Negativní Rh faktor u matky. Jaká vyšetření jsou třeba?

zany
13. zář 2006

Ahoj holky,

chtěla jsem se zeptat zda máte některá nagativní Rh faktor a co všechno jste musely podstoupit za vyšetření?
Já jsem totiž Rh- a u manžela krevní skupinu a Rh faktor nezjišťovali a berou ho automaticky jako že má Rh+. Ale on si myslí, že je Rh- jako já... Někde jsem slyšela, že v takovém případě se pak dítěti vyměňuje krev, ale nikde na netu jsem to nenašla.
Díky za rady!

peroli
2. pro 2010

@baja1 já přidám s dovolením jen svůj lajckej názor... u prvního dítěte by to neměl být problém (i když asi budeš víc sledována), po porodu dostaneš jakousi injekci (teď si nevzpomenu na název) která způsobí to, aby další těhotenství tvoje tělo nebralo jako nějakej bacil a nechtělo ho vypudit ven.. a u dalších těhu ti zase budou dělat testy na protilátky a asi bys (v případě rozdílu) byla znovu víc sledována.. ale naštěstí v dnešní době už je medicína fakt dost daleko takže nějaký velký obavy mít nemusíš 😉 držím pěsti at je všechno v pořádku 😉 😵

lenka2803
2. pro 2010

Ahojky, já mám negativní RH... a když jsem byla těhotná poprvé - tak mi doktor řekl, že je jedno jaký faktor má manžel, protože otec je vždy nejistý 🙂 (takže jestli si nějaký tatínek dělá testy na krevní skupinu a faktor, tak je to dost zbytečný - ale asi nemocnice potřebuje peníze ☹ ). V těhotenství probíhají testy na protilátky - zda tělo těhule nebojuje proti miminku. Po porodu udělají krevní testy miminku (to je docela výhoda, že vlastně hned víte - co má mimí za skupinu a faktor) a pokud má pozitivní faktor, tak těhule dostane injekci a když má faktor po mamince (což byl můj případ), tak žádnou injekci nedostane. Za 14dní jdu opět do porodnice a vlastně bude následovat to samé. A během těhotenství - mi dělali asi 3x krevní testy na protilátky. Není nic tragického - když o tom vědí, tak není žádný problém 🙂 🙂 🙂

martaska78
2. pro 2010

čauky, já jsem taky RH- a jelikož můj muž je RH+, tak mě brali protilátky. Ty jsem měla vždy negativní. Syn je Rh+ tak mi po porodu dali injekci a dcerka je RH-, tak mi nedali nic. Podlo toho, co mi řekla doktorka, tak kdyby byl manža taky RH-, tak by se nic nedělo a ani by mi ty protilátky nebrali, ale to mi říkala před 10 lety, manžu jsem nevyměnila, tak druhé těhotenství, mi ty protilátky brali automaticky 😉 .

didi07
3. pro 2010

přesně jak píše Lenka - taky jsem Rh-, u obou těhu mi brali 3x protilátky, manžel se netestuje - je to naprosto zbytečné, protože "matka je vždy jistá, otec nejistý", bere se to vždy tak, že je otec RH+, aby se vyloučily komplikace. Pokud jsou protilátky v těhu negativní, není žádný problém, po porodu se hned na sále otestuje miminko - pokud je Rh- nic se nedělá, pokud je Rh+ (pak je jasné, že otec je také Rh+) a dostaneš injekci, aby tvé tělo v příštím těhotenství nevytvářelo proti plodu hned odpočátku protilátky - a v dalším těhu se to jen opakuje.

akdar1
9. kvě 2011

Ahoj. První těhtenství u mě dopadlo docela dobře, bez větších problémů... Avšak následovaly potíže, o nichž už se člověk jen tak na netu nedočte... Většina ví, že první těhu bývá v pohodě, pak se dostane většinou injekce (ale také ne vždy - pokud máš již vytvořeno mnoho protilátek, injekci nedostaneš!?!). Bohužel já jsem se dostala do minimálního procenta a musela jsem z Vysočiny dojíždět od 16. tt do Prahy k Apolináři na kontroly průtoku krve mozkem plodu a možné anémii plodu ☹ Druhé těhu skončilo potratem a třetí dopadlo nakonec šťastně, ale s komplikacemi, které nikomu nepřeji... Jeden týden kontrola v Praze, druhý u mého gyn a tak pořád dokola. Krev mi byla brána xkrát, neboť hladina protilátek stopla hrubě přes 1000. Jednou jsem podstoupila transfúzi přes pupečník, další korekční transfúzi dostala dcera ihned po porodu, neboť díky Rh inkompabilitě trpěla v bříšku těžkou anémii a vyndali ji téměř bílou (hladina červených krvinek byla mizivá) a třetí korekční asi tři týdny po porodu (musela na svět v 35. tt kvůli ne zrovna dobrému obrazu srdečních ozev a pohybů). Sedm dní ležela pod světly kvůli vysoké hladině bilirubinu a já se na ni mohla jen z dálky dívat - nemluvit, nesahat, abych ji nezneklidňovala ☹ Tristní situace v bouři mateřských
hormonů!!! ☹ Trvalo tři měsíce, než se zbavila všech mých protilátek a začala si tvořit vlastní krev - měla opíchanou hlavičku, ruce i nožičky z neústáleho odběru krve na krevní obrazy...!?! Těch nervů, zda mimi v bříšku žije jsem si užila ažaž a už ne více, uf!!!

Ale buď v klidu. Jsou jedinci s Rh-, které tohle trápení vůbec nepotká a dětí mají bez jakýchkoliv potíží!?! 😉 Já jsem si tím prošla...trvalo dlouho, než jsem se z těch 8mi měsíců psychicky vzpamatovala, ale dcera mi dělá radost, tak se vše lepší a já jse už i schopná o tom mluvit!

alenka83
20. kvě 2011

@akdar1 ahoj, můžu se zeptat prosím jak že to funguje? Já mám rh+ a manžel rh - a stalo se nám totéž, co popisuješ ty, akorát že se smutným koncem - malá nám zemřela☹ Bohužel nikdo u mě nic takového nehlídal, až jsem necítila pohyby, přišla do porodnice a malá se narodila těžce anemická až zkolabovala úplně. Byla bílá jak stěna hned po narození, ale plakala a to jí asi nadobro vysílilo. Nevím, jak v dalším těhotenství postupovat, co si ohlídat a hlavně na co dávat pozor, aby se totéž neopakovalo, prrosím porad mi...

rebelie
24. kvě 2011

Tedy holky, trochu mě děsíte. Já jsem si říkala, že si musím jen dávat pozor, aby mi píchli po porodu injekci (a kdyby nedejbože došlo k potratu, tak taky) a že pak bude vše OK... Vůbec nechápu, jak u vás mohlo dojtí k takovým problémům... Doufám, že vše bude OK, ale vidím, že to s tím Rh- asi není tak jednoduchý, jak jsem si myslela...

akdar1
6. čer 2011

@rebelie Ahoj. Do doby, nez jsem se s tim setkala, jsem take zila v jednoduchych informacich, ktere jsem od nejakych jedincu vycetla...realita je jina... Bohuzel s timto nic nenadelas...to je priroda ☹

rebelie
6. čer 2011

@akdar1 A máš nějaká doporučení vycházející z většího vhledu do problému? Na co si dát pozor, co ohlídat...???

akdar1
8. čer 2011

@rebelie Nemam... Bohuzel prirodu neovlivnis!?! Mela jsem vysoce rizikove tehu, ale zadny lekar mi nerekl, co delat nebo nedelat...jedinou kontrolou nad stavem byly domluvene prohlidky a znalosti lekaru...

aemmi
8. čer 2011

Ono to snad u každýho nemusí být tak tragický, však to není zase tak vzácný jev 😕 mi doktor zatím říkal, že mi nabere krev na protilátky, dál nevím, tak se to snad nepodcení 😖

rebelie
8. čer 2011

@akdar1 Hm... a Ty nevíš, proč jsi měla v tom druhém těhotenství takové problémy? Je to třeba tak, že se Ti po tom prvním vytvořilo hodně protilátek? Nebo první celé OK, po porodu injekce a vše začalo až s druhým? Holt asi budu muset doufat, že to moje tělo nějak zvládne... přála bych si 3 děti, tak snad to půjde...

akdar1
10. čer 2011

@rebelie Bylo to již třetí... První bývá bez problémů a bylo...relativně. Druhé nikdo nezkoumal...bralo se to jako normální potrat do 3. měsíce ☹ V tom třetím se hned po prvním odběru prokázala tvorba protilátek (injekci jsem dostala i po porodu, i potratu) a ta rapidně narůstala ☹ Mám ale známou, která má dvě děti a nic...také je Rh- a holky jsou +... Holt já jsem ta náhoda...

rebelie
10. čer 2011

@akdar1 A dostala jsi po tom potratu injekci? Četla jsem někde, že si právě musím dávat pozor, že injekci bych měla dostat i v případě potratu...

akdar1
13. čer 2011

@rebelie jj...jeste jsem si to nechavala dohledat... Na sestinedeli jsem se pak sesla s prvorodickou, ktera uz zadnou injekci nedostala, nebot na vznikle mnozstvi protilatek by byla zbytecna ☹
Byt tebou, tak zatim VUBEC nestresuji!!! 😉 Ja jsem to resila, az kdyz to nastalo... Je dobre o tom vedet, ale zbytecne si zatezovat hlavu nenastalymi starostmi!?!

svatule
24. čer 2011

ahoj holky, mám dotaz, zda některá nevíte, jsem rh- manžel rh+, dcera rh+, po porodu jsem dostala injekci a teď půl roku po porodu mám zajít na kontrolní odběr krve, dostala jsem v porodnici takovou průkazku, myslíte, že můžu kdekoli na odběr? nevím, zda ta kartička stačí, v porodnici řekli na krevní stanici, to nevím, co mysleli...jestli s tím někdo nemáte zkušenost, kdyžtak zavolám mojí gyndr...

irenka
24. čer 2011

@svatule
Já mám taky RH minus a manžel má RH plus. Matysek má po manželovi plusko,
Mě dali jen v porodce injekci na srovnání a od té doby nic.
Na odběry bych si zašla, jestli ti to doporučili, tím nic nezkazíš. Víc budeš ohlídaná pro další těhotenství. 😉

marhulinka
24. čer 2011

@svatule ahojky já na kontrolním odběru po půl roce byla,můžeš ke svému dr.nebo do nemocnice,kde jsi rodila 😉

svatule
24. čer 2011

@irenka taky si říkám, že jeden odběr po delší době přežiju 🙂 jen nevím, jestli můžu kdekoli na polikliniku, asi se zajdu zeptat na mou nejbližší a tam mi poradí...doufám 🙂
my právě už pomalu uvažujeme o druhém 😉, tak bych ráda měla vše v pořádku, aby se na nic nezapomnělo

svatule
24. čer 2011

@marhulinka tak to zkusím si tam zavolat do porodky, mají svoje ambulance, tak by to tam asi nebyl problém...

marhulinka
24. čer 2011

@svatule já byla v nemocnici,tam jsem to měla nejblíž

irenka
24. čer 2011

@svatule
Já myslím, že můžeš kdekoli. Máš žádanku? Vzadu na žádance, by měli být odběrová místa, kam můžeš zajít.
Nebo si zavolej k Dr. tam ti určitě poradí.
Jinak já to taky budu ted dost hlídat. První kluk má po tatkovi plusko a ted čekáme druhé mimi, tak se trochu bojím..... ale snad to bude vše OK.
Důležitá je ta injekce s protilátkama co ti prdli už v porodce..... 😉

irenka
24. čer 2011

@marhulinka
Ahojky, jsem si všimla, že máme úplně stejně starý dětičky... taky jste ma MDŽ!!!!! 😀 😀 😀

marhulinka
24. čer 2011

@irenka 😀 😀 😀 jéé tak to je krásný,nooo nadělily jsme si krásné dárečky,viď?? Lepší než karafiáty 😀 😅 😝

svatule
24. čer 2011

@marhulinka
@irenka
mám právě jen takovou kartičku, žádanku nemám, ale tak snad když přijdu někde na polikliniku a ukážu to, tak mi tu krev vemou, naštěstí jsem celé těhotenství měla úplně v pohodě, injekci po porodu jsem dostala, ale pro sichr bych ty odběry raději měla

irenka
24. čer 2011

@svatule
Já bych tam nejdřív zavolala, at se nehrneš někam zbytečně 😉

irenka
24. čer 2011

@marhulinka
No to jooooooo..... místo červených karafiátů máme krásně dětičky... ale já to málem toho 8. nestihla...
rodila jsem od rána po 2 minutách a Maty se narodil před půlnocí. 🙂

marhulinka
25. čer 2011

@svatule mě dávali kartičku a pak mi přišla z nemicnice ještě žádanka,abych si na krev došla. Zkus cinknout svému dr nebo do porodky 😉

@irenka jéé tak to bylo jen tak tak 😀

konsa
13. črc 2011

Ahoj holky, jsem RH mínus a dcera po manželovi RH+. Ted mi Dr. řekla, že nově se doporučuje dát injekci IG už v 7.mm měs. těhu,jako prevenci, aby se protilátky netvořily. Prý to ale stoj asi 3. tis.
Neslyšel jste o tom někdo? Myslíte, že je to nutné? Dr. mi to vysvětlovala, ale moc jsem to nepochopila. Jediné, co mi zůstalo v hlavě je to, že třeba bych nemohla mít už třetí dítě.....

jarunkaxyz1
13. črc 2011

@konsa: já o tom teda neslyšela, normálně po porodu jsem vždycky dostala globulinovou injekci jako ochranu pro případné další těhu a to by mělo stačit. Děti jsem měla vždycky taky pozitivní 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru