Neštovice v rodině a těhotenství. Mám se obávat?

terrysek
14. dub 2007

Zdravím Vás, mám dotaz mám malého syna a ten teď onemocněl neštovicema.
Já jsem v 18 týdnu.Ale už jsem neštovice jako malá měla.
nevíte zda to na mě nebude mít nějaký vliv?
A navíc jdu na amniocentezu a infekční inkubační doba při neštovicích je 5 týdnů, nevíte zda by mě to nemohlo ohrozit při samotném odběru, když ta infekce je všude kolem mě?
Holky děkuju.

krista
20. dub 2009

Monik máš jen asi 5% šanci že je chytneš teď a jinak by si je nemusela chytnout za celý život 🙂 a ty se nechceš nechat očkovat? Já už teď vím, že bych se očkovat nechala, bez ohledu na to jestli by mi někdo řekl že budu mít dobrý průběh nebo ne.

monik76
20. dub 2009

Já se chtěla nechat očkovat, ale tady fakt na mě hleděli, že jsem se asi musela zbláznit. Prostě na malým městě ty informace chybí! Tak jsem o tom mluvila s dětskou, jedna dávka prý stojí kolem 3 tisíc a očkoje se na 2x. A pak pokud jsem třeba s nima přišla do styku, během toho očkování, což nemusím vědět, tak je chytnu tak i tak, může to prostě vyvolat tu reakci. Tak fakt nevím, navíc říkala, že pokud mám protilátky, tak to nemám řešit. Tak uvidím, ale být v téhle době bezdětná a v budoucnu plánovat rodinu, tak do toho jdu určitě. Teď je malej může ze školky kdykoliv donést. A další děti už neplánuji!

krista
20. dub 2009

Což to chápu že to nebereš teď jako nějakou zdravotní překážku nebo tak něco, já to spíš beru tak, že už bych to znova nechtěla prožít ani omylem... já jsem teda četla že ta dávka stojí okolo 1,6tis., třeba tady:
http://www.ockovaci-prukaz.cz/nestovice/ockovan...

ani3012
20. dub 2009

na Slovensku stojí jedna dávka okolo 2500sk. A treba dve.

monik76
20. dub 2009

krista, možná jsem doktorce blbě rozuměla, páč děcka nedali pokoj, ale to je jedno. U mě je teď spíš to riziko, že třeba zrovna budu mít tu první dávku a malej to dotáhne ze školky a já to chytnu tak i tak. Což při mém štěstí bych se ani nedivila. 😀
Ale věřím, že jako těhotná to muselo být fakt šílený!!

chaala
20. dub 2009

Kristo,tu inkubační dobu ber asi tak 3dny před objevením prvních pupínků.U nás ve školce se nakazily skoro všechny děti v průběhu těch tří neděl.Syn je měl jako první(vůbec netuším,kde je mohl chytit.Byli jsme jen u doktorky na kontrole po spálové angíně).Snad se to už zbytku vaší rodinky vyhne 🙂

ciernovlaska
20. dub 2009

Pred nedavnom som videla taku diskusiu s lekarkou o ovcich kiahnach. Hovorila, ze este ked neboli antivirotika, tak sa doporucoval vitamin B /B komplex/, ktory do istej miery posobi proti virusu ovcich kiahni a zmiernuje nasledky. Neviem, co je na tom pravdy, ale zacala som ho uzivat a mala som pocit, ze mi to pomaha pri rekonvalescencii - kiahne sa rychlo hojili a zostali mi po nich len kde tu nepatrne stopy. Skuste to uzivat, ked uz nic ine, tak B vitamin je aj na nervy a telo ho potrebuje najme v strese (a hlavne nemoze uskodit - pri prebytku sa vyluci mocom/.

lada82
20. dub 2009

Ahoj holky, Kristo atd.,
zitra zavolam doktorce a zeptam se, kolik by stalo zjisteni protilatek, pokud tolik, tak na to nepujdu :((
Az porodim a dokojim, necham se naockovat Varilrixem (2 davky, cca 3000 CZK).
V tehotenstvi se ockovat nesmi.

Ja chtela Davidka naockovat Priorixem Tetra, ale nebylo nam to doporuceno - lepsi, aby je prodelal normalne, pokud je nechyti do 7 let, naockuji. Nedoporucili to i proto, ze jsem tehotna, ze by mohl mit prudkou reakci a mohl by je z toho dostat, a tim i ja. Tak nevim, co je na tom pravdy.

lada82
21. dub 2009

hmmm... tak pry opravdu nekolik tisic, a navic mi to nikde nechteji udelat, ze je to zbytecne... pry, kdyz je chytim ja nebo malej, tak se to zacne teprve resit... a az dokojim, mam se naockovat

sparka
21. dub 2009

tak vás vššechny zdravím, já jsem je do minulého roku nechytila a minulý rok sem se nechala oočkovat a udělala sem dobře..ted je mají všude děti tady a malá je taky očkovaná,protože kdyby to chytila a já porodila mohl by to chytit i prcek...a mohl by umřít takže radši sem si zaplatila očkování sobě dvakrát po 1500kč a malý jednou 1500kč jo a to zjištění protilátek bylo zdarma,když si zajdete do očkovacího centra přímo kde očkujou proto neštovicím,a všem nemocem i když jedete do ciziny zaplatíte max.100kč teda tak mi bylo řečeno,nakonec sem neplatila nic,byla jsem nad 20let aleholka který bylo 16let musela platit za to zjištení 500kč,ale i tak radši k nikomu s neštovicema nelezu nevím proč ale bojím se...jo a mě malou očkovali když sem byla těhu dr říkala že do 12tt se nesmí ale já už bylav nákym 26tt takže pohoda no a prý je lepší pro dítě ten varilrix než to proti všem 4řem nemocem...jo a očkovali jí i proti těm příušnicím zarděnkám a dr.říkala že fakt do toho 12tt jinak to nevadí tolik,a je strašně malý riziko že bys to od dítěte chytila přes očkování...a upozornuji že sem žádnou dětskou nemoc neprodělala...takže tak...jo a jak vy věříte tomu očkování?

lada82
21. dub 2009

ja prave byla jeste ze zacatku tehotenstvi, kdyz byl David ockovan, tak jsme dali jen ty 3 nemoci a pozdeji pujde na Varilrix, a ja taky 🙂 stve me, ze tady za ty protilatky chteji tolik penez, ach jo...
no, budu doufat, ze je nechytime, diky za info...

sparka
21. dub 2009

to i na tý higienický stanici chtějí tlik?

lada82
21. dub 2009

sparka, to nevim, ja zjistovala u sebe na gynde a u praktickeho...
na tu hygienickou stanici kouknu na netu, ale asi tam uz do konce tehu nepojedu

monik76
21. dub 2009

holky, já než jsem po druhé otěhotněla, tak mi gyndař zjišťoval protilátky na ty neštovice a zadarmo, je to sice asi tak 2-3 roky nazpátek, tak se to asi změnilo. Já teda protilátky mám, tak mi řekli, že to očkování je zbytečný, buď je chytnu nebo ne.
Krista, jak je holka??? Už je to dobrý??

sparka
21. dub 2009

taky se divim že tolik chtějí po mě fakt nic nechtěli...to je blbost... a ty lada jukni na net na hygienickou stanici vašeho okresu

lada82
21. dub 2009

mam proste smulu na spatny doktory 🙂) ted jsem volala do hygienickeho ustavu, a tam mi to pry neudelaji, jen ockovani pozdeji - tak uz nevim ☹
jenze presne, treba protilatky mam a zbytecne se pak budu ockovat a ted strachovat, ach jo

sparka
21. dub 2009

těžko radit ale já bych na to asi šla už kvůli dětem...abys to pak nechytla od nich

krista
23. dub 2009

Ahojky,
tak dneska je to zhruba 10 dní co ty neštovice mám a ty blbý krusty nehodlají slézt 😠 omylem jsem si dneska jednu strhla na obličeji a mám tam pěknou díru a krve snad litr, takže jizvám zdar 🙄 jinde je mi to jedno, ale ten obličej mám příšerný a plný těch obrovských krust a jestli z toho všeho mi maji zůstat jizvy, tak abych už šetřila na plastiku 😖

Jinak se ale cítím fajn, je to den ode dne lepší, hlavně už nemám ty teploty, zimnice atd. a to je docela podstatný 🙂 miminko taky kope, takže snad bude všechno v pořádku... já mám jít teda na kontrolu ke svému Dr. v pondělí, ale nevím jestli tam půjdu, když pořád vypadám tak jak vypadám, nešla bych ani s košem 😒

Lado to je blbý s těma doktorama, to fakt nechápu proč někde si berou peníze a někde ne 😒

krista
23. dub 2009

Ještě jsem se chtěla zeptat jak má vypadat správně zahojená krusta po které jizva nezůstane? Mě když nějak odpadne, tak to mám pod tím strašně "syrový" celý vodnatý a hnisavý nebo jak to popsat, takhle to asi být nemá 😒

ciernovlaska
23. dub 2009

Velmi s tebou sucitim a drzim palce, aby ti to rychlo preslo. Verim, ze aj s babetkom bude vsetko v poriadku. Tie chrasticky by ti nemali hnisat, skus si dat na to tea tree olejcek, nestipe a dezinfikuje (a pekne sa ti vsetko vysusi)- mam to vyskusane. Mne uz po kiahnach zostali len nepatrne stopy, kde tu malinke jazvicky, ktore uz blednu a skoro nic nevidiet. Tiez sa mi to zdalo hrozne, ale ked ti to zacne ustupovat, tak to pojde rychlo. Prajem skore zdravenie!

krista
24. dub 2009

Ciernovlaska díky za typ 🙂 Já právě nevím co si na to můžu dát, abych to tím ještě víc nepokazila, i když mám teda pocit, že to snad ani nejde 😝 😅
A jak dlouho jsi vlastně ty po těch neštovicích?

krista
24. dub 2009

Ted jsem si to dočetla, vlastně jsi je měla taky nedávno, tak to chápu s těma jizvičkama, že ještě některý máš, vylekala jsem se, že se tě to drží nějak dlouho.

ginulka
24. dub 2009

Holky co jsem slyšela tak neštovice jsou infekční 5 dnů před výskytem prvních příznaků. Jinak momentálně toto téma taky řeším, jelikož neštovice dostala neteř. Švagrová nám to jen tak suše oznámila, s tím že to teda mají. Stresuje mě, že manžel u nich byl když už neteř byla infekční. Sice je už v dětství měl, ale co vím od 3 lékařů tak je kdykoliv můžete dostat znovu. Já je tedy taky měla (jsem ve 12 tt).
Jo a aby toho nebylo málo chystá se rodinná oslava a švagrová tam půjde i se synovcem- bratr nakažené (ten je ještě neměl - tudíž je asi na 90 % infikovaný). Super že 😠

krista
24. dub 2009

Ginulka tam je ale maličkaté riziko že je chytneš od něj znova, skoro nulové.
Když říkáš že jsou infekční 5 dnů před výskytem tak už by si je ani chytit od nich neměla 🙂 Já si teda osobně myslím, že infekční jsou dýl a i kdyby nebyly nechci riskovat že někoho nakazím, neměla bych z toho dobrý pocit 😔

ginulka
24. dub 2009

A taky mám teď úplnou hrůzu jezdit metrem abych se od nikoho nenakazila. Hloupé že? 😢

petrajurinova
24. dub 2009

Ginulko, nevím s jakými doktory jsi mluvila, nebo jestli existují nějaké supernové studie, ale tohle je z oficiální lékařské literatury:
Bolesti hlavy a horečka každopádně ohlásí příchod neštovic zhruba 24 až 36 hodin před výskytem první neštovičky - a v této chvíli začíná být pacient infekční.
Neštovičné změny vznikají jako makuly (skvrny na kůži), postupně přechází ve svědivé pupence a puchýřky, na kterých během 6-8 hodin vznikají krusty. Vyrážka postupuje ve vlnách, nové puchýře se vytvářejí 5 dní, proto mohou být některé puchýřky už téměř zhojené a jiné se teprve vytváří. Akutní fáze onemocnění trvá obvykle 4 až 7 dní, do 20 dní se pak zahojí kožní projevy. Teprve po vytvoření krust na všech neštovičkách přestává být pacient infekční.

Protektivní protilátky vzniklé v průběhu akutní infekce většinou chrání organismus před opětovným vznikem onemocnění, opakované plané neštovice jsou tedy velmi vzácným jevem.

Takže přeloženo podle mě do normální řeči: nakažlivé je to 1 až 2 dny ¨před tím než se objeví první puchýřek až do chvíle než se puchýřky přestanou tvořit. A že neštovice dostane znova někdo kdo už je měl je hodně nepravděpodobné a neobvyklé.

ciernovlaska
24. dub 2009

Nechcem nikoho strasit, ale ja som presne ten neobvykly pripad; ovcie kiahne som mala v detstve /mam to v lekarskych zaznamoch a aj mama si to pameta/ a dostala som ich aj nedavno (a marne som dufala, ze je to nieco ine, vyzeralo to ako ovcie kiahne, malo to aj taky priebeh, nakoniec mi to potvrdili na infekcnom/. Myslim si vsak, ze som to dostala preto, ze v case nakazenia som mala velmi oslabenu imunitu (tesne predtym som prekonala chripku, smola, co?/ a stresy. Ale ten priebeh bol velmi mierny /nemala som ani horucky/. Ak ste to v detstve prekonali, fakt by ste to uz nemali dostat. Hlavne sa treba posilnovat prirodzenymi vitaminmi, minimalizovat stres, a nic nedostanete. Vela chodievajte do prirody, uzivajte si slniecka, zachovajte si pohodu a choroby vas budu obchadzat. Ved napriek tomu, ze ovcie kiahne su take nakazlive a rozsirene, tehotna zena s ovcimi kiahnami je fakt rarita.

krista- posledne chrasticky sa mi zhojili pred tyzdnom a pol, takze je to nedavno. Ale teraz uz mi na tele nic nevidiet. Par kvapiek tea tree olejceka /je dost silny, ma taku mentolovu vonu/ som si zmiesala s kremom Nivea /tym v bielom obale - je tekutejsi ako v modrej plechovke/ a to som si davala na cele telo. Rychlo sa tie chrasticky vysusili a odpadli. Ja pouzivam tea tree olej casto, je to najsilnejsie prirodne antibiotikum, pritom nema ziadne vedlajsie ucinky. Pouziva sa ale len povrchovo. Skore uzdravenie!

krista
25. dub 2009

Ciernovlaska to jsi mi řekla docela důležitý fakt, já jsem byla taky chvíli před tím než jsem je chytla nemocná + těhotenství, takže taky věřím, že bych je prostě jinak nechytla 😅 a budu si to myslet pořád, jako malá jsem se stýkala s tolika dětma co je měli a všechno jsem zdolala.

No tak to je super, že už ty potvory odpadaly 😝 já si jdu zítra koupit do drogerky nějaký drahý make-up protože příští týden mě čeká konečně vyšetření tak aby se mě nikdo nelekal 😅

krista
27. dub 2009

Ahojky,
tak dneska má moje malá asi 15 pupínků po těle včetně vlásků, to už opravdu jako neštovice vypadá 😖 Teplota ji pořád stoupá, zatím nemá vyloženě teplotu, ale vypadá to že průběh bude každopádně ten horší, snad každou hodinu se jí to zhoršuje. Já jdu dneska k doktorovi, doufám, že zkontrolujeme mimčo 😉

krista
28. dub 2009

Ahojky,
sice si tady píšu sama 😅

Ale třeba to jednou někomu pomůže 🙂 Dneska jsem byla na velkém UTZ, byla jsem absolutně ujištěna genetičkou, že miminko je naprosto v pořádku, neštovice na něm prý nezanechaly žádné následky, jsem strašně šťastnááááááááááááá!!!! 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru