Odmítla jste některá test na cukrovku v těhotenství?

ajina17
13. bře 2012

Zajímalo by mě kolik tu je maminek co odmítlo test na cukrovku..

lusiana125
13. čer 2015

@lenysek1988 jojo vím, že se chodí později 😉 uvidím, ale spíš ho odmitnu, může to mít prý rizika pro plod, ten nášup cukru bo glukózy co se pije. Tak nevím co je na tom pravdy

werumka
13. čer 2015

@lusiana125 Ahoj, ono to většinou bývá tak, že ženám, kterým je špatně, na tom testu nic není a těm, které na nevolnosti netrpěly, špatně je. Ta glukóza je srovnatelná se sacharidy, které sníš během oběda nebo větší snídaně, takže se toho z tohoto důvodu neboj. Neléčená cukrovka je horší. Jen si dopředu zjisti, kam bys na ten test šla a jestli ho tam dělají správně.

werumka
13. čer 2015

@martina818 Koukám na jejich web - docela mě překvapuje, že se to někde dělá ještě s půllitrem - to je strašně moc. Úplně stačí tři decky - je to o něco sladší, ale nemáš toho plnej žaludek. Stejně tak zákaz pití - pít vodu je možné - a v horku téměř žádoucí. Ach jo, je to jak boj s větrnými mlýny ☹

lusiana125
13. čer 2015

@werumka no k nám do nemocnice, kterou mám nejblíže...ale prý se má brát krev 3 krát jsem četla...ale v té nemocnici co bych měla jít ji berou dvakrát tak nevím no...kámoška má glukometr tak jsem ze zvědavosti ho u ní zkoušela...a měla jsem cukr v poho podle toho co píšou na netu...navíc nemám ráda doktory...takže je to vždy pro mě stres...navíc mám gynekoložku, která mě vším straší...takže se vždycky od její návštěvy z toho 4 dny vzpamatovávam jak mě ´vystraší...vidí vše negativně...a asi musí i preventivně strašit no...ale musela na mě vidět, že jsem z toho v háji...tak nevím no...o cukrovce jsem toho už načetla...

lusiana125
13. čer 2015

@werumka dříve ten test taky nedělali a bylo vše v poho...nevím tedy

werumka
13. čer 2015

@lusiana125 Pokud tam dělají odběr dvakrát, tak tam určitě nechoď. Opravdu se to musí brát třikrát. Mě taky doktoři stresujou. A když pak máš takovou gynekoložku, se kterou se vidíš ještě navíc docela často, tak je to záhul 🙂 Můžeš si půjčit glukometr a namátkově se měřít kolem 30. týdne - tam ty hodnoty začínají u cukrovky stoupat. Ale zároveň glukometry mají 15% odchylku, takže někdy můžou změřit 9, ale ve skutečnosti tolik nemáš.

lusiana125
13. čer 2015

@werumka nooo a další nemocnice je fakt daleko...takže jsem zvědavá co mi na to řekne, když jí řeknu, že ten test nechci...všude to totiž dělají úplně jinak ☹ chjo to naše zdravotnictví...

werumka
13. čer 2015

@lusiana125 To není tak úplně pravda - i když to byla lehčí forma cukrovky a dítě třeba po porodu nemělo 4 kila, tak ta neléčená cukrovka je poměrně zásadní zátěž pro slinivku a metabolismus matky. A takové maminky pak třeba ve 40 dostaly cukrovku 2. typu. Jak je ten nástup diabetu 2. typu pomalý, tak na to třeba pět let nikdo nepřišel a pak už byla ta dekompenzace větší a léčba těžší.

werumka
13. čer 2015

@lusiana125 Já bych klidně té doktorce řekla, že v té laboratoři dělají test špatně a že tam nechceš. Uvidíš, co Ti na to řekně.

lusiana125
13. čer 2015

@werumka já si myslím, že naše dítě bude mít geneticky danou váhu...manžel měl 4.5 Kg když se narodil a já měla 3.5kg...

lusiana125
13. čer 2015

@werumka ona ví jak ten test dělají s tou nemocnicí spolupracuje právě

werumka
13. čer 2015

@lusiana125 V tom případě jestli tam svoje pacientky posílá, tak je hloupá. Vytiskni si tady ten text, který vydala česká diabetologická společnost (ogtt totiž není věcí laboratoře, nebo gynekologa, spadá pod diabetologii) http://www.diab.cz/dokumenty/DP_DM_tehotenstvi_...
Tam má pěkně napsané, jak je potřeba ten test provádět, ať si to pročte, kdyby měla nějaké námitky.

werumka
13. čer 2015

@lusiana125 A tady má informace přímo pro gynekology: http://www.gynstart.cz/messages.php?sid=751

lusiana125
13. čer 2015

@werumka jojo děkuji moc

werumka
13. čer 2015

@lusiana125 Neměj strach, nikdo Tě nemůže obviňovat z toho, že něco zanedbáváš - hledáš informace a snažíš se najít nejlepší variantu. Pokud bys na ten test nakonec nešla, nech si třeba dvakrát zkontrolovat lačnou glykémii po tom 30. týdnu. Případně namátkově po jídle na glukometru.

lusiana125
13. čer 2015

@werumka nooo probírala jsem to s manželem...a když to dělají takhle blbě tak se asi na to vyprdnu...a budu trvat, aby mi to na gynekologii zkontrolovala po tom 30 týdnu...ještě budu schánět info, ale děkuji moooc 🙂

werumka
13. čer 2015

@lusiana125 Nemáš zač. I kdyby se cukala, tak si můžeš zajít do laborky jako samoplátce ráno na lačno a nechat si to nabrat. Stojí to asi jen 30 Kč. Výsledky Ti dají do ruky a budeš vědět co a jak 🙂 Měj se pěkně!

lusiana125
13. čer 2015

@werumka jeee tak to je super, že to takhle jde 🙂 to jsem netušila...

fiiif
8. srp 2016

Taky mě to čeká a upřímně taky o tom dost přemýšlím. V rodině cukrovku máme, no sladké jím takže si myslím že by se to na klasických odběrech krve poznalo a hlavně asi by to poznala každá žena sama na sobě..
takže .. nějak nechápu proč jste se tu do paní tak pustily, každá má přeci obavy.. zvlášť když jde o první miminko..

werumka
8. srp 2016

@fiiif Sama na sobě tehotenskou cukrovku nepoznas. Nepoznas ji ani z moči. Dokonce ani po klasickém odběru krve na lačno jí poznat nemusis. Proto se testy dělají 🙂

fiiif
8. srp 2016

@werumka no dobře, ale u většiny lékařů je ten test dobrovolný.. takže z nějakého důvodu to bude..

urtica
8. srp 2016

@lusiana125 Já během těhotenství pravidelně docházela na čínskou medicínu a akupunkturu a ptala jsem se na tento test z pohledu TČM - také jsem z něj měla obavy. Mudr. , ač jinak velmi alternativní , doporučila spíš na něj jít.

urtica
8. srp 2016

@fiiif Všechna vyšetření během těhotenství jsou dobrovolná...

fiiif
8. srp 2016

@urtica některá jsou dobrovolná a nic se nestane když na ně nejdeš, ale na některá by se chodit mělo. Můj doktor je opravdu perfektní a nikdy nic nezanedbá.. a u tohoto vyšetření mi sám řekl že na to chodit nemusím. takže .. kde je teď ta pravda..?

werumka
8. srp 2016

@fiiif Však ano, všechny testy můžeš odmítnout 😉 ale pokud třeba odmitnes ogtt, je vhodné si zajistit nějakou alternativu. A bývá to na rozdíl od jednoho dopoledne v laborce trochu víc mravenčí práce - pravidelná kontrola lačné glykémie, po 30. týdnu i po jídle. Je u toho akorát riziko, že se cukrovka odhalí až když je rozjeta - a ne v dobu, kdy ještě po normálním jídle nemůže udělat paseku 🙂 chápu holky, které jdou alternativní cestou. Koneckonců lepší jít alternativní cestou, než jít do laborky, kde udělají ogtt blbe 😀 ale cukrovka není o tom, kolik sladkého jíš. Tehotenska cukrovka vzniká na základě hormonů, které způsobují inzulinovou rezistenci 😉

tahejhula
8. srp 2016

Ja ve tretim tehotenstvi odmitla. Delal se misto toho jeden dlouhy profil.

fiiif
8. srp 2016

Mimochodem, naše babičky a maminky..za těch takové vyšetření nebývalo a normálně se žilo a rodilo..

werumka
8. srp 2016

@fiiif Spíš bych se zeptala, jestli Tvůj gynekolog má atestaci i z diabetologii a dokáže spolehlivě určit míru rizika pro Tebe i pro dítě. On nebude ten, který pak řeší metabolické potíže matek, kterým se třeba v brzkém věku rozjede cukrovka 2.typu, protože měly nelecenou tehotenskou 😉

urtica
8. srp 2016

@fiiif Souhlasím s @werumka. Narazila jsem na případ maminky, která test odmítla a mimčo díky tomu zemřelo...věřím tomu, že ne každý gynekolog by Vám řekl totéž, co ten Váš.
Ohlídat si to sama za sebe určitě lze, ale vykašlat se na to úplně s tím, že těhotenskou cukrovku mít nemůžu - to bych si netroufla.

werumka
8. srp 2016

@fiiif moje máma byla na testu u nas všech (tj.ještě i před revolucí). Pokud už ale v dnešní době existují napriklad seriózní studie na provázanost diabetu v těhotenství s diabetem 2.typu, tak už je to taky něco jiného 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru