Nešly jste na screening vývojových vad v 1. trimestru?

mische
10. bře 2011

MUDr. mi nic nesdělil a sestra mě tam posílá ..... názorů je plno .... tak nevím, jak se rozhodnout ..... Triple testy - na ty mě pošlou povinně. Sestra mi to podala jako novinku, placenou, s lobby za doktora, se kterým spolupracují. Je mezi Vámi někdo, kdo na screening nešel a nic se nestalo? 😉

mami29
10. bře 2011

Ahoj ja jsem nesla protoze jsem to zjistila pozde a uz bych se nedokazala vecpat. tady se objednava. dnes jsem byla na krvy na tripl test tak snad bude dobry. jinak utz ve 13tt jsem absolvovala a hrube vvv nebyly zjisteny. ale krev je krev.
ja mit tu moznost tak jdu.

lidiab
10. bře 2011

No, tak ono se ani nic nemuze stat...je to pouze vysetreni, miminko uz je takove jake je a to vysetreni to nezmeni. Pouze budes drive vedet jak jste na tom.
Ja jsem na tom vysetreni byla, ale nikdo me tam neposlal, zaridila jsem si to sama. Jde o to, ze tento screening je presnejsi nez tripple testy. Napr. vysetreni sijoveho projasneni na tomto stadiu tehotenstvi dava mnohem spolehlivejsi predpoved ohledne Down syndromu nez tripple testy. Lekari jiz nekolik let bojuji za to, aby povinne byli tyto testy a ne tripply. Ba dokonce nekteri lekari tehule, potom co podstoupily screening vyvojivych vad v 1 trimestru, na tripply jiz neposilaji.

luti
10. bře 2011

Ja take nesla u prvniho tehotenstvi, ne ze bych nechtela, ale jak rika @mami29 zjistila jsem pozde a uz bych se nevesla do datumu ☹ Ale jinak bych 100% sla a sla jsem u druheho tehotenstvi. Obe deti zdrave .....tuk, tuk, tuk 😉

innes
10. bře 2011

Já byla, ze své iniciativy. Na tripply rozhodně nemusíš povinně. I moje mudra mi říkala, že prvotrimestrální screening je spolehlivější, takže jsme se domluvily, že na tripply už nepůjdu, stejně často vychází falešně pozitivně. 😔 Zkus se zeptat na pojišťovně, možná by ti to proplatili 😉 Já mám 205 a předloni to šlo 🙂

kacii
10. bře 2011

ja jsem taky prvne nechtela jit, byla jsem presvedcena, ze si stejne mimi nechame a moc jsem nechtela, nakonec jsem nejak vic o tom cetla a rozhodli jsme se s manzelem, ze pujdeme...rozhodne nelituju, za prve uzasny zazitek, za druhe snad jedine vysetreni ktere ma opravdu smysl...triplum neverim, tak casto vychazi spatne a stejne nic nerikaji, nic nezarucuji a pak posilaji maminky na amniocentezu....rozhodne radeji jsem sla na tohle, kde je nejen krev, ale hlavne doktor vidi, velmi dobrym spolehlivym utz jak na tom mimi je, tripply pak uz nemusis a i kdyby vysly spatne, pak se rozhodnout ze amnio ne, je snazsi, nez kdyz vyjdou casto falesne pozitivni trippl testy a zadne predchozi vysetreni za sebou nemas a bud zit v nejistote a nebo podstoupit amnio.... 🙂

janka12
10. bře 2011

Já osobně považuji NP screening v 1. trimestu za velmi podstatný a přínosný = můj osobní názor.

NP screening v 1. trimestru je výrazně přesnější než klasický tripple test v 2. trimestru!!! Triply v 2. trimestru vykazují vysoké procento takzvane falesne pozitivity = v mnoha případech testy vyjdou pozitivní (vykazují určité riziko, prestoze ve skutečnosti je všechno v pořádku - ale těhulka je pořádně znervozněna výsledkem a MUDr. často doporučí následněv odběr plodové vody, aby se riziko potvrdilo nebo vyvrátilo. Odber plodove vody taky neni zadna malickost a ma sva rizika.)

V poslednich letech řada gynekologů pristupuje k tomu, že bere za důležitější výsledek NP screeningu v 1. trimestru, pokud je vysledek dobry, pak pacientku na klasicke tripple testy v 2. trimestru už zpravidla neposílá. posílá ji pouze na podrobné ultrazvuky, které vyšetří to, co na ultrazvuku v 1. trimestru nebylo vidět.

Když gynekolog dá pacientce na NP screening v 1. trimestru žádanku, vyšetření hradí zdravotní pojišťovna. Jinak si těhulka vyšetření může zajistit a zaplatit sama. Ceny jsou údajne mezi 1100-1400Kc dle pracoviste. rada tehulek si screening zajistuje a hradi sama, kdyz gynekolog zadanku neda, protoze jim to stoji za ten klid.

Zalezi, co chapes pod vetou "Je mezi Vámi někdo, kdo na screening nešel a nic se nestalo". Ono se asi nikdy nic nestane, hlavu ti nikdo neutrhne. Jde spis o velmi podstatnou informaci pro Tebe, kterou můžeš screeningem získat. Pokud ale neches vedet o pripadnych moznych vyvojovych vadach plodu, ktere se primarne zjistuji screeningem, pak to muzes vnimat jako vysetreni zbytecne.

petaov
10. bře 2011

Ahoj, mě stál screening v 1. trimestru 600 kč, takže docela levná záležitost za to, že jsi pak už v klidu. Tento test má úspěšnost 90%. Bohužel tripple test má jen 60% a tedy vychází často falešně pozitivně, jak už tady bylo řečeno, nebo taky může vyjít falešně negativně, takže se z něj v lastně nic nedozvíš 😒 100% je amniocentéza, ale to je riziko a já bych na to osobně neměla odvahu. Tripple je sice povinný, ale můžeš ho písemně odmítnout. Já ho odmítla, abych se zbytečně nestresovala, když mi ten 1. screening vyšel dobře. Takže když na něj nepůjdeš, nic se nestane, ale je to pro Tvůj klid 😉

madormi
10. bře 2011

já jsem na screeningu, byla stálo mě to 1450,- ale rozhodně to stálo za to, byl to nádherný zážitek, doktorka zkontrolovala zda mimi má vše co má mít atd. Já chci odmítnout tripple testy, ale screening stojí za ty prachy, Dělá se od 12tt +2 do 13tt+2

zuziatkopiratko
10. bře 2011

ahoj, tak ja som na screeningu v 1. trimestri bola. Mne to prislo ako uzasny zazitok, vidiet podrobne ten nas maly zazrak, aj manzel bol nadseny, ale ked bude vsetko ok na triply uz nepojdem prave kvoli falosnej pozitivite. a ja som za tento prvy screening neplatila ani korunu.

camelinka
10. bře 2011

já na screeningu nebyla a tripply vysly skvely 🙂

kristynaw
10. bře 2011

ja na nic nesla, ale taky jsem byla v zahranici. mohla jsem to normalne odmitnout. segra jit musela,tak jim rekla,ze vysledky vedet nechce 😉

violeta5
10. bře 2011

Určitě běž, na peníze nehleď, scr je přesnější! Screening nám vyšel skvěle, tripply špatně. Plodovku jsem odmítla, bo jsem věřila screeningu a miminku, a později nám 2 doktoři potvrdili, že je malý v pořádku. Takže tripply bych zrušila, je to zbytečný stres 😝

weri1
10. bře 2011

já nebyla ale jen proto že jsem o něm nevěděla, doktor o tom nemluvil a já se to dozvěděla až tu z koníka, ale bylo pozdě. Ale nebylo to nic příjemnýho, že jsem do 22 týdne nevěděla co a jak.Ale malej je zdravej kluk a za to jsem šťastná. Kdybych o tom věděla, tak bych URČITĚ šla!!! takže neváhej a běž

mkr
10. bře 2011

na screeningu jsem nebyla ani u jednoho dítěte, UTZ ve 12 tt vždy ok a pak triply, které u obou ok, u druhýho jsem se ptala dr., jestli na to mám jít a on, že je to zbytečné tahání peněz z maminek, jelikož mi podrobný UTZ dělal, jednalo by se jen o test krve, který bych si zaplatila, ale dala jsem na něj, takže za mě, já bych na ně nešla 🙂

kinsi
10. bře 2011

Ja som nebola a to z jednoduchého dovodu, napriek tomu, že nie som veriaca, interupciu by som nikdy nepodstúpila. Každý test Ti možu urobiť len s tvojím súhlasom, to, že sa robí niečo štandardne, neznamená, že si povinná to podstúpiť. Mne jednoducho napísali do správy, že "pacientka si screening nepřeje", nebol s tým nijaký problém.

janashka
29. dub 2011

Ahoj, jak vůbec probíhá screening vývojových vad v 1. trimestru? Raději toto podstoupila..než odběry krve = panika ☹

laska.nezna.hranic
29. dub 2011

já na to šla, protože doktorka mě tam poslala se žádankou, takže jsem nic neplatila. tak jsem si šla víceméně mimi jen prohlédnout na utz. stejně tak na tripl test, který mi vyšel nepatrně zvýšený, ale celkově negativní. jenže než jsem se to dozvěděla, bylo fajn vědět, že se nic neděje, právě díky tomu screeningu.
ale sama od sebe bych nešla. to ty penízky raději do miminka investuji jinak. nezbavila bych se ho jen proto, že mi vyšla nějaká pravděpodobnost VVV v počítači.

ale pokud ses rozhodla na to nejít, tak tě nikdo nutit nemůže, zvlášť, když je to placené, tudíž pořád brané jako nadstandard.

janashka - krev ti vezmou tak jako tak + utz, jde spíš o to, že než samotný triple test je tohle spolehlivější

nemue
29. dub 2011

Z vlastní zkušenosti - na screeningu jsem byla a vyšel dobře, následné triple testy ale vyšly špatně a tak jsme se s manžou dohodli, že půjdu na odběr plodové vody. Jediné, co mě ve chvílích čekání na výsledky z plodovky, udržovalo při smyslech byly právě dobré výsledky ze screeningu. I když je to placené, já jsem rozhodně pro na něj jít, myslím, že to ušetří těhulkám spoustu nervů

kaliska
29. dub 2011

V 1a 2 těhotenství ještě screening neexistoval,pouze tripply.U 3 jsem na screeningu byla,zaplatila jsem 700,-.Bylo to klasicky na žádanku od mé gynekoložky,super, nechala jsem si při tom udělat i 3D fotku . U 4 jsem to odmítla,jednak zdražili na 1000,-,které jsem v té době fakt nazbyt neměla a jednak mi to prostě přišlo nějak zbytečné 😅 Nakonec mi podrobný ultrazvuk dělala moje gynekoložka normálně v ordinaci, zkontrolovala šíjové projasnění a nosní kůstku 😨 akorát to teda bylo bez krevních testů 😉

crca
29. dub 2011

Na screeningu jsem nebyla-nevěděla jsem o něm 😒 a to jsem ležela v těch týdnech v nemocnici a taky mě nikdo nic neřekl 😠 tripply dopadly tak nějak všelijak vyšší HCG,ale u dvojek je to bohužel sázka do loterie 😅 Byla jsem na nervy,bylo to před Vánocema a na rychlo,byla jsem už skoro 20tt,takže na plodovku to šlo rychle-no šlo-ve čtvrtek jsem byla na genetice a v pondělí jsem měla nástup-celej víkend jsem trubka prořvala jak jsem z toho byla špatná a nakonec jsem dala na svůj instinkt(v rodině žádné vady,mě 29...) a v pondělí ráno jsem tu plodovku zrušila 😀 Sice mě to hlodalo ještě tak týden,ale věřila jsem prckům 😉 Kdybych věděla o tom screeningu jdu do toho hned i kdyby to stálo 3000kč 😝

smardik
29. dub 2011

u prvního syna jsem na screeningu nebyla a je zdravý, u druhého syna jsem byla a ve 3 měsících mu zjistili vrozenou vadu srdíčka, už má po operaci a další možná ještě budou následovat, i tripple testy byli v pořádku, velký UTZ taky a přesto tam byla a je vrozená vada, ještě chceme třetí a už bych nešla

ja.na81
29. dub 2011

Ja jsem na screening nesla, prislo mi to zbytecne (dr. me o teto moznosti informovala, ze jako se to dela a co a jak se dela, ale ze mi nemuze rict "jdete tam" ani "nechodte tam"). Tripple testy se tu (v Nemecku) nedelaji, takze tech jsem byla usetrena taky 🙂

katka37
30. dub 2011

já jsem screening absolvovala a jsem moc ráda,do té doby jsem se z těhotenství neuměla moc radovat ,ale po větě pana doktora,,je to vše v nejlepším pořádku ,riziko je minimální,,jsem se tak uklidnila a jsem spokojená ,měla jsem žádanku a platila jsem 850kc 😉

eloana
30. dub 2011

kdybych si mela vybrat -jdu na screening 1. trimestru a nejdu na tripple testy- ty mi akorat zamotaly hlavu

rebelie
30. dub 2011

Tak tohle je téma, o kterém teď přesně uvažuju... Tripple-test nechci určitě, ta falešná pozitivita je příliš vysoká... potíž je v tom, že si jsem dost jistá, že na potrat bych nešla a nechce se mi ani na případnou amniocentézu, tak si říkám, jestli se nevyprdnout na testy komplet... ale pokud na nějaký, tak určitě na prvotrimestrální screening, i kdybych si ho měla platit, je prostě spolehlivější...

zdezli
1. kvě 2011

Bydlim v Nemecku a tady se bezne nedela sreening v 1.trimestru (pouze na vlastni zadost ci pokud maminka patri do nejake rizikove skupiny) ani tripply (kvuli falesne pozitivite se povazuji za prekonane). Mam zdravou dcerku a doufam, ze cekam stejne zdraveho chlapecka 😵 Na potrat bych byla nesla, stejne tak ne na odber plodove vody, tudiz u me bylo rozhodnuti jasne 😉

katerinka.kr
1. kvě 2011

Já jsem na NT screening šla a šla bych zase. Tripple testu nepřisuzuji takovou váhu, jako nt screeningu, jsou často falešně pozitivní a maminu to akorat vystresuje, podle mě by se z pojisteni mel hradit NT screening a ne tripple test. Ptala jsem se na to i MUDr. a ten sám mi říkal, že by to tak mělo být, ale že než se něco změní, a pojištovny se rozhoupou, tak že to bude trvat.

boobinka
2. kvě 2011

mische... ja jsem v prvnim tehu nebyla na screeningu, nebot mi o nem nikdo nic nerekl. Dozvedela jsem se o tomto testu az kdyz jsme planovali druhe. Maly se sice narodil s VVV - rostepem mocove trubice, ale na to by se stejne i tak neprislo.
V druhym tehu jsem jiz screening podstoupila uz jen ze strachu jestli miminko nebude mit nedej boze horsi vadu kdyz uz se nam vyskytla u syna. To uz mam jineho dr., ktery mi to sam nabidl.... Podle meho nazoru, je to nejdulezitejsi vysetreni v celem tehu... ja bych sla zas 😉

aemmi
3. kvě 2011

já na screeningu taky nebyla, měla jsem až triple test v tom 16 týdnu, já jsem si z toho hlavu nijak nedělala 😉

anevin
3. kvě 2011

Já jsem taky nešla i když mi to bylo nabízeno.Nechaly by jsme si jakékoliv dítě.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru