Odmítla jste některá test na cukrovku v těhotenství?

ajina17
13. bře 2012

Zajímalo by mě kolik tu je maminek co odmítlo test na cukrovku..

jaa
13. bře 2012

@weri1 samozřejmě,že záleží na rizikách. 😉

ajina17
autor
13. bře 2012

@pampeliska1 odmítnu si jen to co budu chtít já..asi tak 🙂zatím to je jen test nacukr a plodovka asi..jinak bych vše ostatní podstoupila..

weri1
13. bře 2012

@marketa97 mě to připadlo jak přeslazenej čaj, chuť mi nevadila, spíš mi vadilo na lačno tolik sladkého pití,za tak krátkou dobu

jaa
13. bře 2012

@weri1 Ano,ale ty jsem přivedla do normálně fungujícího státu.Ted je tu bordel..

jaa
13. bře 2012

@ajina17 záleží na riziku.dneska už jsou lepší metody,než odběr plodové vody.

ajina17
autor
13. bře 2012

@jaa a hlavně se to dá zjistit z krve..ale z plodovky mají pojištovny vic peněz tak se to dělá přez plodovku...

jaa
13. bře 2012

@ajina17 spíše je dobrý podrobný UTZ. Nosní kůstka,vnitřní orgány.. njprve se prověří to a pak až se posílá na plod.vodu..

weri1
13. bře 2012

@jaa a tak řekla bych že tu byl bordel i před 3 lety i před dřív

jaa
13. bře 2012

@weri1 takový bohužel ne.Byly větší jistoty. Přídavky,paragraf...porodné.. Když jsem malou čekala bylo porodné 17 tis.. Když jsem porodila,bylo už 13000kč..Začla tzv evropská krize a bylo vymalováno..Díky krzi nebyla práce,manžel šel s platem o hodně moc dolu a vůbec to nebylo lehké ukočírovat.Vědět to,tak bych do dalšího dítka nešla. A,u těch starších...to bylo úplně o něčem jiném..Před rokem 2000 tu bylo plno věcí jednodušších.

veselatka
13. bře 2012

@jaa no to není až tak pravda-sice je to ultrazvuk,kde se měří určité parametry,jak jste uvedla např.nosní kůstka,ale k tomu je důležitý odběr krve v určitém přesném období, z toho se vypočítává počítačovým zpracováním pravděpodobné riziko VV,tenhle test je dost přesný a samozřejmě,pokud vyjde pozitivní-je indikace k odběru plodové vody ,ale i naopak -u nás je pravidlem,že ženy nad 35let jdou na odběr plodovky,mě vyšel tenhle test tak dobře,že jsem amniocentézu vzhledem k rizikům odmítla -i lékař mito s klidem doporučil

jaa
13. bře 2012

@veselatka Já ho také odmítla,protože mi vyšly triply ok. Ale také už se nedělají všude a jsou i dost nepřesné.Musí se dělat přesně v 16tt,což je někdy problém... Měla jsem je při druhém těhu snížené a to dost. Bylo to tím,že jsem byla o cca 14 dní méně těhu. Ms jsem měla po 48 dnech a tím pádem posunutou ovu.Ani, těhu test nebyl pozitivní,ani první krev až za další týden.Tím se stalo to,že mě triply dělali místo v 16tt už ve 13,5tt. A i UTZ potvrzoval mladší plod.

ajina17
autor
13. bře 2012

@jaa jasné no....a tady končím už nepřidám ani slovo..pá ženy..

jaa
13. bře 2012

@veselatka plno Dr už právě triply nedělá,ale dělá se velmi podrobný UTZ.

veselatka
13. bře 2012

@jaa jasně,ale vymluvíte o triple testech-od těch se právě ustupuje a nahrazují se prvotrimestrálním screeningem -a to je právě ta kombinace ultrazvuku a krevního odběru, tenhle test je velmi přesný-na rozdíl od tripletestů-ty bývají často falešně pozitivní

skaredka
14. bře 2012

nikdy jsem neodmitla a nelajzla bych si to. Kamaradka ted ceka svoje prvni, je ji 19, na cukrovku se ve statech chodi rutinne, kazda tehule proste jde a hotovo. A zjistili ji docela tezkou cukrovku, od 28tt chodi tydne na ultrazvuk a dvakrat tydne na monitor. Petkrat denne si musi kontrolovat hodnotu cukru v krvi - takze se 5krat denne picha do prstu. A kdyby se tady ten test nedelal tak by silne ohrozila miminko, protoze by se na to jen tak neprislo.
Pisete tady ze se delaji dva odbery? Asi je to tady jine, ale normalne se tam prijde, vypije se cukrova voda a za hodinu ti vezmou krev a tim to konci, nevim proc se v cr berou dva odbery?
Kazdopadne si myslim, ze ten test neni zadna hruza a evidim duvod odmitat. To spis bych odmitla triply (ktere se treba v usa vubec nedelaji)

ilonne
14. bře 2012

@jaa Prosím tě, v tom článku jak jsi dala odkaz není ani zmínka o tom, že těhotenská cukrovka pro plod neznamená riziko kromě velikosti plodu. Naopak tam je napsáno, že neléčené těhotenská cukrovka má rizika pro matku i dítě. Takže tady prosím tě přestaň psát matoucí informace typu, že těhotenská cukrovka je nějaká legrace. Nekompenzovaná cukrovka má obrovská rizika a to hlavně pro plod. A vůbec není pravda, že ohrožující je až v případě, že jsou tak vysoké hodnoty, že se projeví v moči a při normálním krevním vyšetření. Nebezpečná je dlouhodobě zvýšená hladina cukru a nemusí být zrovna extra vysoká. Ta se zjišťuje pomocí glykovaného hemoglobinu. Nikdy jsem v moči ani na lačno neměla vyšší glykémii a ke konci těhu mi právě rostl glykovaný hemoglobin. A taky by mě zajímalo, když rizikem je pouze větší plod, proč mi dělali pravidelně UZ na průtoky placentou, chodila jsem neustále na krevní testy (mimochodem těhu cukrovka ohrožuje u těhulí i funkci jater a zyvšuje riziko preeklampsie), a proč jsem mě nechali přenášet pouze 3 dny a to jen proto, že jsem přísně dodržovala dietu a měla jsem dobré průtoky placentou. Jinak by mě přenášet nenechali.
@ajina17 Ty máš pravdu v tom, že standardně se těhule posílají na oGTT mezi 24 a 28tt, když je nějaký problém tak i dřív. Pokud však ten dřívější test vyjde negativně, má se test opakovat nejpozději v 30tt. Jinak v řadě dalších věcí píšeš nesmysly, např. že cukrovku zjistíš běžným krevním testem. Docela by mě zajímalo, jestli tvůj strýc gynekolog ví, co tady píšeš za nesmysly.

mmmiska83
14. bře 2012

v prvním těhu jsem šla na OGTT..ale udělalo se mi v čekárně zle,tak jsem šla domů a už tam nedošla......naštěstí žádný problém nebyl .Ted v druhém těhu jsem nešla a nepůjdu.Zkontrolovala jsem se doma glukometrem a je to v normě.V rodině cukrovku nemáme já dispozice k ní nemám.Je to každého věc 🙂 nejsem proti tomu.

timbouctou
14. bře 2012

@mmmiska83 no jasně, když máš k dispozici glukometr tak je to v pohodě 🙂 ale apriori to odmítnout mi připadá jako zbytečný hazard.

denousek
14. bře 2012

při tehu cukrovce muze dojit az k umrti plodu v děloze!!!tak na to bacha!starne driv placenta proto se delaji ty uzv kdyz je cukrovka ke konci tehu...a kontroluje se placenta prutoky a velikost plodu!!
takže kdo odmitne ogtt se slovama ja jsem zdrava tak dela pěknou bobost!může to potkat každou těhuli bez ohledu na to zda je to v rodině!

mmmiska83
14. bře 2012

@timbouctou no jasně...akorát že já trpím ke všemu těžkou panickou poruchou a prostě jít někam dál než k mému dr. je pro mě totální fiasko.....a myslím si,že pokud je ten cukr lehce zvýšený,tak zase až takové morbidní následky nehrozí.NAvíc by se to poznalo na utz,že dítě moc rychle přibírá a taky pokud je cukr v moči,tak to už je známka toho, že je hoodně nadlimitní (což já ho nemám vůbec v moči).Jinak vě většině případů se stejně nasazuje dieta (omezit příjem cukru mohu preventivně i sama) pokud jak říkám to není na inzulín,čili fakt nadlimit.

helulela
14. bře 2012

Já mám jen obecnou poznámku. Odmítnout můžete jakékoliv vyšetření nebo zákrok, ale INFORMOVANĚ odmítnout. Tzn. že na základě úplných, odborných informací a s vědomím následků se rozhodnete, jestli to podstoupíte nebo ne. Konkrétně oGTT se podle mě zbytečně démonizuje, není to pro většinu těhotných žádná hrůza a zjištěných těhotenských cukrovek u holek, které se cítily úplně zdravé a kontroly u gyn. měly v pořádku, je dost. Jsem alergická na argumenty typu "dříve se to taky nedělalo", "moje kamarádka nebyla a dítě má zdravé". A nepodstoupit test kvůli tomu, že si myslím, že ke zjištění DM stačí vyšetření glykémie nalačno nebo vyšetření moči, taky není zrovna informované odmítnutí.

megy
14. bře 2012

@mmmiska83 budu ti oponovat, já byla na testu cukrovky, vše o.k, miminko je však cvalík, takže říkat, že by se to poznalo z růstu není na místě. my měli ve 30+5 1930gramů, což je o skoro dva týdny větší

megy
14. bře 2012

@denousek souhlas, těhotenská cukrovka se může projevit i u ženy, která nemá nějakou i dědičnou zátěž 🙂

a myslím si, že vypít kelímek sladké vody není katastrofa. taky sníte tabulku čokolády a neděláte z toho vědu 🙂

jaa
14. bře 2012

milé dámy..
V naší republice se vše moc dramatizuje..Koukněte se po okolních státech.Jedna prohlídka na začátku,žádné odběry a pak už se rodí...A,kolik mají mrtvě narozených dětí a kolik postižených??? Čísla jsou srovnatelná s ČR. Tady je to bohužel většinou jen cartel farm.firem,reklamy a pojištoven.
Je to to samé,jako porody doma.. tady je totiž problémem vše,co jinde skvěle funguje!

Jinak já měla malou ve 30+2 1920g...Porodní váha 3500 při mých 150cm🙂

helulela
14. bře 2012

@jaa nemůžu s tebou diskutovat, jak to chodí nebo nechodí v zahraničí, protože o tom moc nevím. Ale zrovna oGTT mi nepřipadá jako extra výdělečný podnik, na kterém by se dalo zbohatnout. Jsou jiné věci, kde jde hlavně o peníze, třeba některá očkování, jak už se tu psalo.
A porody doma bych sem opravdu nezatahovalo, o nich se dá diskutovat jinde.

jaa
14. bře 2012

@helulela Vše v našem zdravotnictví je velmi dobrý výdělečný podnik. I tento test,očkování,narkoza,operace...prostě vše..
A,záleží na matce a jejím oš.Dr,jak si zváží rizika a jaký test podstopupí,či nepodstoupí... 😉

elana
14. bře 2012

@skaredka v ČR se BOHUŽEL dva odběry neberou (rozhodně ne rutinně)-ale měly by. Je plno cukrovek, které se maskují a po těch 2 hodinách už je glykemie opět v normě, zatímco po hodině je číslo alarmující. Mám čerstvou zkušenost z blízkého okolí...naštěstí maminka měla asi nějaký 6. smysl, pořád se jí to nezdálo, nakonec si vyprosila udělat ten test pořádně, tj. odběr nalačno, zátěž, odběr po hodině a dvou...a co myslíte, měl ho tam 😉 A moč bývala čistá až do porodu, jen tak mimochodem.

helulela
14. bře 2012

@jaa výdělečný, ale pro koho...

jaa
14. bře 2012

@helulela pro pojištovny a lékaře.. mají spolu dohody.

terkaz
14. bře 2012

Take mam kamaradku, kterou na test neposlali. V prvnim tehu v pohode, ale u druheho ji zacalo byt pekne zle a zjistovalo se, z ceho to je. Nakone ji zjistili cukrovku az kdovi kdy...Nastetsi je dite v poradku, ale take nemuselo...Hodne se bala...
Takze zaverem...riskujte jak chcete, ale nasledky si pak neste sami...
Tot vse 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru