OGTT, existuje jiná alternativa?

denousek
16. únor 2016

Ahoj .ráda bych se zeptala zda existuje jiná alternativa co bych mohla podstoupit místo ogtt.... u druhého prcka jsem měla slabě nad hranicí těhu cukrovku...ale slyšela jsem že ogtt je pro dítě zátěž.vubec mu to neprospěje :(

musim se poradit s dr ale nejprve si musím pozjišťovat zda to jinak jde...

anakolut
16. únor 2016

@denousek Myslím, že test podobné vypovídající hodnoty je test na konjugovaný hemoglobin, nebo tak nějak se to podobně jmenuje. Je to jen prostý odběr z krve, ale ukáže to průkaznější hodnoty (umí to změřit křivku cukru za několik dní) než prostý test na cukr na lačno. Zeptej se na to své gynekoložky.

werumka
16. únor 2016

@anakolut Bacha na tyhle informace. Za prvé se jedná o glykovaný hemoglobin. Za druhé je to test, který odráždí glykémii za poslední dva měsíce - pro těhotné tudíž neprůkazný! Tudíž se nejedná o diagnostický test!

denousek
autor
16. únor 2016

@anakolut právě se chci zeptat v pátek...

a je pravda že ogtt plod zatěžuje?byla jsem na tom u obou dětí ...ale ted jsem se dočetla že to není pro mimi dobré :(

denousek
autor
16. únor 2016

@werumka ☹ ☹ ☹ ☹

werumka
16. únor 2016

@denousek Už to tady řešíš dlouho. Na test normálně jdi. Pokud Ti před rokem 2014 vycházely hodnoty těsně nad normu, tak nyní už do diagnozy těhotenská cukrovka spadat nebudeš. Limity po zátěži se uvolnily 😉

denousek
autor
16. únor 2016

@werumka jak se uvolnily?já jsem slyšela že se právě zpřísnily... a me nejde o to jestli tam spadnu nebo ne samotný test mi taky nevadí ale není to fakt pro prcka zbytečná zatěž...??.. tot otázka...

denousek
autor
16. únor 2016

tohle je staré nebo to platí??nevite?

•do 5,5 mmol/l - po 1. odběru
•do 8,8 mmol/l - po 1 hodině od vypití roztoku
•do 7,6 mmol/l - po 2 hodinách od vypití roztoku

evulina77
16. únor 2016

@denousek je to staré, ostatní nevím, ale na lačno by to mělo být do 5,1, pak se to po novu bere jako žehu cukrovka

denousek
autor
16. únor 2016

@evulina77 to mě mrzí že je to staré a to to beru zde na koniku :( https://www.modrykonik.cz/ogtt/

denousek
autor
16. únor 2016

na lačno v 11t jsem mela 4,2 tak uvidíme co později

werumka
16. únor 2016
denousek
autor
16. únor 2016

nechapu proč na stejnych strankach je to pokaždý jinak 😠 😠 😠

denousek
autor
16. únor 2016

no..a jak zjitim které kritéria používají u nás :D

werumka
16. únor 2016

@denousek vzdyt to tam mas napsany 🙂 precti si to cele. Oba ty clanky.

denousek
autor
16. únor 2016

@werumka jako co?ktere kritéria se kde pouzivaji,ja jsem zabrousila jen na ty hodnoty :D

evulina77
16. únor 2016

@denousek snad ta nová, ale zeptej se jich přímo

werumka
16. únor 2016

@denousek Oba ty články, co jsem Ti posílala. Celé si je přečti. Pak pochopíš, jak to funguje a na co si dát při testování pozor. Třeba například to, že když jdeš na test, máš si zkontrolovat, jak to v té konkrétní laborce dělají- jestli to nedělají chybně. Protože diabetologové se od roku 2014 řídí pouze novými pravidly.

denousek
autor
16. únor 2016

tak to zjistim až tam pujdu že... ale když sem byla tak nabrali krev na lačno dali vypit roztok... a pak vzali za hodku a za další hodku.tak se to má dělat....

eliotka1
16. únor 2016

@denousek Není podstatné, kolik jsi měla hodnotu v 11 tt. Já měla v 10 týdnu na lačno 5.0, což je těsně pod hranicí a při OGTT jsem měla na lačno ve 25 tt 4,5 a cukrovka celkově negativní. Jinak všude už je spodní hranice krve na lačno 5.1.

denousek
autor
16. únor 2016

@eliotka1 ano už jsem dočetla hodnoty doufam ze to nebudu mit nejak hrozné....

eliotka1
16. únor 2016

@denousek Určitě to bude v pohodě. Taky jsem měla strach a úplně zbytečně 🙂

denousek
autor
16. únor 2016

tak jsem si nasla stare téma co jsem zde psala u druhého a pisu tam ze mi test vysel 7,79 a norma byla 7,7 ...jesti to zvedly tak jsem v klidu 😎 tak snad to bude ok

denousek
autor
16. únor 2016

ale i tak pořád premyslím že jsem fakt četla že to pro dítě není moc dobré

werumka
16. únor 2016

@denousek Tak to dělali správně. Je na Tobě, jakou laborku si vybereš. Můžeš tam taky zavolat a zeptat se. Nebo tam rovnou zajít a zeptat se osobně. Pokud Ti řeknou, že jedou podle starých limitů, tak odejdeš. Pokud to dělá nějaká laborka blbě, je to jejich chyba, Ty u toho být nemusíš.

denousek
autor
16. únor 2016

@werumka ta at delaji podle jakých limitu chteji... já se ty limity pak dozvim a podle nich se můžu zařídit ne...u nas posila primo dr na určité místo.. . jestli je tam ale přimo laborka to nevim...

eliotka1
16. únor 2016

@denousek Pro dítě je to každopádně zátěž, stejně jako pro maminku, ale určitě jsou horší možné následky pro miminko s případnou neléčenou těhotenskou cukrovkou.

werumka
16. únor 2016

@denousek Tak to je úplně v pohodě - ta hodnota po zátěži.

werumka
16. únor 2016

@denousek No právě že úplně ne - protože když pojedou podle starých limitů, tak Tě nechají vypít roztok až do hodnoty 5,6 na lačno. Zatímco podle nových už se nenechává pít od 5,1.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru