Odběr choriových klků. Kdy se to dělá?

maximka33
27. pro 2011

ahoj holky, protože mi jedno těhotenství nevyšlo z důvodu VV, doporučili mi, abych u dalšího těhotenství prošla odběrem choriových klků, což je vlastně taková raná plodovka. chtěla bych se zeptat těch, co to prodělaly, kdy se to dělá a co to vlastně znamená. Určitě na to půjdu, protože je to zaručeně spolehlivější než triple testy. a odběr plodovky se pak dělá až v druhém trimestru, což bych už podruhé nechtěla zažít, že to nedopadne dobře takhle pozdě. díky za zkušenosti.

tereza293
26. lis 2016

Ahoj maminky mám dotaz včera jsem byla na odběru choriových klků kvůli špatné krvi na prvním screeningu. Měla jsem nízké hodnoty PAPP-A. Jinak ultrazvuk naprosto v pořádku a riziko 1:111 pan doktor na Gennetu v Praze mi napsal do zprávy že dle věku matky je riziko 1:1500 a říkal že ultrazvuk opravdu vypadá normálně a že tyhle hodnoty může ovlivnit kde co. Tak prý mám být v klidu a spíš se těšit že to bude dobré. Volat mám v úterý. No a včera jsem mírně špinila a dnes už jen opravdu pár kapek, jasně červená krev roku nebyla spíš hnědý výtok. Chci se tedy zeptat, zda jste to měla taky některá? Píchal mi tu injekci dost nízko tak jestli to může být z toho? Děkuji moc za odpovědi

hanicka_k
26. lis 2016

@tereza293 ahoj, nestalo... Tohle jsem našla na netu: riziko komplikací - po zákroku se poměrně často (až v 10 % případů)1 objevuje vaginální krvácení nebo špinění, zvláště pokud je odběr prováděn přes děložní čípek. Vzácně se může objevit také teplota, popř. horečka jako příznak infekce. Pokud se u vás tyto komplikace objeví, vždy kontaktujte lékaře./// takže určitě bych hned v pondělí být tebou volala na gyndu či se tam rovnou stavila.

lu_cy
26. lis 2016

Na nic nečekej a bež k lékaři. Není radno něco podcenit.
Jinak po odběru jsem krvácení neměla. Ale i tak mám bohužel s odběry špatnou zkušenost. Takže bych už nic nepodcenila.

lu_cy
26. lis 2016

Je lepší raději zajít k lékaři když se ti něco nezdá. Pro svůj vlastní klid 🙂 ...raději ať se ukáže, že to byl planý poplach 🙂

tereza293
26. lis 2016

Já mu zavolám v pondeli a domluvím se s ním co a jak ale už to přešlo, je to špinění bez bolesti ale raději zavolám než něco podcenit

ivchez
26. lis 2016

@tereza293 ahoj prosím tě na nic nečekej a fič do nemocnice není to sranda!!!
Po odběru mi hned dávali poučení ležet 48 hodin a kdyby se objevilo špiněni nebo krev ihned jet tam k nim do nemocnice.

ivchez
26. lis 2016

@tereza293 aspoň tam zavolej. Raději jeden planý poplach než si pak něco vyčítat.

milito18
27. bře 2023

@lucky321 Jsem na tom stejně,výsledky krve nízké.
Na screeningu říkal doktor že Mimi mu přijde v pořádku,ale nespolupracovalo,takže jednou změřil tak a po druhý jinak,takže jsem neseděla s těmi jejich výpočty a musela na genetiku,tam po 3 hodinách co jsem jen brečela jsme se dohodli na Čtvrtek na odběr CH.klku v Praze.Doma mám třináctiletou dceru a druhý Mimi je vymodlený,všichni okolo říkají ať jsem v klidu,že jsem zdravá a ve 35. zas tak stará nejsem,ale znáte to.Nervni a ubrecena jsem prostě furt.

avolf22
1. dub 2023

@milito18 Odběr choriových klků se provádí na konci prvního trimestru a zjistíme z něj, zda miminko nemá problém v počtu chromozomů 13, 18, 21, X a Y. Po odběru vyizolujeme z klků DNA miminka a ta se pak vyšetří rychlým a přesným vyšetřením, obvykle máme výsledky do 24 hodin, max. do 48 hodin od vyšetření. Vyloučíme tak Downův ( +chr.21), Edwardsův (+chr.18) a Patauův (+chr.13) syndrom a také zkontrolujeme počet pohlavních chromozomů miminka. Pokud je vše v pořádku, máte jistotu, že v těchto "nebezpečných" chromozomech je vše OK a pokud něco v pořádku není, může se ukončit těhotenství brzy, což je pro matku i plod vždy lepší. A navíc se můžete dříve pokusit o další dítě, tato vada se v dalším těhotenství ve výrazné většině těhotenství neopakuje. Ale chce to genetické vyšetření vás rodičů (hl. karyotyp ev. array CGH). Hezký den, Andrea

milito18
2. dub 2023

@avolf22 Děkuji,již jsem ve čtvrtek byla na zákroku v Praze.Pan doktor Břešťnak fakt úžasný.
V pondělí bych měla mít výsledky,tak počítám každou minutu.

avolf22
6. dub 2023

@milito18 Dobrý den, doufám, že vše dobře dopadlo. Moc na Vás myslím a přeji jen to dobré. 🙂

milito18
6. dub 2023

@avolf22 dobrý den,moc děkuji za podporu.
Ano ,Mimi je v pořádku a je to holčička ♥️
Přeji Všem maminkám pevné nervy a hodně zdravíčka.

avolf22
7. dub 2023

@milito18 Tak to jsou dobré zprávy. Moc gratuluji, ať je beruška zdravá a krásná. 🥰

milito18
8. dub 2023

@avolf22 děkuji moc ♥️

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru