Negativní Rh faktor u matky. Jaká vyšetření jsou třeba?

zany
13. zář 2006

Ahoj holky,

chtěla jsem se zeptat zda máte některá nagativní Rh faktor a co všechno jste musely podstoupit za vyšetření?
Já jsem totiž Rh- a u manžela krevní skupinu a Rh faktor nezjišťovali a berou ho automaticky jako že má Rh+. Ale on si myslí, že je Rh- jako já... Někde jsem slyšela, že v takovém případě se pak dítěti vyměňuje krev, ale nikde na netu jsem to nenašla.
Díky za rady!

konsa
13. črc 2011

@jarunkaxyz1 ona je to údajně novinka. Pak už se po porodu injekce nemusí dávat, když se dá prý tahle v 7. měs. Ale právě mi to přijde trochu zbytečný, tak zjišťuji, jestli mi to někdo nevysvětlí v čem je to lepší 😉

konik28
14. črc 2011

Ahoj, jestli můžu se svojí troškou do mlýna, tak já jsem prodělala mimoděložní těhotenství jsme RH 0-, takže jsem dostala po potratu imunoglobulinovou injekci kvůli protilátkám. Teď jsem na konci 7 měsíce těhotensvtví, všechny testy které mi dělali, což byly vlastně jenom jednou v 16. týdnu byly v pořádku. Nově se nyní dává injekce imunoglobulinu ve 30. týdnu, takže tu jsem minulý týden doslatala. Zatím vše v pořádku ,po porodu mě čeká další injekce.
Alespoň takto to probíhá u mě.

konsa
14. črc 2011

@konik28 a platila jsi za tu injekci?
Mě právě Dr. říkala, že stojí snad 3 tis. Jsem ráda, že slyším od někoho jiného to, co mi tvrdí moje Dr., že to není žádný blud 😀 Na netu jsem totiž o tom zatím nic nenašla....

konik28
14. črc 2011

Ne vůbec říkala mi to dopředu tak už ve 20.tt,že kdyby na to náhodou zapoměli tak ať se připomenu. Injekce je bezplatná.

ronyx
30. črc 2011

Ahojky. Taky jsem RH - a přítel je na 99% RH +. Takhle to měla moje kámoška a když jí zjistili RH - hned brali jejího manžela na krevní testy. Když zjistili že má RH+ tak kámošku hlídali. Na každé prohlídce jí brávali krev na kontrolu,jestli se náhodou nezačly tvořit protilátky,které by mimčo zabily.Mě tenhle test nědali jen jednou a to ještě těsně na začátku a od té doby nic.Tak nevím. Mě se ani na krevní skupinu přítele neptali.Doufám,že to tak má teda být.

jancip
25. říj 2011

Moje aktuální zkušenost. Mám Rh-, na manžela se nikdo neptá (přistupují k tomu tak, že otec je vždy nejistý). I přestože se u mě jedná o první těhotenství, nabízejí mi injekci už v 28. týdnu, že prý je to nějaká novinka. Setkala jste se s tím některá? Přijde mi to jako pěkná blbost. Asi se opět chce nějaká farmaceutická firma napakovat.

andelka
25. říj 2011

@jancip taky se mi zdá. Protilátky se v průběhu těhotenství sledují a pak se po porodu zjišťuje Rh miminka, a když je +, tak dostaneš injekci, do 72h. Pokud nemáš zvýšené protilátky nebo tak něco, tak nevím k čemu by to bylo? Preventivně, když mimi může být Rh - po tobě.

romcovaklarka
25. říj 2011

@jancip Ano, já jsem to měla přesně jak píše @andelka O tom, co píšeš ty, jsem neslyšela, moje Dr. mi o ničem takovém neříkala a asi bych ani preventivně nic nechtěla, jestli je to nějaká novinka, tak kdo ví, co to může udělat? Jen si po porodu pohlídej, jakou skupinu miminko má a a by ti kdyžtak určitě dali tu injekci, kdyby se prošvihly ty 3 dny, je to průšvih 😒

innes
25. říj 2011

@jancip u nás partnera taky neřešili,berou to prostě jako riziko vždy, takže jak psali holky, hlídali mě a po pordou,když zjistili, že dcera je Rh+ jsem dostala injekci 🙂 Já osobně bych o injekci předem asi nestála. Našla jsi o tom někde info? Nebo ti to Dr. nějak vysvětlil?

jancip
25. říj 2011

@andelka No, já to právě taky znám takto, učili jsme se to i ve škole. Proto mě ta nabídka docela zaskočila. A ještě víc to, že doktorka potřebuje podepsat, že to odmítám. Ji chápu, jistí se, ale nechápu ty, co to vymysleli. Je to že prý nějaký nový postup.

jancip
25. říj 2011

@innes Injekci samozřejmě odmítnu, protože je to blbost. Doktorka se k tomu postavila tak, že mi to nabídnout musí, ale i přes její snahu o profesionalitu bylo vidět, co si o tom myslí.

andelka
25. říj 2011

No nevím, radši bych se držela toho původního, zvlášť když je to první mimi. Možná kdyby to bylo další těhu a první mimčo bylo +, a třeba by se člověk bál jestli tu injekci tehdy nedali pozdě, nebo jestli zabrala a kdyby ten nový postup byl už ověřený a známý...ale takhle..?
Ve kterém jsi týdnu?

s772007
25. říj 2011

Ahoj holky, jsem taky Rh- a manžel RH+. Narodila se mi holčička, která je RH+ takže mi hned po porodu píchli injekci. Teď´čekám druhé miminko a když jsem byla minulý týden na kontrole, doktor mi řekl, že je nějaké nové nařízení vlády a že se teď ta injekce píchá ve 28. týdnu místo po tom porodu, prý to stojí 1.200,- a 1.000kč hradí pojišťovna, tak prý budu platit 200,- Kč. Nedávno tak rodila i má kamarádka (první dítě), která měla RH-, tak ji injekci píchli už v těhotenství, ale po porodu mělo miminko RH - tak už injekci proti protilátkám nedostala. Asi je to nějaké novinka, tak nevím jestli je to k něčemu dobré, ale asi si to nechám píchnout, vzhledem k tomu, že bych v sobě mohla mít nějaké protilátky z prvního těhotenství, i když všechny výsledky krve na protilátky jsou dobré.

jarunkaxyz1
25. říj 2011

ahoj holky, tak musím trochu uklidnit ty z Vás, kteří v RH- vidí "velký průšvih" jako já v těhotenství.
Když jsem čekala dcerku, měla jsem od začátku prokázné nějaké nespecifické protilátky, ty se zkoumaly, nakonec byly proti nějakým banálním enzymům...ani to s ohrožením mimi vůbec nesouviselo. Po porodu injekce. Za 3 roky jsem znovu otěhotněla, měla jsem opět strach (jak se říká, že se rizika s dalším těhu mohou stupňovat) a celé těhu jsem měla zvýšenou péči, více odběrů a ani jednou jedinkát jsem žádné protilátky neměla pozitivní. Narodil se syn, který neměl ani žloutenku. Podotýkám, že obě děti mají RH+ po manželovi.
Takže zvášená péče a odběry radši ano, ale hlavně KLID. 😉

jancip
26. říj 2011

@andelka Jsem ve 24. týdnu a vím, že tu injekci odmítnu. Je to fakt blbost. Mi přijde, že se zase potřebuje někdo napakovat. Jsem se ptala doktorky, jestli se setkala ve své praxi, že by byl problém u matky s RH- u prvního těhotenství. Říkala, že za svých 40 let praxe ne. To myslím mluví za vše.

jancip
26. říj 2011

@s772007 Novinka to je, ale nařídit Ti to nemohou. Jedná se pouze o doporučení. A přijde mi zbytečné do sebe cpát nějaké injekce předem, když Ti vycházejí testy dobře

jancip
26. říj 2011

@jarunkaxyz1 Já v tom nevidím žádný průšvih. Spíš mě jen zaskočil nový postup, protože jde opět a zase o peníze a ne o zdraví.

andelka
26. říj 2011

@s772007
@jancip právě, že kdyby to bylo druhé dítě a první bylo Rh+ tak možná bych to dala, pro jistotu. Ale u prvního ne a u mě taky ne.

jarunkaxyz1
26. říj 2011

@jancip: jo jo, pořád nějaký novinky...ale já psal spíš obecně, aby těhule, které to zjistí, neměly strach jako já před 3mi lety. Naopak jsem byl v tom druhém těhu mile překvapena, že to bylo ještě lepší s těmi výsledky protilátek.

andelka
26. říj 2011

@jarunkaxyz1 to je fakt, já když jsem si pak přečetla o co jde a co z toho může být, tak mě to vyděsilo.Zbytečně.

jarunkaxyz1
26. říj 2011

@andelka: ono v tomhle směru je internet opravdu většinou špatnej sluha, spíš vždycky vystresuje...lepší všechno řešit kdyžtak konkretně s dr 😉

andelka
26. říj 2011

@jarunkaxyz1 já jsem si to přečetla v knihách 😉 on právě můj Dr většinou nic moc neřekne. Člověk by řekl, že nezájem, ale on prostě nechce dělat z komára velblouda. Teď tomu víc rozumím.

innes
26. říj 2011

@s772007 tak to jsem zvědavá, jestli mi to v tomto těhu nabídnou a v čem je to lepší 😕

svatule
26. říj 2011

tak jsem zvědavá, zda mi moje dr něco takového nabídne 😉 jsem podruhé těhotná, v prvním těhotenství hlídané protilátky, po porodu dcery -Rh+-injekce, no teď zatím mám za sebou první odběr a vypadá to, že ok. Uvidíme. Jinak jsem lékárnice a abych byla upřímná, v lékárně zatím nic takového nenabídli, takže to opravdu vypadá na snahu některé firmy to zajistit přes lékaře přímo těhotným. Pokud mi to nabídne dr teď u druhého, tak zvážím, u prvního, pokud protilátky jsou ok, bych to neřešila...

jancip
26. říj 2011

Jak často vám u prvního těhotenství dělali test na protilátky?

svatule
26. říj 2011

3x moje dr a pak jednou v porodnici, rodila jsem plánovaným císařem, takže den před porodem, vždy bylo vše ok

andelka
26. říj 2011

@jancip mně 2x v rámci normálních testů a vím že mi brali krev i den po porodu, ale to bylo asi taky jako "obecně". to už věděli že máme se synem stejnou skupinu i rh.

amrash
27. říj 2011

Dobry den, jsem A- a muj prvni syn ma tutez krevni skupinu. Jak casto se ale maji delat krevni testy u druheho mimca? Manzel je 0+. Dekuji za odpovedi.

jarunkaxyz1
27. říj 2011

@amrash - tak já mám A-, manžel AB+ a obě dítka mají pozitivní RH po manžovi. Testy u druhého dělají stejně jako u prvního, mně osobně snad 3-4x

amrash
27. říj 2011

@jarunkaxyz1 Jenze ja byla tehu v roce 1999 a ted uz si prave frekvenci testu nepamatuji. Ted me ale testovali pouze na zacatku a od te doby nic a a to uz jsem 22tt + 2.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru