Odmítla jste některá test na cukrovku v těhotenství?

ajina17
13. bře 2012

Zajímalo by mě kolik tu je maminek co odmítlo test na cukrovku..

keksikova1
9. bře 2017

Holky ja se nechci nijak moc do tyhle debaty zapojovat,ale občas si tu přečtu, jak odmítnete OGTT a pak se občas sledujete,ze to jako stači.. no nestačí, ja neměla ani jedinkrát zvysenou glykemii (ani nalačno, ani po jidle),glykovany hemoglobin mam těžce v normě a stejne jsem 2x OGTT neprošla. .Oni ti doktori nejsou uplne blby a vypit 75g glukózy je jako větší oběd..Teda neuškodí ani mamince,ani miminku.. Takže asi tak 😉

rajani
9. bře 2017

@pajjusinka93 povinné v těhotenství není nic, pouze doporučené a lékař ta vyšetření musí nabízet. Je na těhotné (nemocném) zda to či ono podstoupí.

rajani
9. bře 2017

@alex85 ještě se dá nabrat glyk protein, ukazuje výkyvy v kratším období (10-14dni).

lennus
9. bře 2017

@pajjusinka93 Povinné není nic, vše je doporučené, žena nemusí ani chodit na pravidelné kontroly, dělá to kvůli sobě. Každopádně já taky nebyla riziková skupina, ani ve snu by mě nenapadlo, že bych ji mohla mít. Takže já bych to chtěla příště zjistit, ale nejspíš si koupít rovnou glukometr a budu měřit pravidelně.

alex85
9. bře 2017

@rajani ukazuje výkyvy za období posledních 6 týdnu. Spousta těhotných s GDM má glyk.hemoglobin naprosto v normě. Tady i studie, která porovnávala tyto dvě metody, je to vhodné doplnění, ale nemuže to ogtt nahradit bohužel. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC45...

alex85
9. bře 2017

@rajani "V současné době je pro diagnózu diabetes mellitus v běžné populaci zvažováno použití vyšetření glykovaného hemoglobinu jako alternativa k OGTT.(8) Je velmi nepravděpodobné, že by vyšetření glykovaného hemoglobinu mohlo nahradit OGTT v diagnóze GDM, a to nejméně ze dvou důvodů. GDM je nezbytně nutné diagnostikovat co nejdříve – v době, kdy začínají stoupat glykémie, ale glykovaný hemoglobin jako ukazatel dlouhodobé kompenzace diabetu je zatím v normě. V tomto ohledu je současné načasování screeningu správné, neboť většina žen má v době diagnózy GDM (mezi 24. až 28. gestačním týdnem) hodnotu glykovaného hemoglobinu v normě. Diagnostika GDM pomocí elevace glykovaného hemoglobinu by posunula dobu zjištění poruchy do pozdějších týdnů těhotenství a do té doby neléčený diabetes by mohl představovat zvýšené riziko komplikací. Dalším důvodem je velmi častý výskyt sideropenické anémie v těhotenství, která vede k falešně vyšším hodnotám glykovaného hemoglobinu.(9) U těchto žen by bylo problematické stanovení prahových hodnot glykovaného hemoglobinu." http://zdravi.euro.cz/.../gestacni-diabetes-mel...

pidalka12
9. bře 2017

Cukrovku jsem původně nechtěl podstoupit. Ale když mi kamarádka řekla, ze vzhledem k mému věku (33 pryč) bych prý měla jít 😅
Docela jsem se zasmaly a tak nakonec jdu. Není to nic strašného - prý.

alex85
9. bře 2017

A taky není pravda, že rizikové jsou jen obezní ženy...do rizikové skupiny spadají ženy nad 25 let věku. Tady zase statistika která uvádí, že 48% žen mělo před těhu normální váhu, 4% dokonce podváhu...http://is.muni.cz/th/365981/lf_m/DIPLOMOVA_PRAC...

alex85
9. bře 2017
rajani
9. bře 2017

@alex85 já neříkám, že ogtt jde nahradit glyk proteinem, jen že ještě existuje krom glyk hemoglobinu tento. Studie si hledám sama. A rozhodně z MK informaci netvořim svá rozhodnutí.

alex85
9. bře 2017

@rajani Nikde jsem nepsala že se někdo rozhoduje na základě informací na MK 🙂 tady o tomto diskutujeme 🙂Já nenašla žádnou studii která by prokázala že lze ogtt nahradit bud glyk.hemoglobinem nebo jak píšeš ty, tím fruktosaminem. Pokud takovou máš, klidně m isem dej odkaz. Každý hledáme, nebo já tedy určitě 🙂

rajani
9. bře 2017

@alex85 ale já stále nikde nepíšu, že to jde nahradit :D jen to bylo zamýšleno, že jako možná zpětná kontrola to jde použít a protein má kratší časový záběr. Ale rozhodně se tim nedají diagnostikovat GDM a vyhýbat testu jako takovému. To je jasný.

alex85
9. bře 2017

@rajani díky za info, z te předchozí věty jsem to právě takto nepochopila. Takže spíše jako upřesnění? Je k tomu pak ale duvod, když už mi jednou budou brát krev na ogtt? Nechat si brát pak ještě víckrát?

rajani
10. bře 2017

@alex85 ja to myslela pro ženy, které se rozhodnou nejít na ogtt. Že krom hemoglobinu je i ten protein glyk. Pro zpětnou kontrolu, že je vše fakt ok. A rozhodně bych nezavrhovala si udelat malý/velký glykemicky profil doma (spíše orientaci, pac glukometr není nejpřesnější). Ale kdyby byl nějaký průšvih s toleranci, dal by už odhalit a jít na ogtt později pro diagnostiku. To je můj zodpovědný soukromý názor na postup pri odmítání ogtt :D

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru