Negativní Rh faktor u matky. Jaká vyšetření jsou třeba?

zany
13. zář 2006

Ahoj holky,

chtěla jsem se zeptat zda máte některá nagativní Rh faktor a co všechno jste musely podstoupit za vyšetření?
Já jsem totiž Rh- a u manžela krevní skupinu a Rh faktor nezjišťovali a berou ho automaticky jako že má Rh+. Ale on si myslí, že je Rh- jako já... Někde jsem slyšela, že v takovém případě se pak dítěti vyměňuje krev, ale nikde na netu jsem to nenašla.
Díky za rady!

myska
13. zář 2006

Zany, já jsem taky Rh- a u manžela se to neví, takže by mě to taky zajímalo.
Ale slyšela jsem, že se po porodu píchají nějaký protilátky, ale víc o tom nevím, takže bych taky byla ráda za každý info.

zany
autor
13. zář 2006

Našla jsem k tomu tohle, ale to neřeší jak je to v případě, že jsou oba Rh-. Moje kamarádka mě právě strašila tou transfúzí krve...

"V okamžiku, kdy je matka Rh- a plod Rh+, mohou se při porodu krvinky dítěte dostat do krevního oběhu matky. Pokud k tomu dojde, matka si proti nim vytváří protilátky a stane se imunní vůči faktoru D. První těhotenství bývá bez komplikací, ale při každém dalším by mohly protilátky způsobit rozpad červených krvinek plodu a plod vážně poškodit nebo by mohl plod dokonce odumřít.

Ač to vypadá hrozivě, je pomoc snadná a v dnešní době mohou mít matky s Rh- více dětí bez komplikací.

Již na začátku těhotenství je matce odebrána krev a zjištěna krevní skupina včetně Rh faktoru. Pokud je negativní, je zjištěna i krevní skupina + faktor otce. Pokud je otec neznámý, je s matkou nakládáno tak, jako by byl otec pozitivní. V některých ordinacích takto nakládají s každou Rh negativní matkou, protože jak se říká:“ Otec je vždy nejistý.“ Matka je celé těhotenství sledována na tvorbu protilátek a po porodu, pokud je novorozenec Rh +, dostane do 72 hodin injekci s protilátkou anti-D. Ta zabrání tvorbě protilátek, které by při další graviditě mohly poškodit plod.

Pozor! Jako těhotenství je třeba počítat i prodělaný potrat. I po něm je nutno aplikovat injekci.

Pokud by během těhotenství množství protilátek výzmnamně vzrostlo, bylo by nutné přikročit k vyvolání porodu a novorozenci by byla provedena transfůze krve. Nebo je možno provést transfůzi krve plodu ještě v děloze a to přes pupečník. "

eva_2006
13. zář 2006

Holky, nebojte. Jde o to, že kdyby vy jste měly RH- a manžel RH+, dítě by mohlo mít + a ve vašem tělě by se tvořily protilátky. Potom jen maminka po porodu dostane injekci a kontrolují se protilátky. Nic víc 😉 Pokud jsou RH- oba rodiče, pak je vše OK, ale preventivně se berou odběry. O výměně krve mimča, tak to jsou jen fámy, naštěstí 😎

eva_2006
13. zář 2006

Jé, tak jsem reagovala pozdě, máte už daleko kompletnější informace 😔 Ale určitě bude vše OK.

zany
autor
13. zář 2006

Ještě mi byl poslán odkaz na jedny stránky, tak sem ten kousek vkládám, aby bylo ještě větší jasno... 🙂

"Význam Rh faktoru v těhotenství
Významné se to stává v okamžiku, kdy je matka Rh- a plod je Rh+.
U prvního těhotenství nic nehrozí, protože za normálních podmínek krvinky plodu neprocházejí přes placentu do krevního oběhu matky, a naopak. Pak nastane porod a krvinky plodu s Rh+ mohou při porodu proniknout do krevního oběhu matky, tělo matky je rozezná jako cizorodou látku a začne tvořit protilátky anti-D právě proti těmto krvinkám s Rh+.
Stále se ještě nic neděje, dokud matka neotěhotní podruhé.
Protilátky anti-D stále číhají v těle matky a tyto mohou pronikat přes placentu do krevního oběhu plodu s Rh+, kde způsobují rozpad červených krvinek plodu. Plod může být poškozený. S každým dalším těhotenstvím se zvyšuje tvorba protilátek anti-D proto i poškození plodů je větší a větší, plod může odumřít.

Tak, tohle vypadádá tragicky, ale nezoufejte, pomoc je snadná.
U všech Rh- matek se po porodu vyšetří Rh faktor u novorozence a pokud je pozitivní, dostane matka do 72 hodin po porodu injekci Rhega s protilátkou anti-D. Tato protilátka vyhledá v krvi matky případné "zbloudilé" Rh+ krvinky plodu a zničí je dříve, nežli si matčino tělo proti nim začne tvořit protilátky, které by při příštím těhotenství poškozovaly další plod.

Stejnou injekci dostane i každá Rh- matka po každém potratu, protože jinak by opět mohlo dojít k tvorbě protilátek.

U všech těhotných je na počátku těhotenství vyšetřena krevní skupina a Rh faktor a u těch, které jsou Rh- se vyšetří krevní skupina i partnera, pokud je Rh+, je nutno těhotnou dále sledovat. Kontroluje se hladina protilátek anti-D, pokud by docházelo k jejich významnému nárůstu, porod by se vyvolal dříve. Všechny tyto stavy se vyskytují 1 z 250 porodů, ale díky sledování těhotných mají většinou lehký průběh.
K vážnější situaci kdy, je nutno provést i výměnou transfůzi novorozence po porodu, dochází pouze v 1 z 3000 porodů.
Další možnost je, provést transfůzi krve plodu ještě v děloze, tzv. intrauterinní transfůzi. "

Takže podle toho co tu píšou by mělo být vše v pohodě pokud jsou oba Rh-.
Holt uvidím při dalších odběrech jak to se mnou je a nebo až po porodu. Stejně nechápu proč rovnou nezjišťují i Rh faktor a krevní skupinu otce. Já přeci vím s kým našeho broučka čekám!!! 🙂

lamia
13. zář 2006

Po prvním porodu nebo příp.potratu (nebo i po amniocentéze přes placentu nebo biopsii choria - prostě vždycky, když se krvinky miminka dostanou do styku s imunitním systémem maminky) musí do svalu píchnout antiD protilátka,aby si maminka nezačala tvořit protilátky proti krvinkám Rh plus, to by v dalším těhotenství při Rh pozitivitě miminka vedlo k poškození jeho krvinek a k jejich nedostatku u mimi. Krevní transfuze (t.j. zmiňovaná "výměna krve") se miminku dávají až v případě těžkého nedostatku krvinek, protože to by mimi ohrozilo nedostatkem kyslíku. Ale jde až o další těhu po prvním těhot. s Rh pozit.mimi a aplikací protilátek se to riziko odstraní pro těhotenství další. Snažila jsem se to zjednodušit a nezamotat se do toho, tak se omlouvám,jestli je to trochu zmatené.

lamia
13. zář 2006

Než jsem to naťukala, tak už jste se dozvěděly víc 😀

macik
13. zář 2006

moje velmi blízká kamarádka žije v Anglii a třikrát potratila, než přišli na to, že má negativní Rh faktor. Jakmile se to vědělo, tak donosila dítě v pořádku, ale při druhém dítěti to taky nevyšlo napoprvé ☹
Teď je ale spokojená maminka dvou dětí a už se tím moc nezabývá. Pokud ale mají mínusový Rh faktor oba, tak je to tak, jak psaly holky-čili lepší 😀

raculka
13. zář 2006

Zany-to je přesně můj případ.
Já mám negativní Rh faktor.Opravdu mi jen po porodu píchli protilátky,nic víc 😉

mapris
14. zář 2006

Ahojte holky,
zrovna čtu vaše příspěvky, i já jsem Rh-, ale moje kamarádka též a porodila bez problémů a říkala, že akorát píchnou po porodu injekci, akorát teď nevím komu 🙂
Když jsme se občas o tomto tématu bavili se známými, tak mi řekli, že je jim divný, proč nejzjišťují krevní skupinu otce ... Ale to je jedno, mám to už "snad" za pár, tak uvidíme. Hezký den.

pavlakes
14. zář 2006

Aho jholky a co když je žena Rh+ a muž Rh- ?

ladenka
14. zář 2006

Já bych se v dnešní době asi ničeho nebála. Moje mamka má taky Rh-, a taťka Rh+, já měla plus i ségra. A mamka říkala, že jí pouze v těhotenství víc hlídali, chodila častěji na podrobné prohlídky. O injekci nic neříkala, ale je možné že zapomněla, nebo ještě nebyly. To vážně nevím. Ale nicméně ségra se po mně narodila bez problémů. I když někdy vážně pochybuju, jestli fakt není "poškozená". 😀

zany
autor
14. zář 2006

Díky za odpovědi.
Pavlakes: myslím, že když je muž Rh- a žena Rh+, tak se to nijak neřeší. Dítě může být Rh+ po ženě a tudíž si nebuduje protilátky.

lamia
14. zář 2006

Pavlakes - v tom případě je to fuk 😀

kacabacka
15. zář 2006

To, jaký má otec RH faktor i jakou má krevní skupinu si můžete zjistit sami. Prostě ho pošlete jen na odběry krve - stojí to asi 100 Kč. Já jsem si to taky tak nechala udělat. A co když je to opačně? Když je matka + a dítě -???

hanik
15. zář 2006

svagrovka je Rh- a muj bracha Rh+, ..svagrovce dali vzdy injekci po porodu (ted ma dva hezky kluciky 😉 )

kacabacka, kdyz je matka Rh+, tak se nezjistuje faktor otce, takze tam si zena nejspis zadny protilatky vuci diteti s jinym faktorem nevytvari. ..jestli se jim vubec dite s minusem muze narodit..to nevim?? 😕 😎

butterfly
15. zář 2006

Když je matka Rh+, tak prostě protilátky nevytváří, protože by napadaly její vlastní krvinky 😉 A když je dítě Rh-, tzn. NEMÁ Rh faktor, tak stejně není proti čemu protilátky vytvářet.

kacabacka
15. zář 2006

butterfly: aha, tak díky za vysvětlení 🙂

terkaz
15. zář 2006

holky ja jsem taky rh- a tatka mimiska rh+ . doktorka mi zatim nic nerikala , ani se neptala jaky faktor ma tatka mimiska. neni to divny?

zany
autor
15. zář 2006

U me se taky neptali jaky faktor má taťulda. Znovu mě pošlou na krev a podle té se uvidí jak si tělo vytváří nebo nevytváří protilátky.

lienkal
9. lis 2006

Jsem Rh- a manžel Rh+, dcera (14 měsíců- Rh+), po porodu jsem dostala tu potřebnou injekci, nyní jsem v 28tt, po amniocenteóze jsem rovněž dostala injekci a nyní mi byly zjištěny protilátky, tak jdu v úterý opět na krev, prý mě budou více hlídat a při významném vzrůstu protilátek mě budou muset poslat do nemocnice a tam případně vyvolají porod ☹, tak mi držte palce, ať to zvládnem ve zdraví 😅

andrea73
9. lis 2006

Lienkal: jak tak koukám, máš termín přesně jako já. Tak se můžeš přidat k nám do "februárovky(únorovky) 2007" do Společného termínu. Je tam i spousta holek z Prahy 😉 . Měj se

bibinka
12. lis 2006

ja som rh- a manžel rh + a náš malý je rh+. mne po pôrode dali Rhegu i.m.-do svalu a tým zabezpečili aby som pri druhom tehotenstve nemala vysoké protilátky proti miminku. Inak mi počas tehotenstva 3x brali krv práve na protilátky.
lienkal- držím ti palce aby ti vyšlo všetko v pohode a aby sa ti bábätko narodilo v termíne.

lucie.safrankova
1. črc 2007

ahoj všem, měla bych taky dotaz jsem z toho mírně vystresovaná a pořád na to myslím, tak prosím pomozte nějak. Jsem Rh- a manžel je Rh+. Už jsem jednou o miminko přišla, teď čekáme druhé ale nedostala jsem zatím ještě žádnou injekci, četla jsem že když už jste prošla potratem, mají vám něco hned jak na to přijdou píchnout,ale nic. Mám hrozný strach že budu mít poškozené mimi.Nemáte s tím někdo zkušenost?

beny
1. črc 2007

ahojky těhulky a maminy.Tak já jsem taky Rh- a přítel je Rh+ ale doktor říkal že podle krve je zatím všechno v pořádku a že mě budou hlídat dál.A pak že po porodu dostanu nějakou injekci aby se tělo dalšímu těhu nebránilo 😉 Tak všem držím palečky i sobě aby to všechno dobře dopadlo 😉

iza
1. črc 2007

ahoj Luci..jsem taky RH- a tak mám dost o tom načteno..tak poradím :
ty jako Rh- budeš celé těhotenství sledována na tvorbu protilátek a po porodu, pokud je novorozenec Rh +, dostaneš do 72 hodin injekci s protilátkou anti-D. Ta zabrání tvorbě protilátek, které by při dalším těhu mohly poškodit plod.
Pozor! Jako těhotenství je třeba počítat i prodělaný potrat. I po něm je nutno dát injekci. Tak doufám, že ti jí po minulém nepodařeném těhu dali....v tom případě se nemáš čeho bát
Pokud by ti v těhu nějak vzrostly protilátky , tak seporod vyvolává a miminku bude provedena transfůze krve, je taky možnost provést transfůzi i plodu v děloze...dělá se to přes pupečník..
jinak koukni i sem: https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
a kukni ještě sem : http://tehulka.cz/view.php?cisloclanku=2004071306

macanet
1. črc 2007

Já jsem taky Rh- manžel nevíme.Jinak po porodu dostanem injekci.Dostala jsem ji i po plodovce 😉 Pupečník se nenechává po porodu dotepat, ale co nejdřív se odstřihne, aby nedošlo ke smíchání krve.

vivian
1. črc 2007

Holky Rh negativní, pozor - tu imunoglobulinovou injekci (Partobulin) byste měly dostat např. i po amniocentéze (pokud se plodová voda odebírá přes placentu), takže si to ohlídejte a kdybyste ji nedostaly, tak se ozvěte.
Jinak si během těhotenství s ničím starosti dělat nemusíte - pokud chodíte na kontroly ke gynekologovi, tak si to ohlídá sám. Standardně vás čekají jen odběry krve na hladinu protilátek, jinak nic.

lucie.safrankova
4. črc 2007

Děkuju všem moc za odepsání, po tom potratu jsem právě žádnou injekci nedostala.Proto mám takovej strach, jinak se toho nebojím, jen kvůli tomu potratu. Teď když už jsme v pátým měsíci, tak nechci aby se zase něco pokazilo. Manžel jde na krev 9.7., tak se tam hned na tu injekci pro sebe zeptám.Navíc jdu taky na ultrazvuk, tak snad bude vše ok. Malé kope o sto šest. Děkuju ještě jednou

andreis
12. črc 2007

Ahoj holky-mám taky RH- manžel RH+ a první dítě máme RH+ 🙂 první porod('holka) byl rychlý,sledovali mě,ale bylo vše ok.Jen ted chceme druhý a trošku se bojím,protože když to tady čtu,tak mám strach,že to dopadne špatně ..jenže jsme od sebe 7let a neplatí u nás,že se mění krev po 7letech a bude to druhé pohlavý-záleží taky na ovulaci atd atd,to je věčný téma.Napište co si myslíte,pa 😎

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru