Odmítla jste některá triple test?

anka.
23. říj 2007

Ahoj holky, odmítly jste ho některá? A jak vám eventuelně vyšel (pozitivníxnegativní)? Děsí mě, že je hodně falešně pozitivních výsledků...

listicka77
25. říj 2007

Karlo, tak si případně najdi jinou doktorku (jenže takovou, aby ti vyhovovala, budeš hledat fakt těžko). To s těmi doktory a přírodou naprosto chápu... Ale ten kontrolní UTZ by stál rozhodně za úvahu.

vikvik
25. říj 2007

karli je to fakt vec nazoru... o mne se postarali dobre a tukam na drevo> ted je vsechno ok! mi prijde jednoduche to vsechno vycitat doktorum, ale ti za nic nemuzou. mozna bysme se kazda mela podivat na nas zivotni styl, co jime, kolik nam je atd.
bylinky jsou super a ja taky nesnasim se cpat praskama a chemii, nerada chodim k doktorum, ale je 21.stoleti a musime uznat, ze obcas nam bylinky a magie nepomuzou, ale ze doktori uz neoperuji zaziva a uz jim v mnoha pripadech na pacientech dokonce zalezi! nekde bohuzel jeste porad ne :( to je pravda...
na ten uzv si rozhodne zajdi, zvlast pokud fakt touzis po mimi a chces byt zdrava!

karla6
25. říj 2007

Dr měnit nechci, ta moje je úžasná, je moc hodná, pečlivá a všechno ti vysvětlí, ale je to klasická Dr.
Mám možnost jít nezávisle i k jednomu gynekologovi, kterému manžel skládal a spravuje (od slova "správce" ne "oprava" 😀 ) jeho počítačové vybavení v ordinaci. Nabízel mu, že pokud budeme cokoli potřebovat, ať se na něj kdykoli obrátíme. Manžel mu totiž pomáhá s počítačovou technikou i narycho, jede tam třeba pozdě večer, jen aby to na druhý den pro pacienty fungovalo.
Nevím, teď se mi to prostě nechce řešit. Cítím se dobře a cítím, že je všechno v pořádku.

karla6
25. říj 2007

...ale tady na tom tématu se řeší tripple testy, ne já. Svůj příběh jsem napsala jen proto, že možná trochu objasňuje můj postoj k těmto testům.

listicka77
25. říj 2007

Vikvik, ale Karla přce nic nesvádí na doktory... Jen nechce podstoupit některé zásahy. To je přece něco jiného. Medicínu jako celek nezavrhuju, občas je nutno opravdu něco říznout nebo něco akutně řešit, ale doktoři prostě pro mě nejsou polobozi a spousta z nich nepřekročí vlastní stín. Dělají léta to, co se naučili a někdy je vůbec nenapadne nad tím přemýšlet. A často to opravdu dělají v dobré víře, že pro nás chtějí to nejlepší. Jenže když má pacient jiný názor a chce o něčem spolurozhodovat, tak je to někdy poněkud vyvádí z míry a mají pocit, že ztrácejí svou lékařskou autoritu...

Karlo, to je normální, že se nějaké téma poněkud posune... Však když sem zas bude chtít někdo psát výhradně o triplech, tak zas napíše...

vikvik
25. říj 2007

listicko ja vim, ja se taky 2x rozmyslim, nez do neceho jdu a nez poslechnu doktora, ale obcas mi prijde, ze lidi proste zbytecne riskuji a pak se divi :( doktori maji klapky na ocich a mas recht, ze obcas nejsou moc ochotni jit alternativni cestou nebo tomu alespon dat sanci a je to skoda. nicmene pokud uz jde o zivot, tak bych je radsi poslechla ;)

nekomu triply asi pomuzou, ze se dal nestresuje a veri, ze ma zdrave mimco. ja verim ze mam zdrave mimi i bez nich 🙂 a i kdyby nebylo> je jenom moje a takove ho budu milovat a hotovka.

listicka77
25. říj 2007

Spousta žen v prvním těhu ani neví, že se nějaké triply dělají. Prostě jim na cosi odeberou krev jako obvykle...
Někomu pomůže, když vyjdou dobře, to máš pravdu. Věří pak, že vše je OK. Ale bohužel je spousta těch, co jim vyjde riziko a pak už jede ten kolotoč - automaticky na amnio, pár týdnů stresů, řešit, jestli bude zdravé a co dělat, kdyby nebylo... Pěkně děkuju, to si ráda odpustím... Pokud člověku záleží na tom mít jedině zdravé dítě (a jiné nechce), tak to už je fakt lepší jít na to šíjové projasnění na konci prvního trimestru. To věřím, že je fakt spolehlivější (i když nic není stopro, že - no já si klidně odpustila i tohle).

vikvik
25. říj 2007

nojono, blby je, ze vetsina doktoru to s tebou neprobere a pak nevis :( ja mam nastesti docela osviceneho. nuchal scan jsem mela... asi i proto jsem ted takovy klidas 🙂 neodpustila jsem si to po te, co doktor rikal, ze bohuzel nektera postizeni nejsou jen o tom, ze dite bude pomalejsi, ale ze se neslucuji se zivotem... na to bych asi pripravena byt chtela ( i kdyz na to se clovek nepripravi nikdy)
tys nemela zadny uzv nebo jsi jenom rekla, ze nechces, aby ho merili a tak?

petruna
25. říj 2007

karli : moc drzim palce, aby ti to uz priste vyslo a mela jsi zdrave miminko. Tvuj pribeh jsem trochu sledovala na "zaciname po potrate" , kam obcas juknu...
ja si myslim, ze clovek, kterej by na potrat nesel, zadny triply ani amnio nepotrebuje...proste bez vsech tehle vysetreni si tehu uzije lip..a kdo by za zadnou cenu nechtel downa nebo jine postizeni, tak at jde radsi rovnou na amnio, protoze triply o nicem nevypovidaji...nasla jsem tu nekolik holek, co meli triply v poradku a downa maji !!!!
a to ze doktori nic nevysvetli me pekne stve...me ten muj nic nevysvetli, vse vim jen diky kamaradkam.
Vzal mi krev na triply a kdybych nemela kamosky, tak ani nevim co to znamena a z pozizivnich vysledku bych byla uplne v pytli...
Nastesti jsem vedela , ze jsou casto falesne pozitivni, ale i tak me dost vystreslo, kdyz jsem mezi ty pozitivni pribyla i ja...
a dr. mi jen rekl (po telefonu) : "mate tam nejak vyssi hodnoty, budou po vas chtit jeste nejake vysetreni, zavolejte si do genetu a objednejte se na odber plodove vody...." a smitec....
zase zadny info...kdybych nemela nacteno a info od kamosek, tak to snad beru jako nejaky obyc. vysetreni, ktery musim podstoupit a riskovala bych potrat zdravyho mimca a vubec...
mi pripada, ze jsou doktori nastvany, kdy ma maminka dopredu nacteno a nechce vse, co ji nabizi... 😠

listicka77
26. říj 2007

Vikvik, tvůj doktor dělá NT? Já teda byla přesvědčená, že se to dělá jen na specializovaných pracovištích, kde mají lepší UTZ. Můj to tedy rozhodně nedělá. Ale když jsem mu (včas) řekla, že nechci tripla, tak o téhle možnosti mluvil. Ale pro mě to prostě nemá smysl. UTZ budu mít tři za těhu (pokud nebude nějaký problém), víc nechci. Nejsem tak přesvděčená o jeho neškodnosti...

kupi
26. říj 2007

Jsem strašně ráda, že jsem tady objevila toto téma. Jsme s kamarádkou ve stejném měsící těhotenství, i předběžný termín porodu máme ve stejný den! Včera jsme si byly pro výsledky trip. testu. ten můj byl v pohodě, ale ten kamarádky bohužel ne. Dr jí k tomu ale vůbec nic neřek jenom jí objednal na plodovku a to bylo všechno. Jen díky těmto stránkám jsem se o tom dozvěděla něco víc a můžu jí trochu uklidnit. akorát přesně nechápu ten poměr 1:xxx, může mi to prosím někdo vysvětlit?
I když Dr jí tato čísla stejně neřek.

karla6
26. říj 2007

Petrunko, dík. Teď jsem tyhle věci úplně vypustila přestala je řešit. Nějak to všechno prostě dopadne.

petruna
26. říj 2007

kupi : já mela riziko 1:140 a znamena to, ze z holek, co maji stejne hladiny hormonu jako ja je riziko, ze jedno dite ze 140 muze byt postizene...jestli to teda dobre chapu....ale taky nemusi byt ani jedno....
neumim to moc vysvetlit..
at si kamaradka nejdriv necha vse vysvetlit na geneticke konzultaci a pak se teprv rozhodne...plodovka neni jen tak...sice tady vetsine holkam dopadla dobre , ale je tam riziko 1:100 ze mamina muze potratit - zdrave miminko....nekde uvadi 1:200. Takze u nas bylo rozhodnuto, s manzelem jsme si rikali, ze kdyz je riziko postizeni mensi nez riziko potratu, tak neni co resit a na plodovku kaslem !!!!!!!!!!
ale to zalezi na tve kamaradce, pokud chce mit klid (i kdyz to mit na 100 procent stejne nebude) a nebo pokud by sla v pripade spatnych vysledku na potrat, tak at na to radsi jde, ale jinak to nema smysl...dle myho nazoru...

petruna
26. říj 2007

kupi : rozhodne ale kamaradce rekni, ze spatne vysledky triplu rozhodne nic neznamenaji....je to jen hodne orientacni vyber pripadnych rizikovych matek...ale pozitivni vysledky ovlivnuje takova spousta veci, ze jsou velmi casto falesne pozitivni....fakt se nema ceho bat...

kamila3
26. říj 2007

ahoj holky,je na draka když vám ten triplle test dr nevysvětlí.já mám štěstí,dr mi vysvětlí i spoustu odborných věcí a tak jsem věděla do čeho jdu a ikdyž jsem se bála ,brala jsem to jen jako součást těhu...byla jsem ve 12tt na nadstandartní placeném testu a velkém UTZ ,aby se prokázaly případné vrozené nebo vývojové vady.ten test vyšel v pořádku.potom jsem byla na triplle testu v 17tt,který se dělá plošně všem maminám a vyšel strašně špatně ,veliké mriziko downova syndromu a nějaká vada moč ústrojí.no,byla jsem z toho vedle jak ta jedle...byla jsem tedy na doporučení mé dr v Brně v centru prenatální diagnostiky na odběru plodové vody a na UTZ.Nechápu maminy že může některá plodovku odmítnout...nic to není a ani mi nic nebylo potom zákroku,je to rychlé a snad si myslím,že to zvládne každá...UTZ vyšel perfektně,mají nějaký extra kde jsou opravdu vidět detaily čehokoliv,dr mi všechno ukázal co co je a neshledal sebemenší odchylku.čekala jsem sice dlouho na výsledky plodovky (14dní),ale za tenm klid to určitě stálo.byla jsem tam na doporočení pana doktora z centra ješte jednou na UTZ a to někdy ve 23tt,aby se opravdu vyloučily ta vada moč ústrojí,zase za tu dobu mimino vyrostlo a tak bylo všechno líp vidět.NIC Z POZITIVNÍCH TRIPLLE TESTŮ SE NEPOTRVDILO!opravdu to za ten klid stálo,byla ráda že to mám za sebou a že je mimino zdravé.kdyby mi ty testy doporučily pětkrát ,šla bych ...kdybych na ně nešla asi bych se zbláznila ze strachu až do porodu co když to náhodou opravdu bude nemocné.Tak se nebojte a jestli jste na pochybách a dr vám nic nevysvětlí je to vůl... a zeptejte se potom na všechno v centru kde vám ten odběr budou dělat.tam bývají o mnoho sdílnější.

karla6
26. říj 2007

Hmmm, Kamilo, a kdyby tvoje miminko úplně zdravé nebylo, tak bys ho jednoduše zabila? O to tady jde, víš?

karla6
26. říj 2007

Tyhle testy totiž miminku nepomůžou, nedokážou ho uzdravit. Dělají se jen proto, aby si rodiče (většinou matka) rozhodli, jo tak tohle dítě chceme; a ne, tohle dítě se nám nehodí, to dáme pryč.
Proto mi to přijde tak kruté.
Kamilo a přemýšlej, proč by ses zbláznila ze strachu až do porodu? Proč? Ty bys nemilovala i dítě, které by nebylo podle tvých představ? Dyť by bylo tvoje, ne?

listicka77
26. říj 2007

Kamilo, naprosto respektuju tvoje rozhodnutí, chápu, že to někdo udělá. Ale nech si prosím tě ty reklamní řeči! Že to zvládne každá... TMaminka možná ano. Ale ne každé miminko to zvládne. Když byli v tom centru tak sdílní, řekli ti taky, jaká je pravděpodobnost potratu po amnio?

karla6
26. říj 2007

Listicko, ale Kamila tady vlastně potvrdila to, že tripple testy (titulní záležitost tohoto tématu) jsou absolutně nedůvěryhodné a tak prostě a jednoduše na nic. Stejně nic neřeknou. Downa ve většině případů stejně neodhalí a na druhou stranu zbytečně bezdůvodně děsí. Dokáží jen maminku totálně vystresovat, nic víc; a to miminku rozhodně neprospívá. Takže pojišťovny vlastně hradí úplně zbytečné klamavé a matoucí vyšetření.

listicka77
26. říj 2007

Já moc nechápu, proč po těch genetických testech a UTZ v 1. trimestru na ty triply vůbec šla. Pokud se dělala nuchální translucence a byla v pořádku, tak pak nevím, k čemu ty nepřesné triply a pak šup na amnio. To by na tom projasnění mělo být vidět! Mám dojem, že kdyby se tyhle testy dělali všem místo triplů a byly hrazené pojišťovnou, tak by se ještě ušetřilo. Je to sice dražší než triply, ale zato kolik těch zbytečných amnio by se ušetřilo!

petrolejka
26. říj 2007

Kamilo, amnio není taková brnkačka, jak píšeš, existuje určité doložené procento maminek, které po tomto zákroku potratí a dost často je to riziko potratu větší než riziko nemoci, které jim vyjde z nepřesných tripplů. To je ten problém. Moje Dr. třeba tripply nedělá, zásadně jen NT-screening a řekla mi, že ona sama zažila, když s tripply už končila, dvě maminky v 18tt, které měly špatné výsledky tripplů, šly na amnio a potratily po zákroku. Děti, jak se posléze ukázalo, byly zcela zdravé. ☹ A taky mi řekla, že spousta doktorů na to posílá prostě ze zvyku, protože to pojišťovna hradí, že kdyby to bylo placené vyšetření, tak by k tomu přistupovali jinak, ale takhle tam prostě každou mamču pošlou, aby měli "odpracováno". Myslím, že by mělo dojít ke změně, kdo chce, ať na tripply jde a zaplatí si a naopak, ať pojišťovna hradí NT-screening, který je výrazně přesnější a dříve prováděný.

karla6
26. říj 2007

Listicko, všechny ty testy jsou úplně zbytečné. Pokud se někomu má narodit postižené dítě, tak se narodí i když mu všechny testy vychází vzorově na jedničku, nebo se něco zvrtne při porodu, nebo dostane nějakou nemoc po porodu s trvalými následky... Nechci tady nikoho strašit, prostě jsem jen toho názoru, že svému osudu se nikdo nevyhne, tak proč si ještě sám zatěžovat svědomí, když je žena na základě těchto testů nucena rozhodovat o životě a smrti svého dítěte.
I pokud by děťátko mělo tzv. vadu neslučitelnou se životem, dokáže se svědomí ženy daleko líp vyrovnat s faktem, že se jí narodilo mrtvé dítě nebo krátce po porodu zemřelo než s tím, že rozhodla o jeho smrti.
Obojí je šílené, ale když o tom nemusí rozhodovat, je to pro ni snadnější.

tlap.ka
26. říj 2007

holky, chci se zeptat - mně zjistili NT 1,4 - což je dobré jak jsem pochopila, ale vy tady mluvíte o NT-screeningu. O co se jedná?Je to to samé?

A jen tak mimochodem, mně nikdo neřekl, že jdu na tripple testy, prostě mě poslali na krev....

petrolejka
26. říj 2007

Tlapko, to bude to stejné, je to 1,4mm projasnění šíje ... a přesně to mi vadí, že Ti ani neřeknou proč a pošlou Tě na krev. Přitom by Tě měli informovat, protože máš právo tripply odmítnout.

tlap.ka
26. říj 2007

no popravdě řečeno, to že 1,4mm je dobrý mi řekly až holky tady. Mám dojem, že doktoři říkají jen špatný zprávy, když je všechno v pohodě, tak to berou jako samozřejmost a nezabývají se vysvětlováním

listicka77
26. říj 2007

Karlo, takhle to brát nemůžeš. Já to taky cítím tak, že co se má stát, to se stane. Ale jiní to mají třeba jinak. Žijeme v zemi, kde žena má právo rozhodnout o tom, že nechce donosit své dítě. Takže kdo chce testy, ať je má. Ale ty triply, ty jsou fakt úplně tragické.

Tlapko, nevím přesně, jak to kde dělají. NT = nuchální translucence = šíjové projasnění. To je to, kdy se měří ztluštění kožní řasy (to je to tvé číslo). Dělá se k tomu ale ještě zároveň odběr krve jako pomocný údaj (takže celkově se to dá nazývat NT-screening a zahrnuje to projasnění i krev), ale nevím, jestli úplně všude. Tak dalece jsem se o to nezajímala, protože jsem neměla zájem na to jít.
A jen tak mimochodem - v našem zdravotnictví se musíš na vše ptát, jinak si s tebou dělají, co chtějí...

tlap.ka
26. říj 2007

listicko,tak nevím,jak zjistil to moje čísílko, protože jsem byla na normálním vnitřním ultrazvuku a při tom mi pak vepsal tohle číslo. Na krvi jsem teda taky byla,ale jestli to někdo kombinoval,....O těch tripplech vím, že jsou hodně hodně nepřesný a znám dost holek, kterým vyšly blbě a mají zdravý krásný děti.

Je fakt, že se už teda začnu ptát, protože tohle mě začíná štvát, myslím, že bychom měli být všichni informováni,nejen těhulky.

lu777
26. říj 2007

tak já dočítám, Kacamar: asi jsem to špatně podala, myslela jsem to tak, že třeba já jsem si říkala, že bych možná na přerušení šla.. ale to bylo před deseti lety.. teď, když vidím co je to za boj vůbec otěhotnět 😔 a právě jak říkáš, jak se člověk cítí,když už miminko kope a reaguje třeba i na hlas 😵
ale i to je individuální, kamarádce je skoro 40, několikrát potratila a když teď byla těhotná a vše ok, ale podle plodovky mělo dítě Down syndrom, tak šla na potrat.. já bych na jejím místě nešla, ale je to její rozhodnutí.. ono v takové situaci není žádné vyloženě "dobré řešení", bohužel..

lu777
26. říj 2007

a Kacamar, držím palce 😉

Petru: no jak píšeš o té selekci, tak jsem o tom nedávno četla, že to takhle bývá např. v Indii nebo Číně, zabíjejí děvčátka 😲 😔 byl to dlouhý článek a hrozný, jak se třeba narodí holčička a oni to ani neslaví nebo se jí nějak zbaví a pak tvrdí, že měla horečku a zemřela hned po porodu, fakt hrůza 😔 takže v takové zemi zavést plošně ultrazvuk, tak za chvíli snad budou jen kluci 😔 ale ono se jim to vymstí, už začínají mít málo nevěst a snad to jednou nakonec povede ke změně.. ale jsem si u toho uvědomila, jakou mám kliku, že žiju tady 😔

lu777
26. říj 2007

jinak s tou plodovkou, jak píše Kamila3: dvě moje kamarádky po odběru přišly o mimi a jedno se narodilo velice předčasně a je kvůli tomu postižené 😔

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru