Pozitivní screening, objevily se tedy vývojové vady?

matous24
17. únor 2014

Ahojte, prosím o radu... Dnes mi telefonovala sestřička od doktorky, že už má výsledky z krve a ze prvotrimestralni test byl pozitivní... 😢 Byla jsem na něm ve 12 tt... Taky říkala, že mě pošlou na genetiku do Plzně... Potřebuju poradit, jestli to znamená, že se objevily vývojové vady a co vše ta genetika obnáší... Dekuju moc!!!

apacheee
AMBASADORKA
17. únor 2014

@matous24 S tím, co obnáší genetika ti neporadím, ale pozitivní screening v žádném případě neznamená, že máte postižené miminko. Screening vždy vyjde nějaké číslo (poměr), pokud je ten poměr menší než 1:300, tak se považuje za pozitivní a dále se řeší. Jinak v praxi to znamená, že 1 ze 300 dětí bude postižené:( Zatím se neděs, může to stále dobře dopadnout🙂 Držím pěsti.

matous24
autor
17. únor 2014

Aha, takže zatím jde jen o ten poměr, nic konkrétního??? Dost mě to vyděsilo... Říkala jsem si, ze jsem mlada, zdrava a žádný problémy si nepřipouštěla... Děkuju, uklidnila jste mě... 🙂

blahova_andrea
17. únor 2014

apacheee má pravdu. nemusí to nutně znamenat, že je mimi nemocné. ta genetika je v prvním stadiu jen rozhovor. proberete své rodiny, různá rizika, v podstatě rodinnou anamnézu a nabídnou vám další vyšetření a postupy (amnio, prenascan, triply, další utz...to je různé)

apacheee
AMBASADORKA
17. únor 2014

@matous24 Ono hrozně záleží, jaký poměr vyšel. 1: 300 není podle mě nic tak hrozného, ale u jedné holčiny jsem tu četla, že měli poměr 1:4 a nakonec se down potvrdil:( Zkuste si zjistit, jaké konkrétní číslo vyšlo vám a pak se poradit s odborníky🙂

blahova_andrea
17. únor 2014

@matous24 je to jen číslo, které vyšlo podle tabulek, žádná jistota. jen pravděpodobnost na základě statistik. mám pocit, že u nějaká maminka psala, že měla dokonce 1:25 a mimi bylo zdravé. jen jsou to asi nervy a vyšetření na víc.

matous24
autor
17. únor 2014

Tak snad to dobre dopadne... S tím poměrem je to hrůza, vždycky tam tam budou dve moznosti, at už je to 1:4 nebo k milionu... :-\ Koukám, že obě mate termín taky v srpnu, takže přeji at vám to dopadne nejlépe, jak to půjde, štěstí a hlavně zdraví... 🙂

apacheee
AMBASADORKA
17. únor 2014

@matous24 Díky moc a dej vědět, jak jsi dopadla, budu na tebe myslet🙂

matous24
autor
18. únor 2014

Díky moc... 🙂

blahova_andrea
18. únor 2014

@matous24 díky. no právě máme obě ty testy taky čerstvě v paměti a řešilo se to u nás v srpnových maminkách 😉 mě taky totiž nevyšly úplně ideálně, i když celkový screening byl negativní, tak ne ideální a taky jsem zjišťovala co a jak a nechala se tu holkama uklidnit 🙂 kdy máš jet na tu genetiku? budu držet celý pěsti, ať je dr. fajn a ať vše dobře dopadne.

ululul
18. únor 2014

Zažila jsem ve 12. týdnu stejný šok, když sestřička volala, že mám pozitivní screening. Poslali mě na genetiku, paní doktorka se mnou sepsala genetickou anamnézu a nakonec se rozhodla jen pro sledování miminka ultrazvukem. Takže chodím každé 2-3 týdny na utz, dneska jsem 33. týden a malá je - zdá se - úplně v pořádku. Může se taky rozhodnout pro odeslání k odběru plodové vody nebo choriových klků. Provádí se to ambulantně a není to nic děsivého 🙂 Pozitivní screening vůbec nic neznamená. Prý jsou ty parametry schválně dost přísně nastavené. Držim palečky, ať jde všechno hladce 🙂 A žádné nervy, já zbytečně probrečela 10 dní 🙂

matous24
autor
18. únor 2014

Na tu genetiku nevim, zitra jdu teprve k doktorce... Ta mi rekne co a jak... Takze na tu genetiku potom s manzelem??? A proc jsi nebyla na te plodovce, neni to z ni jistejsi???

verdos
18. únor 2014

Já zkušenost nemám, ale vím (po dvou těhotenstvích), že na plodovku a jiná invazivní vyšetření se obvykle posílá jen pokud je třeba větší riziko té vady než komplikací z toho vyšetření (např. v 1% se následkem vyšetření potratí a přitom to mohlo být zdravé dítě...). Takže pokud je poměr hodně malý, tak většinou na něco takového pošlou. Samozřejmě maminka s tím musí souhlasit. Já bych na to nešla, protože jsem zjistila, že bych prostě nedokázala jít na potrat (jj, když je někdo blbej a čte, co to obnáší...), i kdybych zjistila, že je to dítě asi opravdu postižené, ne-li vážně (pokud ne vážně, tak by mi to nevadilo, nikdo nechce mít dítě postižené, ale pokud by se to stalo, tak bych ho normálně měla a vychovávala, holt stane se... co bych dělala s vážně postiženým dítětem, to fakt nevím :(, snad to nebudu muset nikdy řešit). Ale zkrátka a dobře krom pamarametrů a poměrů a rodinné anamnézy je to možná i o tom, jak jsme každá nastavená, co chceme vědět nebo jsme ohotné udělat a tak.

pajaa24
18. únor 2014

holky řeším ten stejný problém...vyšetření utz-screening se zdál podle doktora ok..ale krevní testy nebyly úplně tak v pořádku...a zítra mě čekají ještě tripl testy a pak v pondělí genetika, jsem zvědavá, co mi tam řeknou.Mám strach...že mě budou chtít poslat na odběr plodové vody....bojím těch rizik...a potratu..jsem po 2 spontálních potratech, je mi 37..a už bych to vážně psychicky nedala..:(

tapato
18. únor 2014

Holky, tohle si nesmíte vůbec připouštět! Věřím, že to pořádně vystraší, i my byli jako na trní, ale jsou to jen nějaké tabulkové odchylky upozorňující, že by ta možnost nějakých vývojových vad mohla být. Asi hodně záleží, jak ten poměr vychází. Já si třeba říkala, že bych triply úplně odmítla, právě proto, že často vycházejí falešně pozitivní 😖 Kolegyni taky pěkně vystrašili, musela na odběr plodovky, byla z toho hodně špatná, jelikož už taky po jednom potratu byla a není už nejmladší... Plodovka ale ukázala, že je vše ok a dnes má doma krásného, zdravého půlročního chlapečka 🙂 Držím palce! A pozitivní myšlení, chmury rychle zahnat!! 😉

pajaa24
18. únor 2014

@tapato děkuji moooc...snažím se myslet pozitivně...ale ne vždy to jde... 😒 ..ale věřím a doufám......😉

tapato
18. únor 2014

@pajaa24 věř, bude! 😉 já na začátku těhu nesnášela všechny kontroly a vyšetření, právě proto, že mě akorát zbytečně stresovaly a strašily! Partner mě vždy musel uklidňovat 🙄 Kdysi se většina z toho, co se dělá dnes, vůbec nedělala a děti se rodily, i my jsme tady a v pořádku! 😉 Někdy opravdu méně znamená více, moc informací zbytečně škodí 😖 Zavři oči, zacpi uši, vydrž ještě tak měsíc a až pak ucítíš, jak tě tvůj prcek kope, hned budeš vědět, že je vše ok! 😉 Dej vědět, jak se vám daří, pamatuji si tě ještě z beremka 🙂 Držte se!

mar8
18. únor 2014

@pajaa24 já budu mít 41 let, výsledky se screeningu mi vyšly negativní, ale i přesto mě nutili jít na odběr plodové vody, asi kvůli věku. Nakonec jsme se rozmysleli, že nepůjdu, když jsou výsledky ok - 1:1213, věřím, že dítě je zdravé.
I moje doktorka mi říkala, že být na mém místě, tak by taky nešla. Jdu na další screening ve 20.týdnu, ono prý když je nějaké postižení, tak dítě není nikdy úplně zdravé, to znamená má něco se srdcem, nebo jiným orgánem a to na tom ultrazvuku jde většinou vidět, tak by se dalo jít při nejhorším i potom na tu plodovou vodu. Bojím se ale potratu, četla jsem o nějakých případech a člověk nikdy neví.

ventilkova
18. únor 2014

My meli podezreni na patauvuv syndrom 1:12!!!! A v lednu se nam narodila naprosto zdrava holcicka! Neklesejte na mysli! Drzim palce!

pajaa24
18. únor 2014

@tapato děkuji mooc za podporu....přesně jak píšeš...už chci mít všechny ty vyšetření za sebou a těším na prďolku, až začne kopat..;) pak už si to začnu vážně užívat...doted to je fakt samý strach...nejdřív z krvácení, pak se screeningu..ted zas z výsledků a z plodovky...Nejraději, kdybych na ni nemusela..tak v pondělí budu vědět vííce.. 😉

@mar8 taky věřím screeningu...ale ti doktoři ...nooo...můj v poho...ale říkal, že to nechává na genetikovi...tak snad mě taky uklidní...holkyyy..at už je pondělííí... 😉

pajaa24
18. únor 2014

@ventilkova děkujiii mooc..😉a skvělá zpráva...to teda musely být nervy.. 😨

mar8
18. únor 2014

tak já šla na genetiku hned z toho ultrazvuku, ta doktorka mi neřekla vůbec nic, sestřička sem tam řekla výborné, když ji hlásila údaje, ale zbytek mi prý řeknou na genetice, a tam hlavně mluvila o tom, že bych tam měla jít, i když to vyšlo negativně, i rodinná anamnéza ok, fakt mi to připadalo, jako by chtěli, ať tam jde každý ☹
od té doby jen pročítám diskuze kde se dá, zjišťuji komu to jak vyšlo, ptám se podobně starých, jestli šly nebo ne, fakt děs, je to těžké rozhodování
jinak mám zdravé dítě 12 let, bezproblémové těhotenství i porod, před tím těhotenství jsem měla dva zamlklé potraty

pajaa24
18. únor 2014

@mar8 je to fakt těžké rozhodování...a já taky čtu, někdy je to až na škodu.......jsou pro a proti....uvidím, v pondělí písnu...jak jsem dopadla...;)

mar8
18. únor 2014

@pajaa24 budu držet pěsti, snad to bude ok

zuza01
18. únor 2014

Zrovna řeším to samé... V pátek mi volali, že tripple test špatný na rozštěpy. Screening v 1. trimestru v pořádku, tam se ale rozštěpy nesledují. Takže mám v pondělí genetickou poradnu a pak podrobný ultrazvuk. Brečet už nemám sílu, samozřejmě pořád hledám, jak dopadli ostatní. A objevila jsem i případ, kdy dr. oznámili, že dítě bude mít Downa 1:2 a bylo zdravé... Držím palce, musíme dopadnout dobře!

mar8
18. únor 2014

@zuza01 četla jsem, že ty tripple testy často vychází blbě, že je tam pravděpodobnost jen 60%, a prý dokonce když je 1.screening ok, tak že by se vůbec neměly dělat. Byla jsi na nich v tom 16.týdnu? Mě o tom moje doktorka neříkala nic, jdu na další kontrolu až v 18.týdnu, to už na ně bude pozdě, a pak teda v tom 20.týdnu za 2.screening, ale to asi nejsou tripple testy, ne?

zuza01
18. únor 2014

@mar8 Jj, tripple by se měl dělat v 16 tt, ale u mě třeba od začátku absolutně nikdo nereflektuje, že mám cykly 35 dní, ne 28 jak je normální. A vůbec, nadávám si, že jsem na ten tripple šla, navíc ta moje špatná hodnota se plodovkou ověřit nedá, jen ultrazvukem ve 20 tt. Pokud jsi byla na prvotrimestrálním screeningu, pak máš rozumnou doktorku, protože tohle je pekelný stres... 2. screening bude ten důkladný ultrazvuk.

pajaa24
19. únor 2014

já jdu na tripl testy dneska a jsem 14+5..myslím, že to může ovlivnit výsledek..má se chodit až v 16tt...No, každopádně vím, že jsou nespolehlivé, spíš si myslím, že vyjdou pozitivně...a zaměřuji se a věřím genetikovi, kde jdu v pondělí....snad mě uklidní....Holky držím nám všem pěsti....je to faakt hrůůza...:(

muddledgirl
22. únor 2014

Ahoj holky.....já měla špatnou krev v 1.trimestru...utz o.k....celkově 1:704 DS....Tripply vyšly v pořádku 1:20 000...DS...
Genetička...jen konstatovala,že špatná krev mohla být z důvodu krvácení v těhotenství, léků na udržení, staršího věku partnera /43/....Hnala mě na plodovku....Běžně se to při takovém riziku co čtu nedělá...Takže 10.2. jsem si nechala nabrat Harmony test /obdoba Prenascanu/.....bohužel jsem měla málo DNA v krvi...takže v pondělí znovu...to čekání je masakr...ale co se dá dělat...Stojí to 16 500,-,ale nehrozí vám žádná rizika jako u plodovky...Já osobně bych do plodovky nikdy nešla...to si radši půjčit na neinvazivní test..je to jen nabrání krve..Tak teď jen doufat,že DNA bude dost a dítě v pořádku...

Přeju,ať to všem vyjde v pohodě a málo nervů

bustovka
22. únor 2014

Ahoj holky, já plakala po telefonátu z genetiky ve středu, kdy mi sdělili, že všechny tři testované chromozomy vyšly pozitivní DS 1:38!!!, ostatní o trochu lépe, jela jsem hned druhý den na odběr choriových klků na genetiku do Plzně, mimochodem pan doktor Lošan, který mi to prováděl nemá chybu, tak nás s manželem uklidnil, že jsem neuronila ani slzu (zázrak), řekl, že pokud UZ vyšel dobře tak to bude dobré, výsledky volali hned druhý den a zatím vše O.K., takže teď zas pláču, protože se bojím jestli jsem tím invazivním vyšetřením něco nezvorala, mám stále čirý výtok a bojím se jestli to nemůže být třeba únik plodovky, takže buď v klidu a pokud je UZ v pořádku radši bych se do žádných větších vyšetření nepouštěla, i když zase když bude vše negativní tak budeš v klidu, no a pak si vyber 😒 .

kasa
22. únor 2014

@bustovka tak tě snad aspon trošku uklidním,nám vyšlo u syna ,že bude z 99 procent mít downov syndrom,probrečela jsem celou dobu co jsem čekala na výsledky s odběru plodové vody a tam mi vyšlo ,že čekáme zdravého chlapečka,malý už má 3,5 roků a tuk tuk je zdravý.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru