Odmítla jste některá triple test?

anka.
23. říj 2007

Ahoj holky, odmítly jste ho některá? A jak vám eventuelně vyšel (pozitivníxnegativní)? Děsí mě, že je hodně falešně pozitivních výsledků...

miranda77
8. únor 2013

jo, jinak já jsem na tripple test šla ... jsem toho názoru, že se při něm můžou objevit i vady, které jsou řešitelné ještě v bříšku, popř. ihned po porodu ... žádný výsledek by u nás nevedl k indikování potratu, jen jsme chtěli, aby v případě nutnosti mohli lékaři zasáhnout včas (srdeční vady, rozštěpy apod.) ...

oezde
8. únor 2013

já byla na screeningu, vyšel negativně, riziko 1:1800. Ale vzhledem, k jedné hraniční hodnotě z krve (beta free hCG), která má být do 2.0 MoM a mně vyšla 2.04 MoM mi byl doporučen ještě tripple test. Jinde se ale toleruje i hodnota 2.5 MoM. Ten jsem ale odmítla. Screening má mít 90 procentní přesnost, tripple jen 60 procent.

mirjanka79
8. únor 2013

@miranda77 Je to jako normální utz...Je jen podrobnější, doktor tam toho vidí víc...Bylo to ve stejné vyšetřovně jako dělají 3D...Asi to i 3D byl...já se v tom zase tak nevyznala. Jen jsem napjatě sledovala, jestli tam doktor něco nevidí. Naštěstí bylo vše v pořádku...Holčička se narodila úplně v pořádku...kdybych si ušetřila ty nervy!!! Tripple testy byly dle mě pozitivní, protože mi neseděl termín porodu dle PM a dle utz...

mirjanka79
8. únor 2013

@miranda77 jinak já už bych tripple odmítla...šla bych radši na prvotrimestrální screening...je přesnější...ale to člověk zjistí, až vlastní zkušeností...

miranda77
8. únor 2013

@mirjanka79 Dík. :D ... u nás stojí prvosemestrální screening 1700,-Kč ... až to bude platit pojišťovna, tak na něj půjdu 😉 ... a nám o čas stejně nešlo ... nešla bych ani na potrat 😉

mirjanka79
9. únor 2013

@miranda77 já na tom byla stejně...ale stejně mě to rozhodilo...že bych měla postižený dítě...

blahova_andrea
9. únor 2013

já měla být v té době na dovolené a pak měl dovolenou gynekolog a bylo mi řečeno, že když se dělá v jiný týden, tak se zvyšuje riziko, že vyjde nesprávně. tak jsem si nechala udělat ve 12tt screening a krevní test, který jsem si zaplatila a na dovolenou jsem odjela klidná. nechápu proč pojišťovna platí testy v týdnu, kdy už jsou hodně nepřesné a v době, kdy jsou velmi přesné, tak si je musíme hradit sami. další věc, která je v tomto státě postavená na hlavu. každopádně vím o dost případech, kdy testy, popř. i pak plodová voda nevypadaly dobře a pak se narodilo úžasný dítko. byla jsem rozhodnuta, že na plodovku bych nešla a na potrat taky ne. já si prostě špatný výsledek vůbec nepřipouštěla 😀

natama
9. únor 2013

muj soucasny gyn. na triple test uz ani neposila, ze je nepresny, zastaraly a casto falesne pozitivni. posila na ten v prvnim trimestru a ten jsem neplatila. v prvnim tehu mi vysel ten prvotrimestralni dobre a taky jsem ho neplatila a pak mi delali i tripl, protoze se to tak prece dela a ten vysel spatne. nechapu tu logiku, ze nejdriv se udela ten presnejsi a ikdyz vyjde dobre, udela se i tripl ikdyz vsichni vedi, ze je nepresny. dost vyhozeny penize a zbytecny stresy.

adelkav
9. únor 2013

Ahoj holky, bavila jsem se se svým doktorem o tripplech a říkal, že je dělá jen z důvodu, že ten screening v prvním trimestru neodhalí rozštěpové vady a z toho důvodu dělá obojí, ale v případě, že by z tripplů vycházela nějaká pravděpodobnost třeba Downova syndromu nebo jiného syndromu, který hodnotí i ten NT screening, tak bude brát za přesnější ten NT screening. Znělo mi to docela logicky, ale nevím zda je to na 100% pravda.

miranda77
9. únor 2013

co jsem já slyšela, tak některým maminkám nabízeli provosemestrální screening zadarmo ... že se to prý prověřuje :o - takže kamarádka šla na tento, vyšel špatně, pak na tripple, taky vyšel špatně a pak při odběru plodové vody vše ok ... takže dva měsíce nervů,protoýže ona si "postižený" dítě nechat nechtěla ... teď má zdravého chlapečka, dnes je mu rok 😅

oezde
11. únor 2013

@adelkav rozstepove vady by mel UTZ normalne objevit, zvlast ten 3D. Tripple funguje jenom na 40procentni spolehlivosti.

adelkav
11. únor 2013

@oezde to určitě,ale ten ultrazvuk se dělá až o měsíc později než triply☹ nebo ne?

ava
11. únor 2013

@mysickaaa naprosto souhlasím! Udělala jsem to stejně a rozešla se kvůli tomu se svou gynekoložkou. Nemohla pochopit, jak se dobrovolně můžu "ochudit" o tak skvělé vyšetření, jako je prvotrimestrální screenning! Od začátku jsem věděla, že se miminka nezbavím, ani kdyby mě strašili, jenže tohle doktoři neradi slyší! Testování je velký byznys a posílají tam všechny bez ohledu na to, zda je nějaká rodová dispozice či ne. A pak se holky klepou strachy...já si byla od počátku jistá, cítila jsem, že je vše v nejlepším pořádku. Ale mateřská intuice je pro doktora jen důvod k posměchu..
Přeju všem krásné a zdravé těhotenství a miminka!

oezde
11. únor 2013

@adelkav podle informaci, ktery mam,tak screening ve 12 tt odhalí totéž, co tripple testy, jen s větší přesností (90 procent) Tripple testy se dělají až v 16 tt, takže o měsíc později, než screening. To "nejlepší", co prenatální diagnostika může přinést, je 2.screening ve 20. týdnu. Jak píše @ava, tak se jedná v první řadě o byznys, bohužel fenomén "zdravé chytré miminko" je natolik in, že podstupujeme nadbytečné množství testů.

adelkav
11. únor 2013

@oezde takže odhalí i ty rozštěpové vady? Zdá se mi divné, že by doktor lhal, ale pokud je to opravdu tak, budu klidná už po tom NT screeningu a na ty tripply se možná vykašlu, ikdyž mi doktor říkal, že je pro něj důležitější ten screening ve 12.týdnu.

ava
11. únor 2013

@oezde uz ten název screening napoví, že se nejedná o nic, co by miminku "pomohlo", jde jen o nástroj vědy ke zkoumání toho, co názývá plod a k případnému "ukončení těhotenství" při podezření, že něco není dle jejich tabulek. Dokud jsem nebyla těhotná, neměla jsem ani tušení, jak rozsáhlé testování těhotných existuje a jak vysoká daň je zaplacena za to, že máme jednu z nejmenších kojeneckých úmrtností...
Vidím v tom jen jednu výhodu - pokud se podaří najít vadu, která by děťátko po porodu mohla ohrozit na životě a šlo by se na ni připravit, jak píše výše @miranda77

oezde
11. únor 2013

@adelkav Ano, na základě krevních testů by se měla odhalit i pravděpodobnost rozštěpů. Tripple nepřinese žádnou novou informaci, ale doktorovi bodypro pojišťovnu za odvedený výkon jo 🙂 Na Západě se tripply vůbec neprovádějí a už i u nás jsou považovány za historickou metodu. 3/4 D ultrazvuk si můžeš nechat udělat kdykoli a taky odhalí možný rozštěp.

@ava přesně tak, nejsem přzínivkyní ani dlouhých a častých ultrazvuků. Všeho moc škodí a můj otec pracoval na rozsáhlý studii popisující vliv UTZ záření na plod a pro dítě to opravdu není nic příjemnýho ☹

adelkav
11. únor 2013

@oezde a odkdy může ten 3D odhalit rozštěpové vady netušíš? Vím, že jsem to hodně řešila při prvním těhotenství, ale nakonec jsem došla k závěru, že je lepší věřit doktorovi a udělala jsem dobře. Ten NT screening není taky na 100%, takže pokud budou oba testy ok, ráda dopřeju doktorovi ty body🙂 a budu klidnější.

vilibalda
11. únor 2013

@adelkav Souhlasím s Tebou, od genetičky, která je jako jedna ze zhruba 80 doktorů s mezinárodním certifikátem na NT screening u nás v republice, jsem se dozvěděla, že tripple testy se dělají pořád právě proto, že NT screening nezkoumá rozštěpy neurální trubice. On by teda měl stačit NT screening (zejména na odhalení Downova syndromu) + utz na specializovaném pracovišti ve 20tt (na rozštěpy). Ale jak říkáš, jde z mého pohledu o čas (kdyby bylo potřeba další vyšetření, např. Amniocentéza a pak třeba i ukončení těhotenství). Ten rozštěp jde poznat už v tom 17tt, kdy se dělají tripple testy, ale to je zase ještě hůř vidět srdíčko (a jeho případné vady). To je líp vidět až po 20tt. Takže by byly po NT potřeba nejlépe 2 utz (17tt a 22tt), což se zase prodraží, kdyby se to dělalo u všech maminek...

oezde
12. únor 2013

@adelkav NT screening je na 90 procent a odhalí některé rozštěpové vady už od 12 tt. Na 100 je pouze amniocentéza a ani ta ti nazaručí zdravý miminko, stát se může kdykoli cokoli. U tripplů mi vadí, že pokud by vyšel falešně pozitivně, což se stává ve 40 procentech případů, tak stres na miminko působí dost špatně a fakt si nevezmu na triko, ho něčemu takovýmu vystavovat, navíc když už ve 20 tt mě zase čeká 2.a nejpodrobnější screening, který odhalí jak srdeční vady, tak ostatní VVV.

oezde
12. únor 2013

@adelkav tak tady jsem nasla presne a pochopitelne napsane informace o rozstepech:
http://www.rozstepy.cz/o-rozstepech/pred-naroze...

vilibalda
12. únor 2013

@oezde Nezaměňuješ rozštěp obličeje a rozštěp neurální trubice? 😖 Je to totiž podstatný rozdíl. Rozštěp neurální trubice je onemocnění často neslučitelné s životem, u rozštěpu obličeje jde o řešitelný problém a dítě může plnohodnotně prožít život (samozřejmě jde o onemocnění, nechci to nijak shazovat, ale vidím mezi těmito 2 druhy rozštěpu rozdíl asi jako mezi dítětem s alergií na pyly a dítětem bez nohou).
jinak máš pravdu, rozštěp obličeje lze vidět na 3D/4D utz, ale screening se na něj nedělá.
Rozštěp neurální trubice by měl doktor poznat na utz ve 20tt a dříve na něho může právě upozornit tripl test, který bývá často falešně pozitivní (to se shodneme), ale zároveň dostává maminka víc času na rozhodnutí, co dál (ale je to za cenu často zbytečného stresu).

oezde
13. únor 2013

@vilibalda vím, že existuje více druhů rozštěpů. To podstatný, co jsem tím chtěla sdělit je, že tripple vyjde špatně i pokud se jedná o rozštěp rtu či jinou více či méně podstatnou VVV, ale nikdy neukáže, o co přesně jde. V tom článku o rozštěpech rtu na začátku píšou, kdy a jak je možné rozštěpy odhalit obecně, ať už se jedná o rozštěp rtu nebo neurální trubice. Nicméně co se týče rozštěpu neurální trubice, nejedná se vždy o defekt neslučitelný se životem, viz odkaz níže. U všech rozštěpových vad vždy závisí na jejich typu a rozsahu.
http://www.labtestsonline.cz/condition/Conditio...
Krevní test může odhalit nějakou odchylku obecně, stejně tak může být ovlivněn stavem maminky (např. rýmou).Takže já osobně bych nevystavila dítě neurčitýmu a až do 20tt neřešitelnýmu stresu a čas strávený stresováním se 40procentní možností falešné pozitivity, mi nepřijde jako vhodný pro maminku ani pro miminko.

vilibalda
13. únor 2013

@oezde já teda nejsem doktor, ale na tom odkazu, co jsi sem dávala minule je hned v 2. odstavci napsáno, že rozštěp obličeje NELZE zjistit triple testem. Takže se bavme v souvislosti s triple testem o downově syndromu či rozštěpu neurální trubice 😉 downův syndrom lépe odhalí NT screening, to absolutně souhlasím 🙂 Takže jde o problematiku rozštěpů.
Můj pohled je na výhodu triple testu jen s ohledem na čas. Já vidím asi 2 varianty:
1. V 16tt triple test, v 17tt pozitivní výsledky, v 18tt genetická konzultace s ultrazvukem a amniocentéza (rodiče měli aspoň týden na rozhodnutí, zda si ji přejí), zhruba v 21tt výsledky, do zhruba 23tt se můžou rodiče rozhodnout, co dále (nebo je možné ukončení až do 24tt ? Nevím přesně, asi spíš 24tt)
2. Ve 20tt utz a nejlépe hned amniocentéza, výsledky zhruba ve 23tt a fakt tlačí čas, pro rozhodnutí, co dál, kdyby to vypadalo špatně (což samozřejmě nikomu nepřeju!) Do toho miminko už v tuhle chvíli v bříšku kope ( u někoho samozřejmě i před 20tt, ale v tom 23tt už kope u všech).
V první variantě je stres, velmi často zbytečný stres souhlasím, ale je tam také více času na rozhodování, zda fakt o amniocentézu stojím a co dělat, kdyby byl i výsledek amniocentézy špatný. Není jednoduché zvolit univerzální metodu a pro každou maminku je přijatelnější něco jiného. 🙂
Nevím, odkud čerpáš informaci, źe tripl test bývá falešně pozitivní dokonce ve 40 % případů, všude jsem viděla uvedeno méně. Senzitivita testu není totéž, co falešná pozitivita. Nicméně jsem měla pocit, že v 1. Těhotenství tripl test mělo falešně pozitivní snad i polovina maminek z mého okolí. Ale teď ve 2. těhotenství se zase falešně pozitivní test neobjevil snad u žádné... Těžko říct, čím to bylo, možná i tím, že jich dost na tripl testy vůbec nešlo...

oezde
13. únor 2013

@vilibalda ta 40 procentní falešná pozitivita u tripplů se uvádí v genetických studiích - 40 procent je ta nejzazší mez, obecně se hovoří o falešné pozitivitě ve 30 - 40 procentech. I kdyby to mělo být "jen" těch 30 procent, tak je to číslo neúměrně vysoký, zvlášť když riziko všech testovatelných VVV jsou pouhá cca 3 procenta...

Rozštěpy a tripple test: není podstatné, zda se jedná o rozštěp rtu nebou neurální trubice, protože trippl tento rozdíl není schopen vůbec zachytit a rozlišit - v případě zvýšené hladiny hodnoty MS-AFP, která může být zvýšená pro jakýkoli typ rozštěpu, se může (nemusí) jednat o zvýšení rizika rozštěpů. Toto lze ale vyloučit podrobným ultrazvukem ve 20.tt, poté může následovat případná genetická konzultace bez nutnosti amniocentézy. Amniocentéza o rozštěpech bohužel nevypoví nic víc, než 3D/4D ultrazvuk.

Záleží na prioritách, u mě je hlavní se nestresovat a nevystavovat stresu dítě, partnera a rodinu. Navíc mám zkušenost ze zahraničí, kde prenatální péče probíhá poněkud méně invazivně, než v ČR a staticticky je počet dětí s VVV shodný jako v ČR. Navíc nemám důveru v gynekology, kteří posílají těhotné na tripply po negativním NT screeningu.

vilibalda
15. únor 2013

@oezde Prosím Tě, můźeš sem dát odkaz nějaké genetické studie, kde je uváděna falešná pozitivita tripl testu nad 30 %? Já jsem všude (ať už šlo přímo o stránky center, které se zabývají prenatální diagnostikou třeba ve Zlíně nebo v Českých budějovicích nebo o populární články na serveru rodina.cz, porodnice.cz nebo forumzdravi.cz) narazila na počty falešné pozitivity 5 - 16 %. Nemluvím o senzitivitě testu, která se opravdu pohybuje mezi 60-70 %!

oezde
15. únor 2013

@vilibalda
Chápu rozdíl mezi senzitivitou a falešnou pozitivitou 😉 mám jen německý zdroje, podle kterých je prý velmi těžké stanovit falešnou pozitivitu testu, která se údajně může opravdu blížit až 40 procentům. Někde se uvádí třetina falešně pozitivních případů, někde pouhých 5 procent.
SCHAAF / ZSCHOCKE, Basiswissen Humangenetik, možná tohle je celkem známý, ale nevím, jestli v ČR. Český zdroje bohužel nemám prostudovaný. V Německu se z toho důvodu triply už plošně nedělají už spoustu let, je to placená extra služba na výslovné přání pacientky, viz článek z roku 2003. https://www.tk.de/tk/vor-der-geburt/vorsorgeunt...

vilibalda
15. únor 2013

Je to citace z té knihy, cos uváděla (schaaf/zschocke)? http://books.google.cz/books?id=6DwqkcY75NMC&pg...
Německy neumím, ale v této anglické verzi se ohledně tripl testu uvádí falešná pozitivita (false-positive rate) opět jen 5 %.

ava
19. únor 2013

@oezde v 1.těhotenství jsem měla UTZ hodně, ač jsem o ně nestála - prakticky při každém vyšetření v poradně. Proč tedy ten název poradna?? Nová gynekoložka mi dělala jen 1 pro potvrzení těhotenství a pak jsem měla jen ty 2 "velké". O možné škodlivosti UTZ (minimálně nepříjemnosti pro miminko) vím a věřím tomu, že jeho nadužívání je zbytečné, nevhodné a zlehčované. Ale opět je to dobrý byznys...takže zleží jen na lékaři, jak se k tomu postaví.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru