Negativní NT screening, pozitivní triple. Prosím o názor

olyn
27. dub 2013

Ahoj holky, mám dotaz ohledně nešťastného triple testu...prosím o názor či podobnou zkušenost.

Ačkoliv jsem měla výborné výsledky NT screeningu (DS 1:9160, T 18 a 21 riziko 1:16 250), nechala jsem si odebrat krev i na triple test, když jsem byla 15+2 a ten mi vyšel hrozně. Ultrazvuk v prvním trimestru dopadl dobře (nosní kůstka přítomna, změřeny obličejové úhly,), NT jsem měla 1,7 mm. Lékař na spec. pracovišti říkal, že to vypadá opravdu dobře a že genetické vady jsme v tím screeningem v zásadě vyloučili.

Moje hodnoty z triple testu jsou objektivně špatné:
MS-AFP - 53,37 což odpovídá 1,9 MoM
uE3 - 0,157 což odpovídá 0,35 MoM
hCG - 131,37 což odpovídá 3,33 MoM
PaPP-A - 0,748 což odpovídá 0,51 MoM

plyne z nich velmi vysoké riziko na downa, T 18 a Smith-Lemli-Opitz syndrom.

Jsme z toho hrozně špatní, mysleli jsme, že když nám vyšel dobře screening v prvním trimestru, máme už strachy s genetickými vadami za sebou...a teď tahle rána. Jaké jsou vaše zkušenosti, měla jsem některá podobné hodnoty a dopadlo to dobře? Moc vám děkuju za názory....

band
14. kvě 2013

@olyn nervy jsou furt, ale je fakt, že po té plodovce může člověk aspoň něco hodit za hlavu. Já, jakmile se přehoup 24 týden, tak sem se hodila opět do klídku a teď si říkám, že se mimin už jen dopíká a nic nehrozí...Hrozně to utíká, ale je to super pocit. Kdy máš termín? můj syn je 7.10.12...tak se opatruj a začni si to užívat 😉 ...pěkně to oznam v práci a hoď si nohy na stůl 😉

maksim
14. kvě 2013

@olyn Gratuluju!!! Jsem strašně moc ráda, a nejen za tebe, ale i za ostatní holky, co tohle jednou budou řešit... Znovu mě to nutí se zamyslet nad tím, na co vlastně ten tripple test je, když ukáže riziko 1:6, které tam vlastně vůbec není? Teď už máš to nejhorší za sebou, užívej si zbytek těhotenství a těš se na zdravé miminko!

fiallinka
14. kvě 2013

@olyn - to je super!

olyn
autor
15. kvě 2013

@band jasný, no. Já jsem dost plašan, takže pochybuju, že se to bez stresu obejde 🙂 Termín mám 12. října, přijde mi to děsně daleko...už bych byla ráda také v pokročilejší fázi, ať se trochu zklidním a jen, jak pěkně píšeš, dopíkáme 🙂 . Teď po tom odběru se dost pozoruju, a přijde mi, že mi začlo tvrdnout břicho, tak jsem z toho celkem nervní...zatím to řeším magneziem, v pátek jdu na kontrolní uzv ke gynekologovi, snad to bude ok. Já si prostě s tím stresováním nedám pokoj 😕 😝

band
15. kvě 2013

@olyn taky sem měla u Vikyho termín 12.10 a narodil se 7.10...s tím tvrdnutím se to stává - dávej si hodně magnézka a ono se to uklidní. Teď už máš vyhráno 😵 ...utz si pěkně užij a koukej jen po kom má mimin nos a pusinku a nemysli na žádný nepříjemnosti - to už je za náma 😉...tak se opatruj a užívej si pupek 😉

annieella
15. kvě 2013

@olyn Problémem tripple testu, při kterém se zkoumá vzájemný poměr tří látek z krve matky (hormonů hCG a estriolu a bílkoviny AFP), je vysoká falešná pozitivita. Dítě se označí jako potenciálně nemocné, i když ve skutečnosti není. Příčin může být více, někdy stačí, že lékař nestanoví správné stáří těhotenství, a matka se hodnotami krve „nevejde“ do tabulek. Často také test vychází hůře matkám holčiček, kuřačkám nebo vegetariánkám. Tripple test je „velkoryse“ nastaven tak, že do rizikové kolonky spadne velké množství žen - podle některých odhadů až každá dvacátá. Předem se s tím počítá. V této úmyslně nafouknuté síti pak lékaři „loví“ jednotlivá postižení. Ze všech těhotných, kterým test vyjde pozitivně, se problém prokáže jen u každé padesáté. zdroj: http://www.rodina.cz/clanek7958.htm

olyn
autor
15. kvě 2013

@band 🙂 máš recht - už ten mozek konečně na chvíli vypnu, nejspíš mi břicho tvrdne z toho neustálýho šrotování "co kdyby" 🙂 Taky se opatruj a měj se moc hezky! 🙂

olyn
autor
15. kvě 2013

@annieella jojo, mě tripl také odlovil a natolik zblbnul, že jsme radši absolvovali odběr plodovky. Naštěstí nám z ní byl po rychlém testu obávaný m.down vyloučen...díky bohu. Je až děsivé, kolik maminek tenhle horor prožije zbytečně, nepřeju to nikomu...a u nás opravdu platilo, že když vyjde negativně screening v prním trimestru, tak i tripl s rizikem 1:6 na downa je mimo - prostě patřím mezi ženské z kategorie biochemický úlet 🙂

annieella
16. kvě 2013

@olyn TT je falesny, nektere zdroje uvadi 50:50, takze se malem nejedna o test ale o sazku a ten mozek kvuli testu nevypinej na chvili ale naporad! Dite a Ty si to zaslouzite🙂

26091986
9. bře 2014

ahojky prosim o radu vysel mi screening negativní ale prej nejde vyloucit spinu bifidu tak mne posilaj na genetiku mam strach mam se bat ??? prosim o radu dekuji Kacka

zuza01
9. bře 2014

@26091986 Taky mě strašili, ale já měla screening pozitivní na to samé, tedy defekt neurální trubice. Riziko mi vyšlo 1:2, tzn. to nejhorší, ale nebyla to pravda. Na základě čeho to nejde vyloučit? Podle ultrazvuku? Jinak jsem poučena, že u téhle vady se nebere plodovka, protože nic nezjistí, jen se musí udělat max. podrobný utz.

jancip
9. bře 2014

@26091986 Rozštěpy opravdu nejde vyloučit na základě NT sceeningu. Může na to pouze upozornit nízké papp, ale nízké papp nemusí znamenat rozštěp. Rozštěpy lze lépe zachytit pomocí triple testů a nebo pak ve 20tt na UZ (ale nevím, zda na 100%) Z jakého důvodu vám doporučují genetiku? Máte to v rodině?

26091986
9. bře 2014

gynekolog mne poslal na genetiku a jsem objednana az na 20.3 tak to cekani mne asi zabije((((( mam strach a mas pravdu jedine ultrazvukem se to da zistit , pritom minuly patek jsem byla na pohotovosti kuli mykoze a kontrolovali mimco a rekli mi ze je v poradku tak ja uz nevim ...

26091986
9. bře 2014

Prave vubec v rodine nic takove nemame , proto to nechapu jsme vsichni zdraví , a nejhorsi je to cekani

26091986
9. bře 2014

@zuza01 a v jakem mesici si?

zuza01
9. bře 2014

@26091986 Dneska posíllají na genetiku skoro všechny, to bych neřešila. Navíc rozštěpy nejsou dědičné. Spíš tě tam posílají, protože tam mají lepší utz a umí vadu najít, pokud tam je. Mají i čas všechno podrobně vysvětlit. 100 % není nic, ale mě vyšly šílené hodnoty a jejich příčina se nezjistila. Držím palce, ať je to taky jen nějaká náhoda 😉 Nejhorší je čekání, dobře to znám.

zuza01
9. bře 2014

@26091986 Jsem 21 tt, takže to mám čerstvě za sebou...

26091986
9. bře 2014

@zuza01 a co jako Ti doporucili delat nebo nedelat ? ja cekam prve mimco tak silím 🙂

jancip
9. bře 2014

@26091986 Neboj, pokud Ti vyšly výsledky negativně a rozštěpy nebo jiné vývojové vady nemáte v rodině, poslali Tě tam tak nějak automaticky (jednak aby byli kryti a jednak jsou z toho prostě peníze).

@zuza01 Rozštěpy právě dědičné jsou.

26091986
9. bře 2014

@jancip Dekuji mooooc si hodna je to moje prve mimco tak nevím co a jak nema mi kto poradit ☹

zuza01
9. bře 2014

@jancip A nejsou, to se budu hádat 🙂 A prvotrimestrální screening rozštěpy vůbec neřeší - při odběrech, tam se nehledají, až v tripplech.

@26091986 Nedá se nic dělat, jen čekat. Podrobný utz je jediná možnost.

26091986
9. bře 2014

a jak se to da omezit ? ta nemoc? a doufam ze Tobe i mne se narodi zdrave miminka 🙂

jancip
9. bře 2014

@zuza01 To se klidně hádej, ale rozštěpy dědičné jsou. Tedy ne tak, že každý, kdo má rozštěp, bude mít miminko s rozštěpem, ale je tam vyšší pravděpodobnost jak u zdravého člověka. A nejhorší na tom je, že i když je v rodině třeba "jen" rozštěp rtu, může se genetika projevit jinak a u miminka to může vést k rozštěpu páteře. Jinak rozštěpy vznikají na základě multifaktoriálního vlivu, takže tam hraje roli více příčin. A jedna z nich je právě ta dědičnost. NT screening sice primárně rozštěpy neřeší, ale jedna z hodnot, která se při něm zjišťuje, může upozornit na riziko, i když celkově screening vyjde negativní (osobní zkušenost), pak doporučuji genetiku, triple testy.

zuza01
9. bře 2014

@26091986 To může být třeba rozštěp páteře nebo lebky, bříška... S tím se nedá už nic dělat, jsou doporučení na začátku těhotenství a před otěhotněním - brát kys. listovou atd. Ale taky jde o to, v jakém je to rozsahu... Nestresuj se tím předčasně, nic není potvrzené.
Já mám miminko v pořádku, děkuju 🙂

zuza01
9. bře 2014

@jancip Věřím naší genetičce, ne někomu z koníka, promiň 😉

jancip
9. bře 2014

@26091986 Neboj, bude to v pořádku. Podle toho, co píšeš, nemáš důvod se obávat

26091986
9. bře 2014

@zuza01 To jsem taky slysela ze je to bezne ze posilaji na genetiku skoro vsechny zeny co se dalo uz jsem obvolala 🙂 ale i tak ma clovek strach je to proste tak pritel je v klidu to nechapem prej ja zbytecne stresujem

zuza01
9. bře 2014

@26091986 Držím palce, určitě to bude dobré 😉 Nestresovat se nejde.

jancip
9. bře 2014

@zuza01 To, samozřejmě chápu....ale já svůj názor nezměním🙂 Jednak jsem to studovala, jednak jsem to taky konzultovala (protože jsem právě riziko měla) a jednak to "říká" i google🙂 Stačí úplně jednoduchá wikipedie🙂 http://cs.wikipedia.org/wiki/Rozštěp

zuza01
9. bře 2014

@jancip Ok, ale nepřesvědčilo... Mám základy genetiky vystudované a podrobně nám to všechno vysvětlili, takže se nebudu dohadovat, ale stojím si za svým 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru