Negativní Rh faktor u matky. Jaká vyšetření jsou třeba?

zany
13. zář 2006

Ahoj holky,

chtěla jsem se zeptat zda máte některá nagativní Rh faktor a co všechno jste musely podstoupit za vyšetření?
Já jsem totiž Rh- a u manžela krevní skupinu a Rh faktor nezjišťovali a berou ho automaticky jako že má Rh+. Ale on si myslí, že je Rh- jako já... Někde jsem slyšela, že v takovém případě se pak dítěti vyměňuje krev, ale nikde na netu jsem to nenašla.
Díky za rady!

garbage
3. zář 2007

Ahoj holky, tak mě toto téma začlo právě dnes taky zajímat. Z minulého odběru mi zjistili krevní skupinu 0 Rh negativní.
Dnes mi to doktorka oznámila. Řekla mi jen že mám celkem vzácnou skupinu ale jinak že to nic neznamená. Tak nevím co si mám myslet. Na manželovu skupinu se neptata a o žádných dalších odběrech na protilátky nic neříkala. Jinak je strašně fajn a vše říká a na vše se ptá.Myslíte že se mám na příští poradně zeptat??? Přece by na to nezapoměla ne???? 😲

vivian
3. zář 2007

garbage: klidně se jí zeptej, ale nemyslím si, že by zapomněla, protilátky se u Rh negativních těhotných hlídají automaticky... Zeptej se jí, kdy se ty odběry dělají (já si teď přesně nevybavuju, ve kterých týdnech), a pak se pro jistotu vždycky můžeš přihlásit 🙂 A ať ti do průkazky napíšou výrazně, že jsi Rh negativní (já jsem si to tam podtrhla svítivě oranžovou fixkou, aby to nikdo nepřehlíd 😀 )

garbage
5. zář 2007

Hm, zeptám se, taky si myslím, že to spíš jen bere jakou automatickou věc než že by na to zapoměla,ale člověk nikdy neví. ☹ 😖

trixxi.m
20. zář 2007

Ahoj holky, já mám taky rh neg. a přítel rh poz. při prvním těhotentví to nevadí, jen sledují protilátky v krvi, po porodu jsem musela být očkována něčím ať ty protilátky zničí, jinak by druhé těhotenství mohlo být problémové.

trixxi.m
20. zář 2007

Ahoj holky nebojte se já jsem taky rh neg a přítel rh poz., při prvním těhotenství to nevadí a když se dítě narodí s rh poz. tak vás naočkují aby se nevytvořily protilátky a při druhém by to mělo být v pohodě.

ladulik
28. říj 2007

Ahoj Zany,já jsem také Rh neg.,manžel Rh pozit. a malá po něm Rh poz. a vůbec žádné problémy nebyly. Malá je zdravá a krásná, těhotenství bylo bezva.Jen nevím, jak je to u druhého mimi, když se nenechá matka přeočkovat. to by mne docela zajímalo. Držím pěsti. Lada

martina79
31. říj 2007

butterfly:
Bohužel mám problém ten, že já mám A RH+ a manžel A RH- první odběry v pohodě,a le druhé bohužel ukázali že si moje tělo tvoří pozitivní protilátky ve velkém množství.
Tak jsem absolvovala další odběry a riziko je to hlavně pro mne. Více informací budu mít snad z gennetu do týdne.

vikvik
31. říj 2007

ahoj, ja jsem 0- a krev na protilatky mi brali az ted. a 2x behem tehu a po porodu dostanu anti D injekci... jinak zadna veda. a navic je to fakt jen preventivne protoze tatinek je taky 0- :o) my jsme vzacna rodina :o)))))

listicka77
31. říj 2007

Vikvik, to je naprosto padlé na hlavu, abys dostávala injekci po porodu! Pokud je otec dítěte taky mínus, tak dítě nemůže být plus! (Ta injekce po porodu se nedává automaticky, ale právě jen v případě, že dítě je pozitivní)

bihan
1. lis 2007

Listicka, mne povedali v nemocnici, že injekciu dávajú (pre istotu) aj keď má otec Rh neg., lebo jedine matka je vždy istá 😅 😀

listicka77
1. lis 2007

No to je pravda, že otec je vždy nejistý, ale proto se po porodu vyšetřuje Rh mimču! Protože i když je matka Rh- a otec Rh+ a dítě podědí Rh-, tak žádná injekce není potřeba (a pokud jí píchnou, tak do rodičky cpou zbytečně něco, co vůbec nepotřebuje, a okrádají zdravotní pojišťovnu).

apdenny
10. lis 2007

Ahoj holky,chtěla bych se s někým poradit o tom co se mi přihodilo.
Minulý rok v lednu jsem v desátém týdnu potratila,byl mi zjištěn RH negat otce nezjištovali rh,po potratu mi před odchodem domů píchli injekci pro příští těhotenství.Ted čekám miminko konečně,začátek jsme přežili dobře jsem v ečvrtém měsíci a když mi sestra brala krev,tak jsem z hrůzou zjistila že mi napsala do těh.průkazky že jsem Rh +,což přece není možné,nebo aspon já si to myslí.Že se ten faktor nemůže změnit,můj názor je že to tam nějak spletli.Dodatek:už jsem u jiného doktora než před rokem.Poprosím o názor a případně radu na mail:APdenny@seznam.cz co nejdříve a nebo nyní sem.Moc děkuji. Andrea

listicka77
10. lis 2007

Apdenny: Rh faktor se opravdu změnit nemůže!!!!!!! Buď to byl omyl u toho minulého doktora nebo je to omyl teď. Důrazně si řekni o nové vyšetření krve (jednak skupinu a Rh faktor, jednak protilátky), protože to fakt není sranda!

trixxi.m
16. lis 2007

apdenny: opravdu si raději nechej znovu udělat vyšetření krve, jak tam můžou napsat +, to se tě neptali??

lukin
20. lis 2007

Od včerejška jsem trošku v nervech. Jedna sestřička mě strašila tím, že když máme oba (já i manžel) krevní skupinu 0-, tak můžou miminku i měnit krev. Nevíte, co je na tom pravdy? Je tu nějaká lékařka, která tomu rozumí?

makinkar
20. lis 2007

Ahojky holky,
mam jen jedne dotaz :kdyz jsem 0- a pritel B+, ted jsem v 8tt potratila ( prestalo busit srdicko), myslite ze to na to mohlo mit nejaky vliv?

kachnik
20. lis 2007

Jsem též A negativní a manžel A pozitivní a nic mi během těhu dr. neříkal..

lukin
20. lis 2007

makinkar: No může to mít takový vliv, že pokud ti nepíchli injekci, tak další těhotenství může být dost velký problém.

listicka77
20. lis 2007

Lukin, lékařka nejsem, ale přečetla jsem o tom dost. Je to naprostá pitomost! Když jste oba 0-, tak mimčo nemůže mít žádnou jinou skupinu než 0-. Tudíž absolutně nemáš proti čemu vytvářet protilátky a žádný problém se nemůže vyskytnout. Buď ráda, že jste se takhle krásně sešli.

kapka
20. lis 2007

makinkar během prvního těhu to nevadí,ale po potratu či porodu se vždycky musí píchnout injekce,aby se nevytvořili protilátky na manželovu krev..
lištička její manža je B+ píše.. 😕

listicka77
20. lis 2007

Kapko, to byla odpověď pro Lukin a ne pro Makinkar.

makinkar
20. lis 2007

Jojo, pichly mi injekci po potratu, tak doufam, ze dalsi tehu bude lepsi.... 😉 Diky holky....takze rikate, ze to na to prvni tehu nemohlo mit vliv, jo?

listicka77
20. lis 2007

Makkinkar, je to velmi nepravděpodobné. V prvním těhu se protilátky většinou nevytváří (v dalším taky ne, pokud jsi dostala tu injekci). U mizivého procenta to může být už v prvním těhu, ale určitě ne tak masivně, aby to vedlo k brzkému potratu. Bude to ten případ, kdy se mimi prostě nepovedlo a přestalo se vyvíjet, protože prostě nebylo v pořádku. Neboj, příště to bude určitě lepší.

r.o.s.s.i.b
20. lis 2007

Ahojky,a když jsem Rh+ a přítel má taky Rh+ tak je to problém??? 😒

xsuzzi
20. lis 2007

Když jsi + a přítel taky + tak není co řešit.Tak to snad má být 🙂
já jsem třeba B negativní a manžel A pozitivní,tak to problém už je 😝 😀

r.o.s.s.i.b
20. lis 2007

Já jsem B+ takže,když si přítel dojde ke své doktorce tak mu na požádání nabere krev?? 😉

listicka77
20. lis 2007

Rossib: Když ty jsi B+, tak nemusíš řešit nic. To je úplně jedno, co má manžel. Problémy nastávají pouze v případě, že žena má Rh- a muž + (a tudíž dítě po něm může zdědit + a tělo matky proti tomu může vytvářet protilátky; ale pokud je matka + a dítě po otci -, tak se neděje nic)

makinkar
20. lis 2007

Listicka : dekuji moc 🙂 !!! Ja se jen proste snazim prijit pricinu toho, proc se prestalo vyvijet abych se toho priste mohla vyvarovat.... ☹ ☹ Ale dekuji za vsechno.....

listicka77
20. lis 2007

Maki, tu příčinu ti nikdo neřekne. Po prvním potratu bych se neznepokojovala, takových holek tu je... Pokud někdo potratí třikrát za sebou, tak to už pak asi svědčí o tom, že něco není v pořádku s tělem té ženy, že to těhu neudrží. Ale jednou, to je prostě blbá náhoda. Moje kamarádka taky první potratila a za pár měsíců byla těhu znova a vše je OK.

makinkar
20. lis 2007

Dekuji Listicko,ja vim, ze takovych tu je,ale ja se na to taaak tesila a uz taky nejsem nemladsi.....bude mi 29 a ja to taaak chtela stihnout do 30.... 😀 🙂 ☹ takze ted musim jen doufat, ze MS prijde v poradku ze vse bude v poradku a za 3 mesice huraaaa na to...... 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru