Odmítla jste některá triple test?

anka.
23. říj 2007

Ahoj holky, odmítly jste ho některá? A jak vám eventuelně vyšel (pozitivníxnegativní)? Děsí mě, že je hodně falešně pozitivních výsledků...

maja3.s
26. kvě 2011

@fiallinka ...a můžu se zeptat o jaký problém šlo? A opravdu se to, co tripple ukázal potrvrdilo u miminka?

fiallinka
26. kvě 2011

Bohužel jo, čekala jsem dvojčata a jedno mělo DS (víc mám v albu)

maja3.s
26. kvě 2011

@fiallinka ...tak to je mi líto...hlavně že holčička to zvládla no a taky vy, na psychiku určitě pěkný záhul 😒
Já bych samozřejmě na ty tripple testy klidně šla (možná bych se pak zbytečně nervovala), vůbec jsem nepočítala, že na ně nepůjdu, myslela jsem, že je to dokonce povinné. Takže až ve 20tt a ´kdyby něco (teda klepu to a doufám, že nic),tak se amniocentéza udělá až v tom 20tt.
Jinak riziko DS z toho včerejška ještě nevím...po UZ bylo 1:1900 ale ještě se k tomu musí přidat výsledek z krve...a to pošlou mému gynekologovi,takže přesně se to dozvím za týden...musím vydržet,ale snad je vše o.k.

helulicek
6. čer 2011

ahoj holky, dnes mi dala mudra výsledky tripple testů (měla je už před týdnem, ale my byli na dovči) a vyšlo mi riziko na downa 1:13 což mě teda dost zaskočilo. Takovej výsledek jsem tedy ani náhodou nečekala. Z NT testů mi vyšlo riziko 1:457. Jsem z toho celkem rozhozená, ikdyž vím, že TT můžou být falešně pozitivní tak při tomto výsledku ztrácím jaksi naději....na genetiku jsem objednaná až příští pondělí, po konzultaci se uvidí zda budu muset na plodovku nebo ne....
Měl tu někdo taky takovej výsledek a pak vše bylo ok??
díky moc

dragonfly1983
7. zář 2011

Ahoj holky, chci jen povzbudit všechny, kterým vyšel pozitivní triple test, aby neztrácely naději. Mě vyšel pozitivní na rozštěpy 1:40, byla jsem i na odběru plodové vody a 3 týdny čekání na výsledky a na podrobný ultrazvuk byly nekonečné a už jsem si představovala co by mě všechno čekalo kdyby nedej Bože... už nikdy bych nechtěla zažít takový stres! Nakonec všechno dopadlo naprosto na jedničku, výsledky z amnia úplně v pořádku včetně hladiny AFP, kterou jsem měla v triplech v krvi zvýšenou a na ultrazvuku bylo všechno nádherné, pusinka, bříško, páteř uzavřená, všechno přesně jak má být a máme pěkného cvalíčka, jsem 20+3 a má téměř 450g. Štěstím jsme s manželem oba skoro brečeli, jak se nám po té hrůze ulevilo! A pan doktor Žižka u Apolináře mi říkal, že co se týká zvýšené hladiny AFP, tak je x faktorů, které jí mohou ovlivnit a že triple testy se u nich už vůbec nedělají! Tak snad aspoň trochu uklidním nějakou vystrašenou dušičku, protože sama jsem ještě před pár dny hledala na internetu cokoliv, co by mi dalo naději, že náš chlapeček bude úplně zdravý! Všem vám moc držíme palečky!

terioza1
7. zář 2011

@dragonfly1983 je dobre, ze jste zvravi... Drzim palecky... 🙂

jancip
7. zář 2011

@dragonfly1983 Já měla v NT+ testech mírně sníženou hladinu papp, což mi řekli, že může být menším rizikem pro rozštěpy a doporučili mi triple testy. Ty jsem odmítla, protože vychází často falešně pozitivní a nechtěla jsem, aby mě pak přesvědčovali na amnio. Jeden známý porodník mi dokonce řekl, že amnio v případě rozštěpů je úplně zbytečné, že to nic neodhalí, že se to ukáže na podrobném ultrazvuku. Možná jsi to amnio absolvovala tedy úplně zbytečně.

dragonfly1983
9. zář 2011

@jancip zbytečné to určitě nebylo, protože biochemickým rozborem se zjistilo, že ta hladina AFP je úplně v normě a třeba některé rozštěpy jako páteře a lebky se tím dají zjistit, ale to samozřejmě i ultrazvukem, ale já chtěla mít jistotu ze všech vyšetření.
@terioza1 moc děkujeme 🙂

adlin27
13. zář 2011

ahoj holky,u našeho doktora děljí celkový screening a ten má daleko menší procento falešné pozitivity,nechápu proč se pořád u nás dělají tripple testy,pak jde 1/4 maminek na plodovku.a hlavně spousta maminek o nich ani neví. i když se to platí půjdu na ně opět,máme v rodině postiženého (ne geneticky)a tak radši abychom aspoň věděli jak na tom jsme,je to hrozné,ale kdo se o nikoho takového nestaral neví.

kacenka1111
29. lis 2011

Ahoj, lze tedy odmitnout tripply a za jakych okolnosti? Je to dobry napad? Uz ted jsem VELKE psycho, i kdyz snad by melo byt vsechno v poradku...

scvrcek
29. lis 2011

@kacenka1111 ahoj, odmítnout můžeš jakékoliv vyšetření bez důvodu!!!
Jestli je to dobrý nápad nevím, sama o tom přemýšlím - ale zítra mi na ně vezmou krev, takže asi do nich půjdu..i když nevím, jestli bych šla na plodovku, když NT výsledky byly dobré...takže udělat si je asi nechám, ale ani nevím, jestli chci znát výsledek 😀

kacenka1111
29. lis 2011

@scvrcek no prave:D at si to udelaj ale me to nerikaj 😀

mandre
1. pro 2011

Holky, já byla na NT screeningu a vyšel úplně v pořádku, pak mi Dr. ještě dělal tripl testy a ty zase byly úplně špatně, riziko na Downův syndrom 1:10 😒 a to díky poměrně vysokému HCG v krvi a věku. Šla jsem kvůli tomu na oběr plodové vody. Si neumíte představit tu hrůzu (jak píše dragonfly1983), genetička mě totálně rozhodila, musela jsem se jí zeptat, jestli taky můžu mít normální dítě, udělali mi rychlotest, který byl za týden hotový a z něho mi vyšlo, že Downa nemá. Za další dva týdny byl zbytek výsledků, kardio a velký UTZ. Všechno v pořádku. Řeknu Vám, že jsem doma brečela jak želva, nespala, byla jsem zralá na chocholouška. Jestli ještě někdy budu těhotná, už jsem totiž starší, tak jen ten NT screening a pak velký UTZ, triply nechci ani vidět, i když je hradí pojišťovna.

evabelk
1. pro 2011

Jen přispívám mou týden starou zkušeností...znám spoustu mamin, co jim vyšla genetika v I. trimestru v pořádku. Pak se dělal tripplet test a vyšlo to špatně. Musely podstoupit odběr plodové vody, čekání, nervy...závěr z odběru plodové vody dítě bylo v pořádku. Co vím, tak tripple test musí být přesně načasovaný kolem toho 17.týdne. dřív nebo později velice ovlivňuje výsledky. A nikdy se přesně neví, kdy došlo přesně k oplodnění, tj.+- 14dní. Pak bývají výsledky zkreslené. Tak jsem se minulý týden přímo ptala na genetice a řekli, že opravdu není potřeba tripple test, pokud genetika v I.trimestru vyšla v pořádku. Někteří lékaři ho ale dělají i tak dál. Takže záleží na lékaři, ke kterému chodíte do poradny. Můj doktor ten tripple test dělat nebude, tak jsem ráda. Už mi ho nedělali ani před třemi lety, ale to jsem byla vyplašená, že všem kolem ho dělali, jen mně ne!

evabelk
1. pro 2011

A ještě něco, na té genetice z těch falešně pozitivních tripple testů taky nemají radost ☹ jde taky o to, že dřív to byl povinný odběr a konečně to všechny doktory naučily brát, a teď aby je to zase odnaučovali 🙂

salomee
6. led 2012

Ahoj holky, já byla dnes na kontrole a teď mi došlo, že jsem se v tom stressu (strach z toho, že mě pošle na nemocenskou kvůli zkrácenému čípku už teď ve 21.tt..ale naštěstí zatím ne) jsem se zapomněla zeptat na výsledek tripple testu a brali mi aji krev na glykemku. Ale jak teď mám čas o tom přemýšlet, asi bych triple test odmítla... primotrim vyšel dobře, tak snad...

hojda
6. led 2012

@salomee Pokud by bylo něco špatně, tak by ti myslím, volali dřív.

salomee
6. led 2012

@hojda Díky, tím se taky uklidňuju...ale jsem fakt nemožná, že jsem na to ani nevzpomněla. na odběrech jsem byla už 12. prosince.

hojda
6. led 2012

@salomee Tak si tam zavolej, sestra ti to řekne.

salomee
6. led 2012

..jé, teď koukám ho průkazky a má tam nějaké výsledky z toho 12. pros. napsané.. tak to naštěstí mají v merku. To je paráda, když s vámi u lékaře mluví. 😠

salomee
12. led 2012

Dneska jsme byla na velkém Uz a ptali se na výsletky z triple testu a já je neznala... bylo zbytečné vysvětlovat svoje pohnutky a tak hjsem byla asi za krkavčí matku, kterou ani nezajímá zdraví dítěte.. ale sestřička to vytelefonovala a tak tedy vím, že výsledky byly dobré. Příště bych ale asi fakt nešla.

dupik
2. únor 2012

@mandre Vidíš a já mám podobnou zkušenost - dokonce dvě....
u dcerky jsme měli PAPP-A špatné 1:20 Down , protože jsem zakrvácela (prý), triply o.k., přesto ve 20tt odběr plodovky, mimi vpoořádku.....10 týdnů nervů a strsů....
nyní jsem nechtěla zažít to stejné, zase jsem zakrvácela před odběrem, tak jsem se objednala na placený screening... PAPP-A podle mé gyndařky o.k., pak screening-ultrazvuk o.k.,ale krev-no 1:21 Down....včera odběr choriových klků a dneska výsledky - mimi na Downa zdravé....
njenít na NT screening, věřím dokorce a nemám nervy, paradoxně placeným screeningem jsem si opět prošla peklem

nyní je mi na hovno jít na triplly když zkoumají stejné chrom vady (jen tři) jako kompletní gen rozbor (všechny chromozomy....)

bruni
28. únor 2012

Tak vám napíšu taky moji zkušenost s testy. Byla jsem na NT screeningu a bylo vše v pořádku. Jelikož vím, že triply jsou už zastaralé a nepřesné tak jsem na ně odmítla jít, ale jaký bylo moje zděšení, když mi zavolali, že mi z té krve, co mi brali v 15. týdnu ! udělali tripl testy a světe div se, pozitivní na Downuv syndrom. Vůbec je nezajímá, že se nemůžou řídit poslední menstruací, když jsem těhotná po IVF a dlouhém protokolu a vůbec je nezajímá, že jsem brala Utrogestan a Ascorrutin a byla po krvácení z hematomu, což vše ovlivňuje výsledky a ještě mi vzali krev už v 15. týdnu místo v 16., kdy je to nejpřesnější. Nikoho to nezajímá, že na tom závisí stres těhotné ženy a ohrožení miminka, prostě ti doporučí plodovku a vydrž si to jak chceš. Je to na běžícím páse a plodovku skoro! vždy miminko přežije tak co. Kdybych si o tom hodně nepročetla, byla bych teď úplně v pr..., a je mi líto právě holek, které nevědí, co za tím vězí a musí chudáci podstoupit ten šílený stres a plodovku. Podle mě má smysl pouze NT screening ve 13. týdnu a velký utz ve 20. týdnu. Na ten právě jedu, pro klid duše, který mi teď nabourali těmi zatracenými triply Držím všem pěsti, ať máte zdravá miminka

salomee
28. únor 2012

☹ Tak to je drsné.
Ty pitomý triply bych fakt neřešila, když byl NT v pohodě... a už vůbec nechápu ten jejich postup, krize, fakt.

safarikovap
28. únor 2012

@bruni Ahoj 😉 Takže tripply máš (neplánovaně) za sebou...Mně vyšel NT screening taky na jedničku, pozítří tripply, takže jsem rozhodnutá je odmítnout. Jak říkáš - screening ve 13. týdnu a UTZ ve 20. týdnu je dostačující - ať mě někdo přesvědčí o opaku. Se nebudu stresovat kvůli tripplům, když jsem pár dní před nima měla chřipku - tím pádem je jasné, že se to tady projeví. Genetik v Reprofitu mně při screeningu potvrdil, že tripply jsou na prd - a hotovo 🙄

bruni
28. únor 2012

@safarikovap moje řeč 🙂 budeme protestovaný i tak až až 😉

vilibalda
28. únor 2012

@safarikovap Já Tě určitě nebudu přesvěčovat, že tripl testy k něčemu jsou, jsou až moc často falešně pozitivní, nemám na to ujasněný názor. Jen přidám svůj pohled k zamyšlení...
NT screening jsem měla ok s tím, že tripl test genetik nedoporučoval a tak jsem ho nechtěla,ale Dr. mě přesvědčila. Výsledek byl pozitivní na Downův syndrom. Proto jsem šla na velký UTZ už v 18tt, který dopadl dobře. Byla mi nabídnuta amniocentéza, ale jen pokud bych se trápila pochybnostmi, jestli je vše v pořádku. prostě jen abych se nestresovala až do porodu. Rozhodla jsem se věřit genetikovi a na amniocentézu nešla. Jen jsem ještě podstoupila ve 22tt další UTZ kvůli srdíčku (to nebylo v tom 18tt ještě moc vidět). Moje princezna je zcela zdravá.
Takže jsem měla falešně pozitivní tripl test, asi týden se zbytečně stresovala. Ale i přesto si nejsem jistá, že tento test v dalším těhotenství odmítnu. Jde o to, že NT screening nezkoumá rozštěpy, ale tripl test ano. Pokud je vše v pořádku, stačí NT screening a UTZ ve 20tt (na specializovaném pracovišti). Ale pokud se zdá, že něco v pořádku není, tripl testy jsou v 16tt, výsledky v 17tt, UTZ v 18tt, pokud se zdá něco v nepořádku, může se udělat hned amniocentéza (člověk měl čas o ní zapřemýšlet, když se zdají testy špatné), její výsledky jsou do 3 týdnů, tj. do 21tt a pak případně přerušení těhotenství (pokud by se jednalo o vadu, která by byla neslučitelná s životem). Pokud by člověk nešel na tripl test, jde až ve 20tt na UTZ, může se hned udělat amniocentéza (je třeba se rozhodnout nejlépe hned, zda se má udělat), výsledky jsou do 3 týdnů, tj. 23tt, miminko mezitím začne kopat a na případné přerušení těhotenství není moc času... Vážně nevím, jestli příště na tripl test půjdu. Může to být opět zbytečný stres, když budou falešně pozitivní nebo zase naopak rychlejší zjištění, když bude mít miminko vadu a já pak budu mít více času na rozhodnutí třeba ještě než začne miminko kopat... Každopádně přeji zdravé miminko! 🙂

bruni
29. únor 2012

@vilibalda souhlasím s tebou, že pokud je něco v nepořádku na NT testech tak klidně udělat i triply, ale pokud je NT test zcela v pořádku, tak bych opravdu šla na ten podrobný utz ve 20. týdnu, kde by se podle mě stejně ten rozštěp našel, ale nejsem v rozštěpech odborník, nezjišťovala jsem to, když to mám dobré. Ale hlavně trvat na tom, aby ten tripl byl udělaný v co nejpřesnější dobu. Já jsem včera dokonce zjistila, že můj car Gennet Liberec mi do zprávy z NT screeningu napsali, kdy je vhodné udělat triply ve 2. trimestru. Je tam napsáno od 20.2.-5.3. a mně vzali krev 14.2.! takže úplně mimo, zcela naprd. Kdybych to zjistila dřív a kdybych věděla že mi berou krev na triply tak jim to řeknu ale já nic nevěděla a zjišťuju vše až teď. Nechápu, že sestra odebere krev kdy se ji to zrovna hodí 😠 Taky mě mohli udělat odběr znovu, taky jsem to slyšela, že to dělají pro kontrolu, což by se hodilo, protože by se konečně strefili do termínu a už neberu žádné prášky ani nešpiním. Ale to je ani nenapadlo a já už to neřeším, prostě jedu ve 20. týdnu na gen. utz.

bruni
4. bře 2012

Tak na genetické konzultaci mi řekli, že za můj špatný výsledek tripl testů může Utrogestan, který jsem dobírala v době, kdy mi brali krev. Takže to sem píšu, abyste o tom věděli, pokud se vám to taky stane 😠

jihajiha
14. bře 2012

@bruni ahoj, já jsem stejného názoru už teda, že když jsou NT v pořádku, tak tiplle testy už ne. Boužel jsem na nich byla. NT vyšli dobře až moc, jenže jsem v 16tt šla na triple a do teď (jsem 20tt) nevím výsledek. Sestra mi tam napsala špatné datum, takže místo 15+1 napsala 14+3 a tím pádem to jako odebírali ve špatnou dobu, teď s tím mají problémy a museli to nějak znova posílat na genetiku atd, jenže já jsem byla v klidu, teď jak pořád čekám, tak jsem nervozní, co tam vyjde, jeslti mi teda výsledek řeknou do porodu ☹ Člověk doktorům a sestrám věří, ale když jsi opravdu neznalá věci, tak si nemůžeš ohlídat nic, že něco dělají špatně.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru