Negativní Rh faktor u matky. Jaká vyšetření jsou třeba?

zany
13. zář 2006

Ahoj holky,

chtěla jsem se zeptat zda máte některá nagativní Rh faktor a co všechno jste musely podstoupit za vyšetření?
Já jsem totiž Rh- a u manžela krevní skupinu a Rh faktor nezjišťovali a berou ho automaticky jako že má Rh+. Ale on si myslí, že je Rh- jako já... Někde jsem slyšela, že v takovém případě se pak dítěti vyměňuje krev, ale nikde na netu jsem to nenašla.
Díky za rady!

allye1
7. led 2012

@llluckaaa žádnou transfůzi jsem neprodělala a akorát co si pamatuju je, že před porodem mi asistentka dávala něco do žíly, ale to bylo max. na uvolnění svalů, ale stejnak musím na gyn pro prášky, tak se pozeptám. Děkuju ti za rady 🙂 , hodná 🙂

llluckaaa
7. led 2012

@allye1 Já zase dostala tolik injekcí, že si ani nepamatuji, kdy mi ty protilátky dali, ale měla jsem to v papírech, tak je to snad pravda 🙂

misicka455
7. led 2012

Já tu injekci nedostala a musím podstoupit tu trasfuzy 😒

misicka455
17. led 2012

Tak jsem podstoupila první trasfuzy, kdyby se náhodou někdo našel koho to třeba čeká pisnete co vás zajímá. ( doufám, že se nikdo nenajde 😉 )

andelka
18. led 2012

@allye1 jestli máš Rh- a první dítě Rh+ tak jsi měla dostat injekci antiD do 72h po porodu, aby nebyly problémy v dalším těhu.
Já mám též Rh-, ale syn má stejnou ks jako já, manžel je B+. Takže injekce nebyla třeba. Na protilátky mě teď budou testovat podruhé při normálních odběrech, v 1.trim byly negativní. Tak jsem zvědavá jakou ks bude mít druhé mimčo.

petraprostejov
3. dub 2012

Holky, před týdnem (v úterý) mi píchali injekci na protilátky. Od čtvrtka se mi začíná osypávat břicho. Jednou to mohlo být z krému v hotelu, podruhé z rucoly nebo balzamikového octa, ale prostě se mi osypává denně, i když se ničím nemažu a nejím nic divného. Stalo se to některé z vás? Nevím, jestli mám zajít k doktorovi nebo ne... Pochopila jsem z příbalové informace, že to může obsahovat i tuším anti IgA a trochu to dělat paseku. No nejsem si jistá, jestli mimču neškodí, když se několikátý den osypávám... (vždycky to pak zmizí)...

zuyi
6. lis 2013

Ahoj,chtěla jsem se zeptat jestli někdo nevíte jak dlouho v těle působí imunizační injekce,která se dává po potratu(zamlklém těhotenství).Tuto injekci jsem dostala,stalo se mi to ted,v 9tt.se plod přestal vyvíjet.CHtěli bychom další dítě a zajímalo by mě,jestli tato injekce vytváří v těle protilátky napořád,nebo jak to je. Já jsem B- a manžel B+.Děkuji za odpověd

marcinek
6. lis 2013

@zuyi ahoj, nevim jak dlouho, ale ja mela to stejny co ty. Dostala jsem injekci po zamlklem tehu zacatkem unora a v breznu uz se nam po prvni menstr. zadarilo a mame zdravyho kluka 🙂 taktez po me RH-

zuyi
6. lis 2013

Ahoj marcinek,děkuji za odpověd,chtěla bych se tě ještě zeptat,takže jste s dalším pokusem nečekali 3až6měsíců,jak někteří lékaři doporučují? Po první menstr.jste tomu dali volný průběh? děkuji 😉

marcinek
6. lis 2013

@zuyi rikali mi pockat 1-2 menstruace. Prvni ms jsem dostala po 4 tydnech od revize a nam se dari delat deti po hasicskem plese, tak jsme to zkusili a ono to vyslo. maji tak spolu narozeniny 🙂

zuyi
6. lis 2013

Jsem ráda,že vám to všechno dobře dopadlo. 🙂 Je mi 32 a mám už jedno dítě,holčičku rok a půl starou.Chtěli bychom druhé,aby nebyla sama.Vzhledem k věku se mi nechce moc dlouho čekat s dalším pokusem,dcera má skupinu B- po mě,takže po prvním porodu mi žádnou látku neaplikovali,tak jsem si ted říkala,že když jsem znovu otěhotněla,a zamlklo to,jestli to nemohlo být způsobeno mou krevní skupinou B-,že jsem plod zahubila.Že jsem neměla tu injekci před otěhotněním,a jestli to mělo jinou krevní skupinu tak jsem ho vlastně zlikvidovala.Jestli ti mohu tykat,ty jsi měla první těhotenství v pořádku a jaké mají děti krevní skupinu,děkuji za odpověd 🙂

p3tulkaa
6. lis 2013

Ahojky, i já jsem RH-, mně se stalo, že jsem šla již na velký ultrazvuk a tam mi doktor řekl, že neslyší ozvěny a ať se přihlásím někam do nemocnice na kyretáž ..... ale zajímavé je, že to nikdo neřešil? Jen mi řekli, že plod umřel v 8 týdnu, takže jsem ho v sobě nějaký ten pátek nosila ....

zuyi
6. lis 2013

Ahoj,to mě mrzí. Já po své zkušenosti,když jsem se před zákrokem v nemocnici dozvěděla,jak je to s těmi krevními skupinami,že mě na riyika co se týče těhotenství když jsem B- a bylo mi naynačeno,že pokud můj gynekolog věděl,že chci další ditě,měl mi látku aplikovat aby se předešlo tomu,že jsem nejspíš svoje těhotenství ukončila tím,že já mám B- a plod měl najspíš jinou krevní skupinu,moje tělo si vytvořilo protilátky a y těla ho vypudilo.Kdybych měla píchnutou imuniyační injekci,která se RH-dává před otěhotněním,nebo na yačátku těhu,nemuselo se to stát.Mě před zákrokem upozornili na rizika mé ks a,že po yákroku mi budou aplikovat tuto látku,aby se to příště nestalo.Odešla jsem od své gynekol. a budu ted chodit do ambulance pro rizikové s ks-(doporučuji změnit gynekologa)

zuyi
6. lis 2013

Omlouvám se mám tam překlepy,mám něco s klávesnicí 😉

zuyi
6. lis 2013

Jinak,moc děkuji za odpovědi uživetelce marcinek,moc mi pomohla.Děkuji a přeji ti at už je všechno vpohodě 🙂

cacenka_d
6. lis 2013

@zany U nas mam ja RH-, manzel ma RH+ a mala zdedila RH+ po nem, jediny co tusim 2. den jsem dostala ja injekci jinak nic. Babicka nikdy nerikala, ze by detem (mame a strejdovi) menili krev a to maji oba RH- po rodicich co maji oba RH-, u nas je to celkem bezna skupina ta vzacna 0RH- 😀

dijakisch
7. lis 2013

Ahojte ženičky, takže ja som RH-, manžel RH+. Naše prvé dieťa RH - --->nepichajú žiadnu injekciu po pôrode, pretože dieťatko má krvnu skupinu po matke. Druhé dieťa RH + ------> pichali mi po pôrode injekciu, aby telo už viacej neprodukovalo protilátky, pretože dieťatko je už na svete. Takže tá injekcia sa pichá po pôrode, ak dieťatko má opačný RH faktor ako matka. Čakáme tretie dieťatko štvrté tehotenstvo), po amniocentéze mi pichli injekciu. Mamičky, ktoré majú RH- a oteckovia RH+ --------------> sú častejšie sledované, aby nevytvárali silné protilátky na plod. Tretie tehotenstvo neúspešné ... možno aj na základe silných mojich protilátok, ktoré vytváralo telo a nedovolilo vajíčku sa ďalej vyvíjať. O rok na to sme otehotneli 😀 V Januári čakáme prírastok - --- to naše vytúžené tretie 😉 Nebojte sa, nie je to nič strašné a ani náročné. OTECKOM BY MALI ZISTIT RH faktor !! 😉

zuyi
7. lis 2013

Ahoj chtěla bych se tě zeptat,ta amniocentéza,tu ti dělali kvůli tomu že předtím to těhotenství nedopadlo dobře,nebo protože máš rizikovou skupinu,nebo že to bylo několikáté těhotenství? JsemB- a manžel B+,první dítě po mě B-,takže se žádná injekce neřešila,ted další těhotenství,zamlklé nejspíš moje protilátky.CHtěli bychom druhé,mám ted z toho trochu obavy,aby už se to neopakovalo a bylo vše ok.Ted po zákroku mi píchli imuniz.injekci tak doufám,že další pokus snad už dopadne dobře.Děkuji za odpověd 🙂

dijakisch
7. lis 2013

@zuyi amnio mi robili kvôli mojmu veku, mám už 38. Ale ako som si urobila prvý tehotenský test a boli tam 2 čiarky, hned som manželovi povedala, že idem na odber plodovej vody kvoli detom. Máme dve krásne zdravé detičky, tak som chcela 100% vedieť, či aj toto tretie je o.k. všetko je v poriadku. Treba hlavne byť pozitívne naladená. všetky negatívne myšlienky zažeň preč !!!!!! držím palce, neboj, bude všetko v poriadku. Hlavu hore 😉 a čo sa týka tých tehotenstiev a vytvárania protilátok ------> na prvé tehotenstvo telo až tak silno nereaguje s protilátkami, pretože to zažíva prvýkrát. Vždy každé tehotenstvo môže byť rizikovejšie - silnejšie protilátky.... ale treba si veriť, VERIŤ dieťatku, že je silné a ono to tam zvládne a udrží sa. Toto som si aj ja hovorila a hovorila som to nahlas bábätku, ked som bola v prvých týždnoch. rozprávala som mu milé veci, aby bolo silné, že sa na neho tešíme......

zuyi
7. lis 2013

Ahoj dijakisch,děkuji moc za odpověd a za podporu! Přeji ti,aby vše dobře dopadlo a měli jste se všichni fajn 🙂

zuyi
7. lis 2013

Ahoj chtěla bych sem napsat akorát k témetu,že když jsem si četla diskuze tady,tak spousta holek tu píše,že jsou RH- a po potratu(zákroku) si nejsou vědomi,že dostali nákou injekci.CHci jen říct,že mě doktor před zákrokem vysvětloval,že jak provedou zákrok,tak mi látku dají přímo do dělohy,takže neynamená,že to musí být dáno injekční formou.Důležité je,aby jste to měli napsáno v propouštěcí zprávě y nemocnice po zákroku.Třeba to někomu pomůže 🙂

jennyska
25. lis 2013

Ahoj @allye1 @zuyi @dijakisch @cacenka_d @p3tulkaa @marcinek @petraprostejov @misicka455 @zany a ostatní maminky 🙂

mohly byste, prosím, vložit svou zkušenost s Rh faktorem do naší knihovničky Modrého koníka, kterou si tady s maminkami tvoříme?
Své případné zkušenosti můžete vložit zde: https://www.modrykonik.cz/rh-faktor/

Tím, že popíšete průběh této diagnózy u Vás, jak vše probíhalo před porodem a po porodu, pomůžete ostatním těhulkám, které si právě prochází tím stejným a hledají na MK radu, tip, podporu.

Děkuji Vám a přeji fajn den 🙂
Janča

petraprostejov
25. lis 2013

@jennyska Ok, splněno 🙂

arbilia
25. črc 2014

Zdravím vás, lidičky. 🙂 Máte někdo informace o tom, zda už je jasné, jaký Rh faktor má dítě ještě v děloze? Zda ty protilátky v těhotenství se tvoří u Rh negativní matky na základě toho, že dítě má Rh+? Jetli tedy platí to, že: Rh negativ. matka má-li v průběhu těhotenství testy na protilátky negativní, tak dítě v děloze má také Rh negativní? A že pokud by dítě mělo Rh+, tak už se to projeví v tom těhotenství, že se objeví pozitivní testy na protilátky u matky s Rh negativním?

nandule
23. zář 2014

@arbilia Já mám faktor Rh negativní, všechny tři děti mají také Rh- a vždy jsem měla protilátky v těhotenství pozitvní i když jsem po každém porodu dostala nějakou injekci, stejně se protilátky dál vesele tvořily, u posledního dítěte jsem dostala injekci kolem 26 tt a i tak protilátky byly. Byla jsem i na zjištění rh faktoru plodu u mě to byl jeden velký problém, krev se mi nedala na toto vyšetřit a že se to moc nevidí.

danca_a_vasek
14. led 2015

@lamia Jen bych chtěla dodat, že zde zmíněná "výměna krve" není totéž co klasická transfuze při ztrátě krve. Jedná se o tzv. výměnnou transfuzi, kdy se děťátku odebere část jeho krve a nahradí se krví dárce. Používá se při silné novorozenecké žloutence (rozpad krevního barviva hemoglobinu na bilirubin, který způsobuje ono žloutnutí), pokud hladina bilirubinu miminka vzroste, se dítěti takto krev "zředí" a hladina bilirubinu se tím sníží na bezpečnou hodnotu. Dříve nežli se ale přistoupí k této transfuzi - pokud není hladina bilirubinu příliš kritická, zkouší se snížit šetrnější metodou, tzv. fototerapií - nasvěcováním dítěte modrým světlem.

aanicka
17. črc 2015

@danca_a_vasek nevíš, při jakých hodnotách se k výměnné transfuzi přistupuje a jak dlouho se pak mimi ještě sleduje v nemocnici. Nemáme sice Rh inkonpatibini, ale AB0 inkonpatibilni. Mala se svítidla už 2x. Čtyři dny jsme bez světla a hodnoty porad litaji mezi 180-230 nahoru dolů. Už jsme 10 dni v porodnici a je to jak na houpačce a pořád jen čekáme, jestli to bude zase na světlo, nebo transfuzi, nebo se s tím popere malá sama. Ale to čekání je hrozny. Každý den se to zlepší a další maření zase zhorší 😒 ☹ 😒

labvy
5. srp 2015

Holky, dneska jsem zjistila, že když jsem před 8 lety prodělala interupci nikdo mi žádnou injekci imunoglobulinu nepíchl. A ani ve 28. týdnu, teď jsem ve 34. týdnů. :/ Doktor "zapomněl,", že jsem prodělala interupci. Chodila jsem k jinému, ale v průkazce mám potrat uvedený. Výsledky mám prý dobré (nevím jaké mají být, abych měla s čím porovnat). Stalo se někomu, že nedostal injekci imunoglobulinu? Jaké mohou být následky? Na netu čtu samé hrůzy. :( Děkuji!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru