NT+ hodnoty, rozumíte jim?

terezakub
8. kvě 2013

Ahoj maminky, ráda bych se zeptala zda někdo rozumíte hodnotám z vyšetření NT+, které se provádí mezi 11.-13. týden. Test mi vyšel negativní, ale konkrétněji mi hodnoty nikdo nevysvětlil. Máte s tím nějakou zkušenost a uměly by jste mi to nějak polopaticky vysvětlit? 🙂 Předem moc díky Terka

blondynka400
28. srp 2014

@elana tuto studii znám... Já si myslím, že tato diskuze nemá smysl, každá máme maličko jiný pohled na věc. Mám lepší věci na práci a mně je to v konečném důsledku úplně jedno. Hezký den

neominka
29. srp 2014

@blondynka400
@elana
@kalipso
@mardusenka30
@arrowka
@martula02
@lindule1977
@zaziinka

Já minulej rok čekala holcicku s Downovým synnromem, bphužel o tom mám nastudováno hodně a hlavně při návštěvách genetiky, které jsme museli s manželem absolvovat jsem se dozvěděla nejvíce....

Pokud je NT nad 2,2 tak už se to zdá podezdřelé . je to už malinko vyžší hodnota než by měla být. sice se uvádí, že do NT 3 je to OK, ale je to psané číslo. moje holčička měla NT 2.8 a měla Down. nicméně jsou i maminky co měly hodnoty NT 4 a miminko bylo zcela zdrávo. takže je to individualní. Vše při podezdření prokáže Aminocintéze nebo PRENASCAN.

Hodnota z krve PAPP-A už se tak nějak řeší pod 0,4 PAPP-a ... Ale PAPP-a muža taky znamenat s nižšíma hodnotama hrozící potrat, nebo taky prodělanou infekci. to že je nízká zase nemusí znamenat , že je něco špatně...

Já měla u Downečka hodnoty při mém veku 25 let

Nosní kůstka přítomná
PAPP-a 0,2
NT 2,8
Riziko Downa 1:4

Ale každá zvíšená hodnota musí znamenat nějakou VV ...
Na genetice nám říkali, že i hodnota 1:2 dopadla dobře ....
Pěkný den .-D

mrshka
15. led 2016

poradí mi někdo? krevní testy u prvního NT screeningu mi vyšli 1:740 na DS - co to znamená? dr říkal, že to jen bude hlídat, takže jdu v 17tt na kontrolní odběr.. jaké jsou rizikové hodnoty a jaké už jsou ok? nikde to nemůžu najít..

jasmina09
16. led 2016

@elana ahoj četla jsem tvé příspěvky a vypadá, že máš v problematice screeningu celkem jasno 😉 já letos skončila medicínu ale zatím nepracují ve svém oboru, když jsem zjistila, že čekám miminko nechtěla jsem riskovat stresy a možnou infekci v nemocnici..minulý rok jsem odstátnicovala z gyndy a ty screeningy mi přišly ne moc hezky vysvětlené,trošku chaos .. takže jsem se někdy styděla, že to neumím úplně hezky vysvětlit třeba známým..kdybys měla ještě nějaký hezký odkaz na tuto problematiku byla bych ti vděčná.. 🙂

dimoska
1. únor 2016

Ahoj dnes jsem byla na screningu a hodnoty nt 5.1 okamžité provedli odběr klku jsem zoufala a zmatena. Je mě dite postiženého?

dimoska
1. únor 2016

Měly jste to někdo stejné a bylo zdrave miminko?

korunka23
24. únor 2016

@dimoska ahoj bohužel řeším to samé, jak vám to dopadlo ? Nemohu se dočíst ničeho . My bohužel vse špatne nt i krev

kostovice
28. únor 2016

ahoj, já měla nt 7,4, nosní kůstku přítomnou, v krvi taky něco špatně. Za 4 dny na genetiku, kde mi řekli, že riziko downa je 1:2, takže mi nabídli buď znova screening hned nebo odběr klků. Šla jsem na screening a tam už mi řekli další vady, které mívají děti s downem. Hned jsem se objednala na potrat a udělali genetiku z plodu, aby zjistili jestli je to genetika nebo náhoda. Naštěstí to byla náhoda

alishka111
28. únor 2016

@dimoska My měli screening celkově negativní, ale NT bylo 4,7. Šla jsem na odběr choriových klků ale downa a jiné syndromy vyloučil, byly jsme ještě UZ sledováni kvůli zvýšenému riziku srdečních vad, ale nic se nenašlo. Dcerka je v roce a půl zcela zdravá.
Skvělé péče se mi dostalo u MUDr. Frisové z Prahy. Odběr téměř naprosto bezproblémový,ani mě potom nebolelo břicho. Na prenatální diagnostiku ve všech směrech je to špička. Vřele doporučuju.

korunka23
28. únor 2016

Tak naše výsledky po odběru choria vyloučili trizomii s výsledkem negativní. Čekáme pry zdravou holčičku, ale víc budeme vědět po kompletním uzavřením výsledku za tri týdny. Mám obrovsky strach ze se něco muže najít.

premca
4. bře 2016

Holky nevíte, jak vysoký faktor má v celém výpočtu věk? Já mám všechny hodnoty dobré, žádné hraniční, ale když se to přenásobí věkem (v době porodu mi bude 42), tak screening vychází pozitivní. Děkuju.

makimak
5. bře 2016

Ahoj děvčata, 11.2.2016 jsem šla na screening v I. trimestru a jelikož už čekám třetí dítko, tak jsem nepředpokládala, že by po dvou naprosto pohodových těhotenstvích nebylo něco v nepořádku. Pan doktor nám po vyšetření oznámil, že šíjové projasnění (NT) je 5,20 mm a že riziko downa je 1:4. Následovala konzultace na genetice a odběr choria. Downa naštěstí po dlouhých třech dnech vyloučili a teď čekáme na zbytek testů. Manžel měl při narození těžkou srdeční vadu, která musela být operována. Při prvním dítku nám řekli, že není dědičná, nicméně teď jsme se k tomu znovu vrátili. 15.3. jdeme na další UTZ, kde prý budou zjišťovat proč šíjové projasnění vyšlo tak špatně a kde může být problém. Snažím se být v klidu a nepřipouštět si, že to nakonec nebude v pořádku, ale moc mi to nejde. Moc se bojím, že nakonec něco najdou. Měla jste některá tak vysoké NT a jaký byl nakonec výsledek? Děkuji

solinka1974
5. bře 2016

@premca Podstatou je chromozomální porucha v pohlavních buňkách otce (spermie) nebo matky (vajíčko). Bylo zjištěno, že rizikovým faktorem Downova syndromu je věk matky a má to logiku - čím déle žena žije, tím větší je riziko vzniku vad v jejích vajíčkách. Lze velice přibližně obecně prohlásit, že zatímco narození dítěte s Downovým syndromem u 20leté matky je cca 1:1500, tak u matky 45leté j riziko již 1:25.

premca
8. bře 2016

@makimak Naprosto tě chápu, já prožila dva dny stresu a pak jsem to hodila za hlavu. Výsledky NIPT screeningu budou za 14 - 21 dnů, což je doba nekonečně dlouhá; snažím se myslet pozitivně, ale stojí mě to dost sil. Snad bude vše ok.

premca
8. bře 2016

@solinka1974 Děkuju. Nezbývá mi než čekat a věřit. Snažila jsem se najít nějaké přepočtové koeficienty, ale jsou to jenom nějaké tabulky, moje dohady. Každopádně, kdybych byla těhotná o několik let dříve, tak je pravděpodobně vše ok. Trošku mě mrzí, že mi podle genetiků můj zdravý životní styl není k dobru. Děkuju za tvoje čísla, je vidět, že čím starší, tím mnohem horší ...

gavelcikova
16. bře 2016

@neominka a můžu znát hodnotu volneho beta hcg u toho downika.

neominka
16. bře 2016

@gavelcikova beta Tohle si nepamatuju a v papirech se ted vecer hrabat nebudu.
Ale mela jsem co mam v hlave NT 2.8, papp-a 0,02 ( myslim ) nejsem si uplne jista, ale 0,2 ci 0,02 to bylo 100%. Riziko 1:4...
Ale to Hcg to nevim:/
Nicmene pitevni zpravu mam taky doma a vsechny papiry, ale tohle nevim. Kdyz si vzpomenu zitra a bude cas podivam se

gavelcikova
16. bře 2016

@neominka děkuji

luc82k
1. lis 2016

Dobrý večer, jako každá nastávající maminka mám obavy o zdraví miminka, které čekám v dubnu 2017.
Na prvním screningu ve 13 týdnu vše vyšlo v pořádku, na Downův s. 1:2001 ale vysoké šíJosé projasnění NT 3, 2 mm. Na amnio ani jinam nás ni kdo neženě, ani nedoporučuje, jen po 20 týdnu screening v Praze ve specializovanmé centru

luc82k
1. lis 2016

Omlouvám se, omylem jsem odklikla dříve : tam mají prozkoumat všechny orgány včetně srdíčka. Co si o tom myslíte, měl jste někdo podobný zážitek? Takto vysoké NT? Díky.

makimak
1. lis 2016

@luc82k my meli sijove projasneni 5,2. Cekani na genetiku, dalsi UTZ atd.bylo nekonecne. Dnes mame doma 8.tydenniho chlapecka a je v poradku 🙂.

dimoska
2. lis 2016

My měli také 5,1 poslali nás na genetiku kde nám dr řekla že miminko ze 70% bude postižené. Málem to se mnou seklo. souhlasila jsem s odběrem klku. Čekání na výsledky bylo nekonecne nakonec vše v pořádku. Dnes máme 3 měsíční zdravou holčičku. Myslím že 3.2 je v normě. Jinak by okamzite doporučili odběr klku.Tak hlavně klid vše je v poradku

karkulka33
3. lis 2016

@makimak Píši příběh nakonec šťastný: NT v 14.týdnu 6,2, jinak vše ok - prognoza: vaše dítě do týdne zemře, oteče celé. Odmítáme amnio, že se budeme starat i postižené dítě, nebo že ho nechám umřít v sobě, tak jak má. Pak začalo martyrium každoměsíčních ultrazvuků, kde se téměř pokaždé našel další marker postižení: 18.tt - NT (tedy už NF) se snižuje, jinak vše OK, 20.tt - podkovovitá ledvina uložení níže než mají ledviny mít, 25.tt - rozšířená cisterna magna v mozku (12mm, norma 10mm), 30.tt - dlouhé kosti nohou i rukou se zpožďují v růstu o 4 - 6 týdnů za hlavou a tělem - prognóza nějaká forma kostní dysplázie (např.trpaslictví, nebo i smrtelné varianty). Přemýšlím, zda kupovat výbavičku pro dítě, nebo obleček do rakvičky... Bylo to strašné. Pak jsem předána do FN Motol, kde se chovají velmi s respektem k našemu rozhodnutí, vlídná Mudr genetička. Další UTZ - hlava brzdí růst, končetiny dohánějí. Výsledek: narodila se zdravá holčička Terezka, sice malá a lehká (45cm, 2330gr), ale symetricky proporční, dg - hypotrofický novorozenec, asi špatné živení placentou. Výsledky genetické z pupečníkové krce - karyotyp OK, bez chormozomálních aberací. Dle UTZ - leviny normální, mozek bez patologií.... Jo a je zdravá fakt jak řípa. Speciální technika ani medicínský pokrok stále není dokonalý. Stále bedlivě sleduji její vývoj a mám obavu. Ta mě asi nikdy nepřejde. Dnes je dcerce 5 měsíců. Za dobu náročného těhotenství jsem nastudovala, co se dalo. Důležitá pro mě byla informace, že výpočet rizika z prvotrimestrálního screeningu není softwarem vytvořen na základě skutečného výskytu, ale hypotézy. Kdyby se mi situace v životě znovu opakovala, půjdu pouze na veliký UTZ, rozhodně už nechci čísla rizik. Nicméně můj postoj je také dán tím, že jsme od začátku byli rozhodnuti miminko v životě doprovodit, ať bude jakokoliv. Přeji všem lepší výsledky a hodně síly při rozhodování, zda si dítě se špatnou prognózou nechat či ne (ono totiž žádné správné řešení univerzální řešení neexistuje).

dimoska
4. lis 2016

Tak toto je neuveritelny příběh. Pouze vytváření stresu. Tak ať vám to ta Vaše malá beruška s láskou vynahradí.

tahejhula
4. lis 2016

@luc82k Nase plude melo NT 3,6mm. Po nakombinovani s krvi jsme utekli nejvyssim rizikum, cili se zadna amniocenteza nekonala. Pred dvema tydny ultrazvuk ve FNHK u prof. Eliase a vse se zda naprosto OK.

havrankahanka
9. lis 2016

Holky, budu se ptát zřejmě úplně hloupě, ale co je ta hodnota NT? Mám za sebou také prvotrimestriální screening, ale ve zprávě nevidím konkrétně hodnotu "NT".
Mám tu hodnoty PAPP-A / FßHCG / Linea nucheae / Kombinované riziko M. Down z výsledku v 1. trimestru /. To je vše. Děkuji za vysvětlení.

alkuska
9. lis 2016

@havrankahanka To bude ta linea nuchae. NT je nuchální ztluštění (ztluštění na šíji).

havrankahanka
9. lis 2016

@alkuska Moc děkuji 🙂.

babovka_babovicka
15. lis 2016

Holky.. chtěla jsem se zeptat.. když jsem byla na NT ve 12tt, vše mi vyšlo negativně.. většinou ku desetitisícům nebo statisícům, ALE v "rozhodnutí" které jsem dostala jsem měla znásobenou váhu 10x 😀 😀 .. byla tam jakoby posunuta desetinná čárka.. je možné, aby to takhle dobře vyšlo s váhou dost přes půl tuny 😀 😀 nebo to zadali se správnou hmotností, jen se sekli pak v tom výsledném protokolu? Děkuji 😅

havrankahanka
15. lis 2016

Jééé, to jsi teda pěkný kousek ženský 😅 😀 . Určitě se stala někde chybička, s takovou hmotností bys dle mého tak dobře nedopadla.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru