Nemalo byť vyšetrenie aj v 1. trimestri?

verca222
8. lis 2013

Ahojte. Mám 22 rokov a som v 14+1. Doktor ma poslal na screening az v 17.tyzdni. Nemalo byť nejake vysetrenie aj v 1.trimestri? Vobec tomu nerozumiem a neviem ci sa mám bát 😖
Prosim poraďte mi,ako to funguje.

zuzamik
8. lis 2013

To tě asi posílá na triple testy... V prvním trimestru se dělá biochemický screening a utz s měřením šíjového projasnění- celé to slouží ke stanovení rizika Downova (nebo jiného) syndromu a detekci vrozených vývojových vad. Takže vlastně zjišťuje to samé jako triple, jen je přesnější- není ale hrazený pojišťovnou a proto ho doktoři většinou jen doporučí, ale nevyžadují. Docela se divím, že ti o tom doktor nic neřekl, ale bát se podle mě nemusíš... 😉

verca222
autor
8. lis 2013

To sa divím aj ja ze mi to nevysvetlil poriadne je to moje 1.mimco a neviem vobec nic. Ja sa spytam co bude ďalej nasledovat,on vypíše papiet ze mám tam ist a to je vše...A co citam tu tak vacsinou mám hlavu zamotanu ešte viac 😕
A ešte...Budem teraz teda nieco platit????

zuzamik
8. lis 2013

Triple jsou hrazené- takže platit nebudeš nic, jen si nezapomeň s sebou vzít žádanku 🙂
On se ten screening nedělá moc dlouho, než se s ním začalo, byly jenom triple... Jenže ty mají vyšší procento falešné pozitivity, takže často maminku jen bezdůvodně vyplaší... Já osobně nechápu, proč pojišťovny místo nich nezačnou hradit právě Prvotrimestrální screening, který je daleko spolehlivější... 😒
Ale neboj, určitě budeš mít všechno v pořádku, je to pro většinu maminek jen pro potvrzení, že je s miminkem všechno ok 😉

verca222
autor
8. lis 2013

Dakujem velmi pekne naozaj za pomoc 🙂 Byvam v Prahe krátko a nepoznám nikoho koho sa možem takéto veci opýtat cize mi ostava len tato stránka. Ak niečo tak budem zas otravovať 😀 Naozaj sa bojím aby bolo všetko v poriadku..
A Tebe tiez prajem aby všetko dopadlo dobre a mimco aby bolo zdravé a štastne aj s maminkou 😉

lucieandrlova
9. lis 2013

Testy dříve (tedy v 11 týdnu) se dělají starším rodičkám. U starších rodiček je vyšší riziko vývojových vad. Pojišťovna to tedy hradí až od určitého věku (mně bylo 35 let).
Hlavně se nestresujte, buďte v klidu a veselá, ať máte veselé miminko! 🙂

lajla
9. lis 2013

@lucieandrlova neni pravda ze se delaji jen starsim rodickam...delaji se vsem ktere to chteji a pokud dr informuje, je to ale placene..rozhodne je lepsi absolvovat nt nez tripple testy, ktere jsou mnohem poruchovejsi, nt ma chybovost tusim 3 procenta? plus minus
plus ja starsi rodicka rozhodne nejsem..nt jsem neabsolvovala pouze u prvni dcerky, jeste se nedelaly, u trech dalsich ano a opravdu nejsem starsiho veku 😉

zuzamik
9. lis 2013

@lucieandrlova tyhle testy se dělají všem těhulkám, které o to mají zájem. Mě to pojišťovna proplatí, ale rozhodně ne na základě věku 😉 (moje pojišťovna přispívá na záležitosti okolo těhotenství do výše 1.500Kč) Vyšší věk samozřejmě nese větší riziko, ale mimi s Downem nebo vývojovou vadou může mít i 18tiletá...
@verca222 Klidně se ptej, když budu vědět, poradím 😉 Užívej si těhotenství a nestresuj se- já vždycky říkám, že co má dobře dopadnout, to dopadne 😉

lucieandrlova
9. lis 2013

@lajla myslela jsem bez placení, automaticky...

lucieandrlova
9. lis 2013

@zuzamik tak to máte dobrou pojišťovnu. 🙂

lajla
9. lis 2013

@lucieandrlova tak to ani nevim, jestli se nekomu dela zadara...bych kecala..ale neslysela jsem o tom...nektere pojistovny to fakt ale proplaceji, zrovna ted nevim ktera, rikali mi to ted u screeningu, vzp to neproplaci ale zase proplaci 3D

katka_mel
9. lis 2013

No tak holky, já mám teda informace takové, že se platí jak kde. Třeba ve zlíně ve fakultní Baťově nemocnici se neplatí NT screening. Platí se jen 30kč dr. O pár metrů dál je pak soukromá klinika a tam se platí 1400kč. Celkem rozdíl. Totéž platí i o velkém UTZ. Fakultka 30kč a soukromá asi 450kč. Možná je lepší si to obvolat a zeptat se, kolik se platí, aby člověk pak neplatil zbytečně moc. 🙂 V praze bohužel nevím, jak to je.

verca222
autor
9. lis 2013

Aj tak tieto testovania ...Ja neviem aky to ma zmysel. Ak by nieco zistili napr.Downov syndrom dá sa stým niečo robit ? Uz asi nie..
@zuzamik ďakujem pekne ak niečo pisem 😀 Co asi bude coskoro 😀

zuzamik
9. lis 2013

@verca222 pokud ti zjistí velké riziko, tak dostaneš na výběr, jestli si chceš miminko nechat... Tohle (postižení, vývojová vada) je jediný případ, kdy je možné ukončit těhotenství po 12tt...

verca222
autor
9. lis 2013

aj v 17 tt ??? to by bolo najtažsie rozhodovanie v mojom živote.. Ale myslím si že bude všetko v poriadku 😎 ako u mna tak u nas vsetkych 🙂

saminomimino
9. lis 2013

@verca222 na creening na konci prvního trim,se objednáváš sama,bohužel hodně lékařů o tom neinformuje,každopdáně se objednej na nějakou kliniku v okolí ta screening ve 20tt,to je druhotrimestrální screening a hradí ho pojišťovna

verca222
autor
9. lis 2013

ja prave idem teraz v 17tt. na Homolku. Uz nech to mam za sebou
A mne je tiez divne ze mi o tom nepovedal .. Keby som to tu necitala tak ani neviem ze sa to robi aj v 1.trimestri ...

zuzamik
9. lis 2013

@verca222 známá ukončovala těhotenství ve 20tt, protože riziko Downova syndromu měli hrozně vysoké- bylo jim řečeno, že miminko ho na 90% bude mít... Ale jak říkám, rozhodně se ničím nestresuj, jsi mladá, předpokládám i zdravá a nevidím důvod, proč by to u tebe nemělo být v pořádku 😉

betysek
11. lis 2013

@verca222 Někteří doktoři o screeningu v prvním trimestru neříkají. Moje dr. mi o tom taky neřekla, zjistila jsem to náhodou, ale bylo to už před 6 lety, tak jsem si myslela, že už se to trochu zlepšilo....Při druhém těhu jsem byla na screeningu v prvním trimestru, bylo mi řečeno, že vše je OK. Ve 21 tt jsem byla znovu na stejném specializovaném pracovišti. Najednou dr. neviděla nosní kůstku, i když v první trimestru tam údajně byla....Byl mi doporučen odběr plodové vody. Bylo mi řečeno, že v 99% se chybějící nosní kůstka pojí s postižením. Po dlouhých uvahách jsem odběr plodové vody odmítla. Já se rozhodovala, manžel byl proti odběru. Žádné jiné znaky,které by se pojily s postižením na utz vidět nebyly...Holčičce je teď 17 měsíců a vypadá to, že bude v naprostém pořádku...Odmítla jsem odběr plodové vody, prtože i u něj je riziko, že dojde k potratu....Ale užila jsem si celkem dost stresu....

verca222
autor
14. lis 2013

@betysek Tak to som teda rada ze sú aj takéto prípady so šťastným koncom 🙂 Ja neviem čo by som robila ...Ale verím že bude všetko v poriadku. A ďakujem trocha ma to povzbudilo 😀 A želám nech ste zdravé aj naďalej 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru