Odmítla jste některá triple test?

anka.
23. říj 2007

Ahoj holky, odmítly jste ho některá? A jak vám eventuelně vyšel (pozitivníxnegativní)? Děsí mě, že je hodně falešně pozitivních výsledků...

syraell
8. pro 2009

Tak moje doktorka zavedla udajne po navratu z nejakyho kongresu novinku. Posila uz jenom na screening v prvnim trimestru a na tripla uz ne...Cetla jsem nejaky statictiky a to prvni vysetreni ma uspesnost az 90 procent, kdezto triple test slabych sedesat...
Jinak k nazorum, ze se vyplati otestovat musim rict, ze neni dost falesne poziotivnich, ale byvaji i falesne negativni vysledky, takze babo rad...

elana
8. pro 2009

No, není to tak úplně pravda...samotný prvotrimestrální skríning (tj. PaPP-A) má záchytnost "pouze" 83%. Teprve když se k tomu přidá měření NT a tripple test, šplhá záchytnost tohoto, tzv. integrovaného testu, na 92%. Pokud se NT neměří, tak je záchytnost o maličko nižší, okolo 90%.

Tolik čísla.

Triply mají sice, pravda, často falešně pozitivní výsledky, jenže a) měří se, mj. hladina AFP, která je markerem rozštěpových vad (na něž upozorní tedy již v tom jánevím 14.-16.tt) a maminku tedy nečeká hrozné překvapení na genetickém ultrazvuku okolo 20.tt

b) kombinací tří hodnot snímaných triple testem se dosahuje podezření i na další chromozomální odchylky, které se nemusí projevit vyšším NT (které ostatně, i vpřípadě plodů např. s Downovým sy. po čase mizí, takže když se maminka nedostaví včas, může už být NT v normě a plod je přesto postižen).

Já si myslím, že každá žena by si měla zvážit, nakolik je pro ni možnost potratu po amniocentéze větší hrozbou, než stres do konce těhotenství a případně porod postiženého miminka. Stejně tak, jak píše Syraell, i ten "nejtest", tj. integrovaný test, má "jen" 92% záchytnost, takže nějakých 8% maminek to stejně "odnese".

andelka
10. pro 2009

Tak hlásím, že jsem na Triplech opravdu nebyla. Doktor mě na ně neposlal a já jsem je nevyžadovala. A jsem ráda. Za 10 dní jdu na velký UTZ, to mi tak nějak stačí. Miminko bych si stejně vzít nenechala, NT screeningu věřím dostatečně.

eloana
29. pro 2009

ahoj holky rada bych se zeptala zda nektera nevite- byla jsem na screnningu v prvnim semestru.
ted me ceka screening v II.trimestru plus integrovany test- neboli AFP testy.
Hodnotili vam to jako celek? nebo jste mely zvlast vysledky screeningu a AFP testu?
Me bylo receno, ze mi ty vsechny vysledky porovnaji a zhodnoti dohromady.
diky moc

eloana
30. pro 2009

ahoj holky, tak uz jsem se to dozvedela ja mam nejaky integrovany test -ktery zahrnuje krev v 11tt utz 13tt krev 16tt-(tripel test )a jeste se pak do toho zahrne utz ve 20tt z toho vseho vyjde jeden vysledek

jak jsem pochopila ,tak vetsina mela zvlast screening a tripel testy.
Me v gennetu sami rekli ,at si tripel testy u gynekologa nenechavam delat, ze to udelaji oni v jednom -pac to chce, aby to bylo z jedne laborky.Jinak jsou vysledky zavadejici....a muze se stat ,ze treba jeden test vyjde dobre a jeden spatne.
teto test je pry nejkvalitnejsi, pak je samotny screening ve13tt a pak teprve tripel testy.

eloana
1. led 2010

Elana -mas pravdu ,ze integrovany test je nejpresnejsi -nekde ovsem uvadeji ,ze se vyseledek zdeluje az na konec - coz muzu potvrdit ,ze to neni tak uplne pravda vysledek screeningu v I.trimestru znam...... a ktomu se pripocita tripel a jeste eventuelne utz ve 20tt.

ale bohuzel takto se to dela malo kde -vetsinou se jde na screeninng ve 13tt na specialni pracoviste a tripel pak u sveho gynekologa. A to nastava problem, kdy muzou byt rozdilne vysledky , neb se to vyhodnucuje v ruznych laboratorich. a hodnoti se hlavne jako 2 ruzne testy. V tu chvili je asi tripel zbytecny, protoze ten screening ,vzhledem k tomu,ze je to kombinace krve i utz je presnejsi nez tripel test.

wasabe
1. led 2010

Ahojky holky,prosím Vás má některá z Vás zkušeností s pozitivním Triple testem a vysokým HCG.Mě vyšly špatné výsledky Hcg 3,99 MoM,zvýšené riziko M.Down 1 z 230(v termínu)riziko M.Down vzhledem k věku 1 z 1200. Amniocentézu bych měla podstoupit až příští týden,to čekaní mě ubíjí,mám strašný strach,zdá se mi Hcg dost vysoké.Předem děkuji za odpovědi

eloana
1. led 2010

wasabe tady neco k tripel testum
http://www.forumzdravi.cz/clanek-247-screening-...

jinak zde pisi ze pomer 1: 1000 - 1:100 je stredni riziko a doporucuje se geneticky ultrazvu
Amnio se vetsinou doporucuje pri pomeru 1:100
ale u nas se to docela dost posila na amnio- ano u DS je to temer 100% vysledek

moje sestra mela 1:350 a plodovka dopadla dobre.....

s.petulka
15. bře 2010

zdravím vás holčiny jsem v 16tt chtěla bych se vás zeptat byla jsem na kombinovaném testu screeningu a ten mi vyšel negativní a ted mi dělali triply a ty mi vyšli pozitivní na down.ale níské tak ted jsem obědnaná znovu na genetiku ve středu. bojím se že bude mimčo nemocný ale kombinovaný mi vyšel vpořádku.

lidiab
15. bře 2010

Ahoj, jsem v 18 t a mam otazku 🙂 pred dvemi tydny mi vzali krev na tripple testy ale zadanku na UTZ mi doktorka nedala, ja jsem se ji zapomela zeptat a ted ma dovolenou. 31.3 jdu zase do poradny ale to uz budu ve 20 tydnu a jak jsem obvolavala ruzna pracoviste (Gennet, Apolinar atd) tak uz nikde nemaji na ty velke UTZ volne terminy. Mela mi to mudra rict predem ze se mam nekam objednat? Nebo se na ten "velky" UTZ neposila kazda tehulka? I kdyz podle toho co jsme zjistovala v knizkach i na netu se UTZ dela v ramci tripple testu vzdycky. Na NT screeningu v I trimestru jsem byla pred mesicem a vysel negativne.

ygreen
15. bře 2010

lidia: utz ve 20tt se dělá vždy, hledají se vývojové vady. Zato když se bere krev na tripply tak se utz dělat nemusí. A tvoje doktorka nemá utz? A podle mě nemusíš být přesně ve 20tt. Třeba 21-22tt klidně.

lidiab
15. bře 2010

Ygreen - no, moje mudra utz nema 😒 Musim se objednavat nekam jinam. Na NT jsem byla u jednoho doktora u Benesova, v Praze nikde nemeli volny termin, vsude se ma objednavat aspon mesic predem a to uz jsem na tom moc pozde. Takze ze pokud to dobre chapu ten utz a odbery na tripply nijak spolu nesouviseji ale utz se kolem toho 20 tydne dela kazdopadne?

eloana
15. bře 2010

Ahoj-podle-me-kazdy-na-geneticky-utz-neposila.
Ja-byla-v-gennetu--protoze-jsme-do-gennetu-chodili-ale-i-tak-muj-gynekolog-posila-do-gennetu-ma-utz-ale-jen-maly
ten-velky-utz-se-muze-delat-kolem-19-23tt
Ale-nekdo-si-dela-utz-sam-a-pokud-se-mu-neco-nezda-posle-na-genneticky.

lidiab
15. bře 2010

eloana - ja jsem myslela ze ten utz kolem 20tt je "povinny". Za celou dobu co chodim do poradny mne mudra poslala na utz jenom jednou, na samem zacatku, pro potvrzeni tehu. Ten NT screening jsem si domluvila sama a ona o tom ani nevedela. Proto jsem predpokladala ze mi priste da zadanku na velky utz. No, nevadi, uz jsem si zamluvila termin u stejneho doktora co jsem u nej byla na NT a pokud by mi mudra zadanku sama od sebe nedala tak ji o ni pozadam.

gabri80
16. dub 2010

Ahojky holky,

mám dotázek, jsem zoufalá... byla jsem na gynekologii na kontrole s mimískem ve středu...podle původních UTZ jsem přesně ve středu měla být 13+0 tt...jenže pan doktor mi to teď ve středu posunul z původních 13+0tt na 14+0 tt...skok o celý týden...nevím zda je to dobře nebo špatně...ale řekl mi, že na další kontrolu mám přijít 18+0 tt, tak jsem protestovala kvůli těm trippl testům a on mi tedy řekl, ať přijdu o týden dřív v tom 17+0 tt... není to náhodou pozdě? Holky poraďte mi prosím jestli s tím máte nějaká praxi a byla jste taky na testech v tom 17+0 tt nebo ještě později...prosím prosím..jsem z toho úplně zoufalá ☹ a jen krátký dotaz - trippl testy jsou krevní testy nebo ještě něco jiného? Díky moc G.

kamikadze
16. dub 2010

Gabi - mne delali odbery 16+6 tt, takze myslim, ze muzes byt v klidu. Oni doktori vedi co delaji (vetsinou). Triplle testy jsou krevni testy na genetiku, ale testuje se zaroven i HIV, zloutenka, sifilis...

gabri80
16. dub 2010

Kami - děkuji moc moc moc 🙂 hned jsem spokojenejší a klidnější....nerada bych něco prošvihla...už teď když jsem skoro v pulce 🙂

sussanah
5. bře 2011

Ahoj, trochu obnovim toto tema. Docela ted zvazuju, jestli ma cenu chodit na tripple testy. Absolvovali jsme NT+ v Prenatalu v Brne, vysledky ukazkove. Snazim se docist, v cem maji ty tripply vyhody nebo cim navic oproti NT+ mohou prispet? Porad mi vyhcazi, ze se testuje v podstate to same a v tom proste nevidim prinos. Dalsi vec je ta, ze urcite kvuli DS bych na potrat nesla, nevidim to jako duvod (navic na utz na NT byla nosni kustka jasne pritomna). Tripply udajne mohou odhalit rozstepy, ale to odhali i utz ve 20tt a pokdu vim, tak se to jinak operativne lecit neda (tedy rozstep patra, o roztepu patere to je jina..). Je neco, co jsem nekde jeste nevycetla, v cem spociva opravdu prinos tripplu? Je neco, co muzou odhalit narozdil od NT a vcasne odhaleni lze nejak resit (krom potratu?)?
Diky.

U minuleho tehu jsem ho absolvovala, ale s tim, ze cestou domu jsem poprve citila pohyby maleho a pak jelana dovolenou, takze to cekani na vysledky ubehlo rychle. Ale stejne jsem byla v podstate rozhodnuta, ze to by musely opravdu hoooodne spatne vysledky, abycho sli na amnio nebo na potrat...

orso
6. bře 2011

Ahoj sussanah, tak já na tripplech vůbec nebyla, asi to záleži na Dr. a jak ti vyjdou vysledky ze screeningu ve 13.tt.
V úterý mě čeká 2 screening ve 20.tt. tak jsem zvědavá. Ale na hrůzy a pohromy myslet člověk nemůže, takže se na to těším až uvidím švihajíciho se prcka. 😀

sussanah
6. bře 2011

@orso Ahoj, s muzem se prave priklanime k tomu, ze se na to taky vykasleme. Vysledky v 13tt nam vysly super, takze proc testovat znovu to same. Taky jsem spis nastavena tak, ze je vsechno v poradku, takze neni co resit 🙂 Mam to asi jako obranny mechanismus v tehu, proste vsechny testy budou ok, porod bude super, neni duvod se stresovat 😎 Me uz dokonce vadi i to, ze chodim k tomu gyndari nejak moc casto a navic mi furt dela utz 😅
Nejvic se teda desim spis toho, jak budu zitra kvuli tomu volat dr, aby me preobjednal na jiny termin, ze na ty triply nejdu. Asi si toho vyposlechnu povic 🙄

lakshmi
6. bře 2011

@sussanah Ahoj 🙂 koukám, že tu píšeš i tripplech, tak taky přispěju svou troškou. Já už jsem s gyndařkou domluvená, že je nechci, a brala to dobře. Rozhodla jsem se tak proto, že v prvním těhu mi vyšly pozitivně - falešně, na rozštěpy, které jsou stejně vidět na utz, a těch pár dní, než mi ho udělali, byly strašný... prostě tomu testu nevěřím. Jinak řeším to samé - furt na gyndě a furt mi dělá utz 😅 posledně jí říkám - víte prenatální diagnostika pro mě nemá význam, s manželem jsme rozhodnutí, že to miminko přijímáme, takže chci jen utz ve 20.tt, jsem tak domluvená se svou PA, at ví, že miminko porod dobře zvládne.... doktorka přemýšlí, souhlasí a říká - tak udělám utz, myslela jsem, že to bude párvteřinovej kvůli srdíčku, že bije, a ona ho zas prohlížela deset minut...neměla jsem sílu oponovat...

sussanah
6. bře 2011

@lakshmi no kvuli tech falesne pozitivnim, to podle taky nema smysl.. Svagrove taky vysli spatne, cekali dalsi tyden na utz a maly je samoze ok (uz ma 8roku a je teda opravdu super zive ditko 🙂 ). A tech pripadu je opravdu hodne 😒 No uz jsme v podstate rozhodnuti, na tripply kasleme. A jak uz jsem psala, DS pro me neni duvod pro potrat, v manzelove rodine DS je a ano, je to narocne, ale i tak muze byt zivot toho ditete/dospeleho stastny a spokojeny a i rodina muzes zit v ramci moznosti normalne. A ostatni veci se projevi stejne na utz ve 20tt, tak co 🙂

S tim utz jsem s dr uz mluvila, ale on, ze musi videt, ze plod je zivy 😖 tak rikam, ok, ted chapu, ze slyset to jeste nejde, ale v dalsich mesicih snad staci poslechnout pres brisni stenu, neni treba utz a on furt to same. Takze bud to nepozna dopplerem nebo fakt neivm 😅 Ale budiz mu ke cti, ze utz netrval snad ani minutku, fakt jen kouknul, rekl srdicko bije, vse ok a konec 🙂

lakshmi
6. bře 2011

no nechci gyndaře podcenovat, ale zajímalo by mě, kolik z nich umí hledat miminko dopplerem nebo zvonečkem 🙂 v prvním těhu jsem chodila k jinému dr a ten so o to vždycky pokoušel, ale nikdy se mu to nepovedlo, vždycky nakonec kouknul na srdíčko na utz 😒 me na tom dostává ta absurdita, že to nedělají pro tebe, ale pro sebe...ty tam dojdeš naprosto klidná, protože "tušíš", že miminko je ok, ale doktor, že musí...

dora_1
8. bře 2011

Já už mám nabranou krev na kombinovaný screening, za dva týdny ve čtvrtek mě čeká ultrazvuk. Pokud bude NT screening v pořádku, na triple testy rozhodně nejdu.

vrtenka
8. bře 2011

Ahoj holky, tak já jsem dnes byla na kontrole a výsledky triplů pozitivní, výsledky Nt z 12 týdne negativní riziko DS 1:6500 (12 týden) riziko DS 1:65 (16 týden) ... ovšem po Integrační metodě výsledků z obou týdnů bylo riziko 1: 1600, takže mě ani neposlali na plodovku, prý je vše ok. Ale řeknu Vám docela infarktový stav, rozdýchávám to do teď. nevím proč se to dělá, když to dává falešně pozitivní výsledky.

lakshmi
8. bře 2011

@vrtenka to je mi líto, jsou to fakt nervy, taky jsem si to užila, ale hlavně, že je vše v pořádku, no v jiným zemích se tripply už nepoužívají, je s něma moc špatným zkušeností

sussanah
8. bře 2011

@vrtenka ted jsem nekde cetla nazor na tu integracni metodu, ze vlastne spojuji vysledky kvalitnejsiho tesu s vysledku mnohem mene kvalitniho testu, takze vysledek je casto nepresny. Kazdopadne ti to teda nezavidim, clovek je klidny a pak ti nekdo prijde s timhle 😠 Hlavne klid, urcite je vse ok. Navic pokud ti vyslo riziko jen u DS, tak pokud mas z NT, ze nosni kustka byla pritomna, tak to je to hlavni a nejdulezitejsi. Downi nosni kustku nemaji vyvinutou vubec nebo je velmi zakrnela 😉
@lakshmi taky si myslim, ze je to hodne casto o tom, ze to proste neumi 😖 Moje predchozi dr byla sice dost mura, ale tohle mela zmaknute hezky, dokazala pres bricho pekne poznat i polohu maleho, s poslechem nemela zadny problem. Vahovy odhad mela taky o kousek lepsi, nez utz na monitorech 😀 A teda i celkove vysetreni v tehu delala mnohem setrneji, dr me posledne tak prohmatl, ze jsem myslela, ze mu vyletim z kresla, aby mi potom oznamil, ze je vse ok a neoteviram se 😠
Vcera jsem volala dr, ze teda na tripply nejdu a sestra rikala, ze ok, jen se me zeptala proc, tak jsem ji to rekla, ona ze v poradku a ze mi teda vezmou jen krev na Rh, nemoci atd.. Takze jsem rada, jen doufam, ze jeste nebudou nejake presvedcovaci akce, az priste prijdu.

mmiirrkkaa
19. kvě 2011

Ahoj, v triple testu mi vyšla nižší hodnota hCG (0,42MoM). MUDr. mě poslala na kontrolní utz k Apolináři, ale tam jdu až za 3 týdny. Nevíte, jestli mi nějaký závěr řeknou hned po UTZ nebo zda je tam zase nějaká čekací lhůta na vyhodnocení výsledků? Moc děkuju za každou odpověď (vzhledem k možnému Edwardsovu syndromu jsem dost vyplašená... ☹

maja3.s
25. kvě 2011

Ahoj holky...tak já se dnes absolvovala screening v 1.trimestru (byla jsem ve FN Olomouc) a docela mě zaskočilo, že se mám objednat na UZ až ve 20tt, že prej od tripple testů se upouští, protože je tam často falešná pozitivita a pak se člověk nervuje....trošku mě to rozhodilo, protože fakt neznám nikoho, kdo na tripple testech nebyl....ale po přečtení pár posledních příspěvků jsem se trošku uklidnila...jsem ráda, že v tom nejsem sama 😀

fiallinka
26. kvě 2011

u mně ukázal problém a triple, první screening byl negativní... takže tady měla integrace význam...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru