Odmítla jste některá triple test?

anka.
23. říj 2007

Ahoj holky, odmítly jste ho některá? A jak vám eventuelně vyšel (pozitivníxnegativní)? Děsí mě, že je hodně falešně pozitivních výsledků...

petrolejka
23. říj 2007

Petruno, Maova psala, že na výsledky se čeká až tři měsíce. Při porodu bohužel na žádný důvod nepřišli. Nejšílenější na tom je, že měla normální průběh těhu, všechny testy dopadly OK, nic se jí nestalo a najednou začala rodit. ☹ A ani po všech těch testech není jistota, že na důvod toho předčasného porodu příjdou. Je to loterie ...

petruna
23. říj 2007

petrolejka : no právě...já ten její osud sledovala...upozornila mě na to Lenkabu...
takže na ní fakt pořád myslím, protože si díky ní uvědomuju, jak nikdo z nás nemá vyhráno, i když má vše OK....já doufám, že se ukáže, že nějaký problém nebo postižení byl, aby měla aspoň nějakou útěchu, jestli by to teda pro ní útěcha byla...ale jen tak pro nic za nic přijít o zdravé miminko... ☹ ach jo...fakt jsem to ořvala, když to psala.

petrolejka
23. říj 2007

Petruno, v únorovkách jsme bulely všechny. Myslím, že už jsme věřily tomu, že po tom 20tt vše dopadne dobře a tohle byl blesk z čistého nebe. Celé to proběhlo vlastně za jediný den a všechny jsme se hned začaly víc pozorovat. 😒 Taky si myslím, že by bylo lepší, kdyby nějakou vadu zpětně našli, aby tam byl ten důvod a Martince nezůstal nepodložený strach, že příště se může stát bez příčiny cokoliv. Je to silná hoka a snaží se, už za náma občas nakoukla do diskuse, což obdivuju. Kdybych já přišla o mimi ve 23tt, zvláš´t, když už kopalo, tak bych se asi úplně složila. Muselo to být fakt hrozný - doma kočárek, napletená výbavička, znala pohlaví ... Přeju jí, aby si tu zatracenou smůlu vybrala už jednou pro vždy a příště (brzo) měla pohodové a krásné těhu na konci s prckem v náručí.

petruna
23. říj 2007

petrolejka : taky si nedovedu představit, že bych něco takového mohla přežít, ale řiká se, že na člověka není dáno víc, než může unést...
no já mám pocit, že by mi hráblo a manžel by za mnou doživotně chodil do Bohnic...taky ji obdivuju, ze hned planuje dalsi miminko...
ja bych asi ztratila veskerou chut mit deti a uplne bych zatrpkla...proste bych nezvladla ten strach, ze by se to opakovalo...Tezko rict, kdo nezazije, nevi, jak by se choval...
taky ji hrozne preju, aby uz timhle mela smulu vybranou a dalsi miminko bylo necim uzasnym, co by ji kazdej zavidel....hodne krasne dite, ktere vynaleze lek na rakovinu...treba.... 😀 😉

listicka77
24. říj 2007

Já jsem tripl odmítla. A vůbec nemám pocit, že bych se kvůli tomu "celé těhu" stresovala. Jsem naprosto v klidu. Triply jsou hodně nepřesné... Ale problém je, že ani ta plodovka není úplně stoprocentní, i když by teoreticky měla být. Ty chromozómy musí být správně zkultivované, dobře probarvené a ten člověk, co do toho "čučí", to musí správně vyhodnotit. Pak je riziko (ne moc velké, ale přece), že např. bylo vícečetné těhotenství, jeden plod se přestal vyvíjet velmi brzy, takže se o něm ani neví a při plodovce se jako na potvoru odeberou jeho buňky. Další věc je, že ta mutace chromozómů může vzniknout až v průběhu dělení zárodku (např. ve stadiu, kdy má 8 nebo 16 buněk) a jen v jedné buňce (která se pak samozřejmě dělí dál), takže to postižení třeba může být poměrně nevýrazné. Četla jsem na jiné diskuzi nedávno o tom, že jedné holce asi ve třiceti z nějakých genetických testů zjistili, že má Turnerův syndrom. Třicet let žila a nevěděla o tom. Mmch tenhle syndrom způsobuje neplodnost a ona plodná je, takže to je ten případ, kdy je postižena jen část buněk (ty, co se z nich vyvinuly pohlavní orgány, tak ne). Ale kdyby její máma byla těhotná dneska a dělali jí amnio, tak by jí nejspíš tlačili do potratu. A úplně zbytečně...

listicka77
24. říj 2007

Jo a ještě jsem chtěla dodat, že žijeme ve svobodné zemi a povinné není opravdu nic. Mně dal gyn podepsat reverz, abych ho pak případně nemohla žalovat, kdyby dítě bylo náhodou postižené, ale naprosto respektoval moji volbu. Ne každý je tam chápavý, ale přinutit vás nikdy nemůže. Je to čistě naše věc a nikdo nám do toho nemá co kecat!

lu777
24. říj 2007

holky, Maově moc držím palce 😔 🙂
a k těm triplům: já jsem na ně taky nešla. sama jsem se objednala na screening v I. trimestru, zaplatila si to a jsem moc ráda. výsledky jsem věděla za dva dny. genetik mi sám řekl, že když vyjdou jasně v pořádku, tak nemá smysl na triply chodit. protože ten screening v I.trimestru je přesný na 90-95 procent, zatímco triply jen na 60-65 procent

Listicko: super info od Tebe, díky.. jinak nechápu, proč Ti dávali podepsat reverz kvůli triplům 😕 😝 vždyť vychází i falešne negativní, to by je potom lidi mohli žalovat tuplem!! (moje sousedka v domě má postiženého chlapečka a to jí testy vyšly v pořádku 😔 )...

no nic, já si myslím, že by měla pojišťovna platit přesnější testy a triply by se měly už odbourat

lu777
24. říj 2007

jo a povinný samozřejmě nejsou, jak správně říká Lištička 😉 možná testy na HIV a syfilis, ty možná jsou povinné,kvůli nákaze, což je pochopitelné.. ale jiné testy povinné nejsou 😉

lu777
24. říj 2007

jen ještě dodám, že na čtyři kamarádky okolo mě měly velice špatné výsledky triplů (1:30 apod.).. ten hrozný stres bych nikomu nepřála (o jednu jsem se fakt bála, že potratí).. všechny mají Bohu díky zdravé děti 🙂

k tomu přístupu, jak psala na začátku Kacamar: asi hodně záleží i na tom jak těžké bylo k miminku přijít.. já jsem si uvědomila (na cestě do Motola, kam nás poslali, že možná je něco se srdíčkem), že po několika letech operací, IVF, probrečených nocí a čekání na adopci bych miminko v každém případě donosila.. už proto, že chyba je vždycky možná, zvlášť, když jde o diagnostiku prenatální (sám mi to tak genetik řekl).. a hrozně mě uklidnilo, že mi to miminko nikdo nemůže jakoby vzít, že mě vlastně nikdo nemůže nutit k ničemu...že kdyby se něco nedobrého potvrdilo, tak radši budu držet svoje miminko v nemocnici v náručí, protože si zaslouží respekt a ne vyhození někde do odpadu (pardon za ten popis 😔 )......u mě to není "plod" jak říkají doktoři, ale dítě, se kterým si povídám a které už teď rozezná můj hlas a když dám ruku na určité místo na bříško, tak se za ní posune.. není to úžasné? 😵 😵

kacamar
25. říj 2007

lu777, jak píšeš o tom, jak byla těžká cesta k miminku. Já mám za sebou taky docela vážnou operaci a bála jsem se, že nám to nepůjde snadno, přesto se nám zadařilo první cyklus 😉 Ale neznamená to, že bych svoje dítě měla ráda o něco míň než ty. Taky mě kope a já na něj mluvím a miluju ho. Taky jsem pár nocí probrečela, když mi našli špatný nález a taky nemůžu jednoznačně říct, že bych šla na potrat, kdyby mělo vadu. Vše by se odvíjelo od typu vady a od toho, jestli by mělo šanci na přežití.Než jsem byla těhu, tak jsem měla jasno, postižený dítě za žádnou cenu. Ale když se člověk dostane do tý situace, tak už to není jenom černý a bílý. Jsem si jistá, že bych dala svůj život, aby moje dítě mohlo žít. Tak moc ho miluju a chci, aby bylo zdravé.
Ale to už se zvrtlo v mojí obhajobu 😅 😅 . Výsledky plodovky nám vyšly předběžně dobře. V pátek budou komplet. Tak držte palce. A i já vám přeju krásná zdravá miminka 😉

listicka77
25. říj 2007

Lu: Ten reverz = informovaný nesouhlas je proto, že gyn má nějaká "povinná" vyšetření, která on "musí" udělat, pokud je ty neodmítneš. Kdyby je neudělal sám o své vůli, tak může být popotahován, že to zanedbal. Proto chce mít písemně, že odmítnutí triplu byla moje vůle.

Chápu, že maminky, co na dítko dlouho čekaly, se na něj upínají ještě víc. Já otěhotněla poněkud náhodně, plánované to vůbec nebylo. Přesto bych nenechala vyhodit své dítě do odpadu (píšeš to velmi trefně). Ale to se odvíjí od nátury každého a od toho, jak kdo podlehl touze naší společnosti po dokonalosti. Ale nechci nikoho soudit, postižené dítě je "zátěž" na celý život a každý si musí rozhodnout sám, jestli to chce tak nebo onak. Já bych se asi nikdy nezbavila pocitu, že jsem "zabila" své dítě.

petruna
25. říj 2007

listicka : diky za zajimave info k plodovce !!! Kazda info dobra a tohle jsem nevedela. Myslela jsem, ze z plodovky uz je to jakoby jisty, ze dite neni OK.
Dalsi duvod, proc na ni nejit 😉
a vubec , listi, lu : uplne se s vama ztotoznuju, napsali jste to pekne. Citim to stejne.
kac : neboj, vysledky budou urcite v poradku....
taky si myslim, ze clovek casto meni nazory podle toho, jestli v te ci one situaci pak sam je. Taky nektere veci nevidim tak cernobile, co jsem tehotna...
ja jsem k miminku prisla, taky velmi snadno, mesic po svatbe. Hrozne me to prekvapilo, protoze jsem mela vselijaky gyn problemy a st. segra na mimco ceka vzdycky nekolik let (uz ceka druhy, ale neslo to tak jednoduse)
a i presto bych se ho nevzdala tak snadno....ale kdybych prozila, to co holky (IVF apod...), tak jsem jeste vetsi bojovnice za zivot sveho miminka...Musi to byt hrozne narocny na psychiku, mit miminko takhle tezce vybojovane...
Vsem vam preju zdrava miminka, ktera delaji jen radost !!!!

listicka77
25. říj 2007

Petru, ono se asi stává fakt výjimečně (mizivé procento), že plodovka podá nesprávné výsledky. Ale asi se na to dost těžko vedou statistiky. Speciálně u těch falešně pozitivních výsledků. Protože v ČR se drtivá většina maminek po pozitivní plodovce rozhodne pro potrat. No a po něm se ten plod už samozřejmě nezkoumá...

petruna
25. říj 2007

bodeť by ten plod zkoumali...Jim se samozřejmě nehodí, aby se zjistilo, že byl zdravý....
hlavně že jsou všude statistiky o downech : odhalen - zneškodněn.... 😠

petruna
25. říj 2007

ja si fakt někdy řikám, že kdyby to šlo, tak by za chvíli lidi chodili na potrat jen proto, že dítě nebude mít dost vysoké IQ nebo správnou barvu vlasů nebo sklony k obezitě a já nevim co všechno...Prostě mi to timhle zavání...tahle selekce dětí, koho zneškodnit a koho ne....
Jako dovedu to pochopit u opravdu těžkých postižení, kdy to dítě opravdu nemá šanci žít dýl jak pár hodin, tak v tom případě chápu, že je pro doktory a pro většinu maminek lepší to ukončit hned, ale docela mě rozčiluje, když se zabíjejí downi apod..ale i to je každého věc...
😒

karla6
25. říj 2007

Listicko, po plodovce je hodně falešně pozitivních testů. Už jen to procento maminek, které si tím peklem prošly a nevzdaly to, stojí za povšimnutí. A nejsou to žádná anonymní jména v diskuzi, znám takové osobně a je jich dost.
A je nesmysl, že ten plod se nezkoumá. Je to ze zákona; dělá se automaticky pitva plodu, ale je samozřejmé, že výsledky procentuelně nikdo nezveřejňuje, to už by na plodovku nikdo nechodil a pro doktory by to bylo zas něco dalšího, co snižuje jejich vážnost.

petruna
25. říj 2007

jako mít dítě s downem je určitě hodně těžké, taky bych ho nechtěla, ale většina maminek, co je má (a nevěděli o tom předem) říkají, že kdyby to věděli předem a věděli jaké to dítě bude, tak že by ho pryč nedali. I takové dítě lze milovat a mít s ním spoustu hezkých chvil...

petruna
25. říj 2007

karla : taky jsem si všimla, že tady pár maminek po potratu psalo, že se plod zkoumal, takže to je asi pravda..Jen se to prostě pak nikde nezveřejňuje ve statistikách.
karla : ty znáš maminky, co meli špatnou plodovku a presto z¨dravé dite ? Ja takovych pripadu slysela jen par...

lukin
25. říj 2007

karla: Taky by mě to zajímalo 🙂 Škoda, že nikde nejsou statistiky.

listicka77
25. říj 2007

Petru, na jiné diskuzi dokonce jedna holka zmiňovala, že nějaká maminka, které se narodilo dítě se srostlými blanami mezi prsty (kosmetická záležitost, kterou plastický chirurg ostraní levou zadní) uvažovala o tom, že zažaluje gynekologa, že na to nepřišel na UTZ včas, že prý by šla na potrat! Pak to neudělala, protože jí asi někdo vysvětlil, že by to nevyhrála. Ale chápete to? Má doma zdravé krásné dítě, které by měla milovat bezmeznou mateřskou láskou a ona řeší, že by ho zabila, kdyby věděla, že bude mít drobnou vadu! To už fakt za chvíli bude i o té barvě vlasů. Kvůli pohlaví se dělají potraty v Číně už teď...

petruna
25. říj 2007

listicka : tak to je síla...chudáci děti takových matek !!!!!!
to mi opravdu potvrzuje obavu, že se za chvíli budou "vyrábět" jen dokonalé děti....fakt jak za Hitlera 😠

listicka77
25. říj 2007

Nevěděla jsem, že je povinnost dělat po potratu pitvu, myslela jsem, že se "plod" vyhodí a hotovo. Takže nějaké statistiky se vést musí. Jen je asi nechtějí zveřejňovat... Ale neměla by na to mít veřejnost náhodou nárok?

lukin
25. říj 2007

listicka77: Tak to je hrůza. Ta matka je asi vadná či co, kvůli takové prkotině by chtěla zabít své dítě. Ach jo, kam ten svět spěje ☹

novako
25. říj 2007

Holky, moc dobře jste to napsaly. Je to fakt hitlerovská selekce. Ten také vraždil mentálně postižené a duševně nemocné lidi. Společnosti nic nepřináší, tak proč se o ně starat? Někde jsem četla, že vyspělost společnosti se posuzuje podle toho, jak se dokáže postarat o nemohoucí lidi.

Přeji nám všem ať se nikdy nedostaneme do situace, kdy budeme rozhodovat o žití nebo nežití našich dětí!!!

karla6
25. říj 2007

Listicko, i pokud máš zamlklý nebo samovolný potrat dělá se histologie plodu i děložní sliznice, i když je to úplně v počátcích těhotenství (přišla jsem o dítě dvakrát pokaždé hned po prvních třech měsících; naposledy teď na konci září) - takže tohle vím i z vlastní zkušenosti. Podruhé se mi plod vstřebal do děložní sliznice, ale Dr. trvala na revizi dělohy a vysvětlila mi, že ta histologie se dělá po potratu VŽDY, i když tam plod není - a to aspoň z té děložní sliznice. A to i pokud je potrat samovolný a zkoumají se jen ty zbytky po dočištění. Pokaždé se zjišťuje příčina potratu a zkoumá se mrtvý plod, ale horší je to i s informovaností samotných maminek. Ani nevím, kdo je povinen (jestli vůbec někdo) je o výsledku informovat. Mně řekla výsledky histologie moje gynekoložka, které výsledky z nemocnice poslali.
Natož aby někdo zveřejňoval nějaké výsledky nebo statistiku. Nevěřím tomu, že by k tomu doktory někdy někdo donutil.
Vlastně "díky" mému druhému potratu mi ta moje známá povykládala svůj příběh, jak ji doktoři strašili, už jsem tu o ní psala. Tyhle věci si člověk většinou nechává pro sebe a řekne je, jen když potřebuje druhého utěšit, že podobně kmplikované věci neprožívá sám. Že se nás v tom "máchá" víc.
Mě totiž taky od začátku doktoři děsili, tak jsem si přísahala, že už si tohle dělat sobě ani svému dítěti nenechám. Až otěhotním, nedovolím žádné testy. Moje dítě bude v pořádku a narodí se tak, jak má. Budu ho milovat takové, jaké se narodí.

listicka77
25. říj 2007

Karlo, moc ti přeju, ať ti to vyjde.
Fakt jsem netušila, že se dělá histologie i po raném potratu. Pořád jsem měla dojem, že v hodně brzké fázi je ta revize trochu zbytečná, pokud to odejde samo (vždyť kolik ženských možná potratí a ani o tom nevědí a považují to za opožděnou MS), tak jestli aspoň něco dělaj, tak to třeba má nějaký smysl... (jinak si myslím, že hrabat se do dělohy, když to není nutné, fakt není moc dobré).
Jinak pokud žena jde na potrat, protože jí řeknou, že dítě je postižené, tak je celkem pochopitelné, že žádné výsledky nechce vědět. Protože kdyby se dozvěděla, že se stal omyl a dítě bylo zdravé, tak to musí být fakt hrozné. Ale pokud se zeptá, tak určitě mají povinnost jí výsledky sdělit.

vikvik
25. říj 2007

lu777 je mi sympaticke co pises 🙂 presne tak to citim ja... a taky to tehotenstvi nemam zadarmo tak bych se ho jen tak nevzdala

petruno samozrejme ze i deti s downovym syndromem se daji milovat a zit s nima super zivot! downuv syndrom, aspon podle me, fakt neni duvod k potratu :( to uz bychom se tech nepovedenych mohli opravdu zbavovat jen kvuli barve vlasu jak pises. za dalsi holky deti nam muzou onemocnet i kdyz uz budou narozene! a co pak? eutanazie protoze se nam do zivota nehodi? to uz by nikdo neudelal, tak nechapu, proc se vrazda v deloze netresta...

listicko to s tou krkavci matkou s miminkem s blanama je des :( ja bych takovych asi ani nedovolila mit deti...

karla6
25. říj 2007

Listicko, poprvé (letos v únoru) mi při UTZ zjistili, že mimino ve mně je už několik týdnů mrtvé a drželo se tam. Šla jsem na revizi dělohy, netušila jsem, že mám jinou možnost, stalo se mi to poprvé.
Teď v září jsem začala špinit (po 14-ti dnech stresů, které jsem měla kvůli různým testům) a Dr. mě přesvědčovala, ať jdu na revizi dělohy právě proto, že se pak dělá ta histologie. Výsledky z ní se pak používají při genetických vyšetřeních. Dr. jsem řekla, že pokud se mi krvácení rozjede a vyčistím se sama, tak do nemocnice nejdu. Taky si myslím, že pokud ti někdo vyškrábe násilně dělohu, je to obrovský zásah do těla ženy. Myslím, že někdy je to potřeba, ale ve většině případů se dělá zbytečně. Dr. mě přesvědčila, abych na to šla. Vypsala mi papíry do nemocnice... ...a já jsem tam nešla. Začala jsem krvácet, zavolala jsem jedné léčitelce, aby mi namíchala byliny na vyčištění dělohy, protizánětlivé a antibiotické (např. arnika je normálně jedovatá rostlina, ale v malém množství v těchto případech je to zázrak. musíš ovšem mít plnou důvěru k člověku, který ti to míchá). Manžel mi pro ně zajel, já jsem se nebyla schopná vůbec hýbat, jaké jsem měla bolesti. Ale sledovala jsem BT, sílu krvácení a svůj celkový stav, pila byliny a jedla česnek. Dr. ještě neví, že jsem na tu revizi nešla, nejspíš mě vyhodí, až se tam objevím... 😒

vikvik
25. říj 2007

karli ja vim, jak je revize neprijemna, ale to co jsi udelala ty, mi prijde jako vetsi riskovani :( hlavne si pak zajdi na kontrolni uzv aby zkonstrolovali, ze v tobe zadny kousek nezustal!

karla6
25. říj 2007

Vikvik, mě zas přijde daleko větší risk svěřit se do rukou doktorům než přírodě.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru