NT screening nebo tripple testy? Chodí se na oboje?

janazzz
22. led 2013

Čekám první miminko, jsem v 9tt, zatím moc informací nemám, ale četla jsem, že existuje NT screening v 1. trimestru a tripple testy, které se dělají asi v 16tt nebo 20 tt, ted nevím přesně. Chci se zeptat, zda se chodí na oboje tyto testy nebo které jsou spolehlivější? Můj lékař mluvil jen o tripple testech, když jsem se ho zeptala na NT screening, který se provádí dřiv, tak říkal, že mi tedy napíše NT screening, ale nešla bych už na tripple testy. To se tak dělá nebo se chodí na obojí? Má obojí stejnou vypovídací hodnotu? I z NT screeningu jde už jakékoliv vady jako u tripplů poznat? Děkuji za odpovědi.

ffiinnkkaa
25. led 2013

@barushka82 ČPZP 🙂

barushka82
25. led 2013

aha, tak to jo, díky za info 🙂 já u OZP a dostanu to po porodu ;) tak krásný zbytek těhu a hodně zdraví 🙂

evitaa
26. led 2013

@janazzz Odběry na Karláku se neplatí, utz u Apolináře zatím nevím.

janazzz
autor
27. led 2013

@evitaa tak pak dej kdyžtak vědět 🙂 My jdeme 2 týdny po tobě.

janazzz
autor
4. únor 2013

@evitaa Ahoj, byla jsi už na screeningu? Je UTZ u Apolináře placený? A pustí na UTZ u Apolináře i tatínka, nevíte někdo?

smartbear13
4. únor 2013

@janazzz Ahoj, já jsem si o screening ve 12tt řekla sama,doktor mi ho vůbec nenabídnul a docela se divil, že na něj chci,když se platí. Nakonec jsem za něj ale ani neplatila,bzla jsem v Pronatalu v Modřanech a na doporučenku od tvého doktora ho tam dělají bez úhrady pacientky. Spolehlivost je 95%. Proto jsem už pak nešla na tripple testy, ketrý mají spolehlivost jen 65% a bývají navíc často falešně pozitivní, což pak vede k tomu, že ti doktor doporučí odběr z plodové vody, kde je ale zase riziko pro miminko. Takže tak🙂

kotito
4. únor 2013

Ahoj. Já byla na NT v I.trimestru s výsledky Negativní, ale máme sníženou hodnotu PaPP. Platila jsem 1400kč
Odběry na Tripltesty mě brala doktorka dneska, ale myslím si, že už pozdě. Jsem v 18tt, tak nevím. Vůbec jsem je nechtěla, ale doktorka mi řekla, že je brát musí 😒 výsledky budu mít za týden.
Jinak kvůli nižším hodnotám PaPP musíme na screening ve II. trimestru a Dopplera(jde o měření průtoku krve a živin v pupečníku) velký ultrazvuk ve 20tt je jasný .
Pokud budou Tripl testy špatný nebudu se nervovat a počkám na ta ostatní vyšetření.
Za mě NT sceening doporučuju! Hlavně jsme se tam dozvěděli, že čekáme holčičku, která nám pak byla několikrát potvrzená .O tom PaPPu bychom totiž jen z Triplů nevěděli a teď bych nebyla tak hlídaná 🙂
Tak přeju krásné těhulkování a žádné stresy 😉

evitaa
4. únor 2013

@janazzz Jdeme zítra, pak dám vědět. Jestli tam pustí tatínka nevím , každopádně já mám doprovod dvě osoby a obě chci u toho 🙂

kotito
4. únor 2013

@evitaa v brně můžou dva úplně v pohodě. Tatínek 100%

janazzz
autor
4. únor 2013

@evitaa tak držím palce, ať to v pořádku dopadne

evitaa
5. únor 2013

@janazzz Platila jsem jen 100,- za fotku. Jinak pohlaví je prý vidět až v 16. týdnu, teď prý všechny děti vypadají jako chlapečci (mají tam genitální výběžek). No nevím, ale znám děvčata, kterým to už řekli. Jinak vše ok, screening negativní.

janazzz
autor
5. únor 2013

@evitaa Tak gratulace k výsledku 🙂 A už tedy nejdeš na tripply, když tenhle screening dopadl dobře? A doprovod s tebou pustili?

janazzz
autor
5. únor 2013

@evitaa Jo a nečeká se tam dlouho, vzali tě přesně v tu dobu, co jsi objednaná? A jak dlouho UTZ trvá? Protože přítel má asi jenom 30-45 minut, pak musí do práce. Tak doufám, že to stihneme a nebude tam dlouhá čekačka, když jsme objednaní na konkrétní čas.

evitaa
5. únor 2013

@janazzz Doprovod pustili. Na řadu jsme přišli hned, ani jsme si nestihli sednout v čekárně. Byli jsme tam celkem dlouho, protože junior nejdřív nadskakoval, ale pak usnul a nechtěl ukázat šíji. Dr. do něj musela dloubat, aby se trochu probral, v jednu chvíli říkala, že se asi budeme muset projít, ale nakonec nadskočil. Jinak říkala, že je to dítě pohodář, spinkal s rukou za hlavou. Když jsem to říkala kamarádce, tak říkala, že to bude na stopro kluk, že její syn takhle spí doteď a už mu je 13 🙂 Na triply určitě nejdu, něco tam plácali o genetický konzultaci, kvůli věku, ale na to taky kašlu. To bych šla radši na amnio, to dá aspoň jasný výsledek.

janazzz
autor
5. únor 2013

@evitaa Co je amnio? To slyším poprvé. Já jdu zítra na krev na Karlák, takže Apolinář nás čeká za dva týdny, už se těšim až uvidím prďolu na UTZ. Kdyby mi tak řekli už pohlaví, aspoň odhad, to by byla paráda 🙂 Ale to těžko.

flowerie
5. únor 2013

@janazzz Pohlaví by ti mohli už říct, kdyby se malej dobře natočil 🙂 A amnio je amniocentéza neboli odběr plodové vody tenkou jehlou přes břišní stěnu. Je to jedna z dalších metod vyšetření, sice velmi spolehlivá, zato ale podle mě dost stresující a taky ne uplně bezpečná. Zjišťují se tím vrozené vývojové vady jako down, edwards, pataauv syndrom a možná ještě něco dalšího genetického (a posílaj tam na to právě pokud maj z krve na nějakou z nich podezření)

evitaa
5. únor 2013

@janazzz Mně ta dr. tvrdila, že v tomto týdnu všechna děcka vypadají jako kluci, že tam mají nějaký genitální výběžek. Možná narazíš na jiného doktora, který bude ochotnější. Vůbec do spodní části těla nezajela. Hned jsme se objednali na další utz na 15. 4. Trochu mě mrzí, že to bude až po veletrhu, chtěla jsem si tam nakoupit nějaké věci. Amnio je odběr plodové vody - určí se z toho vývojové vady a pohlaví.

zoyka
6. únor 2013

@evitaa Někde jsem četla, že v časném těhotenství se pohlaví nepozná podle "výběžku", ale podle sklonu močové trubice, která by už měla být vidět. V brněnském Prenatalu to prý na NT+ trefí často. Nám řekli holku, tak za 4 týdny můžu dát vědět, jestli to trefili 😉

@kotito Já myslím, že Tě doktorka na triply poslat nemusí, můžeš odmítnout jakékoli vyšetření. Mně sestřička v poradně rovnou do kolonky triplu napsala NT+ negativní a bylo. I podle mého lékaře je zbytečné dělat oba testy, doporučil mi podstoupit jeden z nich, dle mého výběru.

evitaa
18. únor 2013

@janazzz Jak jste dopadli na screeningu? Řekli Vám pohlaví?

janazzz
autor
19. únor 2013

@evitaa nám ho posunuli na úterý, protože mimčo bylo o pár dní menší, takže v úterý jdeme a už se moc těšíme a jsme napnutý, aby bylo všechno v pořádku a taky na to pohlaví, jestli se náhodou nedozvíme alespoň tip 🙂

janazzz
autor
21. únor 2013

@evitaa Ten UTZ u Apolináře je 3D nebo obyčejný? A je možné případně nechat si udělat nějaké video? Někdo mi říkal, že ten prvotrimestrální screening je ze všech ultrazvuků nejhezčí, že je tam mimčo hezky vidět. Tak uvažujeme, jestli si to nechat nějak zdokumentovat.

evitaa
21. únor 2013

@janazzz Obyčejný. Video nevím, jestli jde natočit, ale myslím si, že tento utz je "nadstandardní" a neslouží k pořizování dokumentace. Má především odhalit vývojové vady a ne fotogeničnost miminka. Od toho je obvodní gynekolog a ne specializované zařízení. To je ovšem jen můj názor, třeba Vám vyjdou vstříc. My si nechali vytisknout fotku za 100,- Kč.

janazzz
autor
21. únor 2013

@evitaa To máš pravdu, také mě to před tím nenapadlo, ale už několik lidí mi říkalo, že to je nejhezčí UTZ za celé těhu, tak proto se ptám. Ale je pravda, že hlavně ať je mimčo zdravé, už se nemůžu dočkat výsledku.

evitaa
21. únor 2013

@janazzz Vím, že některý gyndaři nabízí balíček na celé těhotenství - při každé kontrole se nahraje kousek videa, 3D utz, atd. Mě osobně video moc nebere, radši si nechám vytisknout fotku, kterou můžu nosit při sobě a chlubit se 🙂

flowerie
22. únor 2013

my jsme video řešili tak, že si manžel vzal do ordinace ke gyndaři foťák a celou dobu točil obrazovku. Nakonec z toho pak doma vytáh to podstatný 🙂
@evitaa s dnešníma telefonama... - já se chlubím dokola i tím videem 🙂 😀

monikabie
22. únor 2013

Holky né každý dr který dělá Nt screening ve 12 týdnu na to má certifikát. Můj gynekolog ho má. a i přesto že mě vyšly testyx ve 12 tt negaTIVNÍ tak doporučuje udělat i tripple testy dosadit hodnoty k těm ze 12 tt a pak se vidí🙂

krista1
19. kvě 2013

@dasenecka Ahoj,můžu se zeptat,kde si byla na NT screeningu?V Ostravě?Já o tom uvažuji,ale nevím,kdyby náhodou mi to doktor nabídl,kam mám jít jestli do Ovy nebo OLmiku.Díky za odpověď.A jakou máš prosím tě pojišťovnu?

dasenecka
19. kvě 2013

@krista1 Ahoj🙂 NT screening mi dělal můj gynekolog, takže jsem nikde nemusela, ani do Ostravy a ani do Olmiku.Udělal mi ultrazvuk a potom hned odběr krve.Akorát ve 20tt jsem jela do Ostravy na velký ultrazvuk, kde mi ještě potvrdili, že je malá zdravá a vše má na svém místě, bez rozštěpů apod.

dasenecka
19. kvě 2013

@krista1 213 😉

krista1
20. kvě 2013

@dasenecka Aha, jo díky, no můj doktor to nedělá, bojím se,že to bude hodně velká suma, brala bych,kdyby se to neplatilo🙂jj taky mám 213 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru