Negativní Rh faktor u matky. Jaká vyšetření jsou třeba?

zany
13. zář 2006

Ahoj holky,

chtěla jsem se zeptat zda máte některá nagativní Rh faktor a co všechno jste musely podstoupit za vyšetření?
Já jsem totiž Rh- a u manžela krevní skupinu a Rh faktor nezjišťovali a berou ho automaticky jako že má Rh+. Ale on si myslí, že je Rh- jako já... Někde jsem slyšela, že v takovém případě se pak dítěti vyměňuje krev, ale nikde na netu jsem to nenašla.
Díky za rady!

andree15x
27. říj 2011

@andreis Ahojda, já jsem taky Rh- a manžel RH+, naše první Adélka je RH+, teď jsem těhotná a je to úplně v pohodě, jsem začátek 7 měsíce a bez kompikací, takže se nemusíš ničeho bát.Protilátky mi píchali 1x a to v porodnici, pak mi na protilátky akorát dělali u dr. testy a jelikož to bylo ok, tak už do mě nic nervali. Takže v pohodě, všechno bude dobrý, myslím, že do druhého můžete v pohodě jít a nestresovat se 😉

andelka
28. říj 2011

@amrash když má syn stejné Rh jako ty, tak by to mělo být stejné jako u prvního. Mně testovali 2x, tak tentokrát to bude asi taky 2x. Poprvé to bylo v obou případech kolem 10tt a podruhé minule kolem 30tt.

amrash
28. říj 2011

@andelka Dekuji za odpoved. Pri nejblizsi kontrole na gynekologii se na to zeptam.

misicka455
16. pro 2011

Ahojky chtěla jsme se zepat zda tu je nkdo kdo mě RH - a po prvním těhu mu nepíchly injekci a znov otěhotněl jak to probíhalo atd....

tehulka12
17. pro 2011

@misicka455 Záleží na tom,proč mu jí nepíchli.Nemusí se totiž píchnout vždycky.Po porodu se zjišťuje, u Rh negativních maminek, i krevní skupina miminka.Když má miminko krevní skupinu taky Rh negativní,žádná injekce se nepíchá,protože se protilátky nemohou vytvořit.Jr to ta lepší varianta.Problém nastane tehdy,když je maminka RH negativní a miminko Rh pozitivní.Tam si může matka vytvořit protilátky a ty pak vadí v dalším těhotenství.pokud ti injekci nepíchli,tak je díte nejspíš jako ty Rh - a nic se neděje.Druhé těhotenství zcela bez problémů.

andelka
17. pro 2011

@misicka455 já mám Rh -, ale syn taky. Druhý den mi to přišli říct, že má stejnou skupinu a Rh jako já, takže se nedělo nic. Teď probíhá všechno stejně, protilátky se kontrolují při běžných odběrech 2x za těhu.

misicka455
17. pro 2011

No ten případ jsem já mám po jednom potratu a jednom těhu a ni u jednoho mi nic nepíchly teď čekám další mimčo a zjistily , že protilátky jsou vysoké a 3. ledna jdu do rizikové poradny a vbec netuším co semnou nebo s dítětem bud e 😒

skajana
17. pro 2011

@misicka455 Já sem taky Rh-, dcera je pozitivní a ikdyž jsem po porodu dostala injekci, tak mi hned při prvním testu zjistili zvýšené protilátky - nicméně ono jich je víc druhů, a škodí jenom některé, tak bych se toho hned nebála 🙂 stačí to hlídat a mělo by to být v pohodě....jinak prý je teď praxe při negativním faktoru taková, že se ta injekce píchá už ve 28týdnu "preventivně", je to teď docela nově, tak se na to kdyžtak zeptej doktora 🙂

andelka
17. pro 2011

@misicka455 no tu injekci ti měli píchnout už po tom potratu, protože Rh miminka asi nemohli vědět. Ale s holčičkou ti určitě testy dělali a když neříkali nic, tak to asi bylo v pořádku. A asi má malá stejný Rh ne? Když jsi nedostala ani v porodce nic.
Tady bych taky viděla tu preventivní novou. Ale neboj, v poradně to prošetří a vyřeší.

llluckaaa
17. pro 2011

@andelka Po potratu se ale nepíchá vždy, záleží na tom, ve kterém týdnu nastane. Já jsem ji dostala až po porodu, resp. po obou porodech, protože děti mají narozdíl ode mě RH+.

andelka
17. pro 2011

@llluckaaa aha, já myslela že po každém, že se ta krev tam nějak smísí.

urbisa
17. pro 2011

Já jsem ji dostala po potratu i po porodu i po miniinterupci,myslím,že říkali,že se dává vždy,jen když je dítě Rh- tak to být nemusí.Po interupci mi ji nechtěli dát,protože jsem jim řekla,že další mimi už neplánuji,ale vydupala jsem si ji,ono člověk nikdy neví

llluckaaa
17. pro 2011

@andelka Myslím že do 8tt je to bez injekce, protože se to ještě nestihlo "smísit". Já právě byla po potratu na revizi a tam se to řešilo, jestli se do toho ještě vejdu (a vešla jsem se), takže mi žádnou injekci nedali. Pak jsem si to ještě ověřovala, jestli se to opravdu takhle dělá. A dělá, resp. dělalo před 4 lety...

llluckaaa
17. pro 2011

@urbisa A v kolikátém týdnu jsi byla?

andelka
17. pro 2011

@llluckaaa aha, děkuju za upřesnění.Já jsem byla docela v šoku, že jsem Rh-, no do prvních těhtenských odběrů jsem ani netušila jakou mám krevní skupinu.

misicka455
17. pro 2011

Jo a ještě jsem byla na aminu s minulím těhu a tam jsem taky žádnou injekci nedostala . 😒

urbisa
17. pro 2011

Bylo to podle menstruace do 8 tt,vycházelo to i podle UTZ

llluckaaa
17. pro 2011

@urbisa Tak to je divné, asi to dělají všude jinak. Já jsem ale i bez té první injekce žádné problémy s protilátkami neměla.

llluckaaa
17. pro 2011

@andelka Já jsem byla v šoku, když mi to přišlo v průkazce dárce krve 🙂

urbisa
17. pro 2011

@llluckaaa To já taky ne,jen mě asistentka řekla abych na tom trvala,kdyby mi ji nechtěly dát.Ta dr. co to dělala mi řekla,že to stojí peníze a že jestli už děti neplánuji tak to dostat nemusím,ale je možné,že je vše už jinak,bylo to před 5 lety a to je už dávno

llluckaaa
17. pro 2011

@urbisa Já ji nedostala v roce 2007, což je přibližně ve stejné době o jaké píšeš ty. Ale v té době jsem si k tomu fakt zjišťovala víc info a našla jsem, že se do nějakého týdne nedává, ale třeba to bylo do 7tt. Už si to přesně nepamatuji a nechce se mi to teď znovu zjišťovat.

misicka455
5. led 2012

Ahojky, je tu někdo kdo to měl tak blbé , že musel na trasfzi už v době těhu? Já nastuuju do špitálu asi řiští týden nebo ten další podle toho jak dopadnou testy , ale určo mě to nemine . Zajímalo y mě jak to probíhá, kolik dní v nemocnici atd......

misicka455
6. led 2012

nikdo ?

majinka1981
7. led 2012

@misicka455 Já má taky Rh negativní. Prej dostanu nějakou injekci. Možná tři.

llluckaaa
7. led 2012

@majinka1981 Po porodu dostaneš jednu injekci.

allye1
7. led 2012

já mám krevní skupinu 0 RH neg. a moje dcerka má B+, to je v pohodě? Co má manžel za ks nevím .....

iluss
7. led 2012

@misicka455 Ohledně transfuze nic nevím. Já mám taky RH negativní. Moje dcerka má RH pozitivní po tatínkovi, takže už v prnvím těhu mi dělaly problémy protilátky. Po porodu jsem dostala injekci (u prvního těhu se to moc neřeší, to spíš u těch dalších těhu).
Teď jsem podruhé těhotná a někdy ve 28tt mi dělaly znovu krevní testy na protilátky, ty dopadly špatně, tak jsem dostala injekci na srovnání. Další krevní testy mi dělaly někdy ve 32tt a ty dopadly už dobře. Takže pak už mě čeká jen jedna další injekce po porodu.

llluckaaa
7. led 2012

@allye1 Tak to jsi po porodu dostala injekci, ne? V dalších těhu ti budou zjišťovat hladinu protilátek. Jo a taky jsem byla zjistit protilátky půl roku po porodu.

allye1
7. led 2012

@llluckaaa nepamatuju si, že bych dostala nějakou injekci. Hlavně kvůli kombinaci mé a manželovi krve měla problémy naše malá Kristýnka, byla 137 hodina na fototerapii a hrozili jí i převozem do Hradce Králové na novorozeneckou JIP, kvůli transfůzi krve. Ale je to naše malá bojovnice, už týden po porodu byla úplně zdravá !

llluckaaa
7. led 2012

@allye1 U prvního těhotenství jsem myslela, že takové problémy nebývají. Leda bys před tím prodělala transfúzi, ale tam snad už mají ty RH faktoty také ošéfované. To mě překvapuje. Po porodu bys jí ale dostat určitě měla, protože pak jsou rizika v dalším těhotenství. Možná si to jen nepamatuješ... Zkus se zeptat na gyndě (mělo by to být napsáno v propouštěcí zprávě), i na ten test na protilátky v 6 měsících po porodu.
Hlavně že to dopadlo dobře a jste obě zdravé 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru