé poradně srdíčko poslechla), a vždy mě posílala do Podolí, poprvé už někdy v 8tt. vzhledem k tomu, že mám trochu rizikové těhotenství (myomy a gestační hypertenze už od 15tt), mám kromě těch velkých utz ve 13tt, 20tt a 30tt za sebou ještě takové čtyři ultrazvuky "navíc" - vždy mě na ně poslali doktoři. Nejprve někdy v 17tt, kdy začal zlobit tlak, a chtěli se ujistit, že miminko nemá problém s živinami a průtoky, pak ve 24tt, kontrola růstu (holčička byla spíš menší) a pak znovu ještě dvakrát - kvůli těm myomům, zda nepřekáží, a opět kvůli růstu (ehm, to se jim zase zdála spíš větší, i když cukrovku nemám a sama jsem do 9. měsíce přibrala necelých devět kilo). Nikdy jsem neplatila nic. Jediný utz, který jsem si zaplatila, byl ten 3D, abychom měli její obličejík.

verisek.s
13. dub 2014

Já jsem v 18. tt a měla jsem už 8 ultrazvuků....z toho jsem platila jen jeden (I. screening, na který jsem byla odeslána jinam), jinak mi dělá paní doktorka každou kontrolu sama od sebe utz, nikdy nic neplatím a z každého mám 3 fotečky vždycky. Kdybych chodila někam, kde mi ho neudělají, nebo udělají jen 2 za těhu, tak bych okamžitě měnila doktora....To snad není v dnešní době ani normální 😀

lucinacka
13. dub 2014

Cim min utz, tim lip dle meho nazoru... citim pohyby, vim ze je v poradku. Pokud je tam duvod pro kontrolu, myslim tim zdravotni, tak ano, ale preci jen to je zareni..

zuza01
13. dub 2014

Můj dr. mi dělá utz při každé kontrole a neplatím. Ale jsem po dvou potratech a teď jsem měla špatné výsledky krve. Nicméně předchozí dr. mi utz odmítl udělat v 7tt s tím, že podle těhotenského testu těhotná jsem, takže nemám nárok. A dal mi průkazku pro mrtvé miminko. To, že jsem se necítila dobře, neřešil.

visnule
13. dub 2014

@bunny123 U mé doktorky stojí ultrazvuk 380 Kč. Platila jsem ho jako samoplátce na začátku těhotenství protože v ČR nejsem pojištěná. V Norsku, kde bydlím, je za celé těhotenství 1 hrazený ultrazvuk ve 20tt a taky se tu rodí zdravé děti. Zbylá vyšetření provádí PA pohmatem, poslechem srdíčka a přeměřením dělohy. Pokud se jí něco nezdá, pošle na utz do nemocnice. O to víc času tráví rozhovorem s těhotnou, ptá se fakt podrobně na vše co se týká pohybů, pocitů, únavy, nálady, stravy, fyzické aktivity...pokaždé tam strávím přes hodinu a za mě je to 100 krát lepší péče než 20 ultrazvuků bez patřičné konzultace.

lorca
13. dub 2014

@zuza01 Tedy, že ti tvůj předchozí Mudr neudělal v 7.tt ultrazvuk mě opravdu zaráží. Jak může doktor říct, že podle testu jsi těhotná, tak se nemusí dělat UTZ. Nechápu. Nedivím se, že jsi ho vyměnila.

zuza01
13. dub 2014

@lorca Tvrdil, že pokud mi doma vyjdou dva testy po sobě pozitivní, jsem těhotná. Když jsem mu řekla, že mě bolí divně břicho, tak říkal, že to přejde... To je pravda, ono to přešlo, ale taky to mohlo být třeba mimoděložní. Takhle sice bylo, kde mělo, ale už nežilo.

tarra27
13. dub 2014

já si myslím, že pojištovna platí dva max tři...

.mě můj lékař dělal pokaždé, bez poplatku navíc, protože ho měl u sebe v ambulanci.....pak jsme šla ke známému na velký UTZ, ale to byl známý...a ten mi ukázal u miminka jícen, srdce, komory, cévy, průtok ledvinami...všechno...

tarra27
13. dub 2014

@zuza01 no to musel být debil......to se nedivím, že jsi šla pryč

bunny123
autor
13. dub 2014

Ja jen, ze jsem byla zaskocena, protoze muj doktor ho delal kazdou poradnu a tento doktor (zastup), kdyz jsem se slusne ptala, rekl "uz nemate narok" a tvaril se na me dost hnusne, az jsem se stydela za svou neznalost... Taky jsem byla prekvapena i proto, ze vedel, ze jsem minuly tyden byla poslana do porodnice s podezrenim na tachykardii a ted nejakou kontrolu stavu plodu neresil, i kdyz ozvy byly zase hranicni. Jsem z toho nejaka zmatena, uz aby to bylo za mnou.

killi
14. dub 2014

Já jsem měla zaplacený nadstandard tak jsem měla UTZ při každé poradně, jinak jsou tři hrazené. 😉

shel44
14. dub 2014

Ja som na každej kontrole mala utz a ani jeden som neplatilaAsi dosť závisí od dr..
Neviem, prečo ho nerobia pravidelne pri každej konrole..Vážne budeme zachvílu platiť aj za vzduch?! 😒

luenka
14. kvě 2014

Ja jsem v 22 tt a mam za sebou 8 UZ. Z toho dva ze screeningů. Je to opravdu na lékaři. Kamarádka je ve 24tt chodi k jinému lékaři a ma za sebou teprve 3 UZ. Také jsem slyšela, ze u gynekologa jsou hrazeny 3 UZ a pak jsou k tomu sreeningy.

mitchie
26. čer 2016

Dobrý den, mě gynekolog dělal ult. 2x na záčátku těhu v 7 a v 9tt pak ve 12 jsem byla na placeném screeningu a ve 20 a 30tt v nemocnici na velkém ult, kde mi právě před týdnem řekli, že mám horší placentu a objednali mě znova za měsíc. za týden jdu na kontrolu ke gynekologovi, mám divné pocity a bojím se jak je na tom ta placenta, myslíte že mám nárok na to aby mi ult udělal?

soyevita
26. čer 2016

No kdyby to bylo tak špatné,tak by Tě určitě objednali v nemocnici dřív než za měsíc.Gynekologovi ukaž zprávu z nemocnice a pokud je tam nějaký problém,tak ho to bude samotného zajímat a utz určitě udělá.

soyevita
26. čer 2016

@shel44 Podle studii není utrazvuk pro plod až tak bezpečný,jak se dříve tvrdilo.Pokud je těhotenství v pořádku,tak není důvod k tolika ultrazvukům.

soyevita
26. čer 2016

@visnule Přesně jak píšeš,dříve také nebyly ultrazvuky.Skandinávie má vysokou životní úroveň a hodně dobrou zdravotní péči.Moc dobře vědí,že ultrazvuk není 100% bezpečný.Můžes být šťastná,že Ti utz nedělají na každé kontrole🙂

zandi
26. čer 2016

To co proplácí zdr.pojistovna - narok na 3. Pokud dela dr.navic, musi to pojišťovne zduvodnit (napr.podezření na něco, krvaceni, bolesti). To ze nekteri dr.je delaji a pak si to vykazuji na zdr.pojistovnu a do popisu uvadeji lzive informace je podvod a pak se nemuzeme divit, ze milion dulezitejsich veci zdr.pojistovny neproplaceji, kdyz musi platit takovy kravoviny. Ja kdyz jsem chtela mit klid, zaplatila jsem utz na vlastni naklady, ale potom co jsem si zjistovala, ze záření neni uplne ok, tak jsem se i na to vybodla. Jestli se ma miminku darit dobre nebo ne, tak zadny utz mi to nezajisti...

tynice
23. črc 2016

Já mám od začátku těhu už několikátý utz, snad 8. Ale platím si to navíc 🙂

kacaba12234
11. čer 2019

@bunny123 Já jsem 15 tt začínám 16 a zatím každou kontrolu jsem měla ultrazvuk a fotečku tak snad se nic nezmění 😀 na druhou stranu jsem dost mladá a rizikovka (od 2 měsíce doma)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru