Odběr cukrovky ve 23tt je povinný?

lucihrasek
3. bře 2014

když jsem sledovaná na krevním centru kvůli tromboze a dělaji mi tam aji cukr a nemám ho zvyšený musím na to jít?

nadja73
3. bře 2014

myslis jit na testy OGGT? nemusis, vsechny testy jsou dobrovolne, muzes odmitnout, ale tusim, ze musis podepsat nejaky papit, ze ten test nechces podstoupit.

blondynka400
3. bře 2014

Nemusíš, nikdo tě k tomu nutit nemůže... Osobně bych šla, nezjištěná a posléze nekontrolovaná cukrovka může napáchat hodně zla (hlavně pro mimi, ale časem i pro matku). A to, že je glykemie nalačno ok ještě neznamená, že cukrovka není. Ale lepší je později, cca 27-28tt. Ve 23tt je brzy, většina cukrovek se v té době teprve rozjíždí.... (standartně se chodí od 24 do 28tt)

dzejnyy
3. bře 2014

testy na těhotenskou cukrovku jsem odmítla v obou těhotenstvích. Doktorka si to jen zapsala k s sobě a uvedla tam něco jako že jsem poučena a že jsem to odmítla. Jinak nic. Ostatně cukr v moči sledujou při každé prohlídce a ještě se to kontroluje z krevních náběru (tuším 2x za těhotenství), přírůstky váhy normální, tak jsem neviděla důvod, proč strávit další 3 hodiny někde u doktora, už takhle jsem měla doktorů až nad hlavu...Navíc nějaký sladký blivajs bych stejně vyklopila. Nesladím. Nedokázala bych do udržet v žaludku, natož nalačno.

llluckaaa
4. bře 2014

Povinný není a jít na něj nemusíš, stačí odmítnout. Já bych to ale nedělala, jelikož třeba zrovna u mě tento test cukrovku objevil, jinak by se na ni nepřišlo (kontrola moči i měření lačné glykémie na gyndě bylo v pořádku). Vůbec jsem to nečekala 😒

deenyska
4. bře 2014

Určitě ho odmítnout můžeš, záleží na tobě, ale možná bych si našla nějaké odborné články o těhotenské cukrovce a možných důsledcích, abys měla jistotu, že ses rozhodla správně. Já jsem tohle neřešila, protože v rodině cukrovku máme, takže jsem poslušně šla a víc si o tom nezjišťovala. Ale vzpomínám si, že když jsem byla u svého doktorka na monitoru, přišla tam jedna maminka, která čekala už svoje třetí dítě, myslím, že neměla moc let, hádala jsem pod 30. A sestřička se jí ptala, že nemá razítko z cukrovky, jestli nezapomněla a paní na to, že ne, že tam nepůjde. Sestřičce spadla brada a samozřejmě se ptala, proč, načež jí ona maminka řekla, že by to nevydržela. Sestřička na to reagovala slovy: "Takže radši budete riskovat?"... nevím, jak to tenkrát dopadlo, jestli šla nebo ne, ale myslím, že pro nic za nic se ty testy nedělají. To je jen tak za mě 🙂. Z toho, co tady píše llluckaaa, je patrný, že nějaký důvod ty testy mají, protože z běžných u ženského doktora se to projevit nemusí. Samozřejmě, záleží, jaký testy ti na tom centru dělají, ale přímo na "cukrtestu" sledují hladinu cukru tři hodiny a po vypití hodně sladké emulze, tak v tom asi nějaký rozdíl bude. Ale rozhodnutí je na tobě, pokud nechceš, tak se neboj to odmítnout.

teriza1
4. bře 2014

Určitě to není povinné a je to fakt nedobré, zvláště, když nejsem zvyklá na slazené nápoje. Ale vydržela jsem to a nepozvracela se 😉

gosa22
4. bře 2014

nedělejte z toho drama, není to nic hrozného, mně to chutnalo 😉 a to taky nijak nesladím a určitě to nezabere 3 hodiny času...a je to pro dobro, proč odmítat bezbolestný test, který dítě neohrožuje, ale může pomoct rozpoznat riziko 🙂

milmic
4. bře 2014

Já jsem v prvním těhotenství na cukrovka šla. Bylo mi dost špatně z toho, jak jsem nemohla takovou dobu jíst, takže ve druhém těhotenství jsem doktorku požádala o vynechání tohoto testu. Vyšla mi vstříc, bez potíží. Zeptala se mě pouze na výskyt cukrovky v naší rodině a doporučila mi, abych si nechala u praktického léakře odebrat dvě hodnoty z krve (ty si nepamatuju, tehldá mi je napsala na lísteček). Pokud budou v pořádku, je to OK a pokud by byly horší, tak by bylo na místě tento test podstoupit.

Ten test má jistě svoje opodstatnění, ale pro mě je skoro nepřípustný zakázat mi jídlo, kor v těhotenství. Je mi hned špatně a to dost. Z testu cukrovky jsem se tenkrát dostávala celý den, takže proto jsem to podruhé odmítla. 🙂 A bude-li to možné, potřetí odmítnu zase a nechám si vzít jenom krev.

tifanyt
4. bře 2014

Jak píšou holky, odmítnout můžeš-je to svobodné rozhodnutí.
Já byla u obou dětí a nedělalo mi to nejmenší problém. Sladké mi nevadí, vypila jsem to naráz, moc jsem nad tím nepřemýšlela.
Co mi říkaly i jné holky, tak si snad můžeš přinést i hořký čaj a zamíchat to do toho-je to pak zase o něco méně sladké.
Pro mě bylo nejhorší to čekání v nemocnici 🙂 Sedět mě nebavilo, chodit mě nebavilo, chvilku jsem četla, chvilku hrála hry na mobilu...ale bylo pro mě hrozný nemoct nic pořádně dělat 😀
Každopádně, já bych asi všem doporučila testy spíše podstoupit. Kamarádce našli u prvního těhotenství cukrovku, i přesto, že moč nosila pravidelně a byla v pořádku.

ilonne
4. bře 2014

A proč chceš riskovat případný gestační diabetes a jeho následky? Není to nic hrozného a to, že máš v pořádku glykémii nalačno a moč ještě neznamená, že cukrovku nemáš. Ano, sice tam strávíš dvě hodiny, ale rozhodně to není ztracený čas. Najdi si něco o těhotenské cukrovce a následcích.

jenny.kay
4. bře 2014

U obou dětí jsem šla. Ale u druhé se mi hrozně nechtělo a šla jsem jen na naléhání manžela. Nevím, zda to má souvislost, ale je zajímavé, že u první dcery se mi po testu rozjelo šílené tvrdnutí břicha, které málem skončilo předčasným porodem zastavovaným kapačkama. U druhé dcery jsem do té doby neměla s tvrdnutím žádný problém a po testu se opět rozjelo, naštěstí ne v tak strašné míře. Prý to může být z toho šoku, které dítěti taková dávka glukózy uštědří. Ve druhém těhotenství jsem se před testem několikrát měřila glukometrem nalačno a po jídle a vždy mi to vyšlo dobře a test nakonec vyšel dobře taky. V případě, že bych někdy ještě čekala třetí dítě, tak na test už nepůjdu, pokud budu mít výsledky z glukometru opět v pořádku.

kamino
4. bře 2014

Nektere laboratore delaji zkracenou verzi,kdy se pije jen maly kelimek a odber je jen 2x.tusim,ze se to jmenuje Sullivanuv test.. Je sice daleko setrnejsi,ale na druhou stranu ne muze stat,ze neni na 100 % . Ja byla na klasickem,neni to tak strasne a byla jsem rada. Vedle me rodila holcina 5 kg dite,bohuzel byl porod hodne rozjety,dite se seklo,opravdu zadny med... Detatko bylo strasne natekle a zavodnene. Druhy den melo pry uz 4 kg. Bohuzel maminka mela cukrovku a nezjistilo se to,takze ja bych opravdu na test sla...

jennyparadise
4. bře 2014

Jak už psaly maminky přede mnou, jít nemusíš, ale pro zvážení napíšu, jak to bylo u mě. 😉 Na testy jsem šla v obou těhotenstvích kvůli genetické zátěži, ale řekla bych, že takovou má každý druhý v naší republice (cukrovka II. typu u babiček). V prvním těhotenství v pořádku, cukrovka nebyla. V druhém mi celé těhotenství vycházela lačná glykémie hraniční, tak mě pro jistotu doktorka poslala na OGTT už ve 20 tt (do té doby jsem preventivně držela diabetickou dietu). Testy vyšly v pořádku, jen opět zvýšená lačná glykémie. No s doktorkou jsme naznaly, že raději jít ještě ve 28 tt, neboť jak známo gestační diabetes se s postupem těhotenství zhoršuje - hodnoty byly lehce zvýšené, takže jsem byla odeslána do diabetické poradny. Moje z počátku nenápadná cukrovka ve formě lehce zvýšených hodnot ovšem nabrala takový spád, že jsem končila se čtyřmi docela vysokými dávkami inzulínu denně. A jako jsem fakt moc ráda, že jsme nad tím s doktorkou nemávly rukou a řešily to. Porod mi pak vyvolávali deset dní před termínem právě kvůli cukrovce, z čehož jsem sice nebyla nadšená, ale ukázalo se, že to bylo právě včas, protože vlivem cukrovky, i když kompenzované, měla placenta již několik rozsáhlých infarktů a pupečník byl úplně zkřehlý.
Podotýkám, že jsem docela sportovní typ, štíhlá, jím poměrně zdravě, těhotná jsem byla relativně mladá, žádný velký váhový přírůstek v těhotenství ani u mě, ani u dětí, takže opravdu jen ta lehká genetická zátěž, jinak žádné rizikové faktory u mě nebyly. S tou hraniční lačnou glykémií jsem byla docela výjimka, ta je málokdy zvýšená, na to aby se z toho poznala cukrovka. Zrovna tak cukr v moči. Směrodatné je, jak reaguješ na sacharidy - jak moc ti glykémie vyskočí. Když to shrnu, po svých zkušenostech opravdu nechci domýšlet, jak mohlo druhé těhotenství dopadnout, kdybych na testy nešla. 😒

frantiska85
4. bře 2014

Odmítnout se dá cokoliv, ale tenhle test nijak neohrožuje maminku ani miminko, tak nevidím důvod proč ho odmítnout. Zanedbaná cukrovka by mohla napáchat dost škody. Mimochodem ten nápoj není chutí větší blaf než různé Kubíky, Jupíky....
Někdo se zmiňuje o hrozném množství cukru, jak prý s člověkem zamává-není o nic větší než v příloze oběda, to bychom musely umřít hlady.

mamkamarketa
4. bře 2014

Resila jsem to same. Cukr vzdy v norme. Nicmene tehotenska cukrovka se neprokaze pry z odberu na lacno, ale po zatezi. Takze jsem to podstoupila. A dobry

madrilena
4. bře 2014

já jsem byla a určitě bych to nevynechala; dobrá hodnota nalačno není záruka, že nemáš cukrovku; při neodhalené těhotenské cukrovce může plod zemřít... to asi za to nejít nestojí

xmarg04
4. bře 2014

Nedramatizovala bych to, při ogtt testu je predkladano 75 g glukozy (cca 300Kcal) - jasne, je to nejjednodussi cukr, takze telo reaguje hned a jednoduse, ale třeba - pro ilustraci - 100g Milka cokolady ma 550 Kcal a cca 60g jednoduchých cukru, takze asi tak...😉

radush7
5. bře 2014

Já byla až při třetím těhotenstvím. Bylo mi hodně blbě a musela jsem to tam proležet. Ze 6 mamin jsme na tom byly bídně 2. Ta druhá mamča dokonce omdlela. Musela pak zůstat v porodnici na pozorování.

brendamonique
18. dub 2014

Také by mne zajímalo, zda-li je v těhotenství vůbec testování na cukr povinné ? Jsem ve 30. týdnu a doktor mne zatím nikam neposlal a nevypadá to, že by se chystal. U prvního jsem nic podobného neabsolvovala, jelikož před 11 lety se cukr řešil, jen při problémech, tak by mne zajímalo jak je to teď ? Jestli mám nárok si o to říci, nebo to nechat být ? Nějak tomu nerozumím, všechny mé kamarádky na testu byly... tak nevím ?

rerycha
18. dub 2014

Sestru před rokem nikam taky neposlaly a mě jo,divný,a to přibírala na váze víc než já 🙂

mar8
30. dub 2014

tak já u prvního taky nebyla, ale teď mě tam poslali, a četla jsem někde na netu, že od roku 2006 se tam posílá každá těhotná, samozřejmě se to může odmítnout, ale musela bych něco podepsat. Já tam šla ze zvědavostí, nebylo to vůbec hrozné, dalo se to v pohodě vypít

giovanna2012
1. kvě 2014

Taky jsem byla kontrolovaná. Na tento test jsem nešla. Vlastně mi ho můj gynekolog ani nenabídl.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru