Odmítla jste některá test na cukrovku OGTT?

kathuska
30. zář 2010

Ahoj, cca za 4 týdny by mě měl čekat test na cukrovku. S gynekoložkou jsem o tom ještě nemluvila, ale předpokládám, že mě pošle, když je to teď povinné pro všechny. Problém je v tom, že už 4 měsíce zvracím, ne každý den, ale většinou když jsem ráno déle nalačno 😒 OGTT je pro to pro mě noční můrou - je mi jasné, že nalačno nevydržím, než tam dojedu tak budu zvracet (i když třeba není co), a po vypití glukózy nechci ani vědět co se bude dít 🤐 Takže přemýšlím o možnosti test odmítnout - vím, že mám právo na to odmítnout cokoli, ale jak se na to budou tvářit v porodnici? Někde na tom prý dost trvají a pošlou na test klidně v 38 tt.. a už se na vás koukají jako na potížistku.
Moje otázka teda zní, zda jste některá odmítla test na OGTT (v současné době, kdy chodí všechny těhule)? a co na to říkali doktoři - gyn. a v porodnici?
(jen doplním, že žádné "příznaky" nemám a ani nepatřím do rizikové skupiny pro test na cukrovku)
Díky

katcha21
27. dub 2011

Já souhlasím s lalial.
Moje Dr. mi potrvdila, že stačí pouze glykemická křivka z krve, kterou mi zkontrolovala a měla jsem ok. Cukr se měří v moči při každé kontrole a pokud se neobjeví tam, není jediný důvod podstupovat tento test. Chtěla jsem odmítnout, ale něvěděla jak to mám Dr. říct, když jsem se odhodlala Dr. mě podpořila i s vysvětlením 😉
Je na každém jak se rozhodne, test zachytí asi 2 cukrovky ze sta, ale kolik dětiček má pak problémy, nikdo už se nepitvá v tom proč a nikdo už zpětně nepřizná, že by to mohlo být z OGTT. Pokavaď má někdo v rodině rizikový faktor, věc to mění.
Test se dělá celoplošně, že by někdo potřeboval vyplnit tabulky!?
Toť můj názor.Papa

camelinka
27. dub 2011

ja bych to neodmitala, prece jen to neni az tak priserny druh vysetreni, me to chutnalo a myslim ze sou horsi veci 😉

marrei
27. dub 2011

@kathuska - nejsi jediná, co zvrací, myslím, že jsou na to zvyklí. Já teď taky měla cukrovku, a to nejsem riziková skupina, nikdo nemá cukrovku v rodině, nejsem obézní, je mi čerstvě 30...

Spíš si načti, co všechno může hrozit miminku a tobě, pokud by se u tebe cukrovka neléčila. Máš na výběr - buď se přinejhorším u testu OGTT pozvracíš, jako dost jiných holek, nebo při porodu budeš bojovat s 5ti kilovým mackem, kterej bude mít bůhvíjak dlouho těžkou žloutenku, hypoglykemii, nedovyvinutý orgány a i když to bude macík, bude muset ležet v inkubátoru... Vyber si...

paolin
27. dub 2011

nebyla jsem ani jednou - Mudr mě nikam neposlala. u prvního těhu jsem o tom ani neslyšla, až rok potom začali těhulky na testy popohánět.

ladybugie
27. dub 2011

ono je možné test odmítnout? Já nevím, v době, kdy jsem čekala dceru mě ani nenapadlo odmítat v těhotenství jakékoliv vyšetření. Dělám to přece hlavně kvůli prckovi, aby byl ok. Samozřejmě jde i o moje zdraví. Ten test je jen velkej nafouknutej strašák. Dejte si doma do kafe nebo do čaje o dvě lžičky cukru víc a máte to samý 🙂 A když se u toho poblindíte? Můj bože, takovejch tu bylo. Zdravotní sestry jsou na to přece zvyklé. Při porodu vás čekají daleko jinší ( nechci vás strašit slovem horší) zážitky, než je jeden sladší čajík po ránu 😉

matru
27. dub 2011

já jsem teda neodmítla, ale když jsem čekala první dceru, tak žádné takové vyšetření nebylo, nevím zda to bylo tím, že mi bylo 21 nebo se to v té době dělalo jen někomu? Při druhém těhu mě poslali automaticky, né že by to byla nějaká dobrota, ale dalo se to v pohodě vypít, dvakrát odebrali krev a hotovo, výsledek dobrej...měla bych strach odmítnout, na druhou stranu si myslím, že na to máte každá právo,takže bych se rozhodovala podle svého vědomí a svědomí 🙂

lucie777
27. dub 2011

Sladší čajík bych zvládla, ale ta glukoza byl fakt mega hnus.. 😝 mám fobii ze všech sirupů a tohle mi je dost připomínalo, sice sem to zvládla, i když žaludek se mi obracel solidně, ale nakonec sem to udržela, ale už potom sem věděla, že příště do toho nepůjdu, teď sem byla asi ze všeho vyplesklá a nenapadlo mě říct ne..

katka_21
27. dub 2011

Ahoj, těsně po tomto testu jsem se zařekla, že příště ho určitě odmítnu, ale s odstupem času si říkám, že to přece jen nebylo tak strašné a kvůli mimču bych to podstoupila znovu. Asi není rozumné toto vyšetření odmítat...

lucmart
27. dub 2011

já šla na tento test jen abych se ulila z práce, ale cukrovku mi diagnostikovali. a to nejsem rizivoká skupina, měla jsem 28 let, ale říkali, že miminko by mohlo být velké při narození, toho jsem se hrozila (jak jej protlačit) a nakonec jsem byla ráda že mi zakázali sladké + tučné a to všechno, aspoň jsem tolik nepřibírala. tak jsem ráda, že jsem test podstoupila. a nebylo to nic hrozného, nápoj mi chutnal

janashka
29. dub 2011

Ahoj, ja mam jinaci problem, strach z odberu krve, panika. ja bych spis mé MUDr. rovnou rekla, at me hodi to skupiny cukr a basta. Myslim, ze tim urcite neublizim...nikomu.

anieanne
29. dub 2011

Já na OGTT byla, a pro mě vážně horor... Během půl hodiny po vypití jsem zvracela a pak dvakrát omdlela, takže test samozřejmě vyhodnocen nebyl. Tak mi můj Dr. odebral ampulku krve, a bylo to, nikdo to neřešil, stačilo to. Takže u druhého se chci domluvit rovnou na laborce, a OGTT vůbec nechci.

hojda
29. dub 2011

Holky já vám poradím vzít se s sebou brčko, tím ten blivajz vypijete celkem v pohodě, jde to rovnou do krku na necítíte tu sladkost v puse. Já ho měla a všechny maminy tam mi ho záviděly🙂

krispulka2009
29. dub 2011

čau holky... mě tam můj doktůrek ani neposlal.... byla sem v klidu a holčička je jak lusk... mějte se

kami1984
29. dub 2011

Me to neprislo nijak silene, proste jsem pila az vypila... nenapadlo me nic odmitat. myslim, ze jsou na svete horsi veci nez sladka voda.. a to mi ze vseho sladkeho bylo do 4.mesice blbe🙂

rebelie
24. kvě 2011

Na tohle vyšetření na 99% půjdu, ačkoliv mnohá jiná považuji za zbytečná, nebo zastaralá. Mám silnou nadváhu a táta má cukrovku II. typu, takže čekám, že cukrovku u mě mohou taky zjistit, a proto tam půjdu. I když by mi bylo sympatičtější, kdyby dělali ten test na lačno, pak nějakou sladkou snídani, a až pak, když by to nedopadlo dobře, by posílali na pití té blivajz tekutiny...

martaska78
24. kvě 2011

Já jsem také žádné "příznaky" neměla a test mi vyšel pozitivně. V tu chvíli doktorka zjistila proč se mi první synek narodil s váhou 4420g a u malé mi vyvolali porod,když měla 4010g. Vyšetření se mi nezdá zbytečné, nemusela jsem držet nějakou drastickou dietu, ale díky tomu, že to zjistili, tak jsem i přibrala o 8 kg méně a celkově jsem se cítila lépe. Škoda že mi ten test nedělali před 11 lety nemusela jsem si "užít" porod skoro 4,5 kg prcka. Jako prvorodičce mi to dalo zabrat. Chci podotknout, že nikdo v rodině cukrovku neměl a nemá!!!

misk
24. kvě 2011

Ahoj, já měla podobn problém, taky se mi zvedal žaludek při pohým pomyšlení na tenhle test. Proto jsem se domluvila s místním diabetologem, který mi test udělal taky, ale úplně jinak! Přišla jsem normálně do ordinace na lačno, změřili mi cukr, pak jsem zblajzla dvě koblihy s kakaem a zapila to sladkým džusem, pak mi zase změřili cukr (píchnutím do prstu). A bylo to ok, gyn. napsal zprávu a spokojenost na všech stranách 🙂

anicka164
24. kvě 2011

Napoprvé jsem tím prošla, teď se chystám odmítnou.
Přišla jsem k doktorce, vzala mi krev, dala vypít glukózu. Do té chvíle ok. Pak mi řekla, ať se jdu projít, že na čerstvém vzduchu mi bude líp. Sešla jsem dvě patra, venku na chodníku skoro omdlela a vyzvracela se. Tak jsem se vrátila, že ve mě žádná glukóza nezbyla a co s tím. Prý že mám sníst jablko a přijít za hodinu. Tak jsem si šla koupit jablko, došla jsem do parku na lavičku. Dvakrát jsem zvracela, jednu málem omdlela, ale naštěstí jsem si stihla lehnout. Pak jsem se doplazila zpátky. Vzali mi krev a doktorka po tomhle všem řekla, že jsem mladá a že mě nebude trápit znova, že sice jsem všechnu glukózu vyblila, ale že to bude ok. Výsledky vyšly ukázkově 🙂
Takže, kdo chcete tímhle testem projít - zajistěte si doprovod. Manžel musel ten den do práce, tak jsem si aspoň na zpáteční cestu zavolala taxi. Příště bych brala mámu nebo nějakou kamarádku, kdyby MM nemohl.
Zeptejte se doktorky, jestli je u vás test opravdu nutný. Já se nezeptala a doktorka mi to řekla až pozdě 🙂
No a držím palce všem.

lumpajda
26. kvě 2011

Já na testu byla ve 24tt. a vyšel negativní. V termínu se mi narodila dcera 4000g a 52 cm, velká na mou postavu, tak mi dělali znovu OGTT a byl pozitivní. Myslím si, že dělat tento test jednorázově nemá smysl, alespoň u mně neodhalil to co měl, naštěstí to dopadlo dobře a malá je v pořádku, ani nechci pomyslet co vše to mohlo mít za následky. Myslím si, že průkaznější,levnější a méně náročné by bylo klasické měření glukometrem a to několikrát během těhotenství, na lačno i po jídle.Nebo tento test a určitě ještě měřění glukometrem ve třetím trimestru. Jestli na test půjdete nebo ne je vaše věc, ale určitě si nechte udělat alespoň glykémii.

verajs80
27. kvě 2011

Já mám test teprve před sebou,za 2 týdny a popravdě mě ani nenapadlo ho odmítnout.. Byla jsem jen upozorněna,jak vyšetření probíhá,a že to není moc příjemné,ale snad se to dá zvládnout.. 🙂 ..každopádně jsem ráda,že si tu můžu přečíst názory a zkušenosti maminek 🙂

majatob
27. kvě 2011

ahoj, ja jsem byla s prvnim ditetem, nevidela jsem duvod odmitnout. S dalsima dvema uz jsem nebyla, nepatrim do zadne z rizikovych skupin (cukrovka v rodine, nadvaha, vek nad 25 let, prvni dite velky atd.). Doktorka nic nenamitala 🙂
kazdopadne da se to v pohode prezit a pro klid duse bych u prvniho ditete sla znova 🙂

lenulak
3. čer 2011

ráda bych se zeptala, jsem ve 26. týdnu za 3 týdny jdu k doktorce na další kontrolu a stále se nechystá mi udělat test na cukrovku, prý až dýl ale není už pak pozdě kolem třicátého týdne? vždyt pokud by test byl pozitivní nestihnu se ani pořádně léčit. Máte s tím někdo zkušenost? díky

beponka
3. čer 2011

před dvěmi lety jsem byla na testu na cukrovku. šla jsem do nemocnice v místě kde jsem pracovala, ne kde mám gynekologa. když jsem mu donesla výsledky, tak mi řekl, že je to dělané jak někdy před deseti lety a že on nedokáže výsledky zpracovat, ale že už mě trápit nebude.... takže jako bych test neměla a nic se nedělo. každopádně teď jsem znova těhotná a na test chci jít do správné laborky ale vůbec se na něj netěším, protože mi bylo opravdu z toho zle.....

mimisko_a_ja
6. čer 2011

mě tento test čeká taky a nemám ani tak strach z toho, že bych nevypila ten roztok, ale spíš z toho, že mi budou 3x brat krev po sobě, jelikož mám tak špatné žíly, že mi sotva jsou schopní napichnout jednou a to se nebavím otom, že když to trvá moc dlouho, tak kolabuju. v té naší "úžasné" nemocnici mi nejsou schopné vzít 3sestry krev, to mě děsí víc než jen vypit sladkou vodu... ostatně, ta sladká břečka prý pomáhá proti tomu, aby tam sebou člověk sekl z hladu....

gabka32
6. čer 2011

Lenulak test se má udělat zkraje 3.trimestru, protože práve tu dobu se trochu mění produkce hormonů, které by mohly cukrovku ovlivnit. jestli jdeš k dr. až za 3týdny, tak i pokud by tě poslala na odběry, u nás třeba objednávají až za 14dní, tka už je to docela pozdě ☹ zkus dr.zavolat a poprosit ji o žádanku na odběr 😉

já z testu taky nebyla nadšená, ale patřím do rizikové skupiny - mamka diabetička na inzulinu, věk, hmotnost... takže už u první dcerky mě dr.poslala ve 13.týdnu a bum ho, měla jsem těhu cukrovku, naštestí jen na dietě. při druhém těhu jsem musela oGTT absolvovat každý trimestr, tedy 3x, a naštestí vyšel vždycky dobře 😉 největší problém byl vypít naráz takové množství - asi půl litru? jinak to docela ušlo, ochucují to asi citronem. a čekání na odběry jsme zvládla i s 2letým batoletem 😉

oGTT je jedna z věcí které bych fakt neopominula, pokud s ním nesouhlasíte tak minimálně tu glykemku nalačno a pak třeba po zátěži jídlem, následky nezjištěné cukrovky mohou být fakt někdy smutné. a navíc se říká že těhotenství je okno do budoucnosti a jaké potíže a nemoci vás při něm trápí (vysoký tlak, gestační diabetes, karpální tunely apod) tak je větší pravděpodobnost, že se u vás objeví i později... tak aspon víte co čekat a případně tomu předejít 😉

alesea
24. zář 2012

Mně teda přijde divný, že když je to tedy jen obyč. glukoza, proč je potom všem, teda ne všem, ale hodně ženským, co čtu v příspěvcích tak hrozně blbě?

abcdef123
28. únor 2013

Při testu OGTT mi byla zjištěna zvýšená hodnota po 1. hodině odběru - 9,1 (norma 8,8) - nalačno a po 2 hodinách byly hodnoty v normě (4,5 a 7,0). Test byl nepříjemný, celé dopoledne jsem strávila v předklonu v čekárně s dalšími x lidmi (nemůžete nikam jít, napít se atd.) a jen zázrakem jsem se nepozvracela. Trochu mě zaráží, že když už po vás chtějí, abyste nikam nechodili, proč vám neumožní být někde, kde se můžete natáhnout, otevřít okno...)
Dietu jsem asi držela měsíc. Vždycky jen ve všední dny, o víkendu jsem si dala i něco malého sladkého. V 36. týdnu jsem po zjištění, že mé dítě má spíše menší váhu, dietu přestala držet úplně. Porodní váha 3 kg. V porodnici jsem dostala cukrovkářskou dietu (automaticky), což mé dítě ocenilo celonočním řevem 🙂 (květák, brokolice).
V rodině nikdo cukrovku nemá a neměl, jsem štíhlá a zdravá. V porodnici se mé cukrovce "smáli" podle nich jsem ji neměla (berou jen hodnotu nalačno a po 2 hodinách). Můj názor je ten, že ti, co v rodině cukrovku nemají, jsou zdraví a cítí se dobře, nemají důvod, za předpokladu, že budou jíst zdravě, na test chodit. Když si pohlídáte, abyste nejedli moc jednoduchých i složených cukrů (rýže) ...viz tabulky energ. hodnoty potravin, zbytečně nepřiberete a nebudete muset po porodu tolik shazovat. A nemusíte si kazit jedno pěkné dopoledne.

evly
4. dub 2013

alesea: já myslím, že blbě je maminám hlavně z toho, že se to pije nalačno a 2 hodiny po tom se nesmí jíst ani pít, takže spíš než ta sladká voda asi vadí tohle.
Já měla s žaludkem vždy potíže (dětská doktorka léčila naražená záda ve 13 letech brufenama - poleptaný žaludek, jícen), takže když déle nejím, tak je mi zle. Z testu jsem měla obavy, ale odmítnout ho mě ani nenapadlo, taťka je lehký cukrovkář, tak jsem doufala, že se to vyloučí. Vodu jsem vypila i bez povolené šťávy z půlky citronu, nepřišlo mi to tak hrozné. Pak nás poslali na 2 hoďky pryč, tak jsem šla domů, když to bylo za rohem, na chvíli jsem usnula a 2 hoďky se přehouply, vzali krev, moč a výsledky na druhý den byly v pořádku. Od té doby říkám těm, co mě tím strašili, že to vůbec nebylo tak hrozné 😅

stellamax
4. dub 2013

Taky jsem zvracela několik měsíců a doktorka mi dala vybrat, jestli na ten test chci jít. Takže povinný asi není...

kamino
4. dub 2013

Doporucuji jit...neni to tak strasne,sice kazda to snasi jinak,ale kdyz vedle me rodila hocina skoro 5 kg dite vyvolavane,kvuli velke vaze plodu,protoze vcas nezachytili cukrovku,tak po tehle zkusenosti bych na ten test sla 10x 😉 jistota je jistota,jsou to blbe dve hodiny,v zivote je daleko vic neprijemnych veci 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru