Odmítla jste některá test na cukrovku OGTT?

kathuska
30. zář 2010

Ahoj, cca za 4 týdny by mě měl čekat test na cukrovku. S gynekoložkou jsem o tom ještě nemluvila, ale předpokládám, že mě pošle, když je to teď povinné pro všechny. Problém je v tom, že už 4 měsíce zvracím, ne každý den, ale většinou když jsem ráno déle nalačno 😒 OGTT je pro to pro mě noční můrou - je mi jasné, že nalačno nevydržím, než tam dojedu tak budu zvracet (i když třeba není co), a po vypití glukózy nechci ani vědět co se bude dít 🤐 Takže přemýšlím o možnosti test odmítnout - vím, že mám právo na to odmítnout cokoli, ale jak se na to budou tvářit v porodnici? Někde na tom prý dost trvají a pošlou na test klidně v 38 tt.. a už se na vás koukají jako na potížistku.
Moje otázka teda zní, zda jste některá odmítla test na OGTT (v současné době, kdy chodí všechny těhule)? a co na to říkali doktoři - gyn. a v porodnici?
(jen doplním, že žádné "příznaky" nemám a ani nepatřím do rizikové skupiny pro test na cukrovku)
Díky

duzame
2. říj 2010

Já jsem na ten test šla, a těsně před koncem jsem tu glukózu vyzvracela(i když jsem na zvracení jinak netrpěla) takže prý to bylo k ničemu 😠 . Potom mi moje doktorka řekla, že když nemám žádné příznaky, že si udělají sami test z krve. A bylo to ok.

ined77
2. říj 2010

ahojky 🙂 ,
já se toho testu také děsím, ale i proto, že cesta do nemocnice pro mě znamená tak 45 minut MHD 😅 .a na lačno netuším jak to zvládnu, ale budu muset 😉 .v minulém těhu jsem problémy s cukrem naštěstí neměla, ale protože můj tatínek byl diabetik nevyhnula jsem se tomu...a zvládla jsem 😉 ..sice silou vůle, ale zvládla 😀 .
s tímto bych si nezahrávala a alespoń bych to zkusila 😉 .

terezt
4. říj 2010

Ahoj holky, ja se testu nedesila, protoze predchozi tehotenstvi jsem to v pohode zvladla. Tentokrat jsem tam sla bez obav, ale co se nestalo. Cely test jsem vyzvracela. Tak me poslali domu, cekala jsem, co na to gynda a ta rika, ze pokud bych vylozene chtela, tak me tam posle znova, ale je to na me. Vycitila jsem z toho, ze si mysli, ze to neni nutne. Tak jsem rikala, ze ho nepotrebuju a nesla jsem. Je mi 32 a starobni cukrovku mela moje babicka. Po zbytek tehotenstvi jsem se teda trochu bala, co kdyby, ale preventivne jsem dietu drzet nedokazala a ani nechtela. Jedla jsem sladke a nekdy i celou cokosku naraz. Pribirala jsem pravidelne 2 kg mesicne, mimi taky zadne extremy.. No a nic, vsechno v pohode....

beruska18
8. lis 2010

Ahojky, chtela bych Vas povzbudit udelat tento test, treba to pomuze nekomu a ztrati nekdo z toho strach.Jsem poprve tehotna a z tohoto testu jsem mela strasny strach, protoze jsem vsude slysela, ze je to doopravdy hruza.MUZU VAS DOOPRAVDY Z ME ZKUSENOSTI UJISTIT; ZE TO NENI VUBEC TAK STRASNE.Ja jsem mela tento test v pondeli a tak jsem mohla v nedeli do pulnoci jist a pit a pak az nic.Hodne jsem celou nedeli pila a udelala jsem si mensi veceri-teplou ve 23:30 hihihi-ikdyz jsem na to nemela moc chut, tak jsem se najedla a jeste pred pulnoci jsem mela posledni sklenici vody.Rano jsem musela vstavat hodne brzo a jet do laboratore ca.1 hodinu-nastesti me doprovazel pritel-to bych doporucovala, kdyz by to slo, je to prijemnejsi a kdyz by se vam udelalo spatne, tak se o vas postara.Pak jsem byla v laboratori a pichli me do prstu-zmerili me cukr v krvi, odebrali krev a pak me dali vypit behem 10 minut trochu vetsi hrnek caje s cukrem-ten caj byl ovocny -i trosku kyselkavy a da se to behem tech deseti minut v klidu vypit s prestavkami.Pak jsem musela cekat 1 hodinu.Behem te hodiny jsem musela cekat v cekarne a chodila jsem na ulici se nadychat cerstveho vzduchu, protoze se mi prvni pul hodinky udelalo spatne-mela jsem moc cukru v ustech a nemohla jsem se napit vody.Potom me odebrali krev a musela jsem cekat 2 hodinu a pak me odebrali zase krev.To cekani je doopravdy strasne dlouhe, ale da se to vydrzet.Normalne jsem strasny straspytel, ale muzu Vas ujistit, kdyz jsem to zvladla ja bez komplikaci, tak to zvladnete i Vy -a to urcite.Doporucuji si s sebou vzit do tasky cisto vodu a treba rohlik a po konci toho testu se jen trosku najist a napit, jen trochu a po chvilce je Vam uz zase hej.Mej te se hezky.
A kdyz to nezvladnete, tak Vas nikdo do toho nenuti, jen bych to urcite zkusila tento test podstoupit, aby miminko bylo zdrave a Vy s nim.

micha.bello
9. lis 2010

Holky, jak se tu píše že děti při cukrovce jsou větší... To si nemyslím, malá se narodila s mírama 4300g/54cm - v 39+5, těhu cukrovku jsem neměla, jedla jsem každý druhý den sladké - tyčinku sladkou, oplatku nebo něco takového... Až mě tam pošlou podruhé tak rozhodně také půjdu. I kdybych jim to pak hned poté vyzvracela. 😉 Jen doufám, že druhé miminko bude mít max. 3500g, abych měla i menší miminko než 4 kilové.

smecka
9. lis 2010

neodmítla bych, dělám to kvůli mimču a pokud se do té sladké srajdy přidá vymačkaný citrón, není to vůbec tak hrozné. 😉

muriella
9. lis 2010

Nechci ti brát iluze, ale ani já nepatřím do rizikové skupiny, jsem celkem dost štíhlá, nikdy jsem nejedla extra sladké, neměla jsem žádné problémy a moje moč při každé kontrole v poradně byla OK..na tomto zátěžovém testu jsem byla dokonce dvakrát a pokaždé mi dopadl hodně špatně, takže dieta, návštěvy rizikové poradny a mimi bylo hlídané...takže být tebou si to rozmyslím, je to dost nepříjemné, co si budeme povídat 😅 ale vem si sebou partnera, někoho kdo tě tam přiveze a odveze...já být tebou tak bych to alespoň zkusila, přece jen jde hlavně o dítě...někdo tu psal, že mu to může poškodit mozek...?? to je snad nějaká blbost ne.. 😲

verbalinka
11. lis 2010

Ja test pri pristim tehu taky chci odmitnout. Vysetreni dela kazdy doktor jinak, v mem pripade mi odebrali krev, dali vypit pul litru caje s tou glukozou a krev brali az za 2 hodiny. Tot vse. Dopadlo to ok. Ale spravne se ma brat krev pred vypitim, pak za hodinu a potom za dalsi hodinu. A mela by to byt jen cista glukoza bez caje, citronu apod.
A proc se ten test dela, kdyz staci odebrat krev nalacno a uz z toho je jasne, zda nema tehotna na cukrovku nabeh? A v pripade podezreni by se dala vypit ta glukoza??
A vsechny tady pisete o rizicich nelecene cukrovky, ale jake to jsou? Velikost ditete s tim nemusi mit nic spolecneho - genetika atd.

renap
11. lis 2010

Verbalinka,píšeš nesmysly,já jsem měla cukrovku,4x denně jsem si píchala inzulín a NIKDY jsem neměla nalačno zvýšenou glykémii,ani při OGTT ani potom. Cukrovka v těhotenství znamená,že to tělo špatně zpracovává cukr,takže se to většinou projeví po jídle a ne nalačno.A nerozpoznaná-neléčená cukrovka ohrožuje dítě dost.,ale to tu nebudu psát,to si najdi někde jinde. Mně na to přišli ve 25.týdnu,nejsem riziková,vůbec žádný příznaky a malá už měla známky diabetický fetopatie,naštěstí po inzulínu se to zlepšilo a je v pořádku.Těhotenství při GDM se ukončuje dřív,protože špatně funguje placenta.Takže kdybych na ten test nešla,tak bych o malou nejspíš přišla,nebo by nebyla v pořádku

eps
13. lis 2010

Odmítla jsem ho, ALE!!! S doktorkou jsem to probrala, nepatřím do rizikové skupiny, manžel je diabetik, takže jsem si udělala profil doma a protože byly hodnoty v pořádku, nešla jsem na OGTT. Pokud by byla jediná hodnota pochybná, šla bych.

To, že jsem to v průkazce neměla vyplněný, v porodnici nikdo neřešil.

Jinak, zjisti si, jak ten test dělají. Někdy nutí vypít ten sladký patok, jindy to "šidí" tak, že změří na lačno, nechají sníst jen nějaký normoš sladký jídlo/pečivo... a změří. Snad mě tu holky nebudou kritizovat...dost jsem to zjišťovala, co a jak...a pak psaly holky různě z termínové diskuse, jak to která měla a podle doporučeného postupu Diabetologické spol. se to dost lišilo!

Prober to hlavně se svou lékařkou! Moje k tomu přistupovala velmi rozumně!

helulela
13. lis 2010

Předem se omlouvám, že neodpovídám přímo na otázku, ale jak jsem tu četla různé názory, zjistila jsem, že někdo v tom má dost guláš, takže než test odmítnete, nejdřív si prosím ujasněte následující věci o diagnostice cukrovky.

Na úvod: glykémie = hladina glukozy v krvi .... a teď už přímo k věci

glykémie nalačno 5,6 mmol/l a více při opakovaném odběru znamená cukrovku, v tomhle případě už vás do pití roztoku glukozy nikdo nutit nebude, protože diagnoza je jasná a oGTT se provádět nesmí

oGTT je zátěžový test glukozou, provádí se proto, že i když máte cukrovku, glykémii nalačno můžete mít v normě, porucha se projeví až při zátěži organismu glukozou (zátěž je srovnatelná se zátěží jídlem, takže poškození miminka se bát nemusíte) - vypijete roztok a krev se odebírá za dvě hodiny (někde postaru i za hodinu, ale je to zbytečné, pro diagnozu je důležitá jen hodnota za dvě hodiny)
normální výsledek je glykémie pod 7,8 mmol/l
glykémie 11,1 mmol/l a více znamená cukrovku
glykémie mezi 7,8 a 11 mmol/l je tzv. porucha glukozové tolerance - ještě ne cukrovka, ale i to se musí řešit

glukoza v moči (pokud máte zdravé ledviny) se objeví až při glykémii kolem 10 mmol/l - z toho plyne, že pravidelné vyšetření moči u gynekologa je jen orientační, na diagnozu diabetu rozhodně nestačí

neposlouchejte hororové historky z oGTT, tak strašné to většinou není, něco hezkého si za to slibte a prostě tam vyražte. Rozhodně není tak hrozný, jako následky nepoznaného gestačního diabetu. A jedna dobrá zpráva pro ty, co to opravdu nezvládnou. Místo roztoku glukozy se dá v takových případech použít tzv. standardní jídlo, co přesně všechno to je, vám teď nepovím, ale něco ve smyslu dva rohlíky a tak... takže nebojte, to určitě zvládnete 🙂

olusenka
13. lis 2010

Já bych to asi taky odmítla. ČR je prý jedna z mála zemí, která to dělá plošně. Není to nutné a navíc se to dělá v době, kdy miminku v břiše už funguje slinivka může ho to leckdy ohrozit. Taky bych asi zvracela. 🙂

lidiab
13. lis 2010

Take jsem se testu bala, ale odmitnout ho mi ani nenapadlo. Ze by to mohlo ohrozit dite jsem nevedela. Deda ma lehci formu cukrovky, takze bych ani priste test neodmitla. Nechci tady nikoho urazit, ale odmitnout ten test jen kvuli obavam ze vam bude spatne je nezodpovedne. Ze je zbytecne jej provadet plosne? Budiz, ale za tech nekolik zachycenych pripadu to stoji, ne? Samozrejme je neco jineho pokud se opravdu domnivate ze by to mohlo miminko ohrozit...
Nic hrozneho to vlastne ani nebylo. Prisla jsem, vzali mi krev, pak jsem vypila tu glukozu, za dve hodiny mi vzali krev a sla jsem domu. Ta glukoza byla hnusna, ale da se to, a podotykam ze jsem tou dobou se zachodovou misou dost kamaradila 🤐

afiserova
13. lis 2010

Neodmítla, ale gynekolog mi výslovně řekl, že si myslí, že to není nutné, ale jestli na tom budu trvat, že mi žádanku vyplní. Popravdě jsem si o cukrovce nic podrobnějšího nezjišťovala, takže jsem se řídila jeho názorem. V porodnici se jenom trošku podivili, dál to neřešili. Dítě bylo (a je) v pořádku. U druhého váhám, ale asi půjdu....

jajulin
13. lis 2010

Moje mudr. mě do ničeho nenutila, ale řekla mi, že opravdu neexistují žádné výzkumy na to, jestli takový nášup glukózy s mimčem něco neudělá. I pro dospělého člověka je to velká zátěž.
A důvod, proč se to u nás dělá plošně, jsem se dozvěděla od porodní asistentky na předporodním kurzu: Pár chytrých hlav provádí nějaký výzkum ohledně těhotenské cukrovky a tento výzkum samozřejmě musí být podložen dostatečným vzorkem žen. Jenže ČR je malá, takže to znamená, že bude nejlepší, když zátěžový test podstoupí všechny, aby to měli na kom zkoumat. To plošné testování tedy není snahou o zkvalitnění zdravotní péče u nás, ale má posloužit vědecké studii.
Obě ženy (mudr. i PA) mě do ničeho nenutily, řekly svůj názor a případná rizika. Věřím jim víc než obecným informacím na netu a historkám "jedna paní povídala". Dlouho jsem zvažovala všechna pro a proti a nakonec se rozhodla test odmítnout. Důvodem bylo hlavně to, že mi nikdo nezaručí, že miminku tím testem více pomohu než uškodím.

kozinka
13. lis 2010

žádný test po mne lékař nechtěl podstoupit, sledoval vše z moči a kdyby se mu něco nezdálo až pak by nastoupil test 😉

janib
14. lis 2010

Já z testu měla taky velký strach,už jenom při té představě, příliš sladké věci jsem byla hotová... Ale zvládla jsem to úplně v pohodě, není to žádná hrůza. O to hůř, že mi cukrovku zjistili. Po vypití a hoďce a půl čekání 9,1. Takže mě moje doktorka poslala na diabetologii a řešili jsme. Již před tím jsem neměla problémy se jíst spousty sladkýho, spíš naopak, takže jsem upravila "pouze" stravu, vysadila některé věci, nejím bílé pečivo a když chci málo zhřešit, už teď vím, že můžu, ale jen po troškách a cukr se mi nezvedne. Ale samozřejmě člověk k tomu musí pžistupovat s rozumem. Mám doma glukometr a tak se můžu sledovat, občas přeměřit, abych viděla, že je vše OK. Test bych neodmítla, kdyby měl představovat velkou zátěž nebo dokonce ohrozit nějak mimi, určitě by nám ho doktoři nenechali dělat... Taky je dobře, že se při návštěvě diabetologie po odběru krve dozvíš, jak Ti funguje slinivka a třeba jestli už se to náhodou nějakým způsobem nedotklo miminka. Já mám to štěstí, že slinivka produkuje dostatek inzulinu pro mimi a v minulosti se ho to prý nějak nedotklo. A taky mi potvrdili to, že se skutečně jedná "jen" o těhotenskou cukrovku a po porodu odezní. Už pro to bych na ten test šla a kdyžn se pak vše řeší se zdravým rozumem, myslím, že je vše tak, jak má být...

markettka
14. lis 2010

Odmítla jsem a odmítla bych znovu 🙂. Bez problémů, jen v porodnici blbě koukali, ale nic neříkali...

saronka
14. lis 2010

Těhu cukrovka se nepozná z papírků..taky jsem měla.. výsledky moče byly vždy OK. Necháchu, že některé maminy z toho nadělají- tím myslím, ty co nezvraíc a říkají jak je to hnusné a buh ví co nepřožily.. porod je horší a přijde mi, že to některé maminy zveličujou..není to nic moc, přežít se to dá, když si vemeš citron, tak se to dá vypít...ale zpátky k těhu cukrovce, nejde jen o to, že je plod větší (dcera měla ale normální váhu 3420g), ale i o další rizika s tím spojená jak pro matku tak pro dítě. Odmítnout můžeš, ale bereš si na triko následky. Já bych pro své dítě udělala maximum. Příprava ne dítě není jen o tom, že koupím chuvičku, monitor dechu a kde jaké vymoženosti..je to hlavně o zdravotní péči.

mv
14. lis 2010

K tomu, či ano nebo ne jen pár postřehů z praxe.
Za roky mne prošlo rukama už stovky těhulí na OGTT a většinou ty, co už předem hlásej, jak jim bude špatně a vyzvracej vše, tak to zvládaj zcela v pohodě.
Pokud někdo zvrací, jako, že se to stane tak u jedné z 50,tak většinou během těhu problémy se zvracením nemá. 😉

Papírky na glykosurii , co se dělá v poradně jsou v tomto zcela neprůkazné a zvýšený cukr odhalí minimálně,a to, že by taková zátěž mohla poškodit plod jsem sama četla jednu studii, ale to pouze při vysokých hodnotách glykemie na lačno.A proto se dělá ta hodnota na lačno, kdy se pak vyšetření event.dále neprovádí.
Musím říct, že se zachytí těhule, kdy jim test vychází zvýšený a nikde v rodině žádná zátěž není.
Takže plošně zavedený test chápu.I kdyby to ochránilo zdraví jen jedné těhule a jejího mimča,má to dle mne smysl.

Myslím, že jsou v těhotenství jiná vyšetření, co nejsou až tak průkazná, přínosná, či mohou mít falešně pozitivní výsledky a zbytečně stresují, kde bych sama uvažovala, zda je podstoupím,ale toto k nim nepatří rozhodně nepatří.

bufina
14. lis 2010

Mně osobně teda ten test vůbec nevadil. Jasně není to nic moc muset tam 3 hodiny sedět s pupkem na nepohodlných židlích, ale děláme to hlavně pro mimčo. Ani ta sladká šťáva nebyla tak strašná, přišlo mně to jak trochu víc sladkej sirup. Bylo nás tam asi 10 a všechny sme byly v pohodě, žádná tam nezvracela. Lepší podstoupit tohle, než něco zanedbat a pak si to vyčítat.

many
14. lis 2010

týýý jo, jsem nevěděla, že se může i odmítnout 😖 no ale jednou jsem to vydržela a budu muset vydržet i po druhý 😀 sice to je jediný z čeho mám v těhu strach, ale snad to zase vzládnu a nevyhodím ven, ty dvě hoďky se dá vydržet, pamatuju si poprvé, že tak po 20 minutách to začalo na mě působit a bylo mi tak zle, že jsem myslela, že tam padnu na tu studenou zem a budu válet sudy 😀 a trvalo to tak 15 min a pak už dobrý, ale byl to hnus, jinak vypít se to dát, je to fakt jak přeslazený sprite 😀 akorát je blbý, že se nesmí od půlnoci jíst a pít 😒 to jsem zdechala teda a valila jsem hned na 6, abych brzo mohla pít a jíst

delapa
16. pro 2010

Omlouvám se předem, ale už mě trochu štve jak se tu oháníme v debatách "nikdy bych své dítě neohrozila, chci mu to nejlepší" atd. Zdá se mi to, nebo už jsme prdlý všechny???? 🙄
Na testu jsem nebyla, moje dr se na to dívá váhavě. Místo toho jsem se domluvila v laborce a odebrali mi krev nalačno, pak jsem se našťouchla a šla na odběr znovu. Přijde mi, že spousta lidí jen papouškuje doktory, aniž by si zjistilo, jak to vlastně s všemi vyšetřeními v těhu je. Studie (myslím tím ODBORNÉ, ne takové ty "můj dr říkal...") se opravdu dost liší. Stejně tak je to i s očkováním proti pneumokokovi, s triple testama atd. Prostě dá se odmítnout všechno, jen je třeba vědět proč to dělám a znát jiné alternativy. Nejde o to, že je to chuťově nic moc - to by se přece přežilo, zatneme zuby. Jde o to, že tady někdo něco vymyslí a my to hned bereme jako nejlepší pro naše dítě. Přitom spousta dr doporučuje raději odběr lačno a po normálním běžném jídle, žádný pití sajrajtů. Toť názor ženy po 4.těhotné.

zlatouch
17. pro 2010

nevim, proč přemýšlíte o odmítnutí u prvního těhu, vždyť vlastně ani pořádně nevíte o co jde a co to s vámi bude dělat? Mně ten roztok třeba chutnal, odběry krve jsou otrava, ale pár už jich za sebou taky máte, ne?
Spíš si nastudujte odpovědi helulela a mv ať máte zmáklou teorii a zbytek neřeště 😉

misicka85
17. pro 2010

Mě ten test taky nevadil,takže bych ho klidně podstoupila zas, odmítnout by mě to ani nenapadlo. Do rizikové skupiny nepatřím,v rodině nikdo cukrovku nikdy neměl,jsem mladá,štíhlá,přesto mě dr. na cukrovku poslal u obou těhu, tak jsem šla. Odběr krve snáším v pohodě, pak mi dali ten sirup, nic extra ale dalo se to,chutnalo mi to jako sladší Sprite bez bublinek.Akorát to 2h čekání byla otrava,ale na kontrolách v porodnici jsem kolikrát čekala mnohem déle.No a pak další odběr a počkat si 15 min na výsledky.Nic hrozného. 😉

sussanah
17. pro 2010

Ja mela z testu hruzu, taky jsem chtela odmitnout, myslela jsem si ze maximalne se mi narodi vetsi mimco, coz podle me zadna tragedie neni. Pak jsem si ale neco precetla na http://www.tehotenskacukrovka.cz/ a teda ze pujdu. Pro me to bylo priserne, cele ty 3h jsem se snazila presvedcit zaludek, at zustane na miste. Ve chvili, kdy mi vzali posledni krev, jsem se pozvracela a jela domu se dat dohromady ☹ Jsem ale nakonec rada, ze jsem to absolvovala, precejen u nas v rodine na cukrovka je 😅 (ja mela nastesti hodnoty ok)

lalial
17. pro 2010

Odpovím jinak... sami doktoři v tom mají bordel. Zmatky, všude se ten test dělá jinak, výsledky tudíž mohou dopadnout u stejné těhotné jinak v Brně, Praze nebo Plzni. Někde se dělá trojí odběr, někde dva odběry. Někde stále dělají O´Sullivana. Test nemusí ukázat pravdivé výsledky, pozor na to. Dělá se proto, že nemají nic lepšího, ne že by to bylo něco extra. Neví se jistě, zda tahle "lahůdka" náhodou nedokáže těhotenský diabetes vyvolat. Stále se hovoří o odpovědnosti k nenarozenému dítěti, ovšem cesta do pekla bývá často dlážděna dobrými úmysly. 😉

med
18. pro 2010

Já jsem test podstoupila 2x a přežila jsem. Taky mi bylo "šoufl", ale pro zdraví svoje i svých dětí jsem ochotná udělat cokoliv.
Myslím si ale, že je každýho věc, pokud vyšetření odmítne...

katty_k
27. dub 2011

On ten test není hrozný, zvláště když ám nedělá problém odběr krve. Jenže mě dělá špatně i odběr krve, co jsem těhotná, tak při něm omdlévám, mám pěkně schované žíly a posledně se ve mně musela sestra rýpat nadvakrát a podruhé vleže, mezitím jsem sebou málem sekla o zem. A to jsem nebyla nalačno. Jsem zvědav, kdy dojde na odběr krve ze hřbetu ruky jako při minulém těhotenství.
Na testu na cukrovku u prvního dítěte mě museli dvě sestry odvést a položit na lehátko, krev mi pak mačkala sestra z prstu.

ne, fakt to není hrůza, alespoň pro většinu žen ne. pro mě je to špatný zážitek, celý den mi pak bylo zle, dnes už mám doma dvouletou dcerku, bude se o nás obě muset postarat manžel... fakt se mi tam nechce-. Na mě "argumenty" typu "co byste neudělaly pro své dítě", nedejbože "je to povinnost" zkrátka neplatí, jestli se vám nedělá zle a máte íly v pohodě, tak se vám to asi bude dobře psát.

blueapple
27. dub 2011

není tady nějaká doktorka nebo někdo, kdo by vysvětlil, proč nestačí na zjištění cukrovky standardní rozbor krve z jednoho odběru jako u netěhotných a proč je ten těhu test jiný ? (pije se glukóza a dělají 2 odběry před vypitím a pak po těch 2 hodinách).

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru