Odmítla jste některá test na cukrovku v těhotenství?

ajina17
13. bře 2012

Zajímalo by mě kolik tu je maminek co odmítlo test na cukrovku..

oli26
18. bře 2012

@salomee ja kolu rada, taky me to prekvapilo, zajimalo me, kolik zhruba cukru clovek dostane. Tady je odpoved pani doktorky 😀
Při OGTT je nutné vypít 75 g glukózy což je množství cukru obsažené např. ve 130 g studentské pečeti mléčné (celá tabulka má 200 g) nebo v 700 ml coca-coly nebo 120 g medovníku (1 větší porce) nebo 2,5 balení sušenek bebe dobré ráno.

oli26
18. bře 2012

takze, pro ty z vas, kdo si mysli, ze ogtt je skodlive, tak hlavne nejezte cokoladu ani medovnik 😀 😀 😀

romca13
18. bře 2012

tak já byla na testu na cukrovku tentotýden ve středu,,, a teda jsou mnohem horší věci,, neříkám, že mi to chutnalo,ale nic šílenýho to teda není,,,, výsledky jsem měla hned po druhém odběru,, takže jsem šla od tama už s dobrým pocitem, že je vše ok 🙂

maudn
18. bře 2012

Neboj se odmítat, porod je horší, než sladká břečka🙂

diviska
18. bře 2012

@salomee
@ilonne jasně, ono se to zátěžový test jmenuje jen tak..asi lepší název nenašli co :D a
@ilonne jak jsem psala o pár řádku dál - sladkého se ke mě dostane pomálu a od puberty alkohol nepiju, věř nevěř, i tací se mezi námi najdou...

oli26
18. bře 2012

@diviska zatezovy test je to proto, protoze se sleduje, zda slinivka pri vyssi zatezi produkuje spravne inzulin, vyssi zatez mas ale i pri nekterych jidlech a konzumaci sladkeho 😀 pletes si trosku pojmy, ale to nevadi

ilonne
18. bře 2012

@diviska Přečti si jeden z mých předchozích příspěvků, tak jsem psala, proč je to zátěžový test. A taky jsme tu psaly, proč musíš ty dvě hodiny být v čekárně. Ne proto, že je zátěžový, ale proto, že prostě musíš být v klidu, aby se zjistilo, jak si tvoje slinivka poradí s cukrem. Jinak já ti věřím, nicméně pokud si myslíš, že tě to ochrání pře těhu cukrovkou, tak neochrání. Vznik těhu cukrovku totiž se stravováním vůbec nesouvisí 🙂 .

ilonne
18. bře 2012

@oli26 Byla jsi rychlejší 😉

betelgeuzz
18. bře 2012

@oli26 píšeš, že nikoho neurážíš a v druhé větě napíšeš, že kdo odmítne, vlastně ohrožuje dítě. To ti jako urážka nepříjde? Nikdo neodmítá proto, že chce ohrozit dítě, ale proto, že si myslí, že je to pro dítě lepší. Rozhodujem se na základě svých informací a pocitů, a kvůli tomu nejsme žádná ani horší, ani lepší.
mmch colu nepiju, medovník nejím je to moc sladké. Čokoládu jím ale nesním půlku čokolády na posezení po x hodinách hladovění.

betelgeuzz
18. bře 2012

@ilonne jenže ani ten test tě před cukrovkou neochrání. Cukrovka se může projevit až po testu.

diviska
18. bře 2012

@betelgeuzz hezky napsáno!

oli26
18. bře 2012

@betelgeuzz promin, jestli te to urazi, nechci se dotknout nicich pocitu, ale je vseobecne znamo, ze nelecena cukrovka dite ohrozuje, to neni urazka, ale fakt 😀 na zaklade informaci jedna pani povidala, jsou rozhodnuti opravdu dobra 🙂 nic proti, je to kazdeho vec 😀 jak jsem jiz psala, tento test neni nebezpecny pro matku ani dite, kdyz si das vetsi obed, tak tech 75gr cukru snis taky 😝

diviska
18. bře 2012

@oli26
@ilonne tohle je váš názor, a já vám ho neberu, pro mě je to test nejen zbytečný, ale i zatěžující pro mě i moje dítě... pokud vy to cítíte jinak, je to jen vaše rozhodnutí. Tím bych to zakončila, shodneme se, že se neshodneme..

johnatanka
18. bře 2012

tento týd mi přišel email s popisem a fotkama z porodnice ve Vietnamu či kde to bylo....kdo si stejská, pošlete mi email, přepošlu, tady se máme luxusně.....
test na cukrovku jsem chtěla u obou sama, ač jsem nebyla v rizikové skupině, není to nic hroznýho....jsou mnohem horší věci.....

betelgeuzz
18. bře 2012

@oli26 neléčené cukrovka možná, ale jak píšu, ani absolvování testu není záruka, že cukrovku nemáš. Já třeba mám naopak problém, že děti jsou moc malé, u první jsem ležela i v nemocnici a dostávala kapačky glukozy. Nikdo se mě neptal, jestli jsem test absolvovala. Než jsem šla ležet, tak mi dr doporučoval všechno přislazovat glukopurem. Tak na co by mi ten test asi byl?

@johnatanka to jsem četla. Proto je fajn, že žiji v zemi, kde si můžu vybrat, co absolvovat chci a nechci. Na druhou stranu, to, že někde se mají hůř, neznamená, že mám držet hubu a krok. S takovým přistupem bychom stále rodily přivázané s nohama na koze a tatínci by se chodili dívat na miminka pod okno porodnice 😝

llluckaaa
18. bře 2012

@betelgeuzz Tvůj poslední příspěvek jsem nějak nepochopila. Doktor ti řekl, že si máš sladit, a tobě to přijde divné? Pokud mám cukrovku, tak je to napsané v těhotenské průkazce. Pokud by ti ji na OGTT prokázali, tak bys to tam měla a snad bys dr. upozornila, že cukr nesmíš, ne? Já si taky nenechám předepsat některé léky, když vím, že mám na ně alergii. Tohle je zodpovědnost na tobě. A pokud nastupuješ do nemocnice, tak vyplňuješ papíry o osobní anamnéze, tam by ses k cukrovce taky snad přiznala. Takže se tě ptát nemusí. Pokud ti bylo nad 25, může dr. předpokládat, že jsi test podstoupila (gynekologové posílají těhulky na test na doporučení České diabetologické společnosti) a pokud ne, je riziko na tobě, ne na něm.
A kolik znáš lidí, kteří podstoupili OGTT, test vyšel negativně a cukrovku přitom měli? Já nikoho.

salomee
18. bře 2012

@diviska Zátěžový test se to jmenuje proto, že organismus zatížíš větší dávkou glukózy ..a to všechno nalačno... zátěž je myšlená ve vztahu ke zpracování glukózy organismem. Už je fakt jedno, jestli se zatížíš tím, že cestou půjdeš do schodů, budeš čekat v čekárně, nebo se tam pohádáš se sestrou, to už s názvem nesouvisí.

diviska
18. bře 2012

@salomee nechápu o čem mě pořád přesvědčujete! Já jsem neodmítla kvůli názvu ani kvůli jedna paní povídala, své důvody jsem popsala o nějakou stránku dřív..

salomee
18. bře 2012

@diviska Nepřesvědčuju, promiň... asi jsem se jen chtěla bránit tomu,že mám zátěžový test za "zátěžový" proto, že "je lepší název nenapadl"🙂

mochenkaa
18. bře 2012

Nenapadlo by mě test odmítat a to i přesto že nejsem v rizikové skupině (věk 24) a dobře jsem udělala. Výsledek bohužel pozitivní 😒 . Každopádně si myslím, že nejít na test a mít cukrovku je pro mě i dítě horší než test podstoupit 🙂

megy
18. bře 2012

já jsem tady docela překvapena některými názory a dopředu chci jen říct, že rozhodnutí je jen na dané osobě.

jen mě udivuje, jak si některé maminky myslí, že když dodržují zdravou výživu, že nemůžou mít těhotenskou cukrovku a proto odmítají ev. vyš. těhotenský diabetes není založený na principu - zdravě jím=nehrozí mi cukrovka 😖

znám maminky,které zdravě jedly, měly i normální váhu , s ničím se nikdy neléčily, v rodině tyto dispozice nikdy nebyly a přesto měly gestační diabetes. a pokud si někdo myslí, že těhu cukrovka není zátěž pro miminko, tak se lépe informujte. nejde jen o růst, ale i o funkci placenty a fungování orgánů miminka vůbec.

betelgeuzz
18. bře 2012

@llluckaaa chtěla jsem tím říct, že bych test absolvovala zbytečně, když jsem pak musela naopak cukry přidat. PRávě, že znám, test prokázal cukrovku až po 30 tt, když už se běžně na test nechodí. A kolik ty znáš lidí, kteří na testu nebyli a měli to ohrožené dítě?
@megy to tu nikdo nenapsal, že když jíš zdravě, tak nemůžeš mít cukrovku. Ale že běžně do sebe nedostane tolik cukru a po x hodinách hladovění.

llluckaaa
18. bře 2012

Holky, mě by zajímalo, jestli ty, které na test nejdou (kvůli tomu, že 75g glukózy může údajně ublížit matce nebo dítěti), dodržují pak preventivně aspoň diabetickou dietu (ne že bych si myslela, že na cukrovku stačí všem jen dieta, to je jasné) a vůbec zásady výživy těhotné. Tzn. žádné sladká jídla, žádný cukr, žádná umělá sladidla, žádné plesnivé sýry, žádná smažená jídla, malé porce ovoce a jíst aspoň 6x denně, celozrnné výrobky atd.
@betelgeuzz Teď jsem si všimla, že na předchozí stránce píšeš o těhulce, které odhalili cukrovku až po 30. týdnu. Ty se s ní znáš? Ona se cukrovka může objevit až později s tím, jak se zvyšuje produkce hormonů placenty a jak organismu zvyšuje potřebu insulínu. Takže ve 24 tt cukrovku třeba ještě nemáš, ale ve 30 tt už máš. Ale nejlepší je dělat test v tom 24tt - 28tt, protože zde bývá ve většině případů průkazná a je možné ji začít hned léčit. Jo a poznámka k "silné cukrovce". Nic takového neexistuje - je jen cukrovka, kterou se daří kompenzovat dietou, a taková, kdy si musíš začít píchat inzulín. A také něco k "přísné dietě". Je jen diabetická dieta, která má určené množství sacharidů a principy výživy. Pokud máš vysoké hodnoty glykémie, určitě to neznamená, že máš jíst míň sacharidů a tudíš držet "přísnou dietu" - pokud nezabírá diabetická dieta, přichází na řadu píchání inzulínu.

llluckaaa
18. bře 2012

@betelgeuzz Než jsem napsala ten další příspěvek, tak už jsi odpověděla...
No nevím, kolik lidí by se dobrovolně přiznalo, že odmítlo testy na cukrovku a že kvůli tomu má jejich dítě zdravotní problémy 😒 Já vlastně nějaké lidi znám, jejichž matky měli těhu cukrovku a zaděli jim tím na zdravotní problémy typu obezita a cukrovka II. typu. Vtip je v tom, že po porodu už neprokážeš, jestli jsi těhu cukrovku měla nebo ne, protože se ti hodnoty do pár dní stabilizují samy.
Jak už jsem psala výše, diabetická dieta nespočívá v tom, že jíš málo sacharidů. Já jich měla 325 na den a myslím, že to je v porovnání, kolik se normálně sní, celkem hodně. Dostávala jsi glukózu, protože jsi byla podvyživená nebo jsi měla hypoglykémie?

megy
18. bře 2012

@betelgeuzz bohužel ano 😒 přečti si příspěvek od diviska, proč odmítla ogtt 😖 a ty rizika pro miminak - si přečtěte od pampelisky, myslím, že to mluví také za vše.

ale je to věc každého, každý má své přesvědčení a důvod, proč do toho jít a nejít. jen si je třeba uvědomit, že denně snímě všichni jídlo s obsahem glukozy a´t chcete nebo ne 🙂

johnatanka
18. bře 2012

@betelgeuzz myslím, že kdybys strávila týden v tý budově, odkud byly ty fotky, tak bys ještě ráda jak píšeš ty - držela hubu a krok.... (nemyslím to nijak zle) 😵

timbouctou
18. bře 2012

@betelgeuzz čím tě @oli26 urazila? Urazím někoho, když řeknu, že je blbej nebo nezodpovědnej. Ona jen napsala, že ohrožuješ svý dítě. Tady mi to skoro připadá, jako diskuze U Potrefený husy 😀

Mimochodem, ten, kdo se takhle zbytečně hájí když nemusí, si není jistý svým jednáním, není teda důvod aby jednal tímto způsobem. To není ze mě, to jsem teď četla v jedný knížce a připomnělo mi to právě tuto diskuzi 😉

oli26
18. bře 2012

jeste jednou 75gr glukosy, ktere vypijete pri ogtt jsou tri rohliky, to musi byt pro mimi strasna zatez 😀 koncim v teto dbate, je to na hlavu 😀 vsem vam preji zdrave deti, hezke tehu a rychly porod

helcenka
18. bře 2012

Jéje, holky, proč se do sebe tak navážíte?
Každá má svůj názor nebo zkušenosti, no a myslím, že se tady stejně nedomluvíte.
Je to věc každé z nás a zodpovědnost je jenom na nás.

Já na testu taky nebyla ani u jednoho těhu - psala jsem to na str. 9 z jakých důvodů. Bohužel pro mě test byl horší zlo, než ho podstoupit. Ale nicméně bych neohrozila miminko, takže jsme se s doktorem dohodli na jiné variantě sledování cukru.
A rozumný doktor by měl zvážit všechna rizika a pro a proti a rozhodnout, co je pro maminu a mimi nejlepší. A rozumná mamina by měla dát na jeho doporučení.

hasky24
18. bře 2012

@helcenka No hlavně zakladatelka diskuze se ptala kdo odmítnul a hned se tady sesypalo hejno vos 😵 😵 😵 😨 😨 😨 🙄 🙄 🙄 🙄 😅 😅 😅 😅 🤐 🤐 🤐 🤐 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru