Odmítla jste některá test na cukrovku v těhotenství?

ajina17
13. bře 2012

Zajímalo by mě kolik tu je maminek co odmítlo test na cukrovku..

eficenka
13. bře 2012

a proč bys chtěla odmítat? já na ni rozhodně půjdu, jsem rozhodnutá kdyžtak odmítnout amniocentézu, ale při cukrovce můžeš ohrozit sebe i miminko...

majatob
13. bře 2012

ja jsem byla u prvniho, u druhe a tretiho jsem to odmitla, samozrejme po domluve s doktorkou. Nepatrim do zadne z rizikovych skupin, bylo by pro me hodne narocny se dostat na rano do 100km vzdalenyho mesta, zajistit hlidani a pak zase 100km zpatky...
proste jsem to nepovazovala za nutny a mela jsem souhlas moji doktorky 🙂

werumka
13. bře 2012

Myslím, že by bylo potřeba, aby každý lékař nejdřív uvážil všechna pro a proti. Je to přece jen zátěžový test a ve chvíli, kdy by pro něj existovaly kontraindikace bych volila nějakou jinou alternativu. Je samozřejmě nejjedodušší poslat těhotnou na zátěžový test, ale při kontraindikacích bych třeba doporučila dvoudenní monitoring glykémie kolem 30. týdne s normální jídelní zátěží. Pokud by cukrovka byla přítomna, ukázalo by se to.

karchinka
13. bře 2012

já na ten test strašně nechtěla, ale je to přece pro dobro mě i mimča, tak jsem tam nakonec šla a vše ok, u prvního jsem to sice jen přežívala a proto jsem se podruhé tak bála, ale u druhého jsem s sebou táhla taťku, pořád jsem do něj kecala, rychle to uběhlo a vůbec mi nebylo tak špatně jako poprvé 🙂 podle mě je blbost to odmítnout, člověk nikdy neví, co může být špatně
@ajina17

vanule
13. bře 2012

@ajina17 já jdu příští týden a tak nějak mě ani nenapadlo nejít, no možná nevím do čeho jdu 😕 a jak píše
@karchinka pro dobro mé i miminka

kammka
13. bře 2012

mně ho nedělali... vyšly mi dobře základní odběry, tak nebyl důvod.. moc nevidím důvod to odmítat, pakliže základní odběry nebyly v normě.. jistota je přece jistota..

hotaska
13. bře 2012

Já jsme chtěla odmítnout a taky tak udělala, ale bohužel jsme nepochodila a nakonec test absolvovala. Jen tak mimochodem, proč se do každé poradny nosí moč? Jestli se nepletu, mimo jiné k zjištění přítomnosti cukru! Tak proč zátěžový test plošně?

ilonne
13. bře 2012

@kammka Pokud ti vyšly dobře zákl. odběry, tak by ti OGTT měly dělat mezi 24 a 28tt. Těhu cukrovka se zhoršuje s postupujícím těhu, takže dobré odběry neznamená, že ji nemůžeš mít.

ilonne
13. bře 2012

@hotaska Protože v moči mít cukr nemusíš. Cukrovku jsem měla a v moči jsem cukr nikdy neměla.

berulinka1
13. bře 2012

neriskovala bych,je to samozřejmě každého věc,ale po mojí zkušenosti bych se bála..já jsem na testu byla,vše bylo v poho,ale někdy v 7 měsíci mi vylítla těhot.cukrovka a to hodně vysoko,takže nastala ooobr kontrola, odběry 3x denně- každý den+ okamžitá změna stravy,hrozilo ohrožení miminka..dcera se narodila naštěstí zdravá,ale měla přes 4 kg.

hasky24
13. bře 2012

u prvního ne pokud bude druhé odmítnu 😉 😉

denousek
13. bře 2012

já mam tehu cukrovku a neodmitala jsem proc bych to delala?dyt to nic neni a nebudu zbytecne mimču pak nevědomky ubližovat...

kammka
13. bře 2012

@ilonne nedělali mi je ani u minulého těhu....

hotaska
13. bře 2012

@ilonne Jj, vím i to může být. Ale stejně proč téměř povinně a pro každého? Zbytečně se to nejmenuje zátěžový test. Je to zátěž pro maminku i miminko. Prostě si jen dovoluji souhlasit s @werumka ....... 😉

miskadis
13. bře 2012

Mě ho teda nedělali - nebyl důvod. Ale pokud bych ho musela podstoupit, tak bych to samozřejmě udělala. 😉

ivasad.
13. bře 2012

Koukám, že je ti 18? 😉 Tak pokud nemáš výraznější nadváhu, cukrovku u předchozího těhu, nebo u někoho v rodině, cukr v orientačním vyšetření moči, vyšší glykémii nalačno atd., tak by tě ani na test posílat neměli. Plošně se to dělá u těhulí nad 25 let, pokud se nepletu a nejsou nějaké novinky 😉 Jinak k otázce - pokud máš některý z rizikových faktorů, test bych neodmítala, nic to není, já byla dvakrát a dá se to 😉

jarkalada
13. bře 2012

nechápu, proč odmítat!! Sladká voda a 2x odběr se snad dá vydržet. A právě kvůli cukrovce byl můj chlapeček šíleně nateklej, špatně dýchal, ihned po císaři na kyslík.. A to jsem dodržovala dietu. Kdyby ne, tak nevím..
A to v rodině cukrovku nemáme. A vyšetření z moče pokaždé u Dr. v pořádku..
Podstupuje se to kvůli případnému ohrožení miminka, né proto, že by to těhuli nějak extra mělo v něčem vadit..

ined77
13. bře 2012

@hotaska ..nejde jen o cukr v moči, ale taky o bílkoviny .

jinak k otázce...nevidím důvod tohle odmítat, jsou horší věci 😉 .

tyrisa
13. bře 2012

Já jsem ho odmítla.U dcery jsem ho podstoupila,ted už ne.

werumka
13. bře 2012

Cukr v moči se může objevovat i z jiných důvodů, než je cukrovka, takže z hlediska její detekce je dost neprůkazný. Lepší je sledovaní ranní lačné glykémie po 30. týdnu. Spíš mě zaráží přístup lékařů v případě, když žena při testu omdlí nebo zvrací - pak najednou říkají, že opakovat test není potřeba a žádnou náhradní alternativu už nenabídnou.

hotaska
13. bře 2012

@ined77 já vím, proto jsem taky psala: MIMO JINÉ k zjištění cukru .... 😉
@werumka to souhlasím, cukr v moči nemusí automaticky znamenat cukrovku ....

ajina17
autor
13. bře 2012

@tyrisa Mě se to zdá zbytečné tst dělat když se to dřív také nedělalo..

denisa_svatba
13. bře 2012

Já vždy test podstoupila a ta cukrová voda mi dokonce i chutnala 😀 Ty odběry se mi už teda nelíbily, ale rozhodně to nic nebylo.

tyrisa
13. bře 2012

@ajina17 je to na naše rozhodnutí...příjde mi ubohé odsuzovat odmítnutí testu,když o tom ví ostatní houby,že......

karchinka
13. bře 2012

@ajina17 tak já nevím, ale dřív se nedělaly ani ultrazvuky, žádné screeningy, krevní testy na x věcí, netočilo se srdíčko... já jsem docela ráda, že se dneska tolik věcí sleduje a dělá se tolik testů, protože mi nic z toho nepřipadá zbytečné

ajina17
autor
13. bře 2012

@tyrisa však je to každého věc...můj názor je takový že to je zbytečný..stejně i když se test podstoupí, že na má cukrovku tak né vždy se dá předejít, že po porodu cukrovku mít nebude...ale to je jedno každého věc..

ajina17
autor
13. bře 2012

@karchinka V cizině se také spoustu testů nedělá..testuje se hlavně tady v ČR..ale jak říkám každého věc..jen mi to přijde prostě zbytečné nic víc..

karchinka
13. bře 2012

@ajina17 asi proto tady máme nejmenší míru úmrtí miminek po narození, plno věcem se tady předchází, v zahraničí se na to někdy kašle a důsledky jsou pak na matce a dítěti, to bych já teda nechtěla... a není to o nějaké cukrovce po porodu, těhotenská cukrovka ohrožuje hlavně miminko, pak taky maminu před porodem, má to spoustu komplikací... http://www.tehotenskacukrovka.cz/ - tady o tom něco píšou

editah222
13. bře 2012

@ajina17 já jsem měla silnou těhotenskou cukrovku a nebýt testů tak o tom nevím a moje dítě by v lepším případě mělo obr váhu a v nejhorším případě umřelo. Takže tento test rozhodně za zbytečný nepovažuju.
A ano, je pravda, že v ČR se dělá velké množství testů nejen v těhu, ale i po porodu a proto taky máme nejmenší umrtnost nejen kojenců, ale i rodiček.

editah222
13. bře 2012

@karchinka tak jsem napsala to samé co ty 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru