Odmítla jste některá test na cukrovku v těhotenství?

ajina17
13. bře 2012

Zajímalo by mě kolik tu je maminek co odmítlo test na cukrovku..

helulela
14. bře 2012

@jaa já lékařka jsem a s pojišťovnou žádnou takovou dohodu nemám... můžeš mi to vysvětlit konkrétně na oGTT? Kolik dostane lékař, že na něj pacientku pošle (nic), kolik má na něj náklady laboratoř a kolik za něj dostane od pojišťovny?

ilonne
14. bře 2012

@jaa @helulela Tak já sice lékařka nejsem, ale taky mě to zajímalo. Mě totiž přijde, že to jsou docela fámy, myslím to o těch dohadech lékařů s pojišťovnami ohledně testů v těhu. A hlavně si myslím, že pokud tento test zachrání jen jedno jediné miminko, tak má prostě smysl. Stejný názor mám mimochodem i na domácí porody, pokud při domácím porodu zemře jen jedno jediné miminko, které mohlo být v porodnici zachráněno, tak jsou domácí porody prostě špatně. Vždyť přece lékaři dost dlouho studovali a nadále se ve svém oboru vzdělávají, tak proč se jim každý snaží fušovat do řemesla? Podle mě platí rčení "Ševče, drž se svého kopyta".

jaa
14. bře 2012

@ilonne No,tak to rčení by chtělo vysvětlit panu ministrovi..Protože on sám navrhl,že sloužit bude v nemocnici kterýkoli z oboru a klidně vás gyn.bude ošetřovat s problémem očí... Stačí se podívat na diskuzi zemřelo mi dítě... těch lék.omylů a bot,co tam je..Co je tam neštastných maminek,jejichž děti mohly žít...A,ta poslední tam psala,že lékařka na poh.byla veterinářka a napoznala mrtvici..Zemřel ji ještě neplnoletý syn..
Lékaři mají dohody i mezi sebou.Stačí,když má nějaký podíl v soukrommé klinice a hned se většina lidí posílá na zákroky tam.je to v jeho zájmu z toho profitovat.

@helulela

ilonne
14. bře 2012

@jaa Jo, tak to s tebou souhlasím, tohle rozhodnutí ministra taky nechápu a ten příspěvek jsem taky četla a taky to nechápu.

helulela
14. bře 2012

@jaa k posílání na zákroky - pokud jsou na té "jeho" klinice stejně dobří jako jinde a pacient s výběrem souhlasí, uškodí to někomu? Když ty budeš mít třeba pekařství, budeš taky lidi posílat ke konkurenci? ... Já netvrdím, že všechno ve zdravotnictví je perfektní a všichni skvělí, ale tímhle už dost odbočuješ od tématu a objektivní to není ani náhodou... I ve zdravotnictví jsou lidé, které práce baví a snaží se udělat pro pacienta to nejlepší.

garfie
14. bře 2012

Já taky odmítla-rsp. doktorka se mě zeptala, jestli chci jít-já se zeptala, jestli je to nutné a co si o tom myslí-ona se vyptala na rodinnou anamnézu, první těhotenství a porodní váhu prvního dítěte a prohlásila, že to je vcelku zbytečné....(a bude mi 38)

terkaz
14. bře 2012

Hmm ja jsem treba u prvniho cukrovku mela, u druheho ne. Nepatrim v zadnem pripade mezi rizikove maminky s cukrovkou v rodine apod.... takze asi tak 😉

mmmiska83
14. bře 2012

@megy tak to takhle zase brát nemůžeš, každý má jiné dispozice a podle toho je velké i dítě..já třeba asi při mé výchozí váze 45 kg a 162 cm budu mít asi těžko 4 kg mimino...což u cukrovek bývá přes ty 4 kg (malý se narodil 32+3 a měl 1740g což je akorát na toto období).No jinak otázka zněla jestli někdo nepodstoupil OGTT a já odpověděla že ne a proč. tak mi přijde zbytečné se tu dohadovata poučovat a já nevím co ještě 🙂 je to přeci každého volba 🙂 a není třeba z toho dělat takovou kovbojku...(tím samozřejmě nic proti tobě,myslím celkově tuto diskuzi) 🙂

editah222
14. bře 2012

@mmmiska83 já jsem měla opravdu silnou těhotenskou cukrovku na inzulinu a cukr v moči jsem NIKDY neměla. A to, že je miminko velké se pozná už většinou až pozdě.

jaa
14. bře 2012

@helulela stejně tak mají Dr smlouvy s distributory léků a obv.materiálů... A,jestli jsou stejně dobří na jeho klinice,jako ve st.nemocnici...tak taky jsem jeden z mnoho případů...nejmenová klinika v PC, vs státní nemocnice. Pří čištění dělohy mi prorvali dělohu.8 t jsem krvácela a malě zimnici a horečky,než se na to přišlo...O přístupu ani nehovořím...
Prostě vybavení máme skvělé,jako na západě,ale lidé se ještě nenaučili chovat,tak jako na tom západě..A,pokud jsi opravdu lékařka musíš moc dobře vědět,co se tady děje... Stát se vším všudy,je jeden velký bordel.!!!!

megy
14. bře 2012

@mmmiska83 moje mamka má 162cm, 42kg a porodila mě 3,93kg 😀 jo dispozice 😀
kamarádka byla na inzulínu a teď porodila holčičku 3,1kg a v pohodě.

mmmiska83
14. bře 2012

@editah222 no já někde četla,že právě cukr v moči se objevuje až když je hladina nad 10 ....to s tím mimi máš pravdu, to asi ano,ale přeci nevěřím,že člověk při té cukrovce nemá žádné obtíže,že by nepoznal, že se necítí dobře nebo něco, já ji neměla,tak fakt nevím.Vím, že lepší by bylo test podstoupit,ale pro mě je to prostě nemyslitelné...

mmmiska83
14. bře 2012

@megy tak asi tatínek musel být větší...přeci se jen tak neobjeví tak velké dítě...anebo měla tu cukrovku 🙂 kdysi se to asi nedělalo.

editah222
14. bře 2012

@jaa no, já jsem měla tu čest s nemocnicí v Německu a Itálii a musím říct, že zlaté naše nemocnice a lékaři. Lékař se mi sice vždycky představil, ale to, že jsem čekala 6hodin na rentgen a potom ještě další 2 hodiny na lékaře mi to nevynahradilo. V Německu to nebylo o moc lepší a na soukromého lékaře jsem peníze teda fakt neměla.

jaa
14. bře 2012

@mmmiska83 Já měla vých váhu 47 a měřím 150.. Malá se narodila 3500g. Já měla 2800g a mm 3300g.. Záleží také na výživě placentou.Já třeba měla pokaždé placentu kolem 1kg.

mmmiska83
14. bře 2012

@jaa tak to je ještě v pohodě podle mě 3,5 kg 🙂

jaa
14. bře 2012

@editah222 Máme příbuzné v D,Ch,Rakousku a Uk.Z jejich vyprávění jsem měla teda jiný pocit,než popisuješ..Ale, ve směs se jednalo o soukromého lékaře.

editah222
14. bře 2012

@mmmiska83 budeš se divit, ale cukrovka je opravdu nemoc která se nepozná a když už má člověk příznaky tak se jedno o silně rozvinutou cukrovku v řádu několika let. Tehotenská cukrovka je zrádná v tom, že může rychle postupovat. A hodnoty nad 10,které můžou být i 4 týdny nerozpoznané (interval prohlídek) můžou miminko nenávratně poškodit.

Já nikoho na OGTT neposilám, každý se musí rozhodnout sám.
Já jsem měla a mám k cukrovce dispozice, takže bych tam šla i kdyby mě lékař neposlal. Ale potkávala jsem tam spoustu holek také na inzulinu, které byly štíhlé jak nit a v rodině široko daleko nikdo cukrovku neměl. ☹

jaa
14. bře 2012

@mmmiska83 Dr mi řekl,že být to kluk,tak min 4500g. Ono také záleží na kebulce a tu malá měla velkou ,jako 4kg dítě.. Děda měl 5kg a jeho bratr také..A,jeho maminka měla 147cm..

jaa
14. bře 2012

@editah222 ono také hodně záleží na tom,jak se matka stravuje.. ☹ To,co se považuje za dietu,tak třeba já běžně jím..
Máme tu hodně špatné stravovací návyky a tím i nárůst chorob,jako je právě cukrovka,rakovina střev a konečníku atd..☹((

helulela
14. bře 2012

@jaa jestli máš s lékaři špatné zkušenosti, je mi to líto. Jinak ale tahle debata nikam nevede, na moje příspěvky vůbec nereaguješ, jen přihazuješ další a další tvrzení. Můžeme se vrátit k oGTT, tam mi taky odpověď dlužíš... jinak se loučím.

mmmiska83
14. bře 2012

@jaa no teda 4,5 kg....ufff,to bych já šla určitě na císař 🙂 no tak já ráda načerpám nové informace, jen jsem měla představu, že prostě když je průměrný pár (myslím velikostně i váhově) a rodička nemá žádné komplikace,tak že je prostě divné, že by měla tak velké dítě, ale jak koukám,tak možné je asi všechno.....no já ani nevím zatím ,kolik malá váží...příští týden jdu na utz,tak uvidíme,snad to nebude taky macek 🙂

mmmiska83
14. bře 2012

@editah222 tak to jsem netušila, že by to člověk na sobě nepoznal 😒 mno každopádně u mě už je ted pozdě s tím něco dělat, kdybych ji měla....a navíc čekám každým dnem,jestli nebudu rodit (malý byl 32+3 narozený a byl zdravý)...tak budu jen doufat,že je vše ok 🙂

ilonne
14. bře 2012

@jaa Tak zrovna těhotenská cukrovka opravdu není o tom jak se stravuješ. Mám kamarádku, žádná genetická zátěž, ona sportovec a to závodní a jí zdravě a to tak, že i kuře než peče stáhne z kůže a sladké si dá vyjímečně a stejně těhu cukrovku měla a dost silnou. Jinak ta dieta není o tom, že se tak i stravuješ normálně, ale o tom, že máš přijímat do 250g sacharidů denně (v šesti jídlech včetně druhé večeře), tak nevím jestli si denně počítáš sacharidy. Já po porodu taky jím rozumně a omezuju cukry, mám strach z případného diabetu II. typu, ale sacharidy už si teda nepočítám. A protože jsem měla doma glukometr, tak vím, že při cukrovce musíš ty gramáže dodržovat, jinak glykémie letí nahoru.

ilonne
14. bře 2012

@mmmiska83 Nepoznal, já měla hodnoty 9,4 a 9,8 a nic jsem nepoznala, kamarádka měla 11,1 a 10,5 a taky žádné příznaky.

katka_brno
14. bře 2012

@ajina17 já odmítla, dr to vyřešila nějakým jiným testem ve 31tt, výsledky mi nevolala tak asi dobrý 😉

editah222
14. bře 2012

@jaa tak i tady ti budu oponovat, mě nestačila na snížení hladiny cukru ani nejtvrdší dieta a prostě musel nastoupit inzulin. Abych udržela cukr v normě bez něj, tak bych mohla jíst za celý den asi půl rohlíku.
O tom zdravotnictví se ani snad bavit nechci, všichni se ohání jak je to na západě, ale už nevidí kolik tam stojí blbá návštěva doktora. U nás se lidi bouří kvůli 30kč. Srovnáváš nesrovnatelné.

@mmmiska83 já věřím, že bude všechno OK. Ono to taky většinou opravdu v pořádku je 🙂

editah222
14. bře 2012

@ilonne souhlas, já měla dietu o 180g sacharidů a ani ta nestačila ☹ ☹ Ale inzulin pomohl, děti jsou zdravé a porodní váhy byly naprosto v normě (2,7 a 3,2 kg)

mmmiska83
14. bře 2012

@ilonne no teda, normální nebo akceptovatelné hodnoty jsou do 7,7 jestli se nepletu ne? a když jsemsi doma dělala test glukometrem...(na lačno , po jídle atd.) průměr byl okolo 6,2 , tak to není tak hrozné ne??? Tak to jste měly asi už pěkně pokročilou cukrovku

ilonne
14. bře 2012

@mmmiska83 Já byla na dietě 250g sacharidů od 20tt, pak jsem musela ubrat a byla jsem nakonec na 200g denně, teď přesně nevím do kolika jsou akceptovatelné při testu (na lačno teda 5,5), ale s glykémií jsem se na lačno musela držet do 5,5 a hodinu po jídle do 7,3. Takže pokud je 6,2 po jídle je to super. Zase je dobré, že se můžeš doma občas změřit, aspoň víš, na čem jsi-

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru