Odmítla jste některá triple test?

anka.
23. říj 2007

Ahoj holky, odmítly jste ho některá? A jak vám eventuelně vyšel (pozitivníxnegativní)? Děsí mě, že je hodně falešně pozitivních výsledků...

denousek
23. říj 2007

ahoj anka§!to at te ani nenapadne ho odmitat!!jak pak budes prozivat tehotentvi??vzdyt je to jediny co ti rekne jestli mas miminko v poradku!!me se po tomhle testu hrrooozznnee ulevilo do te doby jsem byla desne nervozni!neboj se falesnych vysledku sice se to stava a le neboj oni si to overi a nemusis to byt prece zrovinka ty komu to tak vyjde,,,a kdyby vysel spatne tak ti ho bud udelaji znova kdyz nebude pozde nebo te poslou na geneticky ultrazvuk a nebo te poslou na odber plodove vody ale je zbytecne se stresovat a premyslet o tom dopredu....takze si to nechcej udelat a tfuj tfuj tfuj hodne stesti 😉

lukin
23. říj 2007

anka: Mě vyšlo riziko 1:190. Plodovku jsem odmítla. Kdybych věděla i o odmítnutí tripplů, tak je ani nepodstupuju. Dřív se ty testy nedělaly a těhotné byly mnohem méně stresované než teď. Já si říkám, že bych si nechala i postižené mimi, takže to v tom u mě hraje taky roli. A víš co? I když by ti vyšly tripply dobře, tak to ti nezaručí, že budeš mít miminko zdravé. I při porodu se může něco stát a pak může být miminko postižené. Mé známé vyšly tripply vpořádku, a nakonec se ji narodila holčička s downem a poruchou srdce. Byla na operaci, takže v tom je už v pořádku. A je to neskutečně usměvavá a hodná holka (nyní pětiletá).

anka.
autor
23. říj 2007

lukin_no právě... taky mi přijde, že to testování slouží jen k tomu, aby člověk byl ve stresu anebo ho posílali na další a další zkoumání ☹ (ty už máš miminko, nebo ještě čekáš?)

lukin
23. říj 2007

anka.: Já jsem ve 21. týdnu. Podle mě jsou fakt některé testy úplně zbytečné. Dřív se ani nedělaly. A navíc stát se může všechno, mimi se může narodit i zdravé a v pohodě, ale pak může vážně onemocnět, že to na něm nechá následky a to prostě člověk nikdy neví. Takže je potřeba radovat se z každého nového dne, kdy jsme zdraví 🙂

anka.
autor
23. říj 2007

lukin_Jo, já vím, akorát člověk asi nemůže být úplně v pohodě, když se dozví, že ty testy jsou pozitivní (i když ví, že to často vychází i falešně) Nebo aspoň já bych to asi nedokázala... ACH JO

lukin
23. říj 2007

anka. No právě, kdybys to nedokázala, tak je podle mě zbytečné na ně chodit. Jistotu nemáš nikdy, ani kdyby ti plodovka vyšla dobře. Ale neznám tě osobně, tak to musíš uvážit sama, jak jsi na tom po psychické stránce atd. 🙂

anka.
autor
23. říj 2007

lukin_no,po psychické stránce?! 🙂 😀 Ne, vážně - já bych na tu plodovku stejnak nešla, to vím. Ty jsi v pohodě? (stupidní čísla, ale stejně je to malá šance)

lukin
23. říj 2007

Tak když víš, že bys na plodovku stejnak nešla, tak se rovnou vyprdni i na tripply. Stejně jsou nepřesné. Ze začátku (asi tak pět dnů) jsem byla trošku mimo, ale teď jsem v pohodě. Svoje miminko mám už teď moc ráda i kdyby bylo "jinačí". A kdybych šla na plodovku a ukázalo se, že je třeba fakt postižené, tak bych ho i tak nedokázala zabít. Takže pro mě to je hotová věc. Nebýt těch tripplů, tak si ušetřím těch pět dnů mimo a byla bych v pohodě úplně. Navíc já to beru tak, že fakt člověk nikdy neví. Nedávno tady jedna psala, že bohužel potratila své miminko ve 24. týdnu a jsou i takové, kterým umře miminko týden před porodem. Rozhodni se, jak uznáš za vhodné, já ti pouze nastiňuju můj pohled na věc.

frufrunka
23. říj 2007

Ahojte holky! Čekám svoje první mimi a o tripple testech jsem vůbec nevěděla - sestřička mi prostě vzala krev a po druhém odběru mi řekla, ať si zavolám pro výsledky. Až pak jsem se ptala kamarádek, na co ty testy jsou... Hned jsem to nějak hodila za hlavu a zapomněla na to, prostě jsem si vůůůůbec nepřipouštěla, že by mohlo být cokoliv špatně. Když jsem si po 14 dnech vzpomněla, tak mi stejně řekli, že ty výsledky se někam ztratily a že prostě nejsou. Kupodivu se mi ulevilo, že to tedy i znamená, že nemusím na plodovku... 🙂 Pak mě posílali na ten genetický ultrazvuk, u nás to dělají standardně u všech maminek. Pan doktor se divil, že nejsem nervózní a že jsem vysmátá... Já mu říkám - no bodejť ne, vždyť se taky jdu po dlouhé době zase podívat na moje krásné zdravé miminko! 🙂 On mě pochválil za přístup, že to tak má být a mimi je fakt zdravé - za dalších 14 dní našli i výsledky z tripple a je to všechno OK. Takže se nenechte vynervovat a užívejte si svoje mimi! Já i kdyby mělo být postižené, tak bych taky stejně na potrat nešla. Vždyť já už začátkem 18tt cítila pohyby!
Jinak kamarádce vyšlo riziko Downa 1:4, tak hned plodovka, příšerné nervy, další odběry atd... A nakonec se po tom všem zjistilo, že se sekli v desetinné čárce o dvě místa, takže to všechno zbytečně. Ona skoro 3 týdny nejedla, byla zelená a na zhroucení... Neříkám, že ty testy nejsou dobrá věc, to rozhodně jsou, ale jen pro ty, které by se rozhodly v případě postižení pro přerušení těhotenství, což vůbec neodsuzuju a ty maminky chápu.

denousek
23. říj 2007

kdyz vam vyjdou tripple testy spatne tak se daji nasadit leky a pripadnym nekterym vyvojovym vadam predejit,jen tak pro informaci,neni to je pro delani atresu ale pro pripadne doleceni nejake vady.. 😉

lukin
23. říj 2007

denousek: Vážně? Já to jsem teda netušila. No ale pochybuju, že u mě riziko downa se dá léčit tabletkami. Nevíš, jakých vad se to týká? Fakt jsem o tom nikdy neslyšela, tak ať jsem trošku chytřejší 😎

petruna
23. říj 2007

souhlasim s Lukin.
denousek : triple testy nazaruci zdrave miminko !!! Nasla jsem tu nekolik mamin, co meli tyhle testy v poradku a downa maji !!!
Dovedu pochopit pouze smysl plodovky a to jen v pripade, ze by maminka sla v pripade postizeni na potrat nebo ze by se mimi mohlo lecit (plodovka zjisti vady, tripl testy nikoliv !!!!!)
Já pristi tehotenství tripl test urcite odmitnu. Proste pro nas , co bychom na potrat stejne nesli, nemaji absolutne smysl a je to opravdu zbytecny stres...
Ja se stresu taky nevyhla, kdyz jsem 12 dni po pozitivnich tripl testech cekala na genetickou konzultaci, kde jsem ofiko odmitla plodovku. Taky jsem vedela, ze jsou triply casto falesne pozitivni a stejne jsem miminku prichystala zbytecny nervy a to nemluvim o tom stresu, co by nasledoval po plodovce.
me pak delali triply znova, po tom co jsem odmitla plodovku a uz vysli dobre...o cem to vypovida ? Jsou uplne na ho....

denousek
23. říj 2007

ja nevim ale podle me ti doktori vedi proc to delaji...o lecitelne vady se jedna pouze o ty male,rostep patra nebo rtu atd...zalezi jak velke riziko vam vyjde me to treba vyslo 1:3028 tak verim ze je vse ok a jsemrada ze tyhle testy jsou....prece jen i kdyby to nekomu vyslo spatne tak jde na tu plodovku je to furt lepsi se spatne zpravy dozvedet driv nez az jako ,,prekvapko,, po porodu ne..bzdyt vas to nic nestoji jen trosku krve tak o co de

tlap.ka
23. říj 2007

ahoj holky, no mě se taky nikdo neptal, jestli chci nebo nechci jit na triple testy, prostě mě poslali na krev. Ale já jsem od kamarádek připravená na to, že vyjdou blbě,protože podle toho, co mi řekly, jejich výsledek ovlivňuje strašně moc věcí(chřipka,rozhozená menstruace před otěhotněním,...) naví znám holku, který vyšly špatně u obou dětí triply, byla na plodovce,taky nic moc a teď má dvě zdravý holky 🙂 Už jsem taky uvažovala, o tom, nejít na plodovku, pokud mě na ní budou posílat, je to prostě těžký, záleží to na spoustě okolností, ale třeba si nedovedu představit, že bych dala i postižený mimčo pryč, teda asi taky záleží hodně na tom,jak moc by bylo postižený.U nás je ústav kam celkem často chodím a když vidím postižený děcka, tak musím říct, že to jsou zlatíčka 🙂
Dřív se ženský prostě měly asi líp, řekli jim jen jste těhotný a bylo to, mohly si to bez nervů užívat až do konce, i když je fakt, že třeba ultrazvuk mi starší kolegyně závidí 😉
ale holky, nebudem se bát ničeho, všechno dopadne dobře 😉

svetluska.l
23. říj 2007

Holky oni se daji tripple testy odmitnout???Te se da odmitnout amniocenteza vim,ale nikdy jsem nelysela,ze muzete odmitnout i triiply?Ja myslela,ze jsou povinny 😖

tlap.ka
23. říj 2007

já myslím, že nic není povinný, záleží na domluvě mezi Tebou a doktorem. Možná by nějakej pečlivej doktor odmítnul dál ošetřovat svojí pacientku s tím, že kdyby pak něco bylo špatně, aby nepadla vina na něj,ale to je jen moje domněnka.

anka.
autor
23. říj 2007

denousek_taky jsem netušila, že se dá něco zjištěné tripple restem léčit
petru_to je hrozně zajímavý - fakt Ti ty testy vysly pokaždý jinak?! BRRR to je teda děs. A nevíte, co tam hraje všecko roli? (mě napadá věk, ale jinak netuším)
svetluska_ano, můžeš je odmítnout. Možná Tě pak bude pár lidí (třeba i dr.) považovat za "divnou" ale určitě můžeš!

kacamar
23. říj 2007

Ahoj holky,
určitě má každý právo rozhodovat o sobě a svém dítěti sám. Takže nikdo vás nedonutí jít na amniocentézu ani tripl test, pokud nebudete chtít.
Já osobně si nejsem jistá, že bych byla schopná nechat si postižené dítě, proto jsem na plodovku šla. Chci mít prostě jistotu a ne čekat, jestli vyleze zdravé nebo nemocné.
Jen jsem chtěla napsat, že momentálně čekáme na výsledky plodovky a nejsem z toho nervozní tak, že bych nemohla 3 týdny jíst. Pro mě osobně byl ten odběr horší než čekání na výsledky. A co jsou 3 týdny čekání a nervíků proti zbývajícím 5 měsícům do porodu.

petruna
23. říj 2007

denousek : stoji nas to sice trosku krve, ale spoustu nervu (vetsinou uplne zbytecnych)...tedy alespon nas, co na plodovku jit nechcem to uplne zbytecne vystrasi...a to nemluvim o tom, co si musej vytrpet holky, co na plodovku jdou, ale jim tech 14 stresu za jistotu ze dite nema downa stoji...coz chapu a nikomu nezazlivam..me to za ty nervi nestalo, kdyz bych si downa stejne nechala.
ja doktorum taky verim, ale triply maji smysl pouze ten, vybrat z tehotnych ty, co by mohli mit riziko...vsude na netu sami doktori pisou jak jsou triply jen orientacni...ze to o nicem nevypovida, protoze muzou byt i falesne negativni..ma to jen vyeliminovat matky, ktere pak poslou na plodovku. Takze si proste myslim, ze holky, co chteji jit na plodovku, at klidne jdou i na triply, ale triply jako takove jim zdrave dite nezaruci...Fakt !
Ja mam nekolik kamaradek, co meli hodne spatne triply a maji zdrave deti (plodovku odmitly), pak je tu spusta holek, co na plodovku sly a taky maji zdrave deti..(takze jakoby zbytecne riskovali potrat zdraveho miminka, ale za klid jim to stalo) a pak jsou tu holky, co maji v poradku triply i UTZ a deti s downem stejne maji....takze asi tak..
Ja zavidim nasim matkam, ze tyhle testy nemeli a tehu si uzili. Jsem vdecna jen za ultrazvuk.
Na triply se doktor vetsinou nepta, jestli chces nebo ne, je to proste ted standartni vysetreni a doktori se pochopitelne sychruji, stejne tak s plodovkou...Proto se odmitnuti triplu i plodovky musi podepsat, ze to beres na vedomi...ty rizika..
a navic, dneska je takova doba, ze "za kazdou cenu nerodit kriply", ze to napisu tak drsne a s tim ja se proste nedokazu ztotoznit...
ale holky co jsou na potrat postizeneho ditete neodsuzuju. Je to kazdeho vec, s cim se dokaze nebo nedokaze vyrovnat. ja bych se nevyrovnala s dobrovolnym potratem - zabitim vlastniho ditete..
anka : me triply ovlivnoval samozrejme vek (je mi 30), pak to, ze je mimco o tyden vetsi nez podle MS, pak to muze ovlivnovat nepravidelna MS pred pocetim, stitna zlaza (beru na ni prasky...) atd....
tlapka : jo jo je to tezky, popr. mrkni na diskuzi co jsem zalozila, kdyz mi vysli blby triply : odmitnuti amniocentezy...
proste si to kazda maminka musi srovanat v hlave, jestli je pro ni mensi zlo postizene dite nebo potrat - porod zabiteho ditete...

petruna
23. říj 2007

kac : v tvem pripade neni co resit, kdyz te to nechava relativne klidnou...boded by ne, ta pravdepodobnost postizeni je fakt minimalni......Ja bych byla po plodovce tak vystresla, z rizika samovolnyho potratu nebo ze se mi postizeni potrvdi (i kdyz jsem vedela, jak malo je to pravdepodobny)a pak me budou nutit na potrat , kdyz nechci, takze u me byla jista jina volba...
To si fakt musi kazda mamina rozhodnout...
Ja zas ted necitim zadnou nejistotu, ze by moje mimi nebylo OK, i kdyz to nemam potvrzeny z plodovky....jak se pise, o tom stresu az do porodu....Verim, ze je mimco zdravy a jsem fakt v pohode....a jsem rada, ze jsem do sebe nenechala pichat. Jistotu nemame nikdo, musime si to proste uzivat a nepripoustet si problemy. Ja je chci resit, az kdyz nastanou...

boruvecka26
23. říj 2007

Ahoj holky.
Musela jsem přečíst celou stránku vašich příspěvků. Musím říct, že se ztotožňuju nejvíc s kacamar. Já teprve triple test půjdu. Za 14 dní. Jsem strašně ráda, že takový testy existujou. I u nás posílají všechny maminky na genetický ultrazvuk. Díky bohu. Protože triple nebudu rozhodně brát jako rozhodující a nikdy bych neodmítla plodovou vodu. Možná proto, že bych si nedokázala nechat postižené dítě. Je to otázka pohledu a hlavně každé z nás.

majkeela
23. říj 2007

anka - upřímně řečeno - já už bych po druhé na triply nešla. Odmítnout se normálně dají, jak píší holky. Já jsem je odmítnout chtěla, protože jsem si zaplatila screening v I. trimestru, který je spolehlivý na 90% a ten mi vyšel na 1. Triply jsou spolehlivé pouze ze 60%. Pak mi řekla doktorka - nechejte si to udělat je to zdarma... Tak jsem si je udělat nechala a světe div se - byly POZITIVNÍ!! na Edwardsův syndrom - tj. horší než Down. Děti s tímto syndromem se dožívají max 1 roku a jedná se o těžké postižení nejen intelektu, ale i o malformaci končetin. Dlužno podotknout, že v 16tt, kdy mi brali krev, tak jsem měla virovou parotitidu (klasické dětské příušnice) a byla ještě infekční. Nicméně jsem musela dojít přesně v 16tt. Nevím, nakolik tohle mohlo ovlivnit výsledek testů. Takže nás čekala genetická konzultace. Nikomu bych nikdy nepřála ty nervy. O jedno mimi jsem před tím přišla a najednou mi hrozilo, že to tak bude i u dalšího. Ten obrovský stres.... Myslím, že se ten týden podepsal i na mé dceři. Plodovka u mě nešla, protože mimi bylo moc nízko a potratila bych... Takže jsen na základě UZ jsem si mimi nechala.... a - mám zdravou holčičku!!!!

Abych to zkrátila. Na tripply bych už nikdy nešla. Zaplatila bych si prvotrimestrální screening, který je daleko přesnější a případné odchylky by se daly řešit dříve. Následný genetický UZ ve 20. týdnu u dobrého genetika je naprosto dostačující. Neboť downa, edwardse, rozštěpy - pozná dobrý genetik i z UZ.

denousek - upřímně pochybuji, že se dájí genetické odchylky léčit tabletkami. Nejsem zdravotník a možná mě někdo opraví. Nicméně tripply odhalují genetické mutace (např. ztrojení chromozomů atp) a to se rozhodně nedá vyléčit tabletkami. Rozštěpy se dle mého názoru řeší až následně chirurgicky.

petruna
23. říj 2007

majkeela : souhlas. Muselo to být děsný, co sis prožila a jak je vidět úpně zbytečně. U podezření na Edwardsův syndrom bych asi o plodovce uvažovala, ale asi jen proto, abych se na smrt miminka předem trochu připravila, i když to určitě dost dobře nejde, to je jasný.. Já to u svého dítěte vnímám tak, že pokud má umřít, tak až má jméno a pohřeb a mám možnost se s ním rozloučit... a ne dát ho zabít a snažit se "ten postižený plod" vymazat ze svého života jako nějaký omyl..Ale je to strašně těžký. Znám lidi, co to takhle udělali, donosili dítě s vadou neslučitelnou se životem a nelitují toho...Mimi bylo na pohled v pohodě, umřelo hodinu po porodu a ty manzele tvrdi, ze nelituji, ze nesli na potrat, kdyz meli moznost...Miminko maji pohrbene a v jejich zivote zustane jako jejich dite, o ktere bhuzel prisli.

petruna
23. říj 2007

taky si myslím, že prvotrimestrální screening (tam se nějak dělá šíjové projasnění a jestli má mimi nosní kůstku ne ?) a genetický UTZ stačí....i když nic není 100 procentní. Ale já enpovažuju za 100 procentí ani plodovku. Odhalí sice hodně vad, ale postižený mimčo můžu mít i vlivem porodu...

kacamar
23. říj 2007

To je zase téma holky 😢 😢 Fuj fuj.
Moje mamka mi říkala, že ji za celý těhu ani jednou nenapadlo, že by měla mít postižený dítě. A proč? Protože nebyly žádný testy a žádný UZ a žádný informace. Dneska se toho nakecá a každej je pak vystreslej jak blázen.

Holky, nemůžu s vámi souhlasit, že zabít dítě do 24tt je horší než ho donosit, nechat umřít a pochovat. Mě by to druhý bolelo víc. Já teda nevim, jakým způsobem se provádí potrat do 24tt, ani mě to nezajímá, ale úmyslně porodit donošený dítě a nechat ho trápit se třeba několik měsíců a čekat na jeho smrt, to je humus. Podle mě. 😕

novako
23. říj 2007

kacamar: Ono kdybys viděla, jak mimčo při potratu před doktorem doslova utíká, tak by Ti asi také nebylo dobře. Nehledě na to, že by se Ti po potratu mohlo stát,že už třeba žádné dítě nebudeš moci mít...

Tripple testy jsou hodně nepřesné. Kamarádce vyšly dost špatně, plodovku odmítla a dneska má zdravého a nadprůměrně inteligentního chlapečka.

kacamar
23. říj 2007

novako 😨 😖 nemůžu posoudit jaký je potrat a pevně doufám, že se toho ani nedočkám. ťuky ťuk.

kacamar
23. říj 2007

novako, a jaký je koukat na to, jak tvoje dítě umírá v nemocnici a momoci mu pomoct?? Každý to vidí jinak.

kacamar
23. říj 2007

ne momoci, ale nemoci mu pomoct 😉

petruna
23. říj 2007

kac : ja nerikam, co je horsi obecne, ale co by bylo horsi pro me...po 17 tt tusim uz se por¨trat dela tak, ze ti normalne vyvolaji porod..Bud rodis zive dite, kdere hned umre nebo ti ho nejdriv v tobe zabijou (nejakou injekci) a pak normalne rodis (se vsim vsudy) mrtvy dite...s tim bych se zaase nevyrovnala ja...mimco s edwardsem se netrapi nekolik mesicu...vetsinou umre pomerne hned...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru