NT screening nebo tripple testy? Chodí se na oboje?

janazzz
22. led 2013

Čekám první miminko, jsem v 9tt, zatím moc informací nemám, ale četla jsem, že existuje NT screening v 1. trimestru a tripple testy, které se dělají asi v 16tt nebo 20 tt, ted nevím přesně. Chci se zeptat, zda se chodí na oboje tyto testy nebo které jsou spolehlivější? Můj lékař mluvil jen o tripple testech, když jsem se ho zeptala na NT screening, který se provádí dřiv, tak říkal, že mi tedy napíše NT screening, ale nešla bych už na tripple testy. To se tak dělá nebo se chodí na obojí? Má obojí stejnou vypovídací hodnotu? I z NT screeningu jde už jakékoliv vady jako u tripplů poznat? Děkuji za odpovědi.

monaida
22. led 2013

@janazzz Ahoj, tohle je takový trochu asi zmatečný pro víc těhulí 😒 NT screening v 1. trimestru se v řadě nemocnic platí (já platila 800,- v Krči) a je to v současné době na tvojí vůli, je to dobrovolné. Je to odběr krve na genetiku a ultrazvuk, při kterém kde co změří a z toho vyvodí nějaký závěr. Ten se dělá kolem 11 tt.To mám teď za¨sebou a čekám na výsledky. No a trippletest mě stejně čeká, podle plánů v průkazce. Chci se na to pořádně zeptat. Trippletest se považuje za poněkud zastaralejší vyšetření, které je hlavně do značné míry falešně pozitivní ☹(( NT screening se považuje za dost přesnější. Někde se píše, že se dělá jedno nebo druhé, někde asi obojí - také v tom mám zmatek. Trippletesty hlavně prý vyplaší, tím že vyjdou falešně... Takže já osobně vůbec nevím, jestli do toho pak jít, jsem nerváček, ale zase čekat v nejistotě, jstli náhodou.... ☹ Tak držím palce 🙂

mabe
22. led 2013

ahojte, z me zkusenosti: NT screening jsem si nechala udelat - vysel uplne na jednicku. pak tripple testy me vysly falesne pozitivni, sla jsem kvuli tomu na odber plodovky, nic se neprokazalo, akorat jsem byla nervozni a vystrasena. takze pri dalsim tehu, snad bude, si necham udelat NT screening v 12tt a pak az velkej UTZ ve 20tt, stejne jsem cekala na odber plodovky az do toho 20tt. to muj nazor.

romcovaklarka
22. led 2013

@janazzz NT screening je určitě spolehlivější, na triplech prý vycházejí celkem často falešně pozitivní výsledky. Mně na triply třeba ani moje dr. neposílala - ani v jednom těhotenství. Na prvotrim. screeningu jsem byla poobakrát - ten je hlavně na Downův syndrom a ještě něco, co si z hlavy nepamatuju - a pak je ještě dobrý udělat jeden screening ve 2. trimestru, kde se dají odhalit zase jiné vady (hlavně rozštěpové).

V prvním těhu jsem rodila v Benešově a na screeningy jsem šla k Apolináři, teď jsem registrovaná v Podolí a na screeningy jsem šla tam - a ani jednou jsem nic neplatila. Nevím, zda to závisí na porodnici, na pojišťovně anebo na tom, jestli na to máš od Dr. žádanku...

flowerie
22. led 2013

Ahoj! Mám to teď všechno čerstvě za sebou.
Byla jsem na tom screeningu v prvním trimestru - je to náběr krve + několik týdnů potom se dělá ultrazvuk na speciální znaky (ne každej dr je na to vyškolenej a smí to dělat a taky ne každej doktor má na to dost "citlivej" ultrazvuk). Tento screening má vyšší vypovídací hodnotu!! zachytí asi 85% vrozených vad a kdyby byl pozitivní, je to lepší zachytit dřív. Odborníci u nás i ve světě se přiklánějí spíš k němu, nebývá falešně pozitivní. Negativum - dle odborného pracoviště se za něj může platit až do 2000 Kč, někde se neplatí nic. Rozhodně doporučuji podstoupit!
Tripple test je pouze z krve, testují se tam jiné látky. Zachytí se tam (myslím) kolem 60-70% vad, ale zdaleka není tak spolehlivý, protože relativně často bývá falešně pozitivní nebo (méně často) falešně negativní. Rozmezí hodnot, do kterých se tady musíš vejít, je relativně velmi úzké, takže se počítá s tím, že až 20% !!! žen tím neprojde a je odesláno do genetické poradny (můj případ) = strašnej stres během čekání. Tam se většinou nakonec zjistí, že je miminko v pořádku. (nejčastější vada je downův syndrom, který je v populaci snad 1:1000 živě narozených dětí, ostatní vady jsou méně časté). Výsledky jsou navíc relativně velmi lehce ovlivnitelné vším možným. vegetariánstvím, chřipkou, nebo nepřesným určením stáří plodu (roli hrajou dny!). Tripple je plně hrazen pojišťovnou.
Dle mého názoru pokud tě dr odešle na screening v 1. trimestru, není potřeba pak dělat tripple test a zbytečně se stresovat případně atypickým nebo pozitivním výsledkem.
Toť můj názor, je tu na foru o tom napsáno již dost.
Koukni např sem http://www.gennet.cz/screening-vrozenach-vad.html a dál se tam můžeš proklikat na různé věci. Takže pokud ty se sama rozhodneš pro oba testy, tripple ti nikdo nemůže odepřít. Pro ten první screening ti může doktor doporučit pracoviště nebo pokud má na to školení, udělat sám.
Tak přeju pěkné těhulkování a hlavně klídek.

andelka
22. led 2013

NT je dříve ( u nás 10-12tt krev a 12-14tt utz - výsledek je kombinací obojího) a je jistější. Triply vycházely často falešně. Já jsem byla u obou jen na NT, Triply bych odmítla, ale můj dr je už dávno nevyžaduje, jen nabídne, a když jsem šla na NT, tak triply nebyly vůbec. Pak až po 20tt velký utz.

veruska007
22. led 2013

No, mně jen trochu odrazuje, že i NT+ v podstatě určí jen pravděpodobnost... takže ani výsledek 1:40000 nezaručí, že miminko bude zdravé, naopak ani 1:13 neznamená, že je postižené. 😠 . Podle mne je nejlepší nechat si zjistit ve 13.tt projasnění (mnozí dr. to dělají v rámci kontrolního utz.) a pak počkat do velkého utz. ve 20.tt. Tam už by nějaké vady byly obvykle poznat. A z okolí vím, že pozitivní riziko downova syndromu měla naprostá většina zdravých dětí a u těch "postižených" se často jednalo jen o rozštěp nebo o drobnou srdeční vadu, která se ale během těhotenství sama upravila.

andelka
22. led 2013

@veruska007 ale při NT se dělá šíjové projasnění..a pak je ten velký utz. osobně bych se na triply vybodla.

veruska007
22. led 2013

@andelka Jj, ale utz. s kontrolou projasnění jsem měla vždycky zadarmo, ale za tu krev se připlácí 1500,- a stejně ten výsledek nemáš 100%. Jo, na tripply bych se taky ráda vybodla, ale co naděláš, když je dr. považuje za povinné 😝 .

monaida
22. led 2013

Ovšem ....! Na ty ceny v Genetu asi nekoukej 😀 To je tedy byznys. V Krči mi dělali obojí - krev i UZ se vším všudy za 800,- A třeba prý u Apolináře údajně také nic nedoplácíš...

ffiinnkkaa
22. led 2013

@janazzz Já byla na screeningu na přelomu 12/13 týdne a pak na to samé pracoviště půjdu ve 20 týdnu na UZ i echo..na tripl testy bych nešla vůbec..teda nepůjdu vůbec 😉

katkapsotova
22. led 2013

Ahoj holky,výsledky tripple testů se kombinují s ultrazvukem.Samo o sobě nejsou moc spolehlivé,ale v kombinaci s UZ se zvyšuje procento odhalení vad až někam k 90%,což si myslím,že je víc než dobré.Byla jsem na tom minulý týden ve středu a na krvi pár týdnů před tím a lékař říkal,že ty výsledky jsou podstatně přesnější.Asi to každej Dr. bere jinak.

ffiinnkkaa
22. led 2013

@janazzz Co se týká ceny já platila 1500 Kč za UTZ a krev..a pojištovna mi to do dvou týdnu proplatila celé 😉

veruska007
22. led 2013

@monaida Nj, jenže to dělají jen pro své spádové oblasti. Zadara je to i v Olomouci a ve Zlíně, ale pouze pro matky s bydliště v tomto regionu. V Brně to stojí 1500, i kdyby mi to dělala moje dr 😠

veruska007
22. led 2013

Já četla nějakou studii, že tripply jsou nespolehlivé od věku 30 let výše a u plnoštíhlých.

jancip
22. led 2013

@veruska007 I triple test Ti to neurčí přesně, je to také jen pravděpodobnost, navíc je ale často falešně pozitivní. "Vybodnout" se na něho můžeš, maximálně si u sebe jen doktorka poznamená, že jsi to odmítla a bude to chtít po Tobě podepsat, aby byla kryta.

jancip
22. led 2013

@veruska007 Nespolehlivý je u všech. Mnozí lékaři se diví, že se od něho ještě neupustilo.

andelka
22. led 2013

@veruska007 u nás se doplácí 800kč. A mi to vždycky proplatila pojiš´tovna. Utz s šíjovým projasněním nevím že by někdo dělal mimo NT screening..ale možné to je. taky záleží na Dr, někdo triply vyžaduje, někdo vůbec, někdo na test na cukrovku posílá všechny, někdo až od 25let...každý se musí rozhodnout sám.

flowerie
22. led 2013

Přesně tak, nejhorší je na tripplu ta falešná pozitivita. Při dalším těhu na tripple už nepůjdu..
@veruska007 je mi 25 a BMI mam 18,5 - a tripple taky atypický..podle mě to u mě bylo před tím prodělanou střevní chřipkou..
Ale systém našich pojišťoven v proplácení toho 1. screeningu fakt nechápu teda..

janazzz
autor
22. led 2013

Děkuji za odpovědi, právě jsem se objednala k Apolináři a říkali, že nic nestojí. Za 2 týdny půjdu na krev k Apolináři a za měsíc na ultrazvuk na Karlák - obojí jsem objednávala přes Apolináře. Neplatí se ani jedno z těchhle dvou vyšetření na Karláku ani u Apolináře, nevíte? A tripply tedy uvidím, co mi řekne můj gynekolog.

zoyka
22. led 2013

Ahoj! Mně lékař informoval o tripple testech, když mi vypisoval průkazku, ale já už jsem byla rozhodnutá, že si raději zaplatím NT+ testy, které by měly být spolehlivější. Doktor mě trošku odrazoval, že jsem mladá (28), a že si myslí, že v takovém případě se oba testy budou spolehlivostí blížit a že jsou NT+ testy především velký byznys. Tak jsem se chvilku rozmýšlela, ale pak jsem zjistila, že mi NT+ proplatí zpětně pojišťovna (měl by tobýt bonus u OZP). Takže dnes jsem byla na NT+ a čekám na výsledky 🙂 Když budou dobré, tak už na tripple nepůjdu. Tak jsme domluvení i s lékařem, on mi doporučil, že alespoň 1 z těch těstů bych mít měla. Jinak na NT+ jsem byla v Prenatalu v Brně u doktora Vlašína. Odběry krve + ultrazvuk trvaly asi 20 minut dohromady, stálo to 1450 Kč a mohla jsem tam mít i přítele. Byl to zážitek, doporučuju 🙂

zoyka
22. led 2013

Tak a teď mi zrovna zavolali, že výsledky jsou OK 🙂 Mají být taky na internetu ke stažení pod heslem. Jo a pro úplnost, jsem 13+0.

speedygon
22. led 2013

Tak já jsem už pomalu na konci 9.tt a poradna mě čeká až 13.2(to budu 11+6). Jelikož dr u mě NT+screening neřešil, tak mě asi posílat nebude, jelikož by se to nestihlo. Je to zvláštní, ale je fakt, že jsem už řešila, zda to je či není povinné, jak je to s cenou(popř. proplácením od pojišťovny), a kde se za to v Praze neplatí. Ale jak to tak sleduji, tak mě to asi fakt nečeká. U malé jsem byla jen na UTZ, tam mi v Prenatálu krev nebrali(pokud se dobře pamatuji). Už v tom mám pěkný zmatek 😀 Ještě mě napadá, že by mi toto vyšetření dělal sám, ale o tom silně pochybuji. Podle mě tak dobrý UTZ nemá. No, uvidíme...

palomitacheca
22. led 2013

@janazzz ted v druhem tehotenstvi jsem na NT screeningu byla v Gennetu Letna. Neplatila jsem za nej nic, mela jsem zadanku od doktora. UTZ i odber krve mi delali ve stejny den koncem 13.tydne. Kolem 16.tydne me objednali na odber krve na triple test a ve 20.tydnu na velky UTZ. Co jsem tak pochopila, tak oni vsechny tyhle vysledky kombinuji dohromady. Samotne vysledky triple testu me nezajimaly, protoze jak uz holky psaly, vychazi dost casto falesne pozitivne. Ja ho teda mela negativni u obou deti, ani na UTZ nic nenasli.
Pokud mas moznost, tak na NT screening jdi. Krasne uvidis miminko a vysledky jsou presnejsi nez triple test 🙂

mafeska
22. led 2013

Já šla jen na triple testy v 16. týdnu, k tomu prvnímu v 1. trimestru mi doktorka řekla že je to zpoplatněné, musela bych si najít místo kde mi testy udělají a v mém případě už na to nebyl čas. Zároveň dodala že je to zbytečné, že mě čekají testy v druhém trimestru. Triply vyšly falešně pozitivní, takže jsem byla akorát tak ve stresu a měla z toho lítání po doktorech. CO jsem tak četla tak testy v prvním trimestru bývají hodně spolehlivé.

evitaa
22. led 2013

@janazzz Napsala jsi to obráceně - na krev se chodí na Karlák a utz k Apolináři. Před krví si musíš vyzvednout žádanku u Apolináře a pak frčet na Karlák, kde ti ji naberou. My byli včera a 5. 2. jdeme na utz k Apolináři.

Holky, které jste tento screening absolvovaly, řekli vám pohlaví? Jsem děsně zvědavá a už bych chtěla nakupovat, ale neutrál mě nudí 🙂

wahu
22. led 2013

Byli jsme na NT+ v 12+5 u dr. Vlašína, jeden z nej v republice na utz diagnostiku. Krev i utz v jeden den, odpoledne výsledky. Utz nádherný zážitek, určil nám i pohlaví. Triply jsem odmítla kvůli falešné pozitivitě!

zoyka
23. led 2013

@evitaa Mně doktor Vlašín v Brně pohlaví na dotaz řekl. Beru to zatím s rezervou, ale prý se moc neplete 🙂

dasenecka
23. led 2013

Ahoj těhulky jsem po NT screeningu - který byl negativní, krev i ultrazvuk...platila jsem 750kč. hrazen pojišťovnou a dnes jsem byla na gynekologii na brala mi sestřička krev na triple test, mám si za týden zavolat jsem v 15tt+2.Potom se mám objednat na velký ultrazvuk🙂

janazzz
autor
23. led 2013

@evitaa Pardon, jak píše evitaa, napsala jsem to obráceně, ted jsem to také zjistila. Nejdřív k Apolináři pro žádanku na krev, pak odběr krve na Karláku a dva týdny potom UTZ u Apolináře. Evitoo, platilas ty odběry krve na Karláku nebo je to celé zadarmo? A to pohlaví mě taky moc zajímá, dej vědět, jestli ti to řekli 🙂 Držim palce, ať testy dopadnou v pořádku.

barushka82
25. led 2013

@ffiinnkkaa
ahoj 🙂 prosím tě, u jaké jsi pojišťovny? 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru