Odmítly jste amniocentézu? Proč? Jaké bylo riziko?

petruna
4. říj 2007

Vím, že už existuje téma "Amniocentéza" (přispívám tam 🙂 ), ale ráda bych v téhle diskuzi našla maminky, které amniocentézu odmítly.
Zajímalo by mě, proč jste se tak rozhodly, jaké jste měly riziko a jak se vám daří (dařilo), čekat na konečný verdikt, jestli je miminko postižené až do porodu.
Pro mě je naše (moje a manželovo) rozhodnutí volba menšího zla. Raději volím obavy o zdraví miminka až do porodu, než panický strach z potratu zdravého dítěte (mám strach, že bych si ten potrat způsobila sama právě tím panických strachem) a šílené čekání na výsledky z amnio...zvlášť, když ani výsledky z amnio mi nezaručí zdravé dítě. (myslím, jiné vady nepoznatelné amniocentézou, postižení vlivem porodu atd...)
My máme riziko 1:140 vzhledem k tomu, že mi je 30. Riziko potratu po amnio je 1:100 (občas uvádí 1:200, ale většinou 1:100). S manželem jsme to brali tak, že máme větší riziko potratu než postižení a že tedy nechceme riskovat život zdravého dítěte. Také u nás hrálo roli to, že např. downa bychom zabít nenechali...Vím, že mě za to může spousta lidí odsoudit, panuje názor, že by se společnost neměla zatěžovat "vadnými" dětmi apod., ale prosím, nepřispívejte sem vy, kdo si tohle myslíte....jde mi jen o to, najít tu maminy, které taky na amnio nešly...nechci tu diskutovat o tom, jestli postižené dítě zabít nebo ne...
Taky chci podotknout, že holky co na amnio jdou, absolutně neodsuzuju. Ani amniocentézu jako takovou...Když někdo postižené dítě "odstraní" je to jeho věc...

elis.1
4. říj 2007

😕 😉 Petru, ahoj, i když se mě to vlastně tolik netýká musím reagovat, jak tvůj přístup obdivuju, jsi statečná, máš dobré srdce a to se dnes vidí jen zřídka, bohužel, napsala jsi to nádherně a k tomu snad není co dodat, jen to, abys našla v téhle diskusi ty správné maminy, které cítí stejné věci a budete si ve všech směrech názorově blízké, jinak se doufám budeme i nadále potkávat i v březnovkách, těším se, Elis 🙂

hodně štěstí..

petruna
autor
4. říj 2007

elis.1 : díky, jsi milá !! Jasně, že se budem potkávat v březnovkách, tohle není výměna za březnovky... 🙂 jen se potřebuju někde vykecat z toho strachu a vždycky je to lepší, když se najde někdo , kdo je na tom stejně !!Pa a pozdravuj dvojčátka !!!

cibule
4. říj 2007

Petruna: Neznám Tě, ale nedá mi napsat, že Tě obdivuju a přeju Ti, ať se Ti narodí krásné a zdravé miminko 😉 Moje švagrová taky odmítla amnio, bylo jí 36 a narodila se jí zdravá holčička. Jaký měla riziko nevím, ale přeju Ti, aby Ti to taky tak dobře dopadlo 😉

petruna
autor
4. říj 2007

cibule : díky...ale holky musím podotknout, že nejsem vůbec odvážná. Jsem jeden z největších poserů, co znám. Jen volím to, čeho se bojím míň... 😉

cibule
4. říj 2007

No, švagrová právě taky na amnio nešla, že se bála, že potratí a prostě věřila, že jejich mimi bude zdravé. No a je 😉 Už má 2 roky. Musí to být těžký. Já bych asi na amnio šla, kdyby mi ji doporučili. Nezvládla bych ten strach, co když......jsem fakt nerváček a já bych spíš potratila z toho strachu, než z amnia 😝 . Ale chápu, že se o mimi bojíš a proto jsi ji nezvolila. Zkus věřit a nepřipouštět si, že by to mohlo špatně skončit. Ono ty testy bývají falešně pozitivní a většina mamin po amnio zjistí, že na ní byly zbytečně. Určitě Ti to dobře dopadne. Jak říkala moje mamka: Za nás žádný testy nebyly a dětska se taky narodily 😉

petruna
autor
4. říj 2007

cibule : já jsem o amniocentéze a o falešně pozitivních triplech slyšela ještě před tím, než jsem vůbec byla těhotná a v mém okolí je poměrně hodně holek, co měli ještě vyšší riziko než já a děti mají zdravé, takže jsem svym způsobem z triplu strach nemela...vedela jsem, ze to nemusi nic znamenat, i kdyz vyjdou pozitivni...ale jakmile mi dr. rekl, ze taky patrim mezi matky, co maji zvysene riziko postizeni, samozrejme jsem se zacla bat stejne, jako kdybych o falesne pozitivnich testech nevedela...no, mozna trochu min, ale jen chci rict, ze se i tak bojim, i kdyz jsem na tuhle variantu byla upozornena. Jsou holky, ktere o testech nic nevi a tahle inforamce je silene vystresuje a vydesi...to byli napr. ty me kamosky...kdyz bylo riziko sdeleno jim, jeste nevedeli, kolik holek ma i presto zdrave deti a ze ty testy muzou byt hodne nepresne..Takze jsem na tom jeste dobre...ze jsem byla informovana...
kazdopadne taky verim, ze nase mimi bude zdrave, ale zaroven se nedokazu zbavit te uzkosti a cervicka, co rika : co kdyz ne...

petruna
autor
4. říj 2007

12.10. jdeme s manzelem na konzultaci do genetu....takze jsem amnio formalne jeste neodmitla. Zvou nas tam s tim, ze bud amnio na miste podstoupime nebo odmitneme...a my se rozhodli odmitnout...
Ono taky bude dost hrat roli, jak dopadne velky UTZ. Kdbyy na nem bylo patrne, ze decku treba chybi nejake organy nebo ze ma postizeni neslucitelne se zivotem, tak bych na amnio sla, ale pokud bude na UTZ vypadat zdrave (i kdyz to nemusi byt 100procentni), tak nepujdem...
Zatim jsem v tehu problemy nemela, ani na utz atd...
jen ted v triplech vyslo, ze je nase dite mladsi nez podle posledniho UTZ...coz ve vysledku znamena to riziko 1:140 na Downa nebo co...oni mi toho zas tak nerekli, musela jsem volat do Genetu, aby mi vubec vysvetlili, v cem mame problem. Muj dr. mi jen rekl, mate v triplech nejake vyssi hodnoty, objednejte se na amnio...a vic nic.... 😲

cibule
4. říj 2007

Petruna: No, to musí být pro každou mamku těžký, když tam nějaký to riziko může být..., ale zase člověk nikdy 100%neví, jestli mimi bude zdravé, i když tripple testy vyjdou dobře. Věřím, že na to množství faleště pozitivních testů bude i Tvoje mimi v pořádku 😉 Naše Terezka je důkazem 😉

petamarketka
4. říj 2007

Petru, držím palce! Já amnio podstoupila, Riziko jsem měla 1:90 a mám krásnou zdravou holčičku! Jsi statečná a vše bude dobré uvidíš!!! Myslím si, že na tu amnio posílají kolikrát zbytečně!!!!!

lukin
4. říj 2007

petruna: Já jsem taky odmítla amniocentézu. Mám riziko 1:190. Taky mě odradilo to riziko potratu při odběru. A navíc, i kdyby zjistili, že mimi bude postižené, tak bych si ho nechala. Ale já věřím, že bude zdravé 🙂 Nijak se nestresuju. A amnio považuji za zbytečnost a navíc za zbytečný risk.

petruna
autor
4. říj 2007

cibule : jo, jo...to u nas taky hralo roli, ze tu jistotu v podstate nema nikdo. Nasla jsem tu holcinu, co ma downa a triply mela v poradku....
Kdyz to ale vezmem kolem a kolem, porad se rodi vic zdravych deti nez postizenych, ne ? Tak proc se furt nervovat !!!

petruna
autor
4. říj 2007

lukin : a v jakem jsi tydnu ? a opravdu to jde, uverit, ze mimi bude zdrave a nestresovat se ? ja vim o spatnych triplech od pondeli a od te doby si tehu vubec neuzivam...a hrozne me to mrzi....myslim, ze si ho znova zacnu uzivat, az po velkem UTZ, kdyz tam bude mimi vypadat zdrave...

cibule
4. říj 2007

Petruna: Tak, tak 😉

lukin
4. říj 2007

petruna: jsem v 18. týdnu. Velký ultrazvuk mě teprve čeká a trošku mám obavy, ale jsem spíš flegmatička, takže se moc nestresuju. Na co mi ten stres bude, že? A navíc to beru tak, že test není záruka ničeho. Mé známé vyšly dobře a přesto se ji narodila holčička s Downem. A navíc mnoho postižení vzniká i při porodu, tak proč se zbytečně stresovat? Stát se může cokoliv. Nebo se může narodit úplně zdravé miminko a za týden může něčím vážným onemocnět atd. Takže ať se stane, co se má stát.

petruna
autor
4. říj 2007

lukin : mluvíš mi z duše.... 🙂
a hlavně nemá cenu se stresovat tím, že jsem nešla na amnio, když bych stejně nešla na potrat...taky to beru tak, že co se má stát se stane a pokud máme mít postižené dítě, tak se tomu nijak nevyhnu...a rozhodně se tím nechci vyhnout tím, že ho zabiju....to bych si do smrti vyčítala. Myslim si, že by mě psychicky daleko víc zdrtilo, kdybych potratila zdravé dítě nebo musela dát svolení k tomu, aby moje dítě někdo v břiše zabil a já ho mrtvé rodila než to, že bych doma měla např. downa...
Jsem pro nezasahování do toho, co se má stát. Spíš se vyrovnám s tím, že mi dítě umře (na nemoc, úraz atd...) než s tím, že jsem vlastní dítě zabila já....
holky, pádim na oběd..
Moc děkuju, že se tu můžu vykecat. Ulevilo se mi !!!! 😉

musko
4. říj 2007

Ahoj!
Musím Ti napísať, že si nesmierne vážim ľudí, ako Ty. Ja som na amnio bola a ten stres, kým neprišli výsledky nikomu neprajem.... Aj tak, neviem, čo by som bola urobila, keby bol vyšiel zlý výsledok.... Pravdepodobne nič...
Mám kamarátku, čo amnio odmietla, na veľkom UTZ jej povedali, že je všetko v pohode, krásne miminko, narodil sa chlapček s Down sy. Ale je to také slniečko, nádherné dieťatko, oni sú super rodičia, veľmi sa mu venujú a je to vidieť... Teraz čaká ďalšie miminko a amnio znova odmietla, tak všetci veríme, že miminko bude v poriadku.... Držím Ti palce!!!! 😅

petruna
autor
4. říj 2007

lukin a vy co jste amnio odmitly, jeste mam dotaz : jak se k vam chovali doktori, kdyz jste odmitly, rozmlouvali vam to nebo se dokonce chovali hnusne (jako se to stalo moji kamaradce), ja amnio odmitnu oficialne az toho 12.10. a trochu mam obavy, ze me tam budou psychicky vydirat a strasit !!!

petruna
autor
4. říj 2007

musko : ja si taky o detech s downem myslim, ze mohou byt uzasne...nektery rodice, co se s tim vyrovnali dokonce mluvi o tom, ze je pro ne tohle dite darem. Je fakt, ze to jsou stastne, bezelstne a vdecne deti....
ale i tak to je jiste moc tezke, takove dite mit a sama bych si to pochopitelne dobrovolne nevybrala. Mam z toho opravdu strach, treba ze bych asi nezvladala reakce okoli (zvlast ty, kdy lidi zacnou rikat - a ze to delaji - a to jste jako o tom v dnesni dobe nevedela dopredu ? jak to, ze mate takove dite, kdyz se da dneska dobre odhalit v tehotenstvi a zneskodnit ? atd atd...)
Do lidi mi muze bejt h....ale tohle by me asi velmi trapilo...
Myslim, ze je to pozustatek doby komunistu, kdy se takove deti odklizeli z oci, protoze nevyhovovali...
Kdyby byl narod vychovany tak, ze i dite , ktere neni uplne OK ma narok na zivot a jeho rodina i tak muze zazivat stastne chvile (tim myslim rodiny s downem), tak by tolik maminek nemelo takovy stres , ze bude mit postizene dite. Teda aspon ja to tak vnimam u sebe..Pro me je dite s downem daleko mensi kriz nez treba to, ze se memu puvodne zdravemu diteti stane to, ze se bude nejakou dobu topit a pak nebude vnimat, hejbat se atd (jako to bylo v pripade toho chlapce, co byl v mediich), proste si clovek svuj osud nevybere a meli bychom brat to co je...dokud to je..
pro me by byl duvod k potratu asi jen ten, ze by se prokazalo, ze nase dite ma nejakou vadu neslucitelnou se zivotem...ze mu chybi nejaky organ, ktery nejde operativne nahradit nebo ze mu spatne funguje mozek ve smyslu, ze by to dite nikdy nevnimalo svet atd....coz se u deti s DS rict neda. Ty svet vnimaji a mozna lepe nez mi zdravy....

petruna
autor
4. říj 2007

omlouvam se za romany... 😅
jen se proste z toho potrebuju vykecat a zda se ze to pomaha 😀

lukin
4. říj 2007

petruna: No lékař byl dost překvapený, když jsem mu řekla, že na amnio nechci. Chvíli měl otevřenou pusu 😀 a pak psal tzv. negativní reverz, který jsem musela podepsat. Jinak řekl, že si to do pondělí ještě můžu rozmyslet, a že se na mě nebude zlobit, když změním názor. A víš co? On ti nemá co do toho kecat. Amnio není povinné, ale dobrovolné, takže asi tak nějak.

petruna
autor
4. říj 2007

no prave, vsude na netu ctu, jak je to dobrovolne a ze to maminka muze odmitnout. A to psali i v clancich, ktere byli jasne pro amnio...
tak nechapu, ze to nektery doktori vymlouvaji...co jsem slyslea, tak prave zajedou na tu strunu : vy si nedovedete predstavit, jake to je, starat se o postizene dite, pro to dite to je horsi, takovy zivot...muzete tim narusit vasi rodinu, manzelstvi...atd atd....
bla bla bla 😠

petruna
autor
4. říj 2007

holky, hodím sem jeden članek, ktery se mi hodne libil a asi i dost ovlivnil moje rozhodnuti...je to dlouhy, ale myslim, ze to stoji za precteni...

http://www.evalabusova.cz/preklady/prenatalni_d...

doriska
4. říj 2007

Petruno,
ten článek je zajímavý, ale jsem přesvědčená, že jsou v něm chyby. Já jsem byla ve 13tt na biopsii choria (placenty) a pan doktor mi vysvětloval, proč nelze v tomto týdnu provést amniocentézu a doslova říkal, že amnio je možné provádět až od ukončeného 15tt, jinak hrozí nebezpečí pro plod - prý se často rodí děti bez jazyka, proto se u nás AMC před 15tt nedělá. Já myslím, že se na ni navíc chodí ještě o něco později. V 15 až 16tt ti, pokud si to dobře pamatuji, teprve odeberou krev na tripple testy. Pak se čeká tak 2 týdny na výsledek, takže na amnio se podle mě chodí tak kolem 20tt.
Taky se v tom článku vůbec nezmiňuje Edwardsův syndrom, který AMC dokáže také odhalit. S Downem se dá žít, ale Edwards znamená, že dítě umře buďto před porodem v děloze, nebo krátce po narození. Ještě žádné se nedožilo 1 roku. Zrovna nedávno jsem četla zpověď jedné maminky, která dítě s Edwardsovým syndromem čeká, bohužel na AMC nebyla a přišlo se na to až na UZ ve 30tt. U nás je umělé přerušení těhotenství povoleno pouze do 24. týdne, pak už to miminko musíte tak jako tak donosit, i když lékaři vědí, že šance na jeho záchranu je nulová. To je dost hrozná situace. Ta maminka svůj příspěvek nazvala : Naše miminko zemře.
Takže každý musí posoudit, co by to pro něj znamenalo, kdyby dítě bylo postižené. Kdybych měla vysoké riziko na Edwardse, tak na AMC rozhodně jdu.
U Downa těžko říct, ale každá žena musí počítat s tím, že na to třeba zůstane sama. Chlapi totiž často takovou dlouhodobou zátěž neunesou a berou roha.

4a
4. říj 2007

ahoj petruna,
já jsem odmítla amniocentézu. Mám dvojčata, takže AFP mi vycházeli šílený, ale to nic neznamená, protože tabulky pro dvojčata na AFP testy nejsou. Ostatní testy krve, moči byli v pořádku. Na amniocentézu mě poslali jen kvůli věku. Resp. objednali mě do genetické poradny a s tím zároveň objednávali sál na odběr.

Než jsem byla těhu, tak jsem byla zastánce amnio. Když jsem ale byla těhu, změnila jsem názor. Nedokázala jsem si představit dát pryč něco, co se ve mmě hýbe, co cítím. Probírala jsem to hodně s mojí gyndařkou, vývojové vady na UTZ vidět nebyly, měla jsem jich několik. Pak když jsem byla v genetické poradně a dr. si dělala náš strom, znovu jsme vše probírali. U mě byla ještě situace taková, že dvojčata jsou jednovaječná, jedna placenta, jeden plodový vak, takže výsledek by byl stejně zkreslený, prootože by nedokázali stejně určit, jakého dvojčete je co. A ještě k tomu by to byly dva vpichy. Na závěr jsem se dr. zeptala, co by udělala, kdyby byla na mém místě. Řekla, že by si amnio udělat nenechala. Nelitovala jsem, říkala jsem si, že to dopadne tak, jak má. A stejně amnio nezaručí 100% jistotu, jen zmenší pravděpodobnost.

kristynaw
4. říj 2007

ja nesla ani na ty krevni testy. miminko by jsme si nechali i nemocne, tak proc se zbytecne stresovat cele tehotenstvi...navic,castokrat to byva falesne pozitivni,nebo i falesne negativni vysledek...

petruna
autor
5. říj 2007

ahoj holky, děkuju za vaše názory.
doriska : já vím, že se amnio dělá až po 16 tt, nevšimla jsem si, ze to v tom clanku maji spatne..... A ani proti amnio nejsem....jestli to tak vyznělo. Edwardsuv syndrom je jiste sileny a kdybych na nej mela podezreni z triplu, tak bych amnio taky neodmitla, ale otazkou je, co bych pak delala. Je to sileny, donosit dite, ktere ma umrit, ale obavam se, ze bych i tak na potrat jit nedokazala. Kdyz uz ma moje dite umrit, tak az ma alespon jmeno a pohreb....a ne aby skoncilo nekde "v kosi"
Ale na edwardsem tolik nepremyslim. Nas se zrejme tyka riziko Downa (jen proto , ze nase tehotenstvi vypada mladsi nez podle UTZ, jestli to dobre chapu) a tam mam jasno, i kdyz vim, ze mi to jakoby muze "zkazit" zivot.
Jenze ja si myslim, ze by mi vic zkazilo zivot vedomi, ze jsem zabila sve dite, protoze deti s downem podle me maji pravo na zivot.
Ale to neznamena, ze bych odsuzovala holky, co tehotenstvi ukonci z duvodu DS. Chapu je...kazdy proste premyslime jinak.
kristynaw : taky mam par kamardek, co u druheho dite odmitly i triply....po tom, co jim u prvniho vychazel hodne pravdepodobny down a pak meli zdrave dite...
Fakt jde jen o to, jestli by sel clovek na potrat. Pokud ne, nektera vysetreni jsou pro toho dotycneho zbytecna...
4a : pises "vyvojove vady videt nebyli, mela jsem jich nekolik "
tomu nerozumim, kluci maji nejake problemy ? Jsou krasny a vypadaji zdrave....

cert..ova
5. říj 2007

petruna, ahojky, já bych taky asi odmítla amc a to právě kvůli tomu potratu, takže si držím palce a hlavně doufám, že se k tobě budou dr. chovat hezky, jo a mimochodem jsem měla i podporu rodiny 😉

mandragora
5. říj 2007

ahoj petruno,já jsem také omítla amnio,jelikož mně ho moju gynekoložka nedoporučila,měla jsem před tímto těhu dva potraty,tak prý jsem riziková.tripl testy mně vyšly pozitivní n Downa,nejsem si ted jistá ale myslím si,že to bylo 1:210.hodně jsem o tom přemýšlela,přesně jako ty,miminko s Downem bychom si stejně nechaly.moje sestra dělá s postiženými dětmi a říká,že děti z Downem jsou zlatíčka.asi se jinak mluví,když jseš s nima celý den a jinak,když pár hodin,to je mně jasné.
my jsem byly na podrobném UTZ,kde pan doktor mimi prohlédl a že je na 99%zdravé,bez DS.taky si nedokážu představit,rozhodnou se v 21tt,dát dítě pryč.kdyby to bylo pod narkozou,možná,ale to se dělá jen do 17tt,pak se to dítě musí rodit normálně.polévá mně děs a hrůza.
po tom UTZ jsem se přestala stresovat,mám malé obavy,spíš abych mimi donosila,ale o postižení vůbec nepřemýšlím.
Přeju ti hodně štěstí a krásné,zdravé miminko.

petruna
autor
5. říj 2007

mandragora : ahoj, taky si myslim, ze jestli bude mimi na UTZ v poradku (i kdyz to nikdy neni 100 procentni), tak me to uklidni...
ja jsem potrat zatim nikdy nemela, tak se prave bojim, aby me na geneticke konzultaci k amnio nepremlouvali a psychicky nevydirali...jeste ze tam jdu s manzelem. Proste se bojim, ze me tam budou nejak desit, jako, ze mam velke riziko atak... 😒
Taky ti preju hodne stesti a zdrave miminko !!!

listicka77
5. říj 2007

Petruno, tak já si tyhle věci vyřešila už tím, že jsem odmítla tripla. Právě proto, že vím, že to jsou jen nějaká čísla pravděpodobnosti, která jsou ale svým způsobem nicneříkající. Po pravdě řečeno, jsem ani nikdy nepochopila, proč to doktoři označují za "pozitivní" a "negativní" výsledek - vždyť to právě vůbec není žádné ANO nebo NE, ale jen výše rizika. Můj důvod byl, že na amnio bych stejně nešla a postižené dítě bych si stejně nechala. Taky jsem až tak "radikální", že bych donosila dítě i v případě, že by mělo vady neslučitelné se životem. Jak říkáš ty, aby mělo jméno a pohřeb, abych se s ním mohla rozloučit... Teď jsem po UTZ ve 20. tt a orgány má mimčo všechny, velké je tak, jak má být... to ale samozřejmě ještě nezaručuje, že se narodí zdravé. Ale jak už tu někdo psal, to ti nezaručí nikdy nikdo, ani po amnio... Já beru své těhotenství pozitivně, VÍM, že všechno bude v pořádku (no a pokud nebude, tak to začnu řešit, až to přijde...).
Pokud na amnio nechceš, tak nechoď. Ale kdyby tě to pak hodně vnitřně žralo - ta nejistota - tak by to asi chtělo pak nějak řešit (psycholodie, homeopatie, kineziologie nebo jánevímco, aby ses přestala stresovat). Přece nebudeš stresovat až do konce těhu...
Přeju, ať je mimčo zdravé. Ta pravděpodobnost (že bude zdravé) je velká!!!!! 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru