Odmítla jste některá test na cukrovku v těhotenství?

ajina17
13. bře 2012

Zajímalo by mě kolik tu je maminek co odmítlo test na cukrovku..

koncita
8. srp 2016

@fiiif ....a vážně stonalo a umíralo.....že?

Jak může někdo myslet tento rádoby argument vážně.... 😅

fiiif
8. srp 2016

@werumka to nevím, nejspíš ne.. ale tak četla jsem na netu a i on mi říkal, že diabetická cukrovka bývá většinou u žen s obezitou, vyšším věkem a genetickým předpokladům..já ani do jedné této skupiny nezapadám. Takže mi řekl že je podle něj zbytečné se stresovat nějakým vyšetřením, nalačno pít sladkou břečku aby mi z ní bylo špatně =D ale že je to moje rozhodnutí

fiiif
8. srp 2016

@koncita Babička má dvě dcery, její maminka měla 3 děti a její maminka 4..nikomu nic nebylo, narodili se v pořádku. mamka sice zažila jeden potrat, ale to s tím nemělo souvislost a má taky dvě zdravé dcery..takže.. ano myslím to vážně, moderní maminky se snaží žít podle příruček a snaží se do nich nacpat i svoje děti.. dřív nic takového nebylo a děti se normálně rodili

werumka
8. srp 2016

@fiiif To jsou samozřejmě vyšší rizikové skupiny. Ale jak jsem psala, tehotenska cukrovka je věc hormonů. A to, jak dokáže Tvoje slinivka utáhnout tu nálož hormonů, je věc individuální. Slinivka každé ženy v těhotenství musí pracovat o 50-100% víc oproti normálu. Některá to holt nezvládne. Rekl Ti třeba doktor, že do rizikové skupiny spadají i ženy, co první tři měsíce berou vysoké dávky Utrogestanu? Nebo ty, co se lecily prednisonem? Nebo ty, co podstupovaly hormonální léčbu?

fiiif
8. srp 2016

@werumka Říkat mi to nemusel..jsem zdravotní sestra v Bohunicích na gynekologyckém oddělení..

werumka
8. srp 2016

@fiiif Já A to v praxi znamená co? 🙂 jsem moc nepochopily, jakou provázanost to spolu má 🙂

koncita
8. srp 2016

@fiiif dřív toho nebylo mnohem víc.....ale to je fuk, to by bylo na dlouho. Tak hlavně, abys měla pohodové těhotenství a zdravé děťátko, předpokládám, že nechodíš na ultrazvuky, screeningy a podobné výmysly moderních maminek.

fiiif
8. srp 2016

Na ultrazvuky samozřejmě chodím.. a podstoupím klasický vyšetření krve atd.. ale zrovna u tohoto testu se spousta lidí pozastavuje a znám spoustu maminek co test odmítly, ať už měly jakýkoliv důvod.. proto si myslím že je to na každé z nás..

urtica
8. srp 2016

@fiiif Vidíte a sestra mojí babičky zemřela krátce po porodu - z pěti dětí se dospělosti dožily tři. Dcera sestry mé babičky podlehla ještě v děloze hemolytické nemoci novorozence a tetě se narodil syn s Downovým syndromem....takže ano, rodili se, ale úmrtnost a podíl VVV byli určitě vyšší...

koncita
8. srp 2016

@fiiif ano, s tím souhlasím, je to na každé z nás. Mě jenom vždycky vytočí, když někdo odmítá něco, o čem toho evidentně moc neví a navíc něco, s čím pak může mít problém hlavně miminko.

werumka
8. srp 2016

@fiiif Však opravdu jít nemusis 🙂 jen si prostě najdi alternativu, která bude dostatečná a Tebe nebude stresovat, to je celé. Pokud na test pujdes, dej si záležet s výběrem laborky mnohde ten test dělají špatně a je to pak k ničemu.

werumka
8. srp 2016

@fiiif Teď jsem si všimla, zes psala, že máte cukrovku v rodině. Kdo konkrétně? Prarodiče? Rodiče? Nebo vzdálenější rodina?

g_m
8. srp 2016

@fiiif Panebože, řešit tady naše maminky a babičky - zkus se jich taky zeptat, jaká byla v té době úmrtnost miminek (i rodiček), potratovost apod.

tahejhula
8. srp 2016

Kup si domu glukometr, sem tam se dobni pred snidani a po ni. Takhle to pripadne planuju ja, kdyby nekdy...

fiiif
9. srp 2016

gllukometr mam a merim se pravidelne a protože mam cukr naprosto normalni nepovazuju za nutne na ten test chodit.. =) mimochodem, tatka cukrovku ma, ale pry te typ který je dan dedicne, takze pokud je vse ok je ten test zbytecny

werumka
9. srp 2016

@fiiif Dědičné jsou do určité míry všechny typy cukrovky 😉 pokud má diabetes 1. typu, pak máš zvýšené riziko vzniku tohoto typu. Pokud má DM2, pak máš zvýšené riziko klasického gestacniho diabetu. Pokud se meris, v tuhle dobu na to ještě kašli. GDM se manifestuje až po 25. týdnu, teprve pak můžeš namátkově měřit. Hodnoty u GDM pak stoupají strmě po 30. týdnu. Rozlož si to tak, abys zbytečně neplacala proužky 😉

lusiana125
11. srp 2016

Milé dámy, můžu děkovat sobě, že mám zdravou holčičku, díky tomu že jsem ten ten odmítla. Malá se mi narodila na konci 36 tt. Při screningu, který dělají v porodnici nám byla zvětšená prava ledvina. Kdybych test podstoupila tak by ji hrozilo selhání ledvin a kdoví jestli by vůbec byla s námi. Celé tehu jsem si hladinu cukru hlídala sama a občas zašla do laborky jako samoplatce. Vše mám potvrzeno od své gynekolozky a dětské dr. Děkuji svého zdravému rozumu že jsem test odmítla, když mě do něj nutili, dnes mám doma skoro 10.mesicni princeznu

sara8159
20. lis 2016

Ja nechapu proc se z toho testu na cukr dela takovy horor. Taky jsem se bala, a to jsem bez genetickych predpokladu a stihla. Jen co se tyce veskerych testu ohledne mimi tak jdu na vsechny. Nejde jen o me, uz jsme dva. Zvetsene ledviny a jine nesrovnalosti u mimi se zjisti jeste pred tim nez se ma tento test podstoupit. Ano drive take nemeli moznost takoveho mnozstvi vysetreni, ale take se nerodili jen zdrave deti. Rozhodnuti je na kazdem, ale myslete na to, ze uz nejde jen o vas. Mate v brisku novy zivot. To nejbolestivejsi nas ceka-porod. Taky na nej ze strachu nepujdete?😉 Preji vsem zdravicko.

lusiana125
20. lis 2016

@sara8159 bohužel se zvětšená ledvina zjistila až po narození při novorozeneckem screeningu...takže nezjistí...nejvíc mě baví kecy těch, který o tom ví houby...a krafou nesmysly...

fiiif
27. lis 2016

Myslím že je to čistě na každém z nás aby se svobodně rozhodl zda nějaké vyšetření odmítne nebo ne. Na ten test jsem nešla a nikdo z mého okolí ani lékaři na tom nevidí nic špatného.. To jen ta doba..

takyjedna
27. lis 2016

Taky jsem zrovna neskala nadsenim, kdyz jsem sla na test na cukrovku. Ale kdyz uz tu takova moznost dnes je, proc toho nevyuzit a vedome ohrozovat dite? Ze se citite dobre, absolutne nic neznamena! Ani ze jste mlade nebo stihle... Ale kazdy je odpovedny sam za sebe...

mrs_v
27. lis 2016

Já jsem na OGTT nešla ale abych měla přehled tak jsem jela od 28tt do 34 tt "cukrovkářský režim" kdy jsem si každý týden měřila hladinu cukru v krvi po celý den glukometrem.Moje PA mi to tak doporučila.Nikdy jsem neměla ani jednu hodnotu zvýšenou.Kdyby ano tak to budu řešit.

marketa11112
30. lis 2016

@mrs_v mozna vas budu i ja nasledovat... u prvního tehu jsme na testu byla, ale..... nejdříve mi bylo spatne z nejedeni... mela jsem to cele tehotenstvi, musela jsme jist pravidelne, jinak mi bylo spatne....na testu jsme omdlela.. ještě, ze tam se mnou byl manzel a chytil me včas a donesl na luzko do ordinace....test dopadl dobře, ale myslim, ze zrovna tato situace mohla diteti ublížit.... nevim proto, zda ted podruhe jit ci nejit....kazdopadn pokud ano, pujdu s doprovodem manžela a dvoleteho syna.. nemame totiž hlidani.... pokud nepujdu, holt si nastolim dietku (nevim sice co obnasi, ale zvladnout se urcite da)...

alex85
5. bře 2017

@fiiif jj normálně se žilo a rodilo třeba mrtvé děti 😀 babička donosila jen mého otce...vyprávěla mi to celé dětství...nic příjemného...

fiiif
6. bře 2017

@alex85 v pořádku, však každého věc..já na test nešla a máme krásného zdravého chlapečka... narodil se o pár týdnů dřív, měl 2kg ale naprosto v pořádku. Při dalším dítěti na ten test taky nepůjdu.

lennus
6. bře 2017

Pokud s tím někdo má problém, určitě není na škodu si hodnotu hlídat, já bych si u dalšího těhotenství ráda koupila glukometr a hlídala si hodnoty sama, v prvním těhotenství jsem ji měla a opravdu by mě nenapadlo, že je to možné, nikdy jsem neměla nadváhu, snažím se zdravě jíst a hýbat, ale díky dietě a pohybu byly hodnoty naštěstí v normě. Tento postup mi i schválila diabetologička a přijde mi to i přesnější, že se pak žena hlídá pravidelně.

fiiif
8. bře 2017

@koncita babicka, mamka, teta ani nikdo z mych příbuzných na testech nebyl a všechny deti se narodily naprosto v poradku. tj to stejne jako někdo neuznava ockovani.. nebo ze se deti nemaji koupat každý den, mazat olejíčkem.. proste.. každého věc a to jak se rozhodne je jen jeho rozhodnuti a nemel by do toho byt nucen nebo když se rozhodne jinak nez ostatní nemel by byt za to odsuzovan.. a ano myslim to vazne, dřív nebyly ultrazvuky na kazde kontrole, testy na cukrovku, geneticke testy.. jiste občas nejake dite umřelo,ale to ted taky.. jen doba urcuje to co by matky mely a nemely..

enalga
8. bře 2017

Já jsem to napopate odmítla, protože v minulým těhotenství jsem ten test neustála. Takže teď už moje gyndarka ví a nepošle mně.

alex85
8. bře 2017

@fiiif tak ta umrtnost je třeba oproti 90 let taky uplně někde jinde. A ano souhlasím, rozhodovat by měli rodiče, ale informovaně, to jest znát rizika pro a proti takového rozhodnutí, ne jen, že dřív se to nedělalo nebo nepujdu tam bo se mi nechce...to pak není zodpovědné rozhodnutí. Pokud odmítnu ogtt pokusím se alespon zjistit hodnoty jiným zpusobem, jak tady bylo zmíněno alespon 2x glykovaný hemoglobin, glukoza na lačno nebo doma mít glukometr. Ano dřív usg nebyly, a proto má babička nosila do 5měs v sobě mrtvý plod, než se začal sám rozkládat a málem zemřela na infekci, a plod zemřel kvuli rh faktoru, který se v te době taky neřešil.

pajjusinka93
9. bře 2017

Mě se doktor zeptal jestli na test chci jít nebo ne, protože nejsem riziková skupina. Vzhledem k tomu že nemám nadváhu, cukrovku v rodině, tak jsem jít nechtěla... Pak jsem se ale bavila s kamarádkou, která říkala ať raději jdu že prý bych to nepoznala sama na sobě kdybych jí měla, tak jsem se objednala a sestra v nemocnici mi sdělila že jdu teda 5 minut po dvanácté v 28tt ale že mě vemou a že prý je to nyní povinné... Pak jsem se ptala kamarádky (zdr. sestry) a ta mi to potvrdila že nyní už to povinné opravdu je...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru