Oční vyšetření před porodem. Mám jít nebo ne?

marci
24. čer 2008

Ahoj holky,
chtěla bych se zeptat zejména vás, které trpíte nějakou oční vadou, jestli jste absolvovaly před porodem vyšetření u očního lékaře? Jsem krátkozraká (dioptrie -4,25 na obě oči). Brýle jsem vpodstatě nikdy nenosila. Nosím pořád kontaktní čočky. K žádnému očnímu lékaři nechodím, vždy si nechám tak 2x do roka prohlídnout oči v optice, kde mi čočky aplikovali. Teď před porodem ale uvažuji, jestli bych si přece jenom neměla nějakého očního sehnat a nechat si oči u něj vyšetřit. Existuje nějaké riziko v souvislosti se spontánním porodem? Zároveň taky uvažuji jestli budu rodit v čočkách nebo ne (diskusi o kontaktních čočkách o porodu jsem si přečetla, ale stejně z ní nejsem nijak moudrá). V první řadě mi jde teď o to zda si hledat očního nebo se na to vykašlat 😉

krajmary
25. čer 2008

sranda je, ze aj ked mam za sebou dve sekcie a - 12 dioptrie aj angl. porodnik a slov. gynekologicka sa zhodli, ze rodit este mozem aj viackrat, lebo treti porod dopadol dobre

moni1412
26. čer 2008

krajmary tak to je naozaj uzasne 😵 😵 😵 chystate sa este aj na svtrte? 😀 😅

mikulka
3. črc 2008

Holky, já mám mínus 6, takže se taky chystám na oční. Nerada bych kvůli očím rodila císařem... Kamarádka má 5 a rodila normálně, tak nevím.

marci
autor
3. črc 2008

Já už u oční lékařky byla - vyšetřila mi oční pozadí, změřila tlak a napsala mi dekurs (lísteček, který si mám dát do průkazky), že můžu rodit spontánně, že oči jsou O.K. - mám -4,5 dioprie.
Odpověď na to zda můžu rodit v čočkách mi jednoznačnou nedala - ani nezakazuje, ani nedoporučuje🙂

sasenkah
3. črc 2008

Mikulka, 6 dioptrie ako take, nie su indikaciou na CR. Musela by si mat aj ine problemy. Ja som to vsetko nedavno absolvovala. Ja mam -9,5, ale mam stensenu a preriedenu sietnicu a to je problem. Nemozem ani dvihat tazke veci a anis a venovat narocnym sportom. 😖
Cize ja idem CR.

mikulka
4. črc 2008

Aha, sasenko, tak to je jasné. Aspoň to víš a víš, co tě čeká. Někdo si CR vyslověně přeje 😉

avanka
4. črc 2008

ahoj, ja mam dioptrie 7 a 8 + astigmatizmus na lavom oku, mesiac pred porodom som bola u ocneho a ten mi na zaklade vysetreni napisal odporucanie na sekciu...vraj je tam riziko 50 na 50, ze sa ti pri takoch moze odlupit sietnica a moze prist k oslepnutiu
ae neboj, cisarsky nie je nic strasne, ja som tak pred 11 dnami porodila zdraveho chlapceka, uz 2 den po som chodila...da sa to zvladnut 🙂

jindri
4. črc 2008

marci: já mám na obou očích mám -4,5 na dálku, také převážně nosím čočky, ale pokud oči více namáhám (PC celý den, zakouřená místnost či klimatizace), večer mě oči občas bolí. Na prohlídku se také chystám, ale později a rodit budu určitě s brýlemi. Bála bych se, že by mě mohly od tlačení bolet očiska a taky se po porodu nechci starat o vyndavání.

sasenkah
4. črc 2008

Mikulka, vsak uvidis co ti povie ocny. Ja som to, ze pojdem CR pocuvala pomaly od detstva, takze som dostatocne pripravena 🙂

krajmary
7. črc 2008

Aj ja mam okrem minus dvanastok astigmatizmus a az teraz po dvoch sekciach som sa spytala v emailovej poradni ci mam pravo odmietnut sekciu,
lebo moja uvaha je taka, aby sa MOZNO neposkodil, ci nezhorsil zrak, tak sa sekciou naisto narusi celistvost maternice a pri dalsich tehotenstvach hrozi ruptura maternice.
Odpoved bola ze mozme odmietnut sekciu a ak ocny lekar nedovoluje tlacit, tak kliestovy porod, ktory neohrozuje rodidla ani plod.

A este, ked som hladala odpoved na otazku ci rodit chirurgicky alebo vaginalne, nenasla som ani jeden pribeh zeny, ktora by v dosledku rodenia oslepla, alebo sa jej zhorsil ci poskodil zrak, ale som nasla viacero pribehov, kedy zenam po prvej sekcii praskla maternica a to je pravdepodobnost, ze na 99 pri rodeni vydrzi.

A navyse pri prvom dietati som mala desiatky a zrak sa mi zhorsil aj bez tlacenia.

janeyzelvicka
7. črc 2008

Ahojte, mě poslala obvodní mudr na oční už někdy v dubnu... ale jaksi jsem nestihla tam zajít, doufám že to dám ještě někdy tenhle týden, protože už je fakt načase 😀 prý to posuzujou na základně nějakého nitroočního tlaku nebo co, dioptrie na to nemají až tak velký vliv... tak snad nebudu muset císařem 😠 jinak čočky nenosím, strčím manžovi brýle, ať si je pak nasadím a vidím malou... 😀

mikulka
7. črc 2008

jana, tak jsem to taky plánovala, že budu enjdřív bez brýlí, dám je maželovi a až proodím, manžel mi je podá, abych viděla na mimi 🙂

krajmary, s tou rupturou dělohy jsem to také slyšela a známé se to bohužel u druhého dítětě stalo. Ale jí i mimi zachránili. Nechám si každöpádně poradit od oční dr. a budu to respektovat.

moni1412
7. črc 2008

ja keby som mala viac casu na rozmyslenie a behanie po konikovi, asi by som si rozmyslela ci ist cisarom. naozaj to lutujem, aj ked som rada ze uz sme spolu a obaja v poriadku. ale podla mna bola u mna sekcia zbytocna 😒

lulu77
8. črc 2008

no ja som rok po laserovej operacii ocii, mala som -8 diop. na oboch ociach, minuly tyzden som bola na ocnom, doktorka vravela, ze samotna operacia nieje indikaciou na cisarsky rez, ani vysoke dioptrie by nevadili, ale ide o sietnicu, takze ked sietnica nieje v poriadku, tak odporucaju cisarsky. Takze po tomto vysetreni idem aj ja na cisarsky, prve dieta som rodila normalne pred 6 rokmi, po porode sa mi zhorsil zrak o 2 dioptrie, ale u mna to bolo trosku komplikovanejsie, mala som velmi kolisavy tlak, takze mam 2 nevyhody, chcela som aj teraz rodit normalne, ale co uz, nechcem ublizit seba ani malej takze pojdem na cisarsky.

mirucha
18. črc 2009

ahojte dievcata, ja mam astigmatizmus a tiez sa chystam k ocnej pred porodom. mam totiz kamaratku ktorej ocna odporucala cisarsky ale ze rozhodnutie je na nej. mala ho planovany ale porod spontanne zacal cize kym urobili cisarsky mala tlaky a teraz po porode sa jej zhorsil zrak o 2 dioptrie co je teda dost a ma strasne popolniky. ani sosovky jej teraz neodporucali.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru