Odmítla jste některá triple test?

anka.
23. říj 2007

Ahoj holky, odmítly jste ho některá? A jak vám eventuelně vyšel (pozitivníxnegativní)? Děsí mě, že je hodně falešně pozitivních výsledků...

elana
10. kvě 2008

Jindri, není o tolik větší, ale musí ho dělat zkušený doktor, na tom bych fakt trvala! Jen to víc bolí, ale dává se lokální anestezie. Doktor, který to umí, nemá větší riziko potratů než po AC, ono to tak vypadá opticky, protože obecně v I. trimestru je větší riziko potratů než ve II. takže plody, co projdou CVS a potratí se by se z velké části potratily i bez něj. Jo a klky jsou choriové a nebere se to z plodu, je to extraembryonální tkáň mimo něj, která má ale shodný původ.

jindri
12. kvě 2008

ilci: já vím, mám tendenci hned vymýšlet katastrofické scénáře - blbá vlastnost 😖 .... už jsem si dala zákaz negativních myšlenek 😉
Jinak v rodině nic takového nemáme.

elana: děkuji

modra_kobylka
12. kvě 2008

zmínila bych ještě jeden rozdíl mezi variantou NT screening+odběr choriových klků vs trippole test a AMC.
Po prvním vám to ještě vyjde na "normální" potrat. Tedy narkóza a výškrab. Proto se ostatně dělá.

Po tom druhém už musíte na vyvolávaný porod - kapačka a porod neživotaschopného plodu, což spouta lidí vydýchá podstatně hůř než variantu jedna. (Patřím mezi ně.) Pokud bych já osobně chtěla podstoupit nějaké genetické vyšetření, dám přednost variantě jedna.

jindri
12. kvě 2008

modra_kobylka: taky proto volím NT screening a žádné triple testy.

ilci
12. kvě 2008

nejhorší je, že o NT screeningu málokdo ví
asi je to dražší než triply 😉

holly1
12. kvě 2008

ahoj, mám za sebou NT (výsledek ok) a čeká mě tripple. O odběru choriových klků mi nikdo nic neřekl. Taky se mi na tripple nechce, ale myslela jsem, že musím, že jde o povinné vyšetření. Dokdy se může dělat ten odběr choriových klků?

holly1
12. kvě 2008

omlouvám se, ptala jsem se na něco, o čem se píše na předchozí straně. Riziko potratu je u choriových klků udáno ještě vyšší než u amnio, takže bych stejně asi nešla. Na plodovku se mi taky nechce, doufám, že nebude nutná.

ilci
12. kvě 2008

holly, já byla na NT a na triply už mě nikdo neposílal
je to zbytečné, když máš už přesnější vyšetření za sebou 😉

elana
12. kvě 2008

Jindri, ty tripply si ještě rozmysli...při I. trimestrálních odběrech a NT skríningu se nehodnotí AFP, protože je ho ještě málo (produkujou ho fetální játra). Přitom ale AFP je důležitý marker VVV, konkrétně rozštěpových vad, nemusí jít hned o chybění mozku (to se většinou vidí na uz už ve 12.tt), ale i jiné, také závažné, na které se potom přijde až ve 20.tt ☹ navíc AFP obecně je takový nespecifický marker, který hlásí, že "něco" může být špatně (i s placentou a tak) a je určitě dobrý to potom hlídat, však nemusíš hned na plodovku😉

jindri
13. kvě 2008

elana: zatím jsem stopro proti triple, ale chci to probrat s doktorkou, takže je možné, že názor změním.
Ty pracuješ v lékařství?

dela
13. kvě 2008

Holky,proč jste proti těm triple testům?Vždyt to nebolí a neškodí ani vám ani miminku.Mě tedy odebrala doktorka trochu krve a za týden jsem si volala o výsledky.Nebo v tom je jiný důvod?Co bych se rozmýšlela,tak asi tu amniocen.,ta by mohla třeba vyvolat potrat.Co holky?

jindri
14. kvě 2008

dela: pročti si tyhle stránky 😉 není to o tom, zda to bolí, nebolí - jde o to, že tyto testy mají jen 60% spolehlivost pravdivého výsledku .....

kacka.va
14. kvě 2008

delo: jenže oni právě ty triply vycházejí jak falešně pozitivní, tak falešně negativní, takže člověk stejně z toho nic neví ☹

lukin
14. kvě 2008

Já bych se chtěla zeptat, co to znamená faleště pozitivní. V této diskuzi to vidím dost často, ale nevím, co přesně si mám pod tímto pojmem představit. Však tam je spíše riziko, ne? Třeba když je 1:190, tak to znamená, že jeden případ ze 190 těhotenství by mohl dopadnout špatně, ne? Doufám, že to chápu dobře.

lisounek
14. kvě 2008

lukin: falesne pozitivni znamena, ze v tech testech Ti to muze ukazat vrozenou vyvojovou vadu a pritom ji miminko vubec nemusi mit (ukaze to presne to riziko v tech pomerech, ale je zkreslene) a jelikoz se ukazuje, ze je jich pres 50 % falesne pozitivnich, tak je to zbytecny stres pro ty matky, a jelikoz jsou to triply, tak jsou v tom 3 hodhoty a kdyz je jen jedna hodnota mimo nejaky ty jejich tabulky, tak te hned hodi do skupinky pozitivni a nervy jsou na svete..Ja to tak mela napr. u HCG a nikde uz se nezohlednilo, ze to muze byt proto, ze moje tehu je mladsi, nez to pocitaji oni podle posledni menstruace...(to znamena pocitaji nejaky datum, ale k oplodneni mohlo dojit treba az za 2 tydny - v tom pripade bude to HCG vyssi delsi dobu nez oni predpokladaji...u me tedy napr. az v 18 tt nikoliv v 16tt kdy se delaji tripply..a taky to tak bylo)..jenze jistotu maji amnicentezou, tak te tam hned zenou a ty zase cekas strachy 3 tydny co bude a tak..snad jsem to popsala srozumitelne. Tzn., ze tripply jsou fakt uz dnes vic na skodu nez k uzitku, jelikoz 90 % amnicentez stejne dopadne pak dobre... 🙂

holly1
14. kvě 2008

holky, je možné, že mi vyjdou špatně tripply, když jsem měla v pořádku NT?
lukin, falešně pozitivní výsledek znamená, že i přesto, že tě tripple zařadí do "rizikové" "špatné" skupiny, přesto se pak na základě amnio nebo jiných vyšetření ukáže, že je všechno v pořádku. Výsledky tripplu bývají pravdivé jen asi ze 60%, takže někdo se dostane do rizikové skupiny i přesto, že tam vlastně nepatří. Prostě tripply vycházejí často špatně i když je všechno ok...snad jsem se do toho moc nezamotala.

lisounek
14. kvě 2008

holly1: tak bohuzel muzou, ale NT je uz dnes pry spolehlivejsi, takze bych se tim nejak nestresovala 😉 (jenze me NT nikdo nedelal a ani jsem o te moznosti nevedela, takze me tripply daly pekne zabrat) 😕

elana
14. kvě 2008

Jindri: IP🙂

elana
14. kvě 2008

Holly, klidně to možný je, NT je otok za krčkem miminka, které ale mají jen Downíci a občas Turnerky...existuje ale dost jiných vad chromozomů či vývoje, které mají NT v pořádku. Takže NT je fajn test na trizomii 21 a monozomii X, ale určit, zda plod netrpí např. trizomií 18 to fakt nezvládne☹ tripple ano. Nebo potom počkat na genetický uzv ve 20.!tt, a pátrat po vadách viditelných. To se teda myslím, že je lepší podstoupit odběr té krve🙂 ale je to každé maminky věc, koneckonců🙂 Odběry jsou dobrovolné, i té krve, natož plodovky (na kterou Tě nikdo nežene, ale doporučí ji).

ilci
14. kvě 2008

mě třeba dr. vyloženě řekl, že když jsem absolvovala přesnější NT, jsou triply úplně zbytečné a nemají význam
vzhledem k těm procentům si můžeš hodit korunou, jestli je všechno OK a vyjde ti to nastejno 😀

elana
14. kvě 2008

Mno nevím. Úplně ideální je tzv. integrovaný skríning, tj. I. trimestr odběr PaPP+NT (případně pátrat po nosní kůstce) A II. trimestr tripple test. Tím se zachytí nejvyšší % Downů a skoro všechny rozštěpové vady a hodně pracovišť na to přechází, dokonce to táhnou až tak do důsledku, že test hodnotí pouze až když mají hodnoty z PaPPu i z tripplů. Jako samotný měření NT je asi tolik, co zkontrolovat u zubaře řezáky a říkat, že zbytek je o.k.:-) Ale to je jedno, dr. má štěstí, že mu to takhle chodí a vychází. Souhlasím s tím, že tripply jsou většinou falešně pozitivní (ale bohužel i falešně negativní, což je podstatně horší), druhá pravda je ale taky ta, že záchyt má cca. každá 40. provedená amniocentéza, což není zas tak málo. Mluvím o záchytech obecně, tripply jsou mířený na Downy, Edwardse, rozštěpy (AFP) a často se nepotvrdí ani jeden z těchto syndromů ale najde se něco úplně jinýho, závažnýho, což by se neobjevilo, kdyby ten blbej tripple nevyšel "falešně" pozitivní🙂

elana
14. kvě 2008

Ještě trochu čísel a už mizím🙂 nechť si je každá přebere po svém, našla jsem to na stránkách jednoho genetického pracoviště, je to docela přehledný:

1) Integrovaný test – záchytnost 92% nejefektivnější test

2) Sérum integrovaný test - záchytnost 90% (není-li možné změřit NT akreditovaným sonografistou v populaci)

3) Test I. trimestru – záchytnost 83% (tj. pouhý PaPP, případně doplněný NT)

4) Tripple test záchytnost 81%

Míní se záchytnost Downova syndromu. O těch ostatních vadách už jsem psala, může se stát, že se pacientka vlivem falešně poz. skríningu dostane na plodovku a tam se jí zjistí úplně jiný problém.

Ještě k mým motivům, nechci nikoho vystrašit, zpanikařit, tripply jsem nevymyslela🙂 a je mi úplně jedno kdo na ně půjde nebo nepůjde a co si o nich kdo myslí. Jen se domnívám, že když se řekne Á, mělo by následovat taky Bé, aby maminka měla možnost se rozhodnout opravdu tak, jak to cítí.

dela
14. kvě 2008

Ahoj holky,tak teda myslíte že jsou ty triple testy opravdu k ničemu?Mně je doktor dělal a jsou v pořádku.Ale myslíte že teda být nemusí?Můžu mít mimčo v sobě vlastně nějak poškozené,aniž by se to na těch testech poznalo?No jsem z toho teda pěkně na hlavu.

lukin
15. kvě 2008

dela: Jo můžeš. Toto se stalo mé známé, tripply měla naprosto v pořádku a pak se ji narodila holčička s Downem a trochu špatným srdíčkem. Už byla na operaci, teď je ji asi 5 let, ale je naprosto úžasná 🙂

Holky, já teda pořád nevím, ale já osobně bych to "falešně pozitivní" nenazvala. Prostě jak mi vyšlo riziko 1:190, tak to podle mě znamená, že jedné těhotné ze 190 těhotných se může narodit postižené miminko. A když se mi narodilo zdravé, tak to znamená, že jsem byla mezi těmi 189 jakoby, ne? Já si teda myslím, že když někomu vyjde nějaké riziko, tak přece ve většině případů má stejně zdravé miminko. No asi jsem blbá, ale pořád tu "falešnou pozitiivtu" moc nechápu 😀

katzi
15. kvě 2008

dela, bohužel se to může stát, že testy jsou OK a mimi se nenarodí zdravé ☹ Nemá smysl se tím ale stresovat, to bysme celý těhotenství a později mateřství nedělaly nic jiného než se o ty prcky bály.

katzi
15. kvě 2008

lukin, já to chápu tak, že tobě sice řekli riziko 1:190, ale ve skutečnosti to číslo neodpovídalo a bylo třeba 1:700. To pod jaký číslo v jejich tabulce tě to přiřadí, ovlivní spousta faktorů a doktoři to prostě někdy přiřadí blbě = falešně pozitivně a zbytečně tě ženou na plodovku.

kacka.va
15. kvě 2008

lukin: problém je v tom, že se neberou v potaz jen ty naměřené hodnoty, ale plno jiných faktorů, jako např. váha, věk, pravidelnost MS, což někdy nakonec ovlivní míru rizika, i když hodnoty těch tří ukazatelů jsou jinak docela v pohodě a v neposlední řadě je to ovlivněné i tím, jestli doktor udělal tripply ve správný čas. My jsme např. byly mladší, než jak nám vycházela délka těhotenství podle MS, takže nakonec jsem to riziko měla možná tak velké i z toho důvodu, že mi to vzhledem ke stáří mimča udělali moc brzo. Jinak já jsem měla skoro stejný ty tři hodnoty jako kamarádka, ale tu na plodovku neposlali, takže mi to fakt ovlivnili asi jen ty všechny další faktory.

elana
15. kvě 2008

To riziko 1:190 znamená v praxi to, že jedna paní ze 190, které mají STEJNÉ hodnoty tripplu, bude mít skutečně dítě postižené. Tohle je třeba velké číslo (teda spíš malé), ale někomu klidně vyjde riziko 2:3, tj. dvě paní ze tří se stejnými hodnotami budou mít dítě postižené. Je to ale jen statistika, stejně tak můžou mít špatné děti všechny tři nebo ani jedna.

To je právě problém tripplů, že stačí se na sestřičku špatně podívat a vyjdou blbě☹, ovlivňujících faktorů je tam hodně, hlavně ta špatně spočítaná délka těhotenství, ovlivňuje to ale i počet plodů, infekce...nicméně stále určitou (značnou) výpovědní hodnotu mají a i když vyjdou pozitivní, tak se maminka může rozhodnout plodovku nepodstoupit, ta možnost je tu vždy a i když ji podstoupí a vyjde to špatně, nemusí se rozhodnout dát dítě pryč. Základem lék. genetiky je nedirektivní přístup.

holly1
16. kvě 2008

elana, co je to PaPP v 1. trimestru?

holly1
16. kvě 2008

elana, jsi lékařka?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru